Jump to content
BulForum.com

.mp3 vs .ogg vs. .wma vs. …


Botev1912

Recommended Posts

Njamam lichni nabljudenia poneje prodaljavam da polzvam MP3, no sam razglejdal testove za OGG vs MP3, kadeto se otdava predpochitanie na OGG kato po-dobro zvuchene i po-malak razmer. Razbira se ako kompresirash MP3 na 256 ili 320(i njamash perfektni monitorni koloni) mnogo trudno, a dori i nevazmojno shte opredelish koj e po-dobar na visoki bitrejti. A i razlikite na visok bitrejt se useshtat naj-veche pri specifichen tip muzika, kato klasicheskata naprimer.

Link to comment
Share on other sites

аз напоследък изгъзарях към ogg. казвам изгъзарях, защото на мойте колонки не мога да направя разлика между мп3 и огг. в разни бенчмаркове съм виждал, че дават огг като по-добра компресия при еднакакъв битрейт. използвай гугъл има доста информация. има още една компресия FLAC дават я уж, че щяла да удари всичко в земята .. ама аз не съм много очарован ... поне от това дето пробвах.

П.С. за да разбереш истинската разликата между огг и мп3 ще ти трябва доста математика :Р

Link to comment
Share on other sites

мп4 не съм ползвал !!! ами виж .... как да ти обясня ... обикновенно се прави количественна оценка и след това качественна. демек искам да кажа, че това на ухо малко странно ми се вижда да успееш да сравниш две компресии и още ще ти поясня .. да речем се правят сонограми на реалния сигнал и компресирани такива и след това се сравняват и се вижда за кои честоти и за какви нива има изкривявания и така се прави качественната оценка на компресиите и се казва тази така онази онака. аз затова не мога да ти помогна

тук ! пише че ворбис рулират и целят мифки ... ама предполагам и фраунхофер ще напишат същото за мп3 .. така че щом те кефи едно ползвай него.

Link to comment
Share on other sites

flac са прекалено големи за да са с компресия, сякаш са wav-ове.

 

За желаещите да попрочетат едно сравнение между ogg и mp3 (lame) да погледнат тук: http://www.digit-life.com/articles/oggvslame/

 

Е един въпрос: някой забелязал ли е, че ogg-та са по-интензивни откъм ползване на процесорната мощ? Winamp сякаш се "замисля" и "лагва" повечко отколкото при плейване на mp3.

Link to comment
Share on other sites

OGG много ясно, забелязва се веднага че са по качествени при еднакъв размер на файла :P , обаче още явно не са много популярни за това и предполагам плугина на винампа не е доизчистен

Link to comment
Share on other sites

1. Важно е единствено субективното усещане.

2. Процесорите стават все по-бързи , а човешките сетива си остават същите.

3. Извън темата: не си мислете , че колкото повече вдигате битрейта (или разделителната способност) , толкова повече ще се кефите (вж. т.2). От 1 предел нататък (който вече е достигнат май) няма да направите разлика.

4. Много хора от гъзария ще кажат , че има разлика. Сигурно са свръхчовеци , или пък са гении на биотехнологиите. Всъщност искат да се похвалят колко скъп е новия им компютър.

Това изказване не визира лично никого тук.

Link to comment
Share on other sites

@Dreamer FLAC е компресия колкото и да ти е мъчно. Просто пише, че е Lossless и поради тази причина няма опция за намаляване на битрейта и съответно отношението меджу размерите на двата файла (изход/вход) е не по-малко от 0.5. Но за това отношение получаваш същото качество какво при Digital Audio 320kb/s.

Link to comment
Share on other sites

3. Извън темата: не си мислете , че колкото повече вдигате битрейта (или разделителната способност) , толкова повече ще се кефите (вж. т.2). От 1 предел нататък (който вече е достигнат май) няма да направите разлика.

4. Много хора от гъзария ще кажат , че има разлика. Сигурно са свръхчовеци , или пък са гении на биотехнологиите. Всъщност искат да се похвалят колко скъп е новия им компютър.

  Това изказване не визира лично никого тук.

 

Ами не ги разбираш тия работи :) Не става дума за ултразвук в случая :P

 

Що се отнася до голяма компресия - засега само портативните плеари и броадкаста по нета се нуждаят от нея. При тази цена за МБ, не е проблем по високия битрейт.

Link to comment
Share on other sites

Ами не ги разбираш тия работи :) Не става дума за ултразвук в случая :P

 

Що се отнася до голяма компресия - засега само портативните плеари и броадкаста по нета  се нуждаят от нея. При тази цена за МБ, не е проблем по високия битрейт.

съгласен съм.Инфра и ултразвук човешкото ухо не ги възприема.

Общо за всички хора се приема границата от 20hz до 20khz

но има и такива които чуват и възприемат по-широк диапазон(не напразно DVD системите работят до 44100hz)

По-високата чистота в някое парче създава илюзията за кристален звук

Инещо интересно:някои от вас може да са чували за това че звук с честота 5hz е смъртоносна

а по темата: .ogg е по-добър само в компресията и от там и размерите си което хич не е малко ;)

Link to comment
Share on other sites

Общо за всички хора се приема границата от 20hz до 20khz

но има и такива които чуват и възприемат по-широк диапазон(не напразно DVD системите работят до 44100hz)

По-високата чистота в някое парче създава илюзията за кристален звук

Инещо интересно:някои от вас може да са чували за това че звук с честота 5hz е смъртоносна

 

Само да доуточня - Това за "всички хора" е много относително. Мога да ти гарантирам, че 90+% от хората не могат да докарат повече от 16-17 Khz. Разбира се има и изключения, като "по-чуващите" обикновено са по-млади, тъй като с възрастта горната граница на възприятието пада. Лично аз съм се пробвал и го докарвам до около 19 Khz, но моят инструмент за работа са ушите ми :P (занимавам се с музика най-общо казано), докато мои връстници, както казах не го докарват дори и до 17 Khz. Но това не е много важно, понеже в областта над 13 Khz има твърде малко полезна информация за човешкото възприятие - по-скоро тази област носи "ефирността" и "кристалността" в звука. Който си е играл с еквалайзер+добри колони, много добре го знае.

А относно "смъртоносността" на 5-те Hz - слушал съм инфразвуци под 20 Hz.....до около 2-3 Hz (още съм жив :D ), но за да ти въздействат деструктивно, трябва налягането на звуковата вълна да е доста голямо.....при по-слаби нива просто усещаш неприятно нискочестотно бучене, докато говорителят трепти 5 пъти в секунда (това поне можеш да се види), но разбира се няма да го усетиш, ако го пробваш на колона, на която долният диапазон започва от 40 Hz напр.

Link to comment
Share on other sites

съгласен съм.Инфра и ултразвук човешкото ухо не ги възприема.

Общо за всички хора се приема границата от 20hz до 20khz

но има и такива които чуват и възприемат по-широк диапазон(не напразно DVD системите работят до 44100hz)

По-високата чистота в някое парче създава илюзията за кристален звук

Инещо интересно:някои от вас може да са чували за това че звук с честота 5hz е смъртоносна

а по темата: .ogg е по-добър само в компресията и от там и размерите си което хич не е малко ;)

искам да направя малко доуточнение, неправилно се възприема 44100 Hz като горна честота, това е честота на дискретизация. Според една Теорема на Котелников, за да има правилно пресъздаване на входния аналогов сигнал честотота на дискретизация трябва да е по-голяма или равна на 2х горната граничана честота. Дири сигналът да съдържа по-високи, честоти от 20 kHz при честота на дискретизация (sampling rate) 44100 Hz те няма да се чуват правилно. Но това е оффтопик и съжалявам искренно за него. А и DVD аудио кодеците използват понякога честота 96 kHz.

Ставаше въпрос обече за компресии, както каза Midex трябва да имаш качествена техника за да направиш разлика. Аз лично не откривам голяма разлика между ogg и mp3 като случам на моите умрели колонки.

Link to comment
Share on other sites

Само че в теоремата на Котелников никъде не се казва за интерграцията от тъпънчето на ухото. Все пак към тези честоти то е доста по инертно в следствие на което мозъкът получава сигнал по близак до 'обло'ида :) Тази честота като чист 'звук' не се появява, по скоро влияе на обертоновете (не знам точно музикалния термин как е)

Link to comment
Share on other sites

и според теб, филтъра зад DAC, на коя честота реже и с каква стръмност :P

виж това не го знам. няма го в конспекта :> . ще те помоля да ми го обясниш. и аз наистина не те разбрах, какво искаш да каже, в предишният си пост ?

Ставаше въпрос, че sad3 възприема 44100Hz като горна граница на възпроизвеждия звук, а не е така и обясних много културно защо не е така и какво представлява 44100 Hz.

P.S. не съм забравил за филтъра и чакам отговор :>

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...