Jump to content
BulForum.com

Интересни хардуерни модове


Recommended Posts

Преди седмица се засилих да изхвърлям един стар лаптоп Compaq и изведнъж нещо ми прищрака - защо по дяволите трябва да се хвърлят работещи части, които могат да свършат хубава работа. И така, извадих комплекта с инструменти и лаптопа беше разфасован за минути, като най-внимателната работа беше с 15''-вия екран, който е някакъв съвместен модел на LG-Philips LP154W01 и е с резолюция 1280х800. В Ибей се намират китайски адаптери за около $20, който е просто една малка платка с няколко интерфейса (HDMI, VGA и т.н.) и бутони за настройка, като на практика го превръщат в нормален монитор. Така въпросния "монитор" директно си влезе в нишата зад темперираното стъкло на кутията - платката е залепена от задната страна, а захранването се взима директно от 12-те волта на свободен Molex конектор. HDMI кабела минава отзад и през страничен отвор на кутията се свързва директно с един от изходите на Asus ROG Strix GeForce RTX 2070 Super картата, която има достатъчно свободни портове. На този етап съм настроил постоянно да излиза Hardware Monitor секцията на Dragon Center софтуерa на MSI, но все още има свободно пространство и се чудя какво допълнително да сложа - вероятно още полезна статистика от MSI Afterburner да речем. :)

15screenmod.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2020 at 3:42 AM, Godfather said:

Преди седмица се засилих да изхвърлям един стар лаптоп Compaq и изведнъж нещо ми прищрака - защо по дяволите трябва да се хвърлят работещи части, които могат да свършат хубава работа. И така, извадих комплекта с инструменти и лаптопа беше разфасован за минути, като най-внимателната работа беше с 15''-вия екран, който е някакъв съвместен модел на LG-Philips LP154W01 и е с резолюция 1280х800. В Ибей се намират китайски адаптери за около $20, който е просто една малка платка с няколко интерфейса (HDMI, VGA и т.н.) и бутони за настройка, като на практика го превръщат в нормален монитор. Така въпросния "монитор" директно си влезе в нишата зад темперираното стъкло на кутията - платката е залепена от задната страна, а захранването се взима директно от 12-те волта на свободен Molex конектор. HDMI кабела минава отзад и през страничен отвор на кутията се свързва директно с един от изходите на Asus ROG Strix GeForce RTX 2070 Super картата, която има достатъчно свободни портове. На този етап съм настроил постоянно да излиза Hardware Monitor секцията на Dragon Center софтуерa на MSI, но все още има свободно пространство и се чудя какво допълнително да сложа - вероятно още полезна статистика от MSI Afterburner да речем. :)

 

 

Много добре се е получило. Може ли да пуснеш линк към въпросната платка? Мерси.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, dvdrw said:

 

Много добре се е получило. Може ли да пуснеш линк към въпросната платка? Мерси.

Значи тази китайска платка я има на много места и дори се намира вариант с ТВ тунер и дистанционно в Алиекспрес, просто търсиш модела на LCD панела, който е LP154W01.

Иначе ето тук го има за 18 евра в немския Ибей. Има два конектора, единия е за връзката със самия панел, а другия е за инвертора. Има подробни указания кое какво е, но свързването е елементарно, просто трябва да се закрепят платките и кабелите отзад на самия панел и да се вземе подходящо захранване, което за тази платка е 12 волта (жълтия кабел на стандартен Молекс конектор плюс черния за масата). Ако смяташ да го ползваш като самостоятелен монитор, трябва да се намери външно захранване на 12 волта.

s-l1600.jpgs-l1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Най-накрая успях да намеря най-подходящия софтуер за тази хардуерна хрумка - Aida64. Пълна свобода на създаването на собствен панел с всякакви сензори и на произволен размер. Също така има опции, които не само автоматично стартират приложението, но също така и го застопоряват на избрания екран, с избрания размер и нищо не може нито да го минимизира, нито да изпляска друг прозорец отгоре му, което просто е супер. Ето какво се получи - графики с температурата на процесора и видеото, натоварването на всички ядра, утилизацията на РАМ-та и тази на видеото, оборотите на важните вентилатори и прочие. Много съм доволен от резултата. Сензорите са нарочно направени огромни, защото кутията обикновено я гледам отдалече, поне 5-6 метра. :)

monitor_dashboard.jpg

Link to comment
Share on other sites

Много добре изглежда. Опитвах се да се сетя за какво друго може да се ползва освен за показване на параметрите на компютъра, но не успях...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, w00x said:

Много добре изглежда. Опитвах се да се сетя за какво друго може да се ползва освен за показване на параметрите на компютъра, но не успях...

Часовник, всъщност точно това добавих плюс още един два сензора. Поне за мен друга информация не е съществена. Иначе някой може да реши да си показва image slideshow, но аз не съм от тях. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Тия дни изхвърлях разни стари боклуци и ми попадна едно 350W захранване от старо HP, което ми се видя супер запазено и с много яки компоненти та реших да му вдъхна нов живот. Естествено, няма как да се ползва в нова настолна система, затова реших да го модвам в регулируемо настолно захранване за различните проекти с електроника. Освен регулирания изход (който инсталирах с един buck-boost converter ZK-4KX за 20 кинта), има изведени и стандартните 3.3V, 5V и 12V, които идват директно от захранването плюс два USB порта поддържащи всеки до 4.6А бързо зареждане (използвам стандартна джаджа за кола, която в случая е закачена към една от 12 волтовите шини). Имах една подходяща кутия за допълнителните компоненти и за самия панел с терминалите (в самата кутия на захранването няма място за всичките тези глезотии) и реших за уж по-набързо да хвана и разпробия необходимите дупки в лицевия панел. За нещастие, оригиналната пластмаса се оказа толкова смотана, че се разпадна в един момент, когато пробиването наближи ръба на панела. Теглих едни майни на пластмасата и на глупостта ми, че не се хванах поначало да си измайсторя въпросния панел на 3D принтера. Хванах Fusion 360 и за нула време си начертах проекта, след което панела излезе не само перфектно като изпълнение и размери (това с PLA+ филамент), но и на порядъци по-здрав от оригиналния с боклучавата и твърде мека пластмаса.

За основното включване на захранването направих една излишна глезотия, защото нямах най-обикновен ключ и не ми се чакаше доставка та реших да използвам бутона, който вече имах (още повече същия е с LED обръч) и да нахвърлям набързо една схема, емулираща поведението на стандартно дъно. За мераклиите как точно става това, схемата е по-долу - лека вариация на т.нар. latching circuit с използване на стандартен 555 таймер (тези чипове са стотинки и от тях имам цяла камара). 

Всичко работи перфектно и единственото, което остана е само да сложа съответните надписи на панела и да сменя кабелите към стандартните терминали с такива за подходящия ампераж, защото нямах в момента и не ми се щеше да наслагвам от наличните. 

ПП. На последната снимка се вижда организирания хаос в "работилницата". :lol:

 

 

latch1.png

ps1.jpg

ps2.jpg

ps3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Супер е станало, и полезно :))

4 hours ago, Godfather said:

ПП. На последната снимка се вижда организирания хаос в "работилницата". :lol:

:D Как се нарича това синичкото и многоръкото отзад? Полезно нещо

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ARPAnet said:

Супер е станало, и полезно :))

:D Как се нарича това синичкото и многоръкото отзад? Полезно нещо

Те са две, като едното сам си го правих а другото е от Амазон - търси за soldering helping hands или може само helping hands. Има много и различни варианти. Аз даже съм завинтил едно такова на рафта в горната част самостоятелно (част от него се вижда в горния десен ъгъл на осцилоскопа). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...