Jump to content
BulForum.com

Какво Ви накара да ползвате Линукс?


Recommended Posts

Е при мен лично беше факта, че все още не съществуваше WindowsXP и ми беше писнало от постоянните проблеми, които създава '98. След като разбрах и за съществуването на wine реших, че си заслужава да хвърля едно око на това чудо. В последствие ми допадна факта, че е нещо ново и има какво да уча, по-късно и идеологията на свободния софтуер ми навлезна много здраво в акъла.

Link to comment
Share on other sites

И мен ме накара 98 с постоянните си проблеми :sick Може би, ако тогава бях с XP никога нямаше да се пробвам с линукс, но изобщо не съжелявам! В момента имам XP, Слакуер и Федора и чесно казано отбягвам уиндоуса като краставо куче. В началото ме притесняваше мита за "липсващия софтуер" за линукс, но час след инсталацията той изчезна. За 3 години ми се е наложило да инсталирам по-малко от 10 програми за да мога да правя това, което искам.

Link to comment
Share on other sites

Е при мен лично беше факта, че все още не съществуваше WindowsXP и ми беше писнало от постоянните проблеми, които създава '98. След като разбрах и за съществуването на wine реших, че си заслужава да хвърля едно око на това чудо. В последствие ми допадна факта, че е нещо ново и има какво да уча, по-късно и идеологията на свободния софтуер ми навлезна много здраво в акъла.

 

Браво, shadowhand, добре си се сетил за тази тема :) . Ами любопитство....интерес....Търсех нещо по-гъвкаво. Да може да се променя, така че на теб да ти харесва.

Link to comment
Share on other sites

eto kak stoyat ne6tata pri mene:

pri win-a za syaka programka tryabva6e da si tarsya krek,tryabva6e postoyanno da si gubya vremeto da mu izgrajdam za6titata i da go poddarjam,slagayki i izpolzvayki razli4ni programki:spyware,firewall,sistemni,antivirusni i pro4ie...

Sas syaka nova,kompa mi stava6e vse po baven.Na harda mu se natrupvaha vo 500-800 mb vremenni i internet failove na vseki 3 dena...i taka cze da mi pisva ot taya rabota,poneje i samiya winXP vze da stava podozritelen i da mi pravi po edna-dve drebni mizeriyki seki den...

:wacko:

edin vesel den si osvobodih mnogo myasto ot kompa,zadelih nyakolko patitiona,i si instalnah parviya mi linux-SUSE 9...i mnogo mi haresa,zapo4nah da go izu4avam,poneje be6e nujno za da go nastoya za ics i za folder sharing s win kompa na ba6ta mi...Izu4ih YaSt-a i sambata i si4ko ostanalo,no s vremeto vze da mi stava sku4no,imah nujda da probvam novi raboti...togava za parvi pat se sre6tnah mandraketo-i to mi haresa,ama ne mi stiga6e,nyama6e vsi4ko nujno i nastoykoviya panel me drazne6e,minah na Debian,posle na Slack-a,no vse ne6to mi lipsva6e...

i togava se sre6tnah s neya.Be6e hubav slan4ev den,a tya mi se usmihva6e,4istiya i prekrasen open source mi peeshe,vsi4ko be6e tolkova palno i na myasto,4e i do sega ne mojah da ya napusna-Fedora Core 2,sega updeytnata na 3.

 

Kray

 

suse,mandrake,debian,slack,Fedora core

Link to comment
Share on other sites

pri win-a za syaka programka tryabva6e da si tarsya krek,tryabva6e postoyanno da si gubya vremeto da mu izgrajdam za6titata i da go poddarjam,slagayki i izpolzvayki razli4ni programki:spyware,firewall,sistemni,antivirusni i pro4ie...

Sas syaka nova,kompa mi stava6e vse po baven.Na harda mu se  natrupvaha vo 500-800 mb vremenni i internet failove na vseki 3 dena...i taka cze da mi pisva ot taya rabota,poneje i samiya winXP vze da stava podozritelen i da mi pravi po edna-dve drebni mizeriyki seki den...

ааа и при мен го имаше тва нещо :angry1 Просто windows е създаден с идеята да се преинсталира през 2-3 месеца иначе ще тънеш в боклуци. :sick

Link to comment
Share on other sites

Тъй като не съм привърженик на dual boot-а винаги съм искал да имам само една операционна система на компютъра. Още преди появата на windows xp пробвах Mandrake и Red Hat. като първия ми добадна много и определено на него разчитам за първите ми стъпки с Linux. Когато опрях до slackware - край :) сега не мога да се откажа от него въпреки че все още се боря с проблеми които засега не мога да реша. (последната ми одисея бяха драйверите за radeon 9600, при което се наложи да сменя XFree със XOrg.. което доведе до несъвместимост .. и нещата много се оплетоха и накрая се отказах от 3D поддръжката. както и да подкарах го без, след което закелймих че под linux nvidia rule!) Основната причина поради която не мога да ползвал linux за десктоп е че така и не успях да се справя с кирилизацията. Просто не е като под windows... Open Office е под всякаква критика със кирилицата и съвместимостта (трябваше един протокол да пиша.. вски път забиваше и се чувствах като под windows) може би проблема е че slackware иска повечко настройка и го заклеймих: slackware не става за desktop) като претеглих нещата (факта че играя на игри от време на време) реших да си ползвам windows тъй като през повечето време съм бил на него и не ми е създавал проблеми. Просто защото спавзам простото правило за стабилна работа под windows: не инсталирай неща които не ти трябват!! И тъй като все пак ме гложди отвътре да сложа пак linux (чувствам се като пристрастен, ама после като сложа линукса започва да ме гложди пак носталгичното чувство) това непрекъснато люшкане (свързано със загуба на информация заради омазването на дяловете..) ме доведе до следния извод. Скоро трябва да сглобя една безмониторна барака с линукс, сврързана с tvout към телевизора (тва ще е зор..) изпълняваща функциите на DVD i Mp3 Box, рутиране на интернета ;) уеб сървърче и всичко друго което искам да пробвам итн.. естествено свързано с мрежа с windowsa който ще освободя от някои от задачите в момента. това е само идея засега.. но като си помисля така ще получа и душевно спокойствие. :love

Link to comment
Share on other sites

Желанието за промяна.Пък искам да науча нещо,което мога да моделирам по свой образ и подобие :evil

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме, че скоро ще станем "членка" :) на Европейския съюз. Не знам до колко това ще повлияе на лицензирания софтуер, но със сигурност България ще има доста проблеми с него ...

Link to comment
Share on other sites

За мен лично причината да мина на линукс беше, че ми писна windows-кия десктоп и трябваше непрекъснато да се боря с някви тъпи вируси, а да не говорим, че си бях наблъскал start menu-то с кви ли не антивирус идиотщини. Не казвам, че под линукс няма вируси, но досега не съм попадал на такъв и се надявам скоро да не попадна. Също в линукс ми харесва, че има много различни графични среди и можеш да си изградиш десктопа, точно както на теб ти харесва. Единственият ми проблем е с hardware support-а, но и с него се оправих от скоро. Остана ми само една дилема ... как да си пуснах web камерата под линукс, но мога и без нея. Иначе едно от нещата, които наистина много ми харесват в линукс е конзолата !!! :) Направо съм пристрастен към всичко свързано със конзола.

 

@Shiro: България със сигурност ще има много проблеми с лицензиране на software, като влезнем в Европейския Съюз... когато и да стане това :) Незнам кой нормален човек би дал да кажем 700$ за Photoshop пакета, освен ако няма фирма за графичен дизайн, а за нормалните user-и/ хора, просто да не говорим :)

Link to comment
Share on other sites

Мраза еднообразието (XP, за това реших да пробвам нещо различно и самото усещане че съм с линукс ме кара да се чувствам по-сигурно, че като се прибера няма винбозето да ми е направило 402150 проблема и да ми хване 1001 вируса само за няколко часа

Link to comment
Share on other sites

ami polzvah go na rabotata, taka razbrah 4e v opredeleni otno6eniq e na svetlinni godini predi win :D

stana mi interesno razni script4eta znaete kak e,

posle se zaribih tolkova qko 4e po4nah da si pi6a malki program4eta sam i da si gi kompiliram

tova 4e imam samo konzola ne mi pre4i ni naj malko

ina4e si imam i Slax za vseki slu4aj :bgrin: dosta si me kefi i toj

Link to comment
Share on other sites

lwl, не си ли разбрал до сега, че вирусите са феномен при windows просто, защотото системата позволява това. При linux този феномен го няма :)

 

Иначе по темата.. Мигрирах към линукс, защото знаех, че е нещо различно, стабилно, сигурно и дава свобода на действие ако мога така да се изразя. В началото пробвах Mandrake и Red Hat, а под "пробвах" разбирайте инсталация за няколко дни и после формат. :) После реших да сложа нещо сериозно и това беше Slackware. И така .. останах си на него до скоро, когато смених на FreeBSD. Windows не държа на компютъра ми, само 1 FAT32 дял.

 

Поздрави на ov3rm4n :)

 

cipher

Link to comment
Share on other sites

хмм, какво ме накара? - ами комшията отсреща :D хъхъ, сега сериозно: бая хора имаха известен екпириънс с Линукс и ми беше интересно какво е тва животно, дето не забива. Бях ползвал ХР и в началото не ме впечатли особено, но важна беше самата идея за нещо ново и най-вероятно интересно. После дойде на дневен ред и темата за свободния софтуер и лицензите, които ако се замисли човек засягат май-май всички.

В момента имам и Вин и Лин, поради простата причина, че има доста криви хави, дето само за Windows се намират, а да не говорим, че нашите долу-горе само на него могат да работят. :(

Link to comment
Share on other sites

Какво ме накара да ползвам линукс за пръв път - приятелите и интереса към това "животно". И факта, че не знаех нищо и бях любопитен "да откривам нови хоризонти".

Какво ме кара да ползвам линукс сега - чувството за сигурност, за свободата да правиш със компютъра си каквото ти харесва, и по-голямата гъвкавост във всичко. И някои неща, които ме е страх да ги подкарам под уиндоус разбира се :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Вие добре ама такива като мен не просветени на тема компютри ще си лангъркат джама и ще си правят преинсталове дo като свят светува :lol: :lol: :D :P

Link to comment
Share on other sites

Вие добре ама такива като мен не просветени на тема компютри ще си лангъркат джама и ще си правят преинсталове дo като свят светува :lol: :lol: :D :P

 

Не мога да разбера защо всички имат чак толкова негативно отношение за Уиндоус! Е, не е перфектната операционна система, но коя е? Само не казвайте Линукс, защото и тя си има трески за дялане и то не малко. Не се наемам да кажа, коя е по-добрата, защото не е в моята компетенция пък и веднага ще се намерят хора, които да ме разпънат на кръст.

Но в общи линии държиш ли се подобаващо с Уиндоус и той се държи подобаващо с теб. Иска си разни грижи....да му пуснеш разни чистения на регистрите, повечко защита от вируси (защото 98% от тях са именно за Уиндоус) и да се ограничи безразборното инсталиране на програми със съмнителен произход.

Не казвам, че имам големи познания за компютрите, но едно 7-8г се занимавам и през това време ми се е налагало да преинсталирам операционна система не повече от 3-4 пъти, за формат да не говорим. Това стана само веднъж и то заради поредица мои грешки :bgrin: . Аз съм сигурен, че голяма част от потребителите недоволни от системите на Бил са "bad user"-и, които просто не знаят какво правят.

Далеч съм от мисълта, че хората занимаващи се с Линукс са такива, защото самото захващане с такова нещо изисква големи познания, в това съм се убедил лично. Оценявам стремежа ви към алтернативните решения, но не плюйте безразборно по "Виндовса", щото за един средно можещ потребител с малко време това е единственото решение :)

Link to comment
Share on other sites

Не мога да разбера защо всички имат чак толкова негативно отношение за Уиндоус! Е, не е перфектната операционна система, но коя е? Само не казвайте Линукс, защото и тя си има трески за дялане и то не малко. Не се наемам да кажа, коя е по-добрата, защото не е в моята компетенция пък и веднага ще се намерят хора, които да ме разпънат на кръст.

Но в общи линии държиш ли се подобаващо с Уиндоус и той се държи подобаващо с теб. Иска си разни грижи....да му пуснеш разни чистения на регистрите, повечко защита от вируси (защото 98% от тях са именно за Уиндоус) и да се ограничи безразборното инсталиране на програми със съмнителен произход.

Не казвам, че имам големи познания за компютрите, но едно 7-8г се занимавам и през това време ми се е налагало да преинсталирам операционна система не повече от 3-4 пъти, за формат да не говорим. Това стана само веднъж и то заради поредица мои грешки :bgrin: . Аз съм сигурен, че голяма част от потребителите недоволни от системите на Бил са "bad user"-и, които просто не знаят какво правят.

Далеч съм от мисълта, че хората занимаващи се с Линукс са такива, защото самото захващане с такова нещо изисква големи познания, в това съм се убедил лично. Оценявам стремежа ви към алтернативните решения, но не плюйте безразборно по "Виндовса", щото за един средно можещ потребител с малко време това е единственото решение :)

 

Не си ме разбрал. Ползвам Уиндоус щото ми е по лесно. Не съм програмист и не си падам по трудните неща. БТВ скоро не съм правил реинстал на Уиндоус, но определено ще ми по лесно от Линукс. Чувал съм че на Линукс е по-трудно и се иска повече умение. Ей за тва и не си го слагам :D :P

Link to comment
Share on other sites

Не си ме разбрал. Ползвам Уиндоус щото ми е по лесно. Не съм програмист и не си падам по трудните неща. БТВ скоро не съм правил реинстал на Уиндоус, но определено ще ми по лесно от Линукс. Чувал съм че на Линукс е по-трудно и се иска повече умение. Ей за тва и не си го слагам :D :P

 

Разбрах те, просто по навик цитирам последния изказал се в темата и.....малко се поотплеснах с рецензията :P

Link to comment
Share on other sites

какво ме накара ли-любопитство,скука,свободно време,свободен компютър.не ми хареса много е ..недообмислено... :D и ми е омразнало да слушам глупости на тема как уиндоуса трябвало да се преинсталира на 2-3 месеца как постоянно забивал и бил пълен с вируси!моят не сам го преинсталирал от януари 2004,не ми е забивал от една година и не съм хващал вируси от 4 години.и как поддражка му е майката.една добра антивирусна,защитна стена и 5 програми за почистване.отнема ми 4 часа 2 пъти в месеца.голяма работа няма що!

Link to comment
Share on other sites

една добра антивирусна,защитна стена и 5 програми за почистване.отнема ми 4 часа 2 пъти в месеца

При мен това беше, коетото наклони везната - голямото количество допълнителен софтуер необходим само, за да можеш да поддържаш системата си жива.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...