Jump to content
BulForum.com

Риби...риби...риби


Lestat

Recommended Posts

Ами не е голям 25-30 л. е ама аз и не гледам големи риби, аз наблягам на любимите ми риби Данио рерио, това са просто уникални малки са по размери ама честно казано до сега не съм гледал по яки риби от тях, но всичко си е до вкус...

За 30 литра аквариум можеш пре спокойно да си вземеш 20 корена.Дадох линк по-горе виж какво представляват.Адски яко е когато са много.Ребките, особено ако са малки като даниотата супер яко правят слаломчета м/у тях.Моя единия е 60 литра и там имам към 40-50.Супер е. А скалариите как си мъждукат...Нямам думи!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Как ще вземе 20 корена, след две седмици няма да си види рибите. За 25-30 литра най много 7-8 корена, като се захване серзмножава много бързо.

Link to comment
Share on other sites

Аз дори за 5 си мислех защото мисля да си взема и още 1-2 вида растения, и как то казва Aquila аз нали искам и рибите да си виждам, обаче я ми кажете някои магазинче тука в Пловдив дето схте има такива растения.. че ходих тук там и имаше некви мноо скъпи само...

еми ние със скромния бюджет сме така...sorry...

Link to comment
Share on other sites

Ами ти ша ги сложиш на гъсто бре ман.Пак ти остава място за други растения.А за такъв магазин...Тракия.В Тракия всички магазини са по-евтини, но пък има проблем.Охлюви, ама не от ония дето са полезни, а от тези, които ядът растенията.Много гадно.Те като ти извадят растенията и по тях има гниди на охлювите.И после-ИЗНЕНАДА!езинствения изход като хванеш от тея гадинки е да опразниш целия аквариум, хвърляш всички растения и го миеш със сол.:(Няколко пъти си патих така, спуках си 200литровия аквариум и сега вече си зимам ат тея моите приятели.

Link to comment
Share on other sites

Как ще вземе 20 корена, след две седмици няма да си види рибите. За 25-30 литра най много 7-8 корена, като се захване серзмножава много бързо.

Явно аз не осигурявам достатъчно светлина на моите:(Съжелявам за погрешния съмет! :(

Link to comment
Share on other sites

Еми и при мене така беше две реколти ми опасаха тези помиари, аз и за това сега нямам никви :(

а да ви питам за растенията в отделни съдчета ли да ги съдя(в глинени например) или направо на дъното, пробвал съм и двата метода ама нямам предпочитания, като ги бях посадил направо на земята маи повече се въдиха ама по трудно беше при миенето на аквариума ми, съответно като ми бяха в глинени съдчета супер лесно си го изпразвах и миех ... та кое да си избера... :D

Link to comment
Share on other sites

Тук главна роля играе естетическото ти виждане на нещата.Както ти прецениш.В "саксиики" е по-практично и удобно.На мен повече ми харесват на дъното!

Link to comment
Share on other sites

Определено съм много запален. Поне 10 години съм гледал риби.

 

Последният ми аквариум остана в ротната през 2002 - 90л., барабар със съдържанието... Казват фосилиса още бил жив - 23 см...

 

Предстои тази година да осъществя отколешната си мечта - 500л. аквариум - такъв, какъвто аз го искам - изцяло по поръчка.

 

Не бързам да го взимам, защото хола ми още не е обзаведен, а искам да е в тон с обзавеждането

 

Събирам си офертички и има доста пивки. Засега едно е сигурно - чешко стъкло 10мм

 

Яд ме е обаче че изчезнаха магазините за екзотични рибки в града, поне аз не ги виждам вече

 

А не ми се рискува да карам риби от София, но ако се наложи и това ще стане

 

Няколко съвета към начинаещите:

 

НЕ жалете пари за помпа - най-важното нещо в аквариума. Външните са най-добри. Последно помня полските бяха качествени. Има и турски, но не им се доверявам. До 100-120 литров добре го поддържат.

 

Избягвайте живи растения - искат много грижи, а вземат ли да мрат - мамата си трака. Иначе са красиви много, но искат доста грижи. За декор има доста по-интересни "неживи" неща

 

НЕ пускайте охлюви - мазало става. Това че почистват стъклата е верно - но серат като ненормални и правят повече беля. Не забравяйте че са хермафродити и размножат ли се няма оттърване. НАЙ-ДОБРИЯТ чистач на стъкла е Анциструсът

 

Гледайте повечко сомове - много са полезни и хигиенизират перфектно. Лично аз много ги харесвам като риби. Ако имате Фосилис-и помнете че стават много големи и нощно време закусват с по-малки риби. НЕ ги пипайте с голи ръце!! Имат отрова в шиповете - лично аз съм бил 30 мин с парализирана ръка. Все пак по мое мнение ПОНЕ един Фосилис трябва да имате - мощно рови в камъните, изкарва мътилката, която се засмуква от помпата и се очиства водата.

 

Внимателно подбирайте какво гледате (като видове) в аквариума. Натрупате ли много хищници става неприятно. Например повече от 2 Скаларии си е армия. Гонят и ръфат докато не убият. Особено са им вкусни воалите на Шлаерите.

 

НЕ слагайте пясък в аквариума - страшна беля! Ситните камъчета са перфектното дъно

 

Много внимавайте с осветлението - ако имате живи растения е задължително, но помнете че страшно ускорява "замъгляването" на стъклата. Всичко зелено расте, та се къса.

 

НИКОГА не наливайте в аквариума вода, която не е престояла поне 24 часа! Също така избягвайте да наливате бира, ракия, водка и други такива.

 

Избягвайте да стряскате рибите - никак не им се нрави. НЕ чукайте по стъклото /адкси тъпо е и много тормози рибите/, не блъскайте и не тряскайте около аквариума. Страдат много от стреса.

 

Толкова за начало - наслаждавайте им се - много са грациозни

Link to comment
Share on other sites

Мечтата ми като си купя собствено жилище е да направя в едната стена вграден аквариум примерно 400-500 литра (ако е по-голям е мн.труден за поддръжка) през който да се вижда в другата стая и да е фрашкан с готини растения и най-много 10-тина екзотични рибки :rolleyes: ...от едно време съм се вдъхновил от mr.Profit (за малко да напиша propar...ах тези реклами) :pirate

Link to comment
Share on other sites

Мда, браво за темичката!Като гледам, доста хора са любители акваристи.Аз също съм запален акварист(едно време повече...ама)Иначе моят аквариум е към 120-130л.Нямам кой знае колко риби, но мога да кажа, че съм гледал какво ли не!Един съвет:не взимайте ПАПАГАЛ, ако гледате други по-малки риби!!!Направих такава грешка, въпреки че един пич от зоомагазин ме извъртя да го купя(уж не бил агрсивен).Яде като разпран и става голям като малко шаранче, яде всичко, което мърда!Накрая се наложи да го изселя принудително :D Сега съм се запалил по неончетата и данио-то.Това са много яки рибоци(поне за мен де)И аз си мечтая за огромен аквариум, ама да видим :D Пускам 1 линк да видите как хората си гледкат рибки и да видите какви аквариумчета си имат! :punk

 

http://www.malawisee.com/start.php?/aquari...t/gaq.php?sort=

 

Иначе, ако искате да видите къде се продават големи и хубави аквариуми, идете до църквата "Св.Георги".Пада се точно от едната и страна!Имаше доста богат избор.Ако нещо ви интересува, питайте!Живи и здрави!

 

Пускам Ви и сайта на една полска фирма,чиито продукти се намират и в БГ и са на добро ниво!Само изберете английски език от менюто :D

 

http://aquael.pl/index.html

Link to comment
Share on other sites

Абе хора, нали по радиото от бая време рекламират един магазин."Най-големият магазин за акваристика в страната".Някой да знае къде се намира???Казват че има живи корали, богат избор на риби...

Link to comment
Share on other sites

Абе какво разбирате от екзотични риби, всички аквариумни са екзотични, освен ако не гледате шарани е пъстърви:)

Охлювите са много лесни, една чаена лъжичка сол на десет литра и са до там, няма нежда да миете всичко. А при правилно осветление няма да имате проблеми с водораслите, само растенията ще виреят.

И пак повтарям, рибите да са от един континент.

Link to comment
Share on other sites

За рибите си много прав!На мен ми се спука единият аквариум и волю-неволю трябваше да ги събера... :cry

А това за охлювите не го знаех.А не се ли отразява на рибите???Предполагам, че те трябва да са махнати преди това?

Link to comment
Share on other sites

Ако скаш ги махни, но по принцип не им вреди. След изчезването на охлювите трябва да се сменя по 1/5 от водата, всяка седмица и да се филтрира интензивно.

Link to comment
Share on other sites

Хубави Астронотуси. Твои ли са? НА каква възраст са? Колко е голям аквариума?

 

Сега видях малките :D

Link to comment
Share on other sites

Аве дай всеки да каже кои магазини за риби знае че д аполучим цялостна представа за местоположението има защото съм усетил че чувствително е намаляла бройката им. Аз знам само онези 3 на Авксентий Велешки (в интервала от синдикалния дом до Cinemax);

Още един на 6-ти Септември, там има страхотни риби, (почти с/у Фламинго синема);

Знам и още 1-2 в Тракия, ама те са от онези много малките дето са в стаичките на входовете (и двата са по маршрута на 29);

Чудех се дали има някъде в Смирненски например...не знам вие ще кажете за други които се сещате... :D

Link to comment
Share on other sites

Има три на улицата пред билиотека Иван Вазов,

в зоомания сега ги описваме с адреси и телефони, може и снимки.

Link to comment
Share on other sites

"Селва" на гладстон общо взето само "Скалар"-а си заслужава, другите са боза.

Link to comment
Share on other sites

Каде точно на гладстоун, трябжа да е от страната на света Петка...не знам...

 

П.П. Недей да подценяваш онзи на руски дето ти казавам и готини фишове там...

Link to comment
Share on other sites

Този срещу фламингото само дето стока имат, продавачите и гевреци не могат да ти продадат

Link to comment
Share on other sites

Верното си е верно ония ден бях там и кво...нищо...(тука си прав)

А преди имаше една баба там тя беше по "добра" :)

А пак не разбрах каде се намира онзи магазин дето е на Гладстоун ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...