Jump to content
BulForum.com

Най-добрия Линукс за новак ?!?!?


xb00t

Recommended Posts

Stabilnost gotin Support lesen i udoben za rabota se pak debian e s nai iakia support i v momenta za nego pishat sigorno 2000 choveka nai malko a redhat si e stable raota kompaniq ima si pari ala bala ima pak gotin support up2date pa i ima veche i apt-get sichko e nice za FreeBSD CVSup :

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
P.S. Debian , Redhat , Krai s LINUXite , - OpenBSD , FreeBSD .

taka sa podredeni po iakost :) a po podhodqashtost za nachinaeshti sa

Redhat , Debian , FreeBSD , OpenBSD

И какъв е критерия ти за iakost-якост ?

Рано или късно всеки, така зададен въпрос (виж топика :) ) се изражда във flame!

А не бива - защо не мислите за различните Линукс дистрибуции, като за различен тип жени (или мъже, да ме прощават)? Колко по-добре ще е, нали?

Затова и в един от първите си постове, съвсем бегло споменах моите лични (забележете лични!) предпочитания.

Не ми се спори кой Линукс (или друга система с отворен код) е най-добър - според мен трябва да се опитат всички.

Най-доброто обаче, е да се ОПИТВА! Да не се отказва човек при първите (и следващи!!!) неуспехи.

Link to comment
Share on other sites

Ami IMHO - ot usera zavisi... Ako si poigrae6 da si nastroi6 sistemata (ama s kef - ne na sila) -

ot kakvato i da e distribucia moje da napravi6 par4e za 4udo i prikaz (ili blondinka :)....

Taka 4e - niama smisal toia vapros - instalirai si kakvoto iska6, vaprosa e kak raboti6 s nego,

a v tova otno6enie Linux (koeto i da e distro) e prosto "niamam dumi" - tva ne e Windows, ti da se

saobraziava6 s nego, a ne toi s teb... Ako si napravi6 truda da se podgotvi6 kakto triabva...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

dobre ne mojah da otrkiq takava tema no i ne iskam da postva tui kato gledam tuka ste se iskazali dobre :) .. puvo ZASHTO LINUX? as sum na windows oshte ot 3.11 i mi beshe adski trudno da sko4a ot dos na windows...sega e sushtoto samo4e imam 10godini sigurno opit v windows (male,kato go kazah i se po4uvstvah pensia!) kak shte me ubedite 4e mi trqbva linux? iskam da imam, probvul sum i nqkolko razli4ni distribucii da instaliram(suse,redhat,mandrake,open linux) vsi4ki bez pulen uspeh. vse neshto se precakvashe kato specialno za redhat sum pravil vsi4ko 1kum1 s knigata "linux taini" i ne stava ..nqmam poznati koito da mi visat na glavata ili da mi go instalirat...edin priqtel se opita da mi instalira FreeBSD predi nqkolko godini i pomnq 4e mi se sbugna filesystema i trqbvashe format... ta otnovo pitam... zashto linux?

 

P.S. reshil sum da si go sloja toa linux oshte edin put zashtoto do sega tolkova nervi mi e vkarva 4e prosto ne e istina :) i sum se sprql ve4e na mandrake 10 power pack koito go ima v wareza...

Link to comment
Share on other sites

liquid: колкото и опит да имаш с windows, най-добре пробвай някоя по-лесна дистрибуция, за да свикнеш както с desktop така и с другите работи :) Мандрейк е добър избор... при мен беше доста бавничък, но това не е проблем и както написа ov3rm4n

Ako si poigrae6 da si nastroi6 sistemata (ama s kef - ne na sila) -

ot kakvato i da e distribucia moje da napravi6 par4e za 4udo i prikaz (ili blondinka xmas.gif....

Taka 4e - niama smisal toia vapros - instalirai si kakvoto iska6, vaprosa e kak raboti6 s nego,

a v tova otno6enie Linux (koeto i da e distro) e prosto "niamam dumi" - tva ne e Windows, ti da se

saobraziava6 s nego, a ne toi s teb... Ako si napravi6 truda da se podgotvi6 kakto triabva...

за мен лично, причината да мина на линукс беше, че windows-a ми писна прекалено много и исках да видя нещо по-различно. Може би от 5 месеца не съм си пускал windows-а. Така че разгледай и разучи дистрибуцията, с която разполагаш, всичко става с много четене и питане ...

Link to comment
Share on other sites

Аз мога да споделя моя скромен опит: Обратно към 1997 година(почвайки от RH 4.2 и преминавайки през всички по-известни и не толкова известни дистрибуции) и се стигне до сега, мога да кажа, че от всички дистрота, минали ми през ръцете, най-много си заслужава Слакуер. Спрях се на нея още от самото начало, най-вече защото, макар и смешно да звучи, на нея се компилираше най-много от софтуера, който свалях тогава. За мен лично предимството е, че управлението на системата е BSD-Style, а единствения недостатък е липсата на официален съпорт. Но пък това се компенсира с много сайтове като linuxpackages.net, както и инструмента, станал неизменна част към дистрото, наречен swaret (http://www.swaret.org/). Освен липсата на много шарении, това дистро разчита най-вече на сигурността, което пък е голям + ако решите да го използвате за нещо различно от десктоп система.

Така, че единственото нещо, което трябва да се направи е, да се тества и да се премине през този етап, споменат по-горе, а накрая неизменно ще се спрете на Любимата си дистрибуция

 

ПП Имаше един виц: Събрали се създателите на 3-те най-известни дистрибуции: Ред Хет, Дебиан и Слакуер. Всеки от тях твърдял, защо и как неговата дистрибуция е най-добрата и най-използваната, и накрая решили всеки да си буутне дистрото и да покаже и докаже правотата си. Седнал първи РХ, буутнал линукса за 15 секунди. След него седнал Дебиан и буутнал линукса за 10 секунди. Накрая дошъл ред на Слакуер. Той седнал и буутнал Уиндоус НТ. Другите двама се спогледали и казали: "Що се прайш на гъз?", а той им отговорил: "Щом вие няма да буутвате линукс, и аз няма!" :)

ППП "When you know Slackware, you know Linux... when you know Red Hat, all you know is Red Hat."

Link to comment
Share on other sites

e nqkoi vse pak nqma li da mi ogovori? vsi4ki hvalqt linux i pluqt windows no kogato me pitat zashto linux e po-dobur ne moga da otgovorq! kajete mi vse pak zashto linux? i ne govorq za rabota(pone za momenta)a kato alternativa na windows.kakvo shte mi predloji linux keto da e po-dobre ili da go nqma v windows- sigurnost? dobre.no drugo?

P.S i kak da si poigraq da go nastroq pri polojenie 4e ot 10 godini ne sum baral druga OS osven windows i malko dos kolkoto da si formatiram harda ili reinstall...

Link to comment
Share on other sites

Значи с FreeBSd няма как да ти "сбъгне" нищо щото има интелегентна инсталация и боот менагер. Второ тва не е Линукс и трето - това какво общо има с темата ;) Що се отнася до темата: някаква жива дистрибуция на Линукс ще ти свърши работа. Има ги доста вече.

Link to comment
Share on other sites

ако още никои не е казал защо линукс е по добър мога да отговоря ама мога да кажа и защо Вин е по добър и 2те си имат добри страни :П

колкото до ФрееБСД то вече пише ли се софт за това нещо ве ? то маи вече за десктоп не става сичко минава през линукс емулацията която е vulnarable ако не се лъжа дано са я фикснали . :)

Link to comment
Share on other sites

Joke nikoi oshte nishto ne e kazal po vaprosa zashto linux e po-dobur ot windows...ako moje da mi razqsnish shte sum tu blagodaren :)

Temata ne e za sravnenieto Linux/Windows.

Nito puk e nujno da se zaiajdame, vseki da si polzva kakvoto pojelae.

Za vsichko ima miasto pod slunceto, vajnoto e da ne prechi na drugite da se razvivat.

 

Dvete OS sa s razlichna ideologia, poniakoga sravnenieto m/u tiah e meko kazano nevuzmojno.

 

regards to all

Link to comment
Share on other sites

Az ti prepora4vam da popro4ete6 tova onova za linix predi da si go sloji6.Taka ve4e nqma da si savsem na4inae6t i 6te znae6 za kakvo stava vapros.Iz neta ima mn tutorial4eta daje w wareza ima nqkolko dostata4no dobri za da si datat osnovata na linux.Probvai i nqkoq LIVE distribucia naprimer VS Live(http://vstoykov.hit.bg/vslive/) rodno proizvodstvo e moje da se instalira ili prosto da se kopira na fat dql(ne e mn prepora4itelno) ina4e si varvi ot cd-to ima i balgarski interface i e idealna za novaci.

Link to comment
Share on other sites

off dobre...qvno otgovor nqma da polu4a. ne iskah da puskam nova tema kato moje da se otgovori i v tazi no kakto i da e...qvno shte se mu4a sam i kakto e staalo do sega shte svarshi s format i vrashtane kum FAT32....

Link to comment
Share on other sites

lubo oki nqama da pochvam :)

sorry drug pat shte kaja shto Linux i Windows koi kvo e podobyr .:)

za novak as preporachvam Java Desktop System ver 2.0

ili Yoper Ver 2.1

 

Fedora e bavna i shibana

Mandrake e po baven i ne tolkova shiban

SuSe e ne chak tolkova baven i ne chak tolkova shiban sredniq variant

Link to comment
Share on other sites

Аз, като абсолютен новак, инсталирах Slackware и тръгна (след 3 преинсталации и няколко часа конфигурация на xorg.conf за да се върже с тъпия ми LCD). Но съм доволен от себе си.

Четете документацията! :P

Link to comment
Share on other sites

Оффтопик : да споделя личен опит с RH 9 инсталирах го, пуснах си плеъра зa mp3 дето много прилича на winamp(щото аз без музика не работя:) ) избрах си mp3-ки дето имам пуснах и дотам - заби та чак в пода отиде

та сега се чудя дали да го слагам пак или да сложа debian

Link to comment
Share on other sites

Оффтопик : да споделя личен опит с RH 9  инсталирах го, пуснах си плеъра зa mp3 дето много прилича на winamp(щото аз без музика не работя:) )  избрах си mp3-ки дето имам пуснах и дотам - заби та чак в пода отиде

та сега се чудя дали да го слагам пак или да сложа debian

pi4 ... problemi s licensite :) nali znaesh kak e .

prosto triia si kachish xmms-mp3 mai se kazva packet-a ama ne sam siguren nai lesno idi na www.xmms.org i si drapni edin xmms ot tam

p.s. inache DEBIAN E MNOGO PO DOBRE !

Link to comment
Share on other sites

Като чета мненията по темата ми прави впечатление, че малко подценявате Lycoris, отдавна не съм се занимавал с него, :( но на времето ми хареса доста. Lindows (опа съжалявам, да не наруших нечии авторски права :unsure: ) Linspire все още не съм виждал, но ми е интересно да чуя нечие мнение. :)

Link to comment
Share on other sites

Като чета мненията по темата ми прави впечатление, че малко подценявате Lycoris, отдавна не съм се занимавал с него, :( но на времето ми хареса доста. Lindows (опа съжалявам, да не наруших нечии авторски права :unsure: ) Linspire все още не съм виждал, но ми е интересно да чуя нечие мнение. :)

 

Lindows/Linspire e omazan Debian. Mnogo omazan, pochti kakto na vremeto beshe Corel Linux.

Lycoris imat mnogo ideen file-manager, mislia che i toi e derivat na Debian.

I dvete distribucii sa comercial.

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...