Jump to content
BulForum.com

Риби...риби...риби


Lestat

Recommended Posts

Аз съм много зарибен по окваристиката и бая чета, но ми липсва размяната на опит.Ако има и други братя, нека да споделят проблеми и мнения тук.Мисля че ще е доста полезно. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Ами мен много работи ме интересува, но за сега имам един проблем.Имам 2 Бети.Мъжка и женска.Мъжката прави балончета по повърхността, за да снесе хайвера там женската.След като го снесе и мъжкия го оплоди трябва ли да ги разделям???Хайвера и женската или мъжкия???

Link to comment
Share on other sites

Ами мен много работи ме интересува, но за сега имам един проблем.Имам 2 Бети.Мъжка и женска.Мъжката прави балончета по повърхността, за да снесе хайвера там женската.След като го снесе и мъжкия го оплоди трябва ли да ги разделям???Хайвера и женската или мъжкия???

Отдавна и аз също гледах риби. До колкото си спомням се слгаха в родилка една пласмасова такава. Там седеше женската и ги снасяше в аквариума. Имам някакъв спомен, че майката се отделяше, защото ги изяждаше, но не съм много сигурен. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ami haivernite ribki mnogo trudno se razmnojovat, (m/u drugoto haivera moje da byde izqden kakto ot myjkata taka i ot jesnskata, ima razli4ni na4ini za "spasqvane" na haivera ama i az ne sym mnogo naqsno, do sega ne sym razmnojaval haiverni ribki... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Отдавна и аз също гледах риби. До колкото си спомням се слгаха в родилка една пласмасова такава. Там седеше женската и ги снасяше в аквариума. Имам някакъв спомен, че майката се отделяше, защото ги изяждаше, но не съм много сигурен.

 

Ami haivernite ribki mnogo trudno se razmnojovat, (m/u drugoto haivera moje da byde izqden kakto ot myjkata taka i ot jesnskata, ima razli4ni na4ini za "spasqvane" na haivera ama i az ne sym mnogo naqsno, do sega ne sym razmnojaval haiverni ribki...

 

Извинявайте, ама като не разбирате поне заблуждавайте хората, първо вижте за какви риби става дума и тогава пишете (ако знаете какво) :angry: .

 

 

Малко съвети от професионалиста.

1. Първо трябва да си сигурен, че женската има хайвер, нивото на вода та трябва да е 15 см., а температурата 26-27 градуса, водата трябва да е 50 на 50 преварена и стара аквариумна.

2. Щом хвърлят ВСИЧКИЯ хайвер (хвърлят го на порции и внимавай да не ги сецнеш посредата) веднага махаш женската. Ще познаеш, че са свършили по това, че мъжкия започва да я гони от гнездото ,а тя се покрива някъде.

3. Има няколко начина за излюпването:

3.1 Оставаш мъжкия докато се излюпат малките и започнат да плуват, това е най-разпространения метод.

3.2 Махаш мъжкия след хвърлянето на хайвера и сваляш нивото на водата <10см. Недостатък е че трябва да ползваш фунгициди, но се предпазваш от това неопитния баща да изяде хайвера и малките (това става рядко).

3.3 Оставаш мъжкият да се грижи за малките, след като заплуват той започва да им дава раздробена от неговата храна и изяжда слабите и малки риби. Този метод е сравнително нов няколко професионалисти от САЩ и Сингапур все още го изпробват, аз също го пробвах, става, но се вадят по-малко риби.

 

Ако имаш още въпроси питай или ела в зоопортала.

Link to comment
Share on other sites

Мойта мъжка бета изобщо не дава женската да се доближи - 5 риби ми е изяла включително и една скалария на възраст(тогава не ги отделях различните видове, които не се търпят)! Добре че си случил на кротка бета. По принцип са доста агресивни!

Link to comment
Share on other sites

И моите бяха много гадни.Една изяде окото на една златна рибка.Имал съм малки бети, но не помня какво правих, а и след като няколко риби пострадаха сериозно спрях да си взимам от тях.

Голяма грешка да отглеждаш тропически и студеноводни риби.

 

Има бети с различен характер, но агресивността им силно спада в голям аквариум с много риби от различни видове, разбирасе бавно подвижни и воални форми не са добър избор за съквартиранти на бети :) .

Link to comment
Share on other sites

Ти видял ли си го това, че самата бета ти напада другите риби?

Може би да е било само в периода на хвърлянето на хайвера.., иначе не ми се вярва. Те са бойни рибки, но само за вида си, винаги съм имал мъжка бета и агресивна е била само към друга мъжка бета, но понеже аквариума ми е голям и с много растителност, взимал съм и по две мъжки, радко се виждат, но като го направят, не се бият, а просто се наежват красиво, гледката е добра :P

Link to comment
Share on other sites

Ти видял ли си го това, че самата бета ти напада другите риби?

Може би да е било само в периода на хвърлянето на хайвера.., иначе не ми се вярва.  Те са бойни рибки, но само за вида си, винаги съм имал мъжка бета и агресивна е била само към друга мъжка бета, но понеже аквариума ми е голям и с много растителност, взимал съм и по две мъжки, радко се виждат, но като го направят, не се бият, а просто се наежват красиво, гледката е добра :P

 

Бетите са териториални риби тъй като в родината им живеят в малки плитки водоеми и защитата на територията озночава храна и жизнено пространство за малките затова понякога проявяват агресивност към други видове, но с елементарни познания за повединието на рибите и местообитанията им няма да имате никакви проблеми. Все пак не е много умно да се гледат в един аквариум южноамерикански и азиатски риби, най малкото пренасят болести непознати за риби от други георафски области.

Link to comment
Share on other sites

Като стана въпрос за рибки, колко ще ми струва един 20 литров аквариум? Аз имам един 60л. ама не ми се занимава с толкова голям. Та колко ще ми струва 20-25 литров аквариум + помпичка + нагревател с термореле? Че отдавна не съм се занимавал с рибки! Останал ми е само един Калихт и го гледам в 3литров буркан, ама е много голям и му е неудобно, та да зема да се зарибя пак! :)

Link to comment
Share on other sites

Като стана въпрос за рибки, колко ще ми струва един 20 литров аквариум? Аз имам един 60л. ама не ми се занимава с толкова голям. Та колко ще ми струва 20-25 литров аквариум + помпичка + нагревател с термореле? Че отдавна не съм се занимавал с рибки! Останал ми е само един Калихт и го гледам в 3литров буркан, ама е много голям и му е неудобно, та да зема да се зарибя пак! :)

В 60 литровия ще му е по добре ама ти си решаваш. 20 литра по 25-30 стотинки на литър, нагревател 2лв. с термореле-10лв, помичка - 5-7лв. шлаух камъче и филтър още около 2лв.

Link to comment
Share on other sites

Сигурен ли си че има нагреватели за 2лв. ? Аз в сайта на Дискус гледах под 20лв. няма и помпички под 15лв. също, ама те там са уж маркови за това! :) Ще взема да се зарибя пак аз!

 

П.С. А, и сома не ми е Калихт (той умря :cry: ), той е Фосилис!

Link to comment
Share on other sites

Ами в буркан как няма да умре.

2 лева ама обикновен с термореле е десетина лева. А попичка ти каква искаш?

Link to comment
Share on other sites

За първи път като си взех рибки бяха все от скъпите- дискуси(зелени червени и тнт) някви риби слонове,ножове .... Та една по една започнаха да умират и сега съм си взел по обикновени - златни рибки, бети...обаче ми писна да се занимавам с тях...скоро ще изчиста аквариума и ще върна рибите в някой магазин. Сега съм се спрял на папагалите...една АРА ще ми дойде добре стига да не писка много :)

Link to comment
Share on other sites

Неее, Фосилиса си е в буркан и не е умрял, калихта умря ама не беше в буркан :) Ами някаква обикновена, само да е безшумна, друго не ми трябва!

Link to comment
Share on other sites

За първи път като си взех рибки бяха все от скъпите- дискуси(зелени червени и тнт) някви риби слонове,ножове .... Та една по една започнаха да умират и сега съм си взел по обикновени - златни рибки, бети...обаче ми писна да се занимавам с тях...скоро ще изчиста аквариума и ще върна рибите в някой магазин. Сега съм се спрял на папагалите...една АРА ще ми дойде добре стига да не писка много :)

Животните не се гледат за гъзария, те носят и голяма отговорност, а еднин АРА струва нат 1000$ и не ти го препоръчвам, ако искаш папагал си вземи вълнист и всички папагали пискат.

Link to comment
Share on other sites

Животните не се гледат за гъзария, те носят и голяма отговорност, а еднин АРА струва нат 1000$ и не ти го препоръчвам, ако искаш папагал си вземи вълнист и всички папагали пискат.

Ми незнам колко струва Ара-та просто майка иска да вземе папагал и като ги разглеждах ми направиха впечатление Жако, Ара и Какаду. BTW има едни рибки "папагал" много ме кефат :lol:

Link to comment
Share on other sites

zna4i kogato jenskata taka da se kaje e "zabremenqla" se otdelq v malko akvarium4e otdelno ot drugite ribi v tova akvarium4e ima rodilka ne moga da obqsna to4no kvo prestavlqva ama kato otide v magazin 6te vi gi pokajat zna4i ob6to vzeto e ne6to kato funiq nakraq na koqto ima malak otvor prez koito da padnat malkite kogato se izliupat a maikata da ne moje da mine prez nego za da ne gi izqde tova pomna nadqvam se da sam bil polezen na nqkoi

Link to comment
Share on other sites

Ми незнам колко струва Ара-та просто майка иска да вземе папагал и като ги разглеждах ми направиха впечатление Жако, Ара и Какаду. BTW има едни рибки "папагал" много ме кефат  :lol:

Аааа Воrо махни ги тея рибки "папагал".Помниш ли един път една такава в зоомагазина,когато бяхме заедно как искаше да изкърти аквариума :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аааа Воrо махни ги тея рибки "папагал".Помниш ли един път една такава в зоомагазина,когато бяхме заедно как искаше да изкърти аквариума :lol:

хаха да помна го ... луди сте ейй

Link to comment
Share on other sites

Ми незнам колко струва Ара-та просто майка иска да вземе папагал и като ги разглеждах ми направиха впечатление Жако, Ара и Какаду. BTW има едни рибки "папагал" много ме кефат  :lol:

 

В кой магазин си видял АРА :confused

 

zna4i kogato jenskata taka da se kaje e "zabremenqla" se otdelq v malko akvarium4e otdelno ot drugite ribi v tova akvarium4e ima rodilka ne moga da obqsna to4no kvo prestavlqva ama kato otide v magazin 6te vi gi pokajat zna4i ob6to vzeto e ne6to kato funiq nakraq na koqto ima malak otvor prez koito da padnat malkite kogato se izliupat a maikata da ne moje da mine prez nego za da ne gi izqde tova pomna nadqvam se da sam bil polezen na nqkoi

Човека питаше за бети, това приспособление което описваш е за живородки те не се излюпват а раждат.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...