Jump to content
BulForum.com

Проблем с Miranda IM


HDT

Recommended Posts

Мда и мойта е стабилна и вече няма проблем с кирилицата. Но съм забелязал, че не могат да се пращат файлове чрез нея. Остана и тва да оправат и всичко ще е 6-ти номер.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

как така не можеш да пращаш файлове и кво общо има клиента като се ползва протокола за преноса на данни :confused

в интерес на истината и аз имах проблеми с версия на клинта 0.3.х.х, с 0.4 и 0.5 всичко си бачка адекватно (ползвам 7 плъджина и 3 ИМ протокола)

Link to comment
Share on other sites

Днес след поредното ICQ Connection Failed бля бля..

гледам - ICQ Protocol Update 0.3.7.2 !

Ясно е всичко - през 2 седмици проблеми с ICQ и нови ъпдейти на ICQ.dll :angry1

Link to comment
Share on other sites

Днес след поредното ICQ Connection Failed бля бля..

гледам - ICQ Protocol Update 0.3.7.2 !

Ясно е всичко - през 2 седмици проблеми с ICQ и нови ъпдейти на ICQ.dll :angry1

виж с коя версия си - горе съм писал че с 0.3 има проблем новата версия на протокола. иначе:

IcqOscarJ Protocol 0.3.7.2 18/08/2006
Link to comment
Share on other sites

Днес след поредното ICQ Connection Failed бля бля..

гледам - ICQ Protocol Update 0.3.7.2 !

Ясно е всичко - през 2 седмици проблеми с ICQ и нови ъпдейти на ICQ.dll :angry1

 

Теди, приятелю, Мирандата изобщо не е зле, нито пък става от ден на ден по-зле. Напротив. Ако има някой, който е зле - това е АOL Time Warner които се правят на велики и на по-големи от всички, държейки протокола на кю-то затворен. На всичкото отгоре - в момента в който хората успеят да направят "съвместим" протокол с техния - те тутакси променят нещо в него, не защото е наложително, а само и само да направят невъзможно използването на ICQ с друг клиент, различен от техния... Така че - Мирандата няма никаква вина в случая. Те правят каквото могат, за да осигурят съвместимост, други осират положението и то съзнателно с идеята да прекарат потребителите. Много похвално от тяхна страна...

 

 

http://doganov.org/blog/freedom/software/refuse_to_use_icq

 

 

Защо отказвам да ползвам ICQ

 

1. Не е приемливо един популярен комуникационен протокол, използван от гражданите за да общуват помежду си, да бъде държан в ръцете на едно-единствено частно лице. За разлика от всички останали протоколи, на които днес се основава световната мрежа (SMTP, FTP, HTTP, и т.н.), протоколът на ICQ не е, и никога не е бил публикуван официално. Това значи нещо много просто – AOL Time Warner (доставчиците на услугата ICQ) не желаят да знаете структурата на информацията, която обменяте. Съобщенията, които изпращате, не ви принадлежат. Познанието Ви няма право да се разпростира върху тях. Не ви е разрешено да ги схващате.

 

2. Проблемът, породен от враждебното отношение на AOL Time Warner към потребителите, не може да бъде разрешен с доброволните усилия на обществото. През годините редица инженери са се опитвали да отгатнат структурата на протокола и да публикуват резултатите си. Положените усилия са довели до добиването и натрупването на знание, даващо възможност да бъдат разработени програми, които осъществяват връзка със сървъръте на ICQ. Обикновено това са програми, които всички ние можем да изпъляваме, изучаване, разпростаняване и променяме според нуждите си. Забележете, че алтернативните свободни клиенти на ICQ съществуват не заради добрата воля на доставчика (AOL Time Warner), а въпреки нея. За да попречи на функционирането на независимите реализации, доставчикът постоянно променя протокола тихомълком, оставяйки потребителите без услуга и принуждавайки доброволците постоянно да променят и нагаждат своите реализации в опит да догонят промените. Този сизифовски труд е предварително обречен на неуспех. Очевидно това не е пътят, по който може да бъде решен този проблем.

 

3. Като съзнателно пречат на свободните независими реализации да взаимодействат с услугата, AOL Time Warner показват, че не желаят просто да използвате тяхната услуга, а нещо много повече – те искат да изпълнявате тяхната тайнствена програма на вашия собствен компютър. На мен обаче не ми харесва идеята компютърът ми да изпълнява програма, чийто автор настоява да не знам какво прави. Това просто не е редно, и аз отказвам да го допусна. Горещо ви препоръчвам да не го допускате и вие.

 

4. Не можете да говорите на четири очи. Ако водите частен разговор с друг човек през ICQ, и си мислите, че никой не ви гледа – грешите. Съобщенията ви отиват до сървърите на AOL Time Warner в явен (за AOL) вид. Дали се записват, анализират и какво изобщо се случва с тях, не ви е дадено да знаете. Помислете така: дори и да не казвате нищо важно, дори и в момента да не ви подслушват, това е една добре изградена и широко разпространена система за подслушване.

 

5. Дори и проблемите с протокола и криптирането да бъдат разрешени, ICQ е централизирана услуга, а не публична мрежа. Абонатите на ICQ могат да се свързват само с други абонати на ICQ. На пръв поглед може да звучи нормално и логично, но нека си представим за момент как би изглеждала електронната поща ако следваше този модел. Да речем, потребителите на един пощенски сървър щяха да могат да изпращат писма само на другите потребители на същия пощенски сървър. Или потребителите на един доставчик на Интернет да могат да отварят и четат само страниците, които са разположени на сървърите на същия доставчик. Това няма да е Интернет, а частна мрежа тип CompuServe или Prodigy, които съществуваха за кратко през 90-те. Тогава, ако искате да общувате с хората по света, няма да можете просто да използвате пощенската си кутия, а ще трябва да сте абонат на много пощенски сървъри едновременно и да имате кутии и адреси във всеки един от тях – защото никога няма да знаете дали утре няма да ви се наложи да пишете на човек, който е абонат на друг сървър, или дали абонат на друг сървър няма да поиска да Ви пише. Ситуацията със съвременните „развити” услуги за обмен на мигновени съобщения е точно такава – нима повечето потребители нямат едновременно акаунти в ICQ?, Yahoo! или MSN?!

 

Не бива да отлагам повече

 

Всеки ден, в който „влизам” и участвам в услугата ICQ (и другите като нея), аз правя тази услуга малко по-привлекателна за моите познати. Всички искаме да се свържем един с друг. С участието си аз добавям някаква стойност, прибавям още една причина познатите ми да ползват ICQ – тъй като те знаят, че могат да ме намерят там. Аз участвам заради тях, а те участват (и) заради мен. Този порочен кръг трябва да бъде прекъснат по някакъв начин.

 

Поради изброените причини от днес спирам да използвам ICQ. Ако някой иска да говори с мен синхронно, може да използва Jabber.

 

Без коментар - умните схващат от половин дума, останалите продължават да се гърчат... ICQ да го духа. Потребителите на ICQ, които не могат да проумеят горното и упорстват да го използват, принуждавайки познатите си също да го използват - също да го... без извинения вече.

Link to comment
Share on other sites

Лоша работа... защото skype ма отговаря на същите критерии... но пък от него изобщо не мога да се откажа :(

Link to comment
Share on other sites

Всичко това ми е прекрасно ясно - като казвам, че Миранда става все по-зле, аз не обвинявам директно нея, а именно AOL; знам, че Миранда и останалите != ICQ са reverse инженерни постижения, но не отказвам да ползвам ICQ поради някои причини: 1. Не обменям държавна тайна чрез ICQ, и вярвам, че дори да се логват някъде всички съобщения глобално (на някой огромен сървър с ултра мега ТБ капацитет), едва ли някой се интересува от моите шитни, ако имам нещо важно да казвам, не го казвам през ICQ; 2. Никога няма да ползвам техния бозав ICQ клиент! Ползвам Миранда от 4 г., ако ми писне, ще ползвам QIP или каквото друго.

 

Имам малко власт над познатите си за да им казвам какво да ползват, честно казано засега ICQ се държи най-добре сред останалите начини за връзка, но не и през техния клиент. Според мен.

Това е като MP3 vs. Ogg, МП3 е много по-разпространен, има широка хардуерна поддръжка, известен е на почти всеки, като нарицателно е. Въпреки че в повечето насоки Ogg да е по-добър.

Времето ще покаже. Засега съм готов през 2-3 седмици да ъпдейтвам ICQ.dll ако се налага.

Интересното , което ми прави впечатление е друго.. Става въпрос, че имам една стара инсталация на QIP (отпреди 4-5 месеца), която се връзва от раз и никакви проблеми не прави. Не е и ъпдейтвана оттогава.

Това как ще се обясни?

Миранда спира да работи поне 2 пъти за последните 2 месеца поради някакви промени, и само ъпдейт на ICQ.dll помогна. А QIP работи откакто съм го инсталирал.

Това имах предвид - вероятно Миранда зависи от протокола доста повече, или плъгина й е писан по-чувствително :) .

Въпреки това Миранда ми харесва много повече от QIP и ще ползвам нея.

 

P.S. С най-новата версия съм 0.5.0.100 още като излезе.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ти не обменяш държавни тайни, но не само това имат предвид хората с това, че не е защитен канала по който общуваш. Има и друго - следейки разговорите ти, напълно е възможно да ти се "изгради" профил на интересите според който да те класифицират в някоя маркетингова таргет групичка и да те изтъргуват на спамерите... и не само това... това, че не споделяш тайни не значи, че трябва да се съгласяваш някой трети да има място в разговор между двама и да навлиза в личното ти пространство без да ти предостави възможност надеждно да защитиш неговата неприкосновеност. The Freedom of Privacy е основна човешка свобода и право! Няма значение кой и по какъв повод я нарушава или дори - няма значение дали я нарушава - има значение, че има потенциална възможност и ти не си в състояние да го предовратиш! Въпроса е принципен. Така отказвайки се малко по малко от едно, от второ, от трето - защото ни се струва дребно и незначително (ти например тайни не споделяш по кю-то и това те кара да не обръщаш внимание на фактите) - накрая ще се оставим да ни връткат както си искат... а някой тъп спамер някъде в Китай ще те познава по-добре от колкото ти се познаваш сам и ще е в състояние ефективно да манипулира мисленето ти, защото знае къде да те "натисне" - всичко това защото ти си махнал с ръка и си решил, че понеже тайни не споделяш - няма значение. А дали не споделяш тайни наистина?!? Не е майтап, че във времето в което живеем информацията е злато и че няма незначителна, маловажна или пренебрежима информация - била тя и за това кой номер обувки носиш ти, или дали лично ти предпочиташ Пепси пред Кока Кола... Без значение за колко маловажен и незначителен се имаш ти - има хора които ще платят добри пари за да научат именно такива дреболии точно за теб.

Link to comment
Share on other sites

......

:) Разбирам те кристално какво имаш предвид. Аз съм си параноик що се отнася до личната ми сигурност, директната такава за навлизане в системата ми. Макар понякога да ми писва и да правя известни премерени компромиси.

Основно имах предвид сравнението Миранда | QIP, при свързването със сървъра, като второто изглежда няма проблемите на първото.

Да, съставянето на мой профил сигурно е възможно (стига ония да ми разбират кирилицата и българския :) ), но какво от това, това не ме притеснява най-малкото защото в ICQ съм рергистриран с един единствен имейл адрес, предназначен САМО за спам. Даже веднъж не бях влизал 6 месеца и замалко да го закрият.

Сигурно доста спам идва от ICQ, не мога да знам, важното е че не ме притесняват в акаунта ми с нищо, за друг начин, по който да ме манипулират не се сещам сега. Ползвам ICQ от 7 години.

Аз лично съм избрал този начин като основен пред останалите (MSN, GTalk, Yahoo, етц.). Все пак ми се струва, че за него има най-голям избор от софтуер, но за MSN се сещам само за две програми, е, с Миранда - 3, не знам, MSN не беше ли и той затворен? За съжаление GTalk не е на достатъчно добро ниво засега, а и специално за частта с говорене няма алтернативи още, за писане има.

Съгласен съм с Freedom of Privacy твърденията ти, ще ти кажа какво ползвам като средства за връзка:

1. ICQ, разчекнахме го :bgrin: .

2. Email (GMail, Yahoo (само за спам), Hotpop.com (за спам и регистрации с по- неспамаджийска насоченост), и 4-5 локални адреса на моя сървър, запълвани чрез пренасочване).

3. GTalk - като всичко от Google, имам им голямо доверие, макар че го ползвам рядко и само за говорене. Не съм много сигурен, но мисля че в този случай комуникацията е p2p (за talk-a).

4. mIRC - за говорене на глупости когато няма какво да правя, или DCC за по-така неща.

5. Дали да броя уеб сървъра, чрез който от време на време пращам на колеги/познати разни сорсове/приложения, всичко това защитено с пароли..

 

От никое от тези средства не се хващам на манипулации, слава богу те пълнят само специализираните ми пощи :) .

Аз съм костелив орех, трудно е да ме манипулират, пример - Линукс :D .

 

EDIT:

Има кой да ти обработва кирилицата в ICQ - abv.bg...

Ами в момента съм свързан със сървър в Рестън, Вирджиния, сигурно оттам пращат базата данни с messages в България при абв.бг... Е, не е изключено :)

 

Не разбирам как с лека ръка хората подминават опасностите - а след време се оплакват, не виждайки как стъпка по стъпка сами са се докарали до тук...

До къде?

 

EDIT 2:

Отново се съгласявам с теб, но ми кажи поне една алтернатива, която да ми е лесно да навия всички да я ползват. Jabber? Повечето хора не са и чували за това. MSN? Е, чували са, но това е абсолютна боза. Не ползвам ICQ поради затъпялост или консерватизъм, или желание да го популяризирам (поне не и ICQ), а защото то е затворен кръг, как да комуникирам с хората които ползват само ICQ или MSN? Да го зарежа само защото не съм съгласен с AOL ли? Не робувам на предразсъдъци (поне не и в този случай), много лесно ще спра да го ползвам, ако има алтернатива, която да се наложи толкова бързо колкото бъгавия skype например.

Единственото нещо, което не бих оставил с лека ръка е ОС-а който ползвам :)

Link to comment
Share on other sites

Има кой да ти обработва кирилицата в ICQ - abv.bg...

 

Не разбирам как с лека ръка хората подминават опасностите - а след време се оплакват, не виждайки как стъпка по стъпка сами са се докарали до тук...

 

Теди, не е зле да погледнеш маалко по-широко на нещата, не само в своя си "двор" и от твотята си "камбанария"... Признавам, че цитата горе е доста дълъг и това не предразполага да го прочете човек целия, за това тук ще цитирам отново, но само последния абзац - помисли върху него...

 

Всеки ден, в който „влизам” и участвам в услугата ICQ (и другите като нея), аз правя тази услуга малко по-привлекателна за моите познати. Всички искаме да се свържем един с друг. С участието си аз добавям някаква стойност, прибавям още една причина познатите ми да ползват ICQ – тъй като те знаят, че могат да ме намерят там. Аз участвам заради тях, а те участват (и) заради мен. Този порочен кръг трябва да бъде прекъснат по някакъв начин.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Нещо се зарибих да ползвам Miranda за Jabber, в случая с акаунта си в GTalk (GMail).

Защото GTalk мис е вижда адски постен и не ми харесва, просто скоро не съм се сетил че миранда поддържа Jabber, а пък GTalk ползва него за протокол и може да се ползва вместо GTalk.

Обаче има един проблем, как става адд-ването на контакти от други сървъри? За тест се регнах в jabber.org, и като се опитвам да адд-на моя gtalk акаунт, не го намира. Вероятно се търси единствено в сървъра, в който съм се логнал с текущия акаунт (*@jabber.org в случая), то поне да ми даваше да адд-на потребителя, но тя нали прави първо сърч.

Та някой има ли идея как да стане номера, защото ако това не може да стане, се губи идеята на jabber като цяло ако не мога през миранда да си адд-на контакти от други сървъри.

Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

Това тук погледна ли го.

Конкретно не. Но това няма общо с проблема. Ако се логна с моите GMail credentials, което ще рече да се логна с моя GTalk акаунт, тогава ще намира контактите ми които също ползват GTalk защото са от същия сървър. В крайна сметка аз така ще постъпя, защото засега (Засега) имам само гталк контакти с jabber протокол.

Въпросът беше как да добавя контакти от други сървъри. Т.е. в момента съм логнат като @jabber.org, но не мога да добавя потребители от GTalk. Инсталирах си Psi, и от него няма проблеми, логвам се в jabber.org акаунта си, давам адд на контакт от гмайл, и всичко точно, даже така си го добавих в акаунта, та като влязох през миранда, вече го видях там и нямаше проблеми след това при комуникацията :ghost .

Проблемът е добавянето :(

 

EDIT: След малко ровене по google открих как се решава проблема. Оказва се, че просто някои сървъри не поддържат Search, та решението е в опциите на миранда се отива в Jabber - Advanced, и се маха отметката на Validate Contacts being added. След това Find/Add не търси, а просто се появява контакта, адд-вам го, при което от другата страна явно получават рекуест и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Обаче има един проблем, как става адд-ването на контакти от други сървъри?

....

 

за какви други сървъри става въпрос, че ми стана интересно :P ....

 

btw ся гледам че мога да си пиша и на себе си в gtalk използвайки мирандата, през jabber-a. луда работа :D

Link to comment
Share on other sites

за какви други сървъри става въпрос, че ми стана интересно :P ....

 

btw ся гледам че мога да си пиша и на себе си в gtalk използвайки мирандата, през jabber-a. луда работа :D

аха, аз обаче тия тестове всичките ги минах през vmware, и ето, че тва Psi няма нужда да ми цапа основната ОС и няма да го слагам, активирах си jabber-a на миранда и всичко точно.

Ами имах предвид потребители от други сървъри. Нали jabber така работи - децентрализирано, като email малко, даден потребител може да си направи акаунт в който си иска сървър, например в jabber.org. Така той има акаунт там, също както има мейл акаунт в xxx@abv.bg.

Аз имам обаче примерно акаунт в tedy@jabber.eu. И номера беше, че като пробвам Add/Find и напиша това xxx@jabber.org (а аз съм с акаунт в jabber.eu), не намира контакта, понеже явно jabber.org не може да търси по тоя начин (точно jabber.* сигурно могат, но gmail.com не може). Та просто изключих валидирането, и контакта се появява като ред там, давам add, и от другата страна получих рекуест за оторизация. Всичко е яко направено. И вече като пратя съобщение от моя акаунт, моя сървър го доставя на jabber.org, а той на другия потребител.

Доста хубаво замислено, email универсалността при IM. Жалко само дето ICQ е толкова разпространен, та засега gtalk (jabber) ползвам само с чужбина, а с Миранда чата по jabber (и гталк) е толкова удобен колкото и с ICQ.

GTalk продължава да бъде доста постен и нефункционален клиент, и ето че вече има с какво да го заменя завинаги. И без това вече почти не говоря с него, само чат. Ще го държа ако се наложи да говоря понякога. А ако се разровя, може и да има плъгин някав и за говорене през jabber.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

при зареждането на мирандата, cpu-то отива на 100% и държи така, докато програмката зареди изцяло (с разните и плъгини и т.нат.) т'ва нормално ли е и ако не е, как мога да разбера кое натоварва процесора? btw с 1.8 ghz съм

Link to comment
Share on other sites

при зареждането на мирандата, cpu-то отива на 100% и държи така, докато програмката зареди изцяло (с разните и плъгини и т.нат.) т'ва нормално ли е и ако не е, как мога да разбера кое натоварва процесора? btw с 1.8 ghz съм

Е, колко време зарежда една Миранда? Нормално е да държи на 100% за секундата, за която зарежда. Ако вече зарежда за повече време (5-10 сек.) самият факт не е нормален, а не точно че държи на 100%.

Стандартната процедура - махаш всички плугини (просто ги деактивираш) и следиш за колко време стартира без плугини и един по един ги активираш.

При мен зарежда за 1/2 сек. някъде, все пак имам обемисто хистори, а и мисля, че tabSRMM баси малко повече от нормалното, откакто взех да я ползвам и за Jabber, дали е от някой от двата плугина които ползвам, но повече от половината от случаите при затваряне на Миранда, нещо й крашва процеса, ама ме мързи да проучвам, защото така и така доста рядко я спирам, а и без двата плъгина не мога, така че май засега ще трябва да търпя това поведение.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

тръгнах да настройвам Miranda 0.7.0 alpha build #15 Unicode, сложих tabSRMM Unicode 2.0 2.0.0.1, но така и не ми излиза в опции и не мога да го избера за send/receive messages .... a изрично е посочено, че този плъгин работи само с 0.7 и нагоре :blink:

някакви идеи?

Link to comment
Share on other sites

тръгнах да настройвам Miranda 0.7.0 alpha build #15 Unicode, сложих tabSRMM Unicode 2.0 2.0.0.1, но така и не ми излиза в опции и не мога да го избера за send/receive messages .... a изрично е посочено, че този плъгин работи само с 0.7 и нагоре :blink:

някакви идеи?

Сложи нормална 0.7.х версия и няма да има проблеми. Аз съм с 0.7.0 официална когато излезе и с тоя плъгин без никакви проблеми засега. В момента най-новата е 0.7.3.

Не разбирам хората, които се занимават с алфа версии.

И като я инсталираш, не я ъпгрейдвай, а винаги на чисто за по-сигурно, трий и профил и всичко което миранда оставя зад себе си като запазиш профила си ако искаш. После можеш да си го импортираш, ако държиш на хисторитата.

Link to comment
Share on other sites

не знам, ама на мен ми писна от мизериите, които тая миранда прави всеки път като тръгна да я настройвам наново ... досега с алфата само въпросния плъгин не можах да подкарам. сега като сложих тази, която си ми препоръчал едно, че ми даде грешка при импортирането на профила и друго, че трябва сега половината неща, дето "заспаха" при алфа версията да ги нагласям ... нямам нерви с всяка нова миранда, докато си я наглася по-мой вкус. не знам к'во правя или не правя, ама експортирането на профила никога не завършва с очаквания и желан резултат :angry1

 

::edit::

 

оправих се

 

btw някой използва ли е този плъгин? :blink: винаги когато го пробвам крашва мирандата ... не знам дали е най-бъгавия, на който съм попадал или просто само при мен става така

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
а бе, само при мен ли официалния сайт не се отваря от няколко дни? :unsure:

Явно е нещо от дотавчика ти. При мен се отваря нормално.

А пък и след като Миранда и ICQ работят, закво ли ми е тъпия им сайт..

Link to comment
Share on other sites

Явно е нещо от дотавчика ти. При мен се отваря нормално.

А пък и след като Миранда и ICQ работят, закво ли ми е тъпия им сайт..

... искам да погледна за един plugin-и, ама йок. питах поне 5-6 човека и на нито един не му се отваря. странно как при теб става ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

... искам да погледна за един plugin-и, ама йок. питах поне 5-6 човека и на нито един не му се отваря. странно как при теб става ... :unsure:

Аа, аз мислех, че става дума за icq.com.

Сайта на миранда не ми се отваря. Една проверка и пинг, показа, че домейна експирва 2009-та, преди доста време е ъпдейтван, а пинга се спира някъде в германия и казва Destination Unreachable, вероятно правят някаква реорганизация на IP адреси, един Whois показва, че сайта е в статус Inactive.

Link to comment
Share on other sites

Аа, аз мислех, че става дума за icq.com.

Сайта на миранда не ми се отваря. Една проверка и пинг, показа, че домейна експирва 2009-та, преди доста време е ъпдейтван, а пинга се спира някъде в германия и казва Destination Unreachable, вероятно правят някаква реорганизация на IP адреси, един Whois показва, че сайта е в статус Inactive.

ясно ... значи ще се чака :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...