Jump to content
BulForum.com

Най-добрия Линукс за новак ?!?!?


xb00t

Recommended Posts

Можете ли да ми кажете кой Линукс да ползвам като най-лесен. До сега съм работил само на Уиндоусм а Линукс съм виждал само на картинка(БУКВАЛНО) и искам малко да се образовам. Мислех си Knoppix защото е Read-Only и си го ползвам само от ЦД и няма да ми преебе ПЦто. Общо взето нещо което да е близко до Уин и да не ми сгомняса ПЦто...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

a we choveche

( otnasq se i za 2ta gorni posta )

ako sha kachvash linux pone kachi LINUX ne nqakva boza det se polzva pod FAT32 shtoto FAT32 ne pokazva smisala ot ext2 .. kato i ne knopix shtoto sha se pobarkash i sha kajesh tva e tupo

nachi kahci si SuSe 5 diska , Redhat 3diska , mandrake e tup samo kazvam.

as pochnah ot redhat... i goreshto preporachvam nego

Link to comment
Share on other sites

I az smqtam 4e RedHat e dobre kato na4alo. Mandrake ne e losh za mnogo na4inaeshti no....... . Knoppix se polzva ako si si precakal neshto sistemata za da go opravish s nego. Neshto ne sum za ideqta knoppix da se polzva za seriozna rabota.

 

BTW Se2KeR samo grafi4nite mu programi na linux-a li polzvash v momenta s Knoppix-a.

Link to comment
Share on other sites

Кфи графични програми ми говориш, аз съм като теле в железница пред Knoppix-a. Ама ползвах и Конзолата, МАЙЧЕ инсталирах една програма WGET ама така и не тръгна. Ще пробвам с RedHat...

Link to comment
Share on other sites

Ами доколкото съм се занимавал Mandrake е най-лесният за научаване от новаци линукс. БТВ той е направен точно за хора нямащи много идея от това какво е линукс, яде ли се и тн. Иначе Red Hat е по-хубав(аз най си го харесвам), но е по-сложен.

Така, че мога да ти препорачам Mandrake въпреки предишните постове и по още една причина-той е 100% съвместим с Red Hat.

Link to comment
Share on other sites

Как така са съвместими !?!?!? Тва да не са парчета от LEGO. Айде светни ме малко по въпроса...

Link to comment
Share on other sites

Az sa6to mislia 4e Red HAt e nai dobriat izbor.V4era si go instalirah i mislia 4e vseki pone s malko poznania po instalirane na OS 6te se spravi.Kolkoto do Mandrake hubavoto pri nego e 4e instalaciata e izcialo na balgarski.No vapreki tova se spiram i prepora4vam RedHat.

Link to comment
Share on other sites

Spored mene Mandrake e za predpochitane pred Red Hat,

Vapros na vkus.

Ако наистина не знаеш, какво представлява Линукс, сигурно вече си го видял от диска на Knoppix-a. Просто още една ОС, върви си и това е. М/у другото Линус е ядро - останалото са комплектации (дистрибуции).

Ако обаче искаш нещо повече - избери дистрибуция от "големите". Колкото до опасенията от скапването на PC-то - просто изчакай следващото преинсталиране на виндоза :) и почвай (Линукс, поне няма да ти скапе нищо).

Накратко за Линуксите:

RedHat - добра пакетна система (RPM), въпреки че лично аз предпочитам тази с добавката на Дебиан (apt-get). Поддържа се от сериозни играчи на пазара - IBM, Sun (наливат големи кинти там). Разпознава всякакъв хардуер "сам". Има типови инсталации - desktop, workstation, server, csutom. Препоръчвам ти него (3 диска + 1 диск доку).

SuSe - също използва RPM, същата структура като тази на RH. И тук играят големи пари, ама от германците. Компектацията е в 5!!! диска. Има всичко, което може да си помислиш - както свободен, така и софтуер със затворен код. И досега не съм разбрал за какво е 5-ти диск (даже и на пълна инсталация не ми го е искал). Също доста добре се оправя с хардуера, има лесна за администриране конзола - yast (yet another setup tool). И тука има custom инсталации. 3 диска. Има готин инсталатор, добре е преведен. Също е по-потребителски ориентиран (както и RedHat, SuSe) - има добра среда за администриране.

Mandrake - неговата RPM е малко по-различно ориентирана. Въпреки, че се твърди че са 100% съъвместими съм имал доста случая, когато пакетите от едното не стават за другото.

Slackware - и при него може да използваш RPM пакети. Много често съм чувал от колеги, че бил супер за сървъри - така и не ми обясниха защо. Пък може и аз да съм тъп. Както и да е - това също е добра комплектация, но иска повече чоплене. Все пак това си е стандартен Линукс (ядро, както ти написах по-горе), но при него няма потребителските глезотии, дето си свикнал в другата ОС. 1CD e.

Knoppix - това се слага и на HDD-то, не е задължително да го използваш само от CD. Ако ти е харесъл - на техният сайт има процедура през която да минеш, за да го инсталираш на диска си. Ама няма много идея в това. Knoppix-a е силен с това, да ги ползваш, като live cd. Голям кеф е, ако си носиш CD-то да го пускаш, където ти е кеф (на практика във всяка зала, където имат cd-rom по компютрите си).

Gentoo - също добра дистибуция - 1CD. Не можах да схвана, какво го прави толкова популярен напоследък. Има доста запалени фенове, аз не съм оттях. Иначе си е нормален Линукс. Някои неща тръгват добре, други зле - може пък и аз да не съм схванал нещо в тази дистрибуция.

Debian - това ти препоръчвам да сложиш, когато преминеш (ако!) през всичките останали. Това е най-стабилният Линукс - за това има една единствена причина - в неговата комплектация влизат само стари (ама наистина стари, от 1 година до 6 месеца) и изпитани програми. Всичко е стабилно и работещио. Съществуват хиляди вицове за това, как се гласува в Дебиан, за да се извади нова версия (не ти трябва да знаеш ;)). Има собствена система за управление на пакети - apt. Най-добрата такава. Ама, както писах - не ти го препоръчвам. За начинаещ - само ще се изнервиш, че нищо не става. Няма потребителски конзоли за администриране, няма чукове и тулове - има vi (текстовият редактор). Това, обаче не означава, че не може да направиш чудеса с него - най-добрите Линукс системи работят в/у Дебиан (както ти писах по-горе - стабилност!) ама иска толкова чоплене и пипане, дето за начинаещ ще е невъзможно.

 

Накратко - това е. По тази тема може да се изпише 10пъти по толкова. Дистрибуциите са, като жените - едни харесват руси, други чернокоси, трети пък харесват мъже :D. Последен съвеъ - ако някой ти препоръчва дадена дистибуция, питай - "защо точно тази" и "ставали за новак".

:punk

Link to comment
Share on other sites

Добре ако реша Червената Шапчица, "защо точно тази и става ли за новак"!??!?!? :woot

Link to comment
Share on other sites

Добре ако реша Червената Шапчица, "защо точно тази и става ли за новак"!??!?!?  :woot

Че то кой Window$ е за новаци :woot

По-добре направо си започни с RedHat, няма нищо сложно. Освен това ще си свикнеш направо с нея ;) .

Link to comment
Share on other sites

Под "новак" имам предвид, човек който предпочита GUI пред конзолата...

Link to comment
Share on other sites

Под "новак" имам предвид, човек който предпочита GUI пред конзолата...

Че кой е казал, че линукса е "конзола"? :wir

Дори инсталацията на най-разпространените дистрибуции започва и свършва в GUI режим ;)

Link to comment
Share on other sites

Защото Knoppix за да инстална една програмка писах едно кило команди в Shell Console...

Link to comment
Share on other sites

Защото Knoppix за да инстална една програмка писах едно кило команди в Shell Console...

О-оопс! Тука май ще сбъркаме!!!

Много е важно от самото начало да разбереш, че инсталирането на различни програми е най-сложното и понякога направо невъзможно нещо в Linux (и не само там, ама това е друга тема). Слагането на различни програми в повечето случаи не е работа за новаци (нали не се впрягаш от думата "новак" - имам в предвид по-неопитен потребител на Линукс). Просто няма как да ти се размине това - има и писане на команди и поправяне на конфиг файлове и т.н. удоволствия...

Причината е много проста - повечето програми за Линукс се намират в сорс вид: т.е. това е изходният код, така както го е написал програмиста (екипа). В последните години, почти всичко се свежда до няколко команди:

./configure

make

make install

ОБАЧЕ! Имай в предвид, че винаги има различни особености в подредбата на директориите (при различните дистрибуции, са различни), различни особености в комплектацията на библиотеките които използват, различни места в които очакват да намерят даден файл и т.н.

Точно затова в готовите дистрибуции има готови шаблони за инсталация. Затова там има и различни улеснения за управлението на пакетите.

Съветвам те да почнеш с по-прости работи: опознай какво има в готовата инсталация - ако имаш дисково пространство RH9 иска 4.5G - сложи си целият пакет. Тогава шанса да имаш пропусната библиотека е по-малък и по-спокойно ще може да правиш добавка на различни пакети.

Останалото: иска много четене и питане.

Ако пък добавиш apt-get за RedHat, тогава много често няма да ти се налага да пишеш кило команди в конзолата, а само една:

apt-get install <ime_na_paketa>

Ама това го опитай по-късно :)

п.с. последен съвет: в google.com пише всичко! Питай там и чети в groups....

Link to comment
Share on other sites

Явно няма да слагам Линукс, щом е толкова сложно :cry ...

А стига бе! Кое му е сложното?

Просто наистина се иска да отделиш време и да почетеш. Не знам откога се занимаваш с Windows, но си сметни колко време си отделил на него. Справедливо е да отделиш 1/3 (защото вече имаш някакъв опит) от това време и за Linux.

Ако пък наистина ти се вижда сложно - няма проблеми - използвай си това, което върви със системата.

Малко неправилно ми се вижда да се откажеш, преди да си почнал....

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Виж сега, в самото начало имаш избор от стотици гигабайти софтуер във формат .rpm за RedHat, което означава, че можеш да ги инсталираш само с едно кликване на мишката и да гледаш картинки с процента на инсталирането ;) Ето затова RedHat е най-добрия вариант, защото всичко за линукс може да се намери във варинт .rpm. Това с cofigure, make, make install е само за мераклии ;) и въобще не се налага да се прави.

Link to comment
Share on other sites

Начи RH. Обаче незнам кога, иначе благодаря на всички че се постараха да ми обесняват като на олигофрен :tongue ...

Link to comment
Share on other sites

Начи RH. Обаче незнам кога, иначе благодаря на всички че се постараха да ми обесняват като на олигофрен :tongue ...

Не се впрягай! :)

Пожелавам ти да напреднеш много в тази област и да видиш, че този начин на обяснение (като за олигофрен ;)) е най-добрият.

Link to comment
Share on other sites

За тези които незнаят - Mandrake е чист Red Hat - разработен изцяло върху него . Разликата е толкова малка че на пръв поглед - неоткриваема . Ред Хат използва като defoult десктоп Gnom , а Мандракето - KDE . Rangy съвсем нормално е да си имал проблеми с RPM оптимизиран за едната дистро , ако си се опитал да го сложиш на другата . Все пак не забравяите , че макар и Ядрото да е едно , всяка дистро си го оптимизира за себеси и своите пакети .

 

Se2KeR никои не е казал че е лесно , но не е и никак трудно , ако само малко разбираш от англииски няма да имаш проблеми .

 

Ако решиш да пробваш все пак имам на разположение - RedHat 9.0 ,Mandrake 9.1 , SuSe 8.2 Pro , Slakware 9.0 и още няколко други , мога да ти ги метна на дискове и да ти дам насоки .

 

 

ПС. Малеее колко съм завеян , sorry ама не гледам датите !

Link to comment
Share on other sites

na4i sorry za tupiq replay ama sq sam v inet i neznam za kolko i sha sam kratak ne mi se chetqt postove

1vo zashto redhat : redhat e DOBYR za SICHKO

nai vajnoto na edin linux e SUPPORT-a na redhat opredeleno ima iak support up2date otdelno veche ima apt-get za REDHAt i kvo li ne .. .taka che redhat ne samo za novaci .. ako ne e debian da e redhat ako ne redhat sichko drugo da duha supata

Knopixxx - ot CD tapnq nemoje da updatevash etc.

Mandrake - Tupniq tup support sichko tupo

Suse - Tapnq... samo copyrat tapacite hem copyrat redhat do nqakade hem praskat malko mandrake ... a we.. ako sha e boza da w dinwos

Slackware - ush super stable ama nqama support sichko rychno svalqash kachvash triesh to ako sha e taka .....

drugite RPM based distribuciii sa dobri ama ne i za desktop PC-ta vkliuchitelno Trustix shtoto nqama X .. samo console i drugi .

 

P.S. Debian , Redhat , Krai s LINUXite , - OpenBSD , FreeBSD .

taka sa podredeni po iakost :) a po podhodqashtost za nachinaeshti sa

Redhat , Debian , FreeBSD , OpenBSD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...