Jump to content
BulForum.com

Как да си преинсталирам Windows-a?


MindHunter

Recommended Posts

Ами малко ми е неудобно да ви занимавам с такива неща, обаче ми се налага да си преинсталирам компютъра, който е с операционна система Windows 98 а дори си нямам идея как става.За това реших да ви помоля за помощ, но ако може да ми обясните стъпка по стъпка, защото наистина съм пълен хал в тези неща, но поне имам желание да се науча:) Моля ви, помогнете ми! Благодаря, предварително:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Рестартираш компютъра, влизаш в Command Prompt със F8, форматираш харда, ако искаш де :) (ако не искаш, пишеш deltree windows, докато си в C:/), мушкаш буутваща дискета, отиваш в A:/ и пишеш setup.

Натам всичко е Next Next Next. :)

 

Успех B)

 

P.S. Преди всичко това, си бекъп-ни файловете от My Documents. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Пак???

Значи вече си го правил?

 

 

breackneck това запрелича на полицейско разследване с тоя въпрос, ама не, не съм го правил, иначе защо да търся помоща ви? С това "пак" исках да кажа, че възнамерявам да ползвам същата операционна система както до сега , а именно Windows 98. Кажи сега "step by step" какво да се прави:)

Link to comment
Share on other sites

Първо, ако имаш документи, и изобщо потребителски файлове, прехвърли ги на друг носител. Направи си системна дискета, която може да ти послужи при първоначално стартиране на системата под ДОС. Тогава вече спокойно може да използваш bootable CD на Win98 или дискетата (само за стартиране, форматиране/разделяне на харда и начало на инсталация на Уиндоус).

Знаеш ли, по-добре помоли някой знаещ и можещ приятел да го направи, а ти гледай и се учи.

Link to comment
Share on other sites

Първо, ако имаш документи, и изобщо потребителски файлове, прехвърли ги на друг носител. Направи си системна дискета, която може да ти послужи при първоначално стартиране на системата под ДОС. Тогава вече спокойно може да използваш bootable CD на Win98 или дискетата (само за стартиране, форматиране/разделяне на харда и начало на инсталация на Уиндоус).

Знаеш ли, по-добре помоли някой знаещ и можещ приятел да го направи, а ти гледай и се учи.

 

Добре бе човек, ама няма кой да накарам да ми я свърши тая работа за това искам да се науча сам да го правя.Само не ми казвайте, че вие сте се родили научени.За това да не ставам много нахален ама ...кажете едно по едно нещата как стават.Значи, разбрах, че трябва преди тва да си прехвърля работите на друг носител.Дотук ясно.Обаче после какво правя..? Вкарвам Cd-to след което влизам в Биос и му давам да буут-ва първо от Cd-to ili? За това исках "степ бай степ" да ми се обяснят нещата, за да се науча веднъж завинаги и после да си го правя без проблеми:)

Link to comment
Share on other sites

Добре.

Ако СД-то ти е bootable, тогава го вкарваш и рестартирваш компютъра. При включване помпиш F11 и като ти се появи едно прозорче със дстрелките го правиш да ти чете от СД-то и ОК.

Ако не е bootable, тогава използвай стартъп дискета. като се зареди пишеш "format C:" и след като форматира пишеш "setup" . След това мисля че беше, трябваше да има за избор дали ще правиш инсталацията със СД или без, мисля че се падаше 2 за диск. И след това мисля че друго нямаше, освен настройките за език и т.н., които мисля че ще може да се оправиш.

Link to comment
Share on other sites

1. Изтриваш папка windows

2. Рестарт

3. Влизаш в Биоса

4. наглсяш да стартира парво ЦД след това другото

5. рестарт

6. скага6 боот цд с windows

7. стартира се направо в дос

8. пишеш D:\windows\setup.exe тва разбирасе зависи кой Драив ти е ЦДРОМА може да е D E F ....

9. next

10 next..............

tva e

Така няма да загубиш никфо инфо. Просто ще трябва да преинсталлнеш сички драйвери и програми че да се запишат в регистрито.

Аз искам да питам някой ползвал ли е Hiren's Boot CD, и може ли да ми каже как точно се работи с него. да ми изреди стъпките ако може, ще съм много Благодарен.

Link to comment
Share on other sites

1. Изтриваш папка windows

2. Рестарт

3. Влизаш в Биоса

4. наглсяш да стартира парво ЦД след това другото

5. рестарт

6. скага6 боот цд с windows

7. стартира се направо в дос

8. пишеш D:\windows\setup.exe  тва разбирасе зависи кой Драив ти е ЦДРОМА може да е D E F ....

9. next

10 next..............

tva e

Така няма да загубиш никфо инфо. Просто ще трябва да преинсталлнеш сички драйвери и програми че да се запишат в регистрито.

Аз искам да питам някой ползвал ли е  Hiren's Boot CD,  и може ли да ми каже как точно се работи с него. да ми изреди стъпките ако може, ще съм много Благодарен.

 

 

 

Windows Xp по същия начин ли се инсталира

 

1 форматираш / C

2 рестарт

3 Влизаш в биос-а

4 Нагласяш да се стартира първо cd -rom

5 Рестарт

6 Слагаш боот диска с вин-а

7 Стартира се под ДОС......

 

А после какви са стъпките напред Някой би ли помогнал по нататък.......

Link to comment
Share on other sites

Добре бе човек, ама няма кой да накарам да ми я свърши тая работа за това искам да се науча сам да го правя.Само не ми казвайте, че вие сте се родили научени.

НЕ сме се родили научени.Аз се научих по начина, който ти каза alchemy :) (дойде чичо ми и ми показа как става номера ;) )

 

Windows Xp  по същия начин ли се инсталира

 

1 форматираш    / C

2 рестарт

3 Влизаш в биос-а

4 Нагласяш да се стартира първо cd -rom

5 Рестарт

6 Слагаш боот диска с вин-а

7 Стартира се  под  ДОС......

 

Зависи дали вмомента си на ХР (искаш реинстал) или на 98.

Ако си на 98 :

Формат С: -> слагаш УинХР СД -> рестарт -> Next -> Next....

 

Това е в случай, че не ти пука за данните на харда.

Link to comment
Share on other sites

НЕ сме се родили научени.Аз се научих по начина, който ти каза alchemy  :)  (дойде чичо ми и ми показа как става номера  ;) )

Зависи дали вмомента си на ХР (искаш реинстал) или на 98.

Ако си на 98 :

Формат С: -> слагаш УинХР СД -> рестарт -> Next -> Next....

 

Това е в случай, че не ти пука за данните на харда.

 

 

 

 

За ре-инстал на Xp питам ?

 

 

 

 

1 форматираш / C

2 рестарт

3 Влизаш в биос-а

4 Нагласяш да се стартира първо cd -rom

5 Рестарт

6 Слагаш боот диска с вин-а

7 Стартира се под ДОС......

 

 

 

 

Thanks Breakneck :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Hard, да така се прави. След това казваш къде да ти го инсталира и на какво искаш да си. На FAT32 или NTFS. Всеки който рабира дори малко английски би се справил според мен.

Но не е нужно да отваряте БИОС-а и от там да нагласяте. Достатъно е при стартирването да натискате F11 и ще ви излезне опция за промяна. След рестарт няма нужда да променяте отново да ви чете от флопито.

 

ЕДИТ: Всъщност Hard, ти как смяташ да го форматираш това С:

Най добре първо си вкарай bootable диска и задай да ти чете от диска. След това, след като зареди всички нужни драйвери ще те пита дали да форматира. Мисля че бяха 6 опции и това за формата се падаше 5-та. Но ще се оправиш. ;)

Link to comment
Share on other sites

..

Но не е нужно да отваряте БИОС-а и от там да нагласяте. Достатъно е при стартирването да натискате F11 и ще ви излезне опция за промяна. След рестарт няма нужда да променяте отново да ви чете от флопито.

..

Само да вметна, че при теб може и F11 да е, но при мен е ESC, при друг може да е Shift+XX, бог знае какво.

Ако не знаете с кой клавиш се избира динамично устройството за буутване, натискате Pause/Break докато БИОС-а си пряви проверките в началото, оглеждате екрана за информация, после за да излезете от паузата натискате някой клавиш, например интервал, и после клавиша за избор на устройство за буут.

Link to comment
Share on other sites

Нека да задам и аз моя въпрос тук. Ще си преинсталирам XP-то, но за съжеление диска ми не е boot-ващ. Пробвах със системна дискета, влязох в CD-то на XP и там нали има едно Setup.exe. Написах го да се стартира но ми пише, че било невалидна досовска апликация или нещо такова, ако пусна това Setup.exe когато съм във стария Windows си тръгва, но аз не искам да замазвам нещата. Искам да си форматирам харда и после да пусна под дос ХР-то да се инсталира. Кой файл трябва да стартирам под дос за да тръгне инсталацията?

Link to comment
Share on other sites

Само да вметна, че при теб може и F11 да е, но при мен е ESC, при друг може да е Shift+XX, бог знае какво.

Ако не знаете с кой клавиш се избира динамично устройството за буутване, натискате Pause/Break докато БИОС-а си пряви проверките в началото, оглеждате екрана за информация, после за да излезете от паузата натискате някой клавиш, например интервал, и после клавиша за избор на устройство за буут.

Виж за това не съм се сетил. Но настройките за клавишите не са ли зададени по Default. Аз не съм барал нищо за тези работи. И незнам защо БИОС-а ти излиза от Pause/Break, aма на мен ми излиза като натискам Delete, както и при доста други хора. ;)

THE STORM, щом не е boot диска, тогава инсталирваш все едно инсталирваш 98, само че с диск на ХР.

Използвай стартъп дискета за 98. Трябва да ти излезне избор дали ще правиш инсталацията със СД или без, мисля че се падаше 2 за диск. Като се зареди пишеш "format C:" и след като форматира рестартираш РС-то (единствено тук се различава от инсталация с 98) . Ако не искаш да правиш формат тогава със стартъп дискетата, като зареди там трябва да укажеш точно пътя до setup файла. Например:

Е: (Enter)

cd Install\setup.exe (Enter)

 

Аko искаш без формат, може дори да си го стартираш както си в уиндоус. ;)

Link to comment
Share on other sites

Виж за това не съм се сетил. Но настройките за клавишите не са ли зададени по Default. Аз не съм барал нищо за тези работи. И незнам защо БИОС-а ти излиза от Pause/Break, aма на мен ми излиза като натискам Delete, както и при доста други хора.  ;)

THE STORM, щом не е boot диска, тогава инсталирваш все едно инсталирваш 98, само че с диск на ХР.

Използвай стартъп дискета за 98. Трябва да ти излезне избор дали ще правиш инсталацията със СД или без, мисля че се падаше 2 за диск. Като се зареди пишеш "format C:" и след като форматира рестартираш РС-то (единствено тук се различава от инсталация с 98) . Ако не искаш да правиш формат тогава със стартъп дискетата, като зареди там трябва да укажеш точно пътя до setup файла. Например:

Е:              (Enter)

cd Install\setup.exe        (Enter)

 

Аko искаш без формат, може дори да си го стартираш както си в уиндоус. ;)

Съжалявам, че за втори път няма да се съглася с теб :P

Значи да поясня - BIOS не ми се показва с Pause, мисълта ми беше, че с този клавиш (както и навсякъде с него) се дава на пауза изпълнението на БИОС, достатъчно време докато човек успее да прочете какво пише на екрана, като например Press Del to enter Setup, или Press ESC to EZ-Boot и т.н. Моя БИОС показва екрана си под 3 секунди, за които човек не може да види почти нищо, ако не знае къде да гледа.

 

Относно инсталацията на ХР под дос - ами не става с \setup.exe.

Има много теми по въпроса, ето как става:

1. Правиш си системна дискета или намираш така от Windows 98 SE.

2. Намираш файла SMARTDRV.EXE от уиндоус 98, около 45 КБ е. Копираш го на системната дискета от точка 1.

3. Зареждаш от дискетата. Пишеш smartdrv, последвано от Ентер. Тази стъпка е нужна за безпроблемната инсталация на ХР. При зареждането разрешаваш with CD-ROM support.

4. Вкарваш ЦД-то с ХР в устройството и пишеш: e:\i386\winnt (заместваш буквата на ЦД устройството с истинската в твоя случай).

5. Следваш инструкциите :)

 

Аз така оня ден инсталирах един ХР от харда, без цд-ром.

Link to comment
Share on other sites

ОК, за pause/break не съм те разбрал правилно.

A за setup може и да съм се объркал нещо. Но аз без формат не съм инсталирвал уиндоус. Всъщност се пробвах, но при инсталация на 98, само че от Д: а не от СД-то (за това ми изглеждаше логично и за ХР да е същото). И преди да не се съгласиш за трети път и за примера с Е: , да кажа че го дадох просто като пример. ;) А със стартъп дискета (с формат) става точно така както го написах, защото съм го правил все пак. :P

Link to comment
Share on other sites

tedy Направих така както ми каза, но изникна нов проблем. След като стартирам winnt ми излиза съобщение, което гласи, че нямало място за някакъв swaр файл. Какво да правя сега?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zdraveite. Neznam dali vuprosa mi e za tuk no nqmam mnogo vreme da mislq. Dnes iskah da si preinstaliram windows-a i nqkav uj razbira4 mi kaza napravo pod XP da si svalq Partition Magic i da dam format C:. Napravih tova i programata poiska restart na komputera. Zareja i izvednuj izliza nqka gre6ka i pak se restartira. Kakvo se okazva programata mi e DISMOUNT-nala C:-to i sega ne moje da se zaredi ni6to. Vuprosa mi e kak da si MAUNt-na C: otnovo za da mi trugne windows-a. Sory 4e pi6a na latinica ama v momenta sus s edit Knoppix Live CD.

Link to comment
Share on other sites

Zdraveite. Neznam dali vuprosa mi e za tuk no nqmam mnogo vreme da mislq. Dnes iskah da si preinstaliram windows-a i nqkav uj razbira4 mi kaza napravo pod XP da si svalq Partition Magic i da dam format C:. Napravih tova i programata poiska restart na komputera. Zareja i izvednuj izliza nqka gre6ka i pak se restartira. Kakvo se okazva programata mi e DISMOUNT-nala C:-to i sega ne moje da se zaredi ni6to. Vuprosa mi e kak da si MAUNt-na C: otnovo za da mi trugne windows-a. Sory 4e pi6a na latinica ama v momenta sus s edit Knoppix Live CD.

При инсталацията на Win-a, като избереш Install те пита къде да бъде инсталирано, там няма ли опция да форматираш текущия дял с Уиндоус и да инсталираш върху него?!!

 

Иначе аз за форматиране, конвертиране и прочие използвам.......инсталационния диск на Slackware :lol:

 

А от този "разбирач" е препоръчително да не взимаш повече съвети, просто нямам думи :unsure:

 

Друг вариант да форматираш харда е с някой от Partition инструментите в Hiren´s bootCD

Link to comment
Share on other sites

При инсталацията на Win-a, като избереш Install те пита къде да бъде инсталирано, там няма ли опция да форматираш текущия дял с Уиндоус и да инсталираш върху него?!!

 

Иначе аз за форматиране, конвертиране и прочие използвам.......инсталационния диск на Slackware :lol:

 

А от този "разбирач" е препоръчително да не взимаш повече съвети, просто нямам думи :unsure:

 

Друг вариант да форматираш харда е с някой от Partition инструментите в Hiren?s bootCD

Diska na XP ne mie bootable. :( Zatova bootvam ot disketa i puskam instalaciqta na XP ru4no no mi izpisva problema sus swap faila ot po predi6niq mi post.
Link to comment
Share on other sites

Знам к'во се занимавате.

Пич,като не мойш се опрайш сам и не можеш да намериш познат , който да ти покаже как става , просто земи 10 лв от баща ти или майка ти и си занеси машината на сервиз ве.Кво толкова му се чудиш.

 

The_Storm : щом пускаш от дискета , предполагам , че т'ва ти е дискетата за Win98 , следожателно имаш FDISK.EXE на нея.Пусни я и "MOUNT-ni" C:\-тo.

Програмата е старичка е направена да работи с малки хард-ове , затова може да ти направи харда най-много 33 ГБ (или някъде тама беше) , ама след като си имаш вече Windows-че ще си пуснеш Partiotion Magic 8.0.1 и ше опрайш тама раотите.

Айде приятно занимаване :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...