Jump to content
BulForum.com

3D Mark 05


Recommended Posts

точно за тая разлика става въпрос. аз попитах каква е разликата защото друга разлика освен цената не виждам. даже и 5900XT е по-добра на места. точно това ми е чудното и затова попитах, но явно никой не знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Техническите характеристики можем да ги сравним и ще си има разлики, но просто дори и да са еднакви при положение, че архитектурата се различава няма да бъде обективно. По-скоро въпросът е дали по-голямата производителност на 9800PRO си струва повечето пари, които трябва да се платят за нея.

Ето ги характеристиките на 5900ХТ:

# 8 pixels per clock rendering engine

# Full 128-bit Precision Graphics Pipeline

# Native support for 128-bit / 64-bit floating point and 32-bit integer rendering modes

# Up to 16 textures per pass

# Default clock speed in 2D environment: 300/700 MHz (core/DDR memory)

# Default clock speed in 3D environment: 390/700 MHZ (core/DDR memory)

# 256-bit  memory interface

# 22.4GB/sec Memory Bandwidth

NVIDIA GeForce FX 5900XT Performance Review

Единствената разлика м/у GeForce FX 5900XT, 5900, 5900 Ultra и 5950 Ultra са намалените работни честоти на GPU-то и паметта. Явно основната разлика идва от паметта, но тя не е толкова голяма като се има в предвид сходните резултати. Тук може да се отбележи, че ако паметта на 5900ХТ работи на честотата на тази на 5950 Ultra няма да е толкова производителна, поради по-малкото време за достъп и различните тайминги на паметта на 5950 Ultra.

Направи ми впечатление, че на страницата от където взех характеристиките на 5900ХТ са дали и цената й $320 – $380 (статията е от май месец), и като видиш сега колко струва човек се замисля какви пари печелят производителите за сметка на потребителите. Все едно ATi и nVidia са се наговорили за цените и си прибират 200% и нагоре печалба. :angry:

 

По темата за 3D Марк 05 някои с nVidia пробвал ли е да зададе NULL Fixed function, NULL PS 1.x, NULL PS 2.x, за да види дали има подобрение в резултата. :devil Това май трябва да се пробва преди да се сложи ъпдейта. :)

Link to comment
Share on other sites

точно за тая разлика става въпрос. аз попитах каква е разликата защото друга разлика освен цената не виждам. даже и 5900XT е по-добра на места. точно това ми е чудното и затова попитах, но явно никой не знае.

За кои разлики точно питаш? Не че не знаем, ами не казваш какво точно те интересува....Ако питаш за техническите характеристики - ето ти някои прилики и разлики:

Radeon 9800 Pro - чип R350 / поддържа DX9 / работи стандартно на 380:680 / 256 bit / с 8 конвейра.

Radeon 9800 XT - чип R360 / поддържа DX9 / работи стандартно на 412:730 / останалото е същото

GeForce FX 5900 - чип NV35 / поддържа DX9 / работи стандартно на 400:850 / 256 bit / с 8 конвейра. (за ХТ не пиша, че е по-слаба).

GeForce FX 5900 Ultra - чип NV35 / поддържа DX9 / работи стандартно на 450:850 / останалото е същото.

GeForce FX 5950 Ultra - чип NV38 / поддържа DX9 / работи стандартно на 475:950 / останалото е същото.

 

Надявам се, че това ти е било от полза. :)

 

Едит: RazorGL, извинявай...изпреварил си ме за малко докато съм писал... :P

Link to comment
Share on other sites

Аз съм дал информация само за 5900ХТ. Така че всичко е ОК.

Ако имаш по-подробна информация за 9800PRO и по-специално за pixels per clock, textures per pass можеш да напишеш, за да имаме пълно сравнение, макар че то като е различна архитектурата..... ;)

 

Botev1912, ти пробвал ли си го номера с NULL Fixed function? Става ли въобще нещо или е измислица? :ph34r: :)

 

Edit: Midex, според тези данни, които си дал 9800 Pro - Memory Bandwidth - 21.8 GB/sec. 5900XT - Memory Bandwidth - 22.4GB/sec. Как така 5900ХТ има по-голяма пропускливост на памета?

Link to comment
Share on other sites

Не правя едит, че предният пост без туй стана много дълъг. Ами за данни... мога да кажа конкретно за мойта карта PowerColor 9800 Pro - при други производители нещата може да са малко по-различни, но не с много.

- AA Samples Per Second - 18.2G samples/sec

- Memory Bandwidth - 21.8 GB/sec.

- Pixel Fill Rate - 3.04G pixels /sec.

 

Това пише...разбира се на default :P . А останалото е както по-горе съм писал за тази карта.

 

Едит: При ХТ стойностите са съответно:

- AA Samples Per Second - 19.8G samples/sec

- Memory Bandwidth 23.36 GB/sec.

- Pixel Fill Rate 3.3G pixels /sec.

 

П.П. Аз май почти ги докарвам с овърклока. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм дал информация само за 5900ХТ. Така че всичко е ОК.

Ако имаш по-подробна информация за 9800PRO и по-специално за pixels per clock, textures per pass можеш да напишеш, за да имаме пълно сравнение,  макар че то като е различна архитектурата.....  ;)

 

Botev1912, ти пробвал ли си го номера с NULL Fixed function? Става ли въобще нещо или е измислица? :ph34r:  :)

 

Edit: Midex, според тези данни, които си дал 9800 Pro - Memory Bandwidth - 21.8 GB/sec.  5900XT - Memory Bandwidth - 22.4GB/sec. Как така 5900ХТ има по-голяма пропускливост на памета?

 

 

- AA Samples Per Second - 18.2G samples/sec

- Memory Bandwidth - 21.8 GB/sec.

- Pixel Fill Rate - 3.04G pixels /sec.

 

При ХТ стойностите са съответно:

- AA Samples Per Second - 19.8G samples/sec

- Memory Bandwidth 23.36 GB/sec.

- Pixel Fill Rate 3.3G pixels /sec.

 

 

точно за това говоря и аз !!! толкова ли никой не можа да разбере. характеристиките на 5900XT са по-добри от тези на 9800Pro. кви ли не неща изговорихте, но явно никой не знае отговора. точно тези стойности видях и аз.. затова започнах да се чудя с какво картата от $300+ (256MB-oвата версия. тя между другото има малко по-голяма Memory Bandwidth самоче пак е под тази на 5900XT) превъзхожда тази от $190. така че някой ако знае.. нека каже.

Link to comment
Share on other sites

Botev1912, ти пробвал ли си го номера с NULL Fixed function? Става ли въобще нещо или е измислица? :ph34r:  :)

Не съм пробвал

Гледам на 9800 Про честотите са по-слаби от 5900ХТ

380-680 срещу 390-700

Link to comment
Share on other sites

Добре бе хора,искате да кажете,4е аз здравата съм се набутал с тоя РАДЕОН ли?

Хах,аи стига ве!

Еи,до нас живее 1 мои ФРИЕНД със 5900 и аз 4есто му хода на гости;)

Като седна пред монитора му-17"самсунг,пусна ЦоД(играта) едвам,едвам ся ориентирам каде съм!-Графиката е много размазана-все едно,4е е намазал екрана с яйце!

Независимо от факта,4е дъното ми не е подходящо за моята карта,графиката е далеееее4 по-убава;)

Като си взема ся някво ново дънце,ще кърррта мивки;)

Link to comment
Share on other sites

Независимо от факта,4е дъното ми не е подходящо за моята карта,графиката е далеееее4 по-убава

Dinobot~, не амбицирай хората тук с това изместване на темата, защото обикновено почват едни противопоставяния и доказвания..... ;) И аз съм с 9800 Pro, също знам, че графиката е по-добра при ATI, но не мисля, че разликата е чак толкова голяма, че да бърка средния потребител. Това със "замазването" на картината на твоя приятел, вероятно се дължи на дефект в монитора (или другаде) или е нещо софтуерно.

 

Едит:

все едно,4е е намазал екрана с яйце!

Ами питай го - може и да е намазал някое. :D

Link to comment
Share on other sites

CPU: FX-53 @ 2930 (266x11) 
M/B: Gigabyte S939 NF250 
RAM: Mushkin PC3500 2x256MB 
VIDEO: ATI X800XT PE @ 806 / 648 
COOLING CPU: asetek inc. Vapochill LS @ -40C 
COOLING VIDEO: R404/R23 Cascade @ -85C

http://www.akiba-pc.com/a64/8250_f.gif

gledaite kvo staa

http://www.akiba-pc.com/news.php

ebahti tochkite

dali edna GF 6800 Ultra shte gi bie

Link to comment
Share on other sites

Добре бе хора,искате да кажете,4е аз здравата съм се набутал с тоя РАДЕОН ли?

Хах,аи стига ве!

Еи,до нас живее 1 мои ФРИЕНД със 5900 и аз 4есто му хода на гости;)

Като седна пред монитора му-17"самсунг,пусна ЦоД(играта) едвам,едвам ся ориентирам каде съм!-Графиката е много размазана-все едно,4е е намазал екрана с яйце!

Независимо от факта,4е дъното ми не е подходящо за моята карта,графиката е далеееее4 по-убава;)

Като си взема ся някво ново дънце,ще кърррта мивки;)

Ти не си наред. Размазана ти е главата. Ако има нещо с монитора тва не означава че видеото е виновно. За това ламерско изказване заслужаваш единствено за смях

Link to comment
Share on other sites

Ти не си наред. Размазана ти е главата. Ако има нещо с монитора тва не означава че видеото е виновно. За това ламерско изказване заслужаваш единствено за смях

Напълно те разбирам,пи4,всеки си харесва своето,дори то и да не струва:)

Но 4овека е със монитора за 1300 лева и не ми се вярва да има проблеми

бтв-много хора са по-доволни от Р9600 про & XT отколкото 5900XT!

Аве и твоята е доста хубава ама Радеона RulZZZ :punk

Link to comment
Share on other sites

Напълно те разбирам,пи4,всеки си харесва своето,дори то и да не струва:)

Но 4овека е със монитора за 1300 лева и не ми се вярва да има проблеми

бтв-много хора са по-доволни от Р9600 про & XT  отколкото 5900XT!

Аве и твоята е доста хубава ама Радеона RulZZZ :punk

Da taka e tova e istinata :punk Az zatva si zeh 9600XT

Link to comment
Share on other sites

Напълно те разбирам,пи4,всеки си харесва своето,дори то и да не струва:)

Но 4овека е със монитора за 1300 лева и не ми се вярва да има проблеми

бтв-много хора са по-доволни от Р9600 про & XT  отколкото 5900XT!

Аве и твоята е доста хубава ама Радеона RulZZZ :punk

Аз не си хваля мойто, просто ти каза пълна глупост. Разлика в картината трудно може да се забележи, и то само с вглеждане. А ти ми говориш за някви размазани яйца.

Link to comment
Share on other sites

Разлика в картината трудно може да се забележи, и то само с вглеждане

Прав си - гледал съм внимателно скрийшотове от Tom's hardware при тестове на двете марки карти. Вярно, че и той казва.."...на тази картинка се вижда, как ATI предава по-точно формите или цвета....", ама въпреки че увеличавах с редактор почти до ниво пиксел, честно казано не видях особена разлика, независимо дали ставаше дума за "чист" или с АА резултат. Не знам....това много ми прилича на споровете колко по-добър е 32-битовия от 24-битовия звук(тук съм доста по-наясно :P ). Или пък как на 192 Khz било много по-кристално от 96 Khz....абе..смешки....за да го чуеш това трябва да си 1 от 1000-та в света с т.нар. golden ears + да имаш извънземен сетъп за $$$$$. А се забравя, че музиката (респ. графиката) в комерсиален вид се прави най-вече за обикновения потребител дето по-нагоре от 15 Khz не чува(а в графиката изобщо не вдява чак от такива "микроскопични" детайли). Както и да е - темата отиде в киреча...ако някой е забравил - 3DMark05. Поствайте само целенасочени мнения и резултати. Thank you in advance! :)

Link to comment
Share on other sites

pri moqta konfiguraciq po-dolu

izkarah na testa po default:

 

2602

Screenshot

 

 

a otnosno temata za videocartite ... na men Radeon-a 9800Pro mi izleze 200$ ot Shtatite ...

dobre e da se hodi v chujbina, pone v nqkoi otnosheniq ;)

 

btw nqkoi moje li da mi kaje kakva e razlikata mejdu proizvoditelite?

moq Radeon e ATI i cherven , kakva e razlikata mejdu nego i primerno Saphire ili Powercolor ili GB ili MSI ?

 

 

------------------------------------------------------------------------------

MB: EPOX 8RDA3G NForce2 Ultra 400

CPU: AMD Athlon XP Mobile 2600+@3330+ 2.4GHz(12x200)1.675V 3700rpm (41-46C)

or (Noisier) @3500+ 2.5Ghz(12.5x200)1.725v 4500rpm (42-47C)

 

FAN: Thermaltake Volcano 7+

RAM: 2x256DDR 400 TwinMos Winbond BH5 7-3-3-2 2.7v

VGA: ATI Radeon 9800Pro 128MB 256bit @ 400/715

HDD: IBM 120GB 7200rpm 8MB

Case: Chieftec DG-01BDU 300W

Monitor: 19" Mitsubishi DiamondPro 930SB 110Khz (Desktop 1152x864@100Hz) (NFS Underground - 1280x960@100Hz Max Detail) B)

Keyboard: Cherry Multimedia Black

Mouse: Logitech MX300

Link to comment
Share on other sites

moq Radeon e ATI i cherven , kakva e razlikata mejdu nego i primerno Saphire ili Powercolor ili GB ili MSI

И моя е червен :) .Ами особена разлика (между марковите) няма. Единствено някои производители(да не ги цитирам...да не им правя реклама :P ) окомплектоват хардуера си с по-бърза памет и вдигат default честотите или пък слагат много софтуер и аксесоари. И обикновено си имат собствени драйвери за картите си. Аз лично си ползвам ATI Catalist и не се оплаквам, още повече, че имам алтернативи от рода на Омега драйверите.

 

BTW...мойта карта също е щатска и ми излезе $190. А иначе резултатът ти хич не е зле. :punk

по принцип на гърба има лепенка където пише производителя. моята е на АТИ. проверете си вашите

Аз моята си я знам (Post #130) :) , а неговата щом е червена и е щатска значи най-вероятно и тя е PowerColor.

Link to comment
Share on other sites

w00x виж тази тема http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?s=&threadid=40487

 

Част от темата

Имал съм FX5800, който смених с 5900ХТ, което смених с ASUS 5900 чист... Сега съм с Radeon 9800 Pro. Впечатленията са ми следните:

 

1) 2D - почти никаква разлика не забелязах, а аз си падам леко вманиячен на тази тема...

2) DirectX 9.0 производителност - тук ATi-то е по-напред в материала. Личи си във FarCry... (3DMark03 и 05 няма да ги споменавам)

3) ОpenGL производителност - тук АSUS 5900 се справяше по-добре

4) Качество на картината в 3D - в някои игри повече ми харесваше картината на nVidia, в други - тази на ATi

5) Качество на Anti Aliasing - тук ATi-то определено се справя по-добре и губи доста по-малко производителност при режимите на заглаждане

6) TV-OUT - определено прехваленият TV-OUT на АTi-то губи с много от този на FX серията...

7) Драйвъри - тези на nVidia винаги са били по-безпроблемни и стабилни, но напоследък (с последните версии на ForceWare и Catalyst) се наблюдава обратната тенденция... поне според мен...

Link to comment
Share on other sites

и в крайна сметка къде е $100+ разликата?

Ейййй...от одеве си се задрал за тия $100 - не бъди толкова дребнав бе....ай, сега....за няк'ви $100 - к'во толкова... :D

 

Едит: Ами...различни производители, маркетингови стратегии и прочие. Вярно, че разликата е доста, ама дерзай....може някой да знае по-конкретно. :)

Link to comment
Share on other sites

все трябва да има някаква разлика и аз искам да разбера каква е. не може картите да са еднакви.

Преди говореше други работи. Викаш атито доста по-добра картина. А сега търсиш разликите (явно няма чак толкова видима разлика в картината). В крайна сметка последно какво реши :woot

Link to comment
Share on other sites

за картината нищо не съм казал. говоря за другите технически характеристики. тя картината е същата и с 9600XT. не се опитвай да ме опровергаваш по този начин. търся разлика която си заслужава $100. различна от качеството на картината при по-големи натоварвания.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...