Jump to content
BulForum.com

Избор на пелетна камина за вкъщи


Recommended Posts

За мощностите стана ясно по-горе. Автоматично модулиране хубаво, ама на кое..... Дистанционното ще е опция, питай ги все пак ако смяташ, че ти е нужно и колко струва.

Тоя термостат за прегряване ще е най-обикновен термограничител на топлообменика, който при достигане на дадена температура на водата, ще вкарва в режим гасене. Стаен термостат е устройство, на което задаваш температура на въздуха и с неговата обратна връзка регулира мощността на горенето. При достигане на определена температура камината ще мине в режим на изчакване, ако се наложи би трябвало и да загаси направо.

Попитай с какви запалки са тези камини, че имаше преди 3 4 години нагреватели по 1200 вата, които извършват тая функция. Сега има керамични запалки по 150 на вата.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

С керамична запалка е, питах за това. 

Пак по твоя препоръка бях питал още преди колко ток харчи камината, за да не се окаже, че хем купувам пелети, хем плащам ток като за конвектор. Ако не ме лъже паметта, казаха ми 350W при запалване и 110W в режим на поддържане (предполагам това е разхода на циркулационната помпа). 

Link to comment
Share on other sites

Като ел. мощност е добре, имаш възможност да си монтираш и UPS за аварийни ситуации, да си сигурен, че винаги ще имаш топло.

Освен помпа в режим на работа има и механизъм за захранване с пелети, най-често шнек и в по-редки случаи палцов механизъм, повечето имат и вентилатор. Помпата ако не е елекетронна е хубаво да има модулация, ако е електронна, тя си има вградена така или иначе.

Link to comment
Share on other sites

Жоре... стой си в областта.  Не за друго, ами щото може да те прочете и някой, дет е в материята.

Link to comment
Share on other sites

Кое не ми е в областа бе Галицин? Да, не съм топлотехник, но съм автоматчик и по стечение на обстоятелствата работя с такива дето уж са топлотехници. Теб те няма да идем с човека на място да видим кое не е вярно дето съм му казал за пелетните камини?!?!? Последните 5 години произвеждаме и ние управления за горелки/камини/печки и много добре знам кое, как, защо точно там....

 

87.png

 

Ето една конструкция на камина, С,В е шнек очеизбодно, F, вентилатор, има и помпа. Та кое не е вярно?

 

Ето друг вид, тук няма шнек, а друг механизъм, пак има вентилатор както казах:

kamini_vodna_frontpage.jpg

Link to comment
Share on other sites

Що да ме няма? Тук съм от няколко дни вече.

И не говорих за устройството на печката. Там нещата са ясни, както е и ясно, че вграденото управление върши работа само до толкова, до колкото да управлява процеса на процеса на топлопроизводство..

А сега би ли ми обяснил смисъла от регулирането на помпата в система с няколко топлообменника, монтирани в различни помещения? Не за друго, ами аз много смисъл не виждам, да не кажа хич. А ти като един типичен контролерджия продължаваш да си пееш своето и да буташ към централно управление на системата. И явно наистина работиш с такива, които са УЖ топлотехници, понеже не са те светнали за елементарни неща при такова отопление

От мен толкова.

.

Link to comment
Share on other sites

Нямаше как да знам, че си се прибрал.

Не случайно му давам съвети на човека, да пита какво има като опции вграденото управление, да не се кичи после като коледна елха с допълнителни модули, контролери, управления и прочие, които не са и без пари все пак. Та съвременните уреди имат възможност да управляват доста повече неща, освен самото топлоопроизводство.... Отделно, сега всички са луднали с това да базикат през мобилния телефон и умират, да си пускат камината от работа, вместо да и настройват седмичния програматор.

Няма какво да откриваме топлата вода, не случайно хората са вкарали модулирането вградено в електроните помпи. Ефекта там е минимален, за обикновените помпи обаче е доста по-голям, защото се ползва главно фазово управление, а какво значи това има дебели книги и учебници, да чете който го интересува.

Link to comment
Share on other sites

Нямаше как да знам, че си се прибрал.

Не случайно му давам съвети на човека, да пита какво има като опции вграденото управление, да не се кичи после като коледна елха с допълнителни модули, контролери, управления и прочие, които не са и без пари все пак. Та съвременните уреди имат възможност да управляват доста повече неща, освен самото топлоопроизводство.... Отделно, сега всички са луднали с това да базикат през мобилния телефон и умират, да си пускат камината от работа, вместо да и настройват седмичния програматор.

Няма какво да откриваме топлата вода, не случайно хората са вкарали модулирането вградено в електроните помпи. Ефекта там е минимален, за обикновените помпи обаче е доста по-голям, защото се ползва главно фазово управление, а какво значи това има дебели книги и учебници, да чете който го интересува.

Хуу, де. Глей, са... Чакай малко!

Представи си, че съм абсолютен лаЙк и трябва да ми обясниш с прости думи, ама свои (и без да гугълваш, щот ща хвана!). Какво толкова може да управлява (освен горенето) това иначе толкова яко управление на печката? И което ми е още по-интересно, какви са преимуществата на помпата с честотно управление в една система, касаеща 3-4 помещения*, които обаче трябва да се климатизират според нуждите си (различна квадратура, различна температура, различен часови диапазон).

И нали... С твои думички и обяснено като за абсолютен лаЙк, дето едва ли ще прави такова нещо отново през живота си!

 

*и нали... помещенията не са халета оп по половин декар и на горе   ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Всъщност имат представителство в България, но май-предлагат само котли. Поне на сайта на българската фирма камини няма.

 

 

Представи си, че съм абсолютен лаЙк и трябва да ми обясниш с прости думи, ама свои...

...С твои думички и обяснено като за абсолютен лаЙк, дето едва ли ще прави такова нещо отново през живота си!

 

В интерес на истината точно това очаквах, като пуснах темата....

Не, че не ми беше полезна де, за доста неща се ориентирах по-добре благодарение на  съветите, които дадохте, но честно казано, като "абсолютен лайк" в тази конкретна област- нищо не разбрах от дискусията касаеща управлението. В смисъл вие може да си продължите спора необезпокоявано, но това, което нас лаиците ни интересува е следното: "Е ли способно стандартното управление на камината (показано по-горе) да ми гарантира постоянна температура навсякъде вкъщи, или трябва да му тУря нещо допълнително на китука за да ми е еднакво топло във всички стаи?".

Link to comment
Share on other sites

Хуу, де. Глей, са... Чакай малко!

Представи си, че съм абсолютен лаЙк и трябва да ми обясниш с прости думи, ама свои (и без да гугълваш, щот ща хвана!). Какво толкова може да управлява (освен горенето) това иначе толкова яко управление на печката? И което ми е още по-интересно, какви са преимуществата на помпата с честотно управление в една система, касаеща 3-4 помещения*, които обаче трябва да се климатизират според нуждите си (различна квадратура, различна температура, различен часови диапазон).

И нали... С твои думички и обяснено като за абсолютен лаЙк, дето едва ли ще прави такова нещо отново през живота си!

 

*и нали... помещенията не са халета оп по половин декар и на горе   ;)

 

Гледам сега, чакам и малко. Къде горе писа някой за честотно управление на помпа?! Дай и ти да ми разясниш какво е модулация и какво е честотно управление и правиш ли разлика между двете? Гледам като типичен топлотехник, не ти е ясно кое, какво е и си теглите само към честотно управление щото само това сте чували, че се използва често последно време.

Мога да управлявам например друг щнек, който да дозарежда основен букер. Можеш да управляваш смесител за подово отопление или ти дето писа електроуправляеми глави и т.н.

 

Няма как да стане ясно на абсолютен лаЙк понеже само аз обяснявам нещо, а друг не помага на човека да му стане ясно за другите въпроси.

Link to comment
Share on other sites

Всъщност имат представителство в България, но май-предлагат само котли. Поне на сайта на българската фирма камини няма.

 

 

 

В интерес на истината точно това очаквах, като пуснах темата....

Не, че не ми беше полезна де, за доста неща се ориентирах по-добре благодарение на съветите, които дадохте, но честно казано, като "абсолютен лайк" в тази конкретна област- нищо не разбрах от дискусията касаеща управлението. В смисъл вие може да си продължите спора необезпокоявано, но това, което нас лаиците ни интересува е следното: "Е ли способно стандартното управление на камината (показано по-горе) да ми гарантира постоянна температура навсякъде вкъщи, или трябва да му тУря нещо допълнително на китука за да ми е еднакво топло във всички стаи?".

Значи не мога да помогна. Освен да пробваш с majestic fireplaces
Link to comment
Share on other sites

Гледам сега, чакам и малко. Къде горе писа някой за честотно управление на помпа?! Дай и ти да ми разясниш какво е модулация и какво е честотно управление и правиш ли разлика между двете? Гледам като типичен топлотехник, не ти е ясно кое, какво е и си теглите само към честотно управление щото само това сте чували, че се използва често последно време.

Мога да управлявам например друг щнек, който да дозарежда основен букер. Можеш да управляваш смесител за подово отопление или ти дето писа електроуправляеми глави и т.н.

 

Няма как да стане ясно на абсолютен лаЙк понеже само аз обяснявам нещо, а друг не помага на човека да му стане ясно за другите въпроси.

Изключително съдържателно нищонеказване от твоя страна.  :)

Хвана се за дума, но онази абра-кадабра, ъъъ... модулацията, продължава да тъне в дълбока мистерия. И с какво толкова съкрушително допринася за подобряването на отоплението в един апартамент? Колкото за възможностите на вграденото управление да управлява няколко  независими отоплителни кръга... Егати! Или аз не мога да чета, или производителите (конкретните) са пропуснали да го споменат като функционалност. Жоре, като за начало (безплатен урок е това), процесите по топлопроизводство, топлопренос и топлоотдаване, макар и взаимно свързани, са различни бири! И докато производителят на база свои сметки може да заложи в управлението да се контролират първите две. То за третото единственото, което знае е, че при минимална настройка ще има за отдаване Х, а при максимална (примерно) 3 х Х. Но в колко топлообменника и в какво процентно (или динамично) съотношение ще се разпределя.. Това може да го знае само ако доставките на гадателския боб са му дошли на време.

И точно решението за типа контрол на този, трети процес е оставен в ръцете на инсталаторите и потребителите.

Тоест, нещото може да бъде решено с неща от обикновени термостатни глави, през стайни термостати комбинирани с електро задвижвани вентили (плунжерните клапани са недопустими), та до индивидуални програматори за всяко помещение. Тънкият момент е, че господа контролерджиите в процеса на производство няма как да знаят това 3 х Х на колко ще бъде разделено след монтажа. Дали ще е на едно място, дали ще е разделено на две или двадесет.

И, тъй като без преки впечатления за обекта не мога да предложа конкретно решение, смятам по-нататъшното си витиеватстване по въпроса за безпредметно.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

мога ли да разбера по размерите на обикновена суха камина Прити на дърва и въглища колко кВ й е мощността? Някаква формула, нещо?

Трябва спешно да разкарам старата камина от вкъщи и съм я пуснал за продажба, а хората първо ме питат колко киловата е... 

 

Размерите са 480 х 460 х 800 мм (цялата камина) и 360 х 360 х 500мм на камерата за горене. Може ли да се даде някаква поне приблизителна стойност по тези данни? 

Link to comment
Share on other sites

Изключително съдържателно нищонеказване от твоя страна.  :)

Хвана се за дума, но онази абра-кадабра, ъъъ... модулацията, продължава да тъне в дълбока мистерия. И с какво толкова съкрушително допринася за подобряването на отоплението в един апартамент? Колкото за възможностите на вграденото управление да управлява няколко  независими отоплителни кръга... Егати! Или аз не мога да чета, или производителите (конкретните) са пропуснали да го споменат като функционалност. Жоре, като за начало (безплатен урок е това), процесите по топлопроизводство, топлопренос и топлоотдаване, макар и взаимно свързани, са различни бири! И докато производителят на база свои сметки може да заложи в управлението да се контролират първите две. То за третото единственото, което знае е, че при минимална настройка ще има за отдаване Х, а при максимална (примерно) 3 х Х. Но в колко топлообменника и в какво процентно (или динамично) съотношение ще се разпределя.. Това може да го знае само ако доставките на гадателския боб са му дошли на време.

И точно решението за типа контрол на този, трети процес е оставен в ръцете на инсталаторите и потребителите.

Тоест, нещото може да бъде решено с неща от обикновени термостатни глави, през стайни термостати комбинирани с електро задвижвани вентили (плунжерните клапани са недопустими), та до индивидуални програматори за всяко помещение. Тънкият момент е, че господа контролерджиите в процеса на производство няма как да знаят това 3 х Х на колко ще бъде разделено след монтажа. Дали ще е на едно място, дали ще е разделено на две или двадесет.

И, тъй като без преки впечатления за обекта не мога да предложа конкретно решение, смятам по-нататъшното си витиеватстване по въпроса за безпредметно.

 

Да почнем по реда на нещата тогава. Модулация на помпата, значи промяна на скоростта на въртене на турбиното колело, то се задвижва с ел.мотор, т.е. регулиране неговата скорост. Докато честотно управление е един начин за реализиране на модулация. Както писах по-горе модулацията в пелетните системи се реализира с фазово управление. Обикновените помпи са с асинхронен двигател с работен кондензатор, докато електроните са с бръшлес мотор. В основата си фазово регулиране, е управление по мощност, т.е. за намаляване на скоростта на турбината, се намалява мощноста, от там и скоростта. Ако някой толкова го интересува, мога да му го обясня и по графики, а и мога да дам схемно решение, от там мога и платка да проектирам и т.н. Ето и един безплатен урок от мен.

Да се върнем на това, какво ни дава тая модулация. От електрическа гледна точка, когато камината е в режим на изчакване, помпата работи на 20% да речем,при други на 40% имат възможност за настройка. Ако кажем, че помпата е 100 вата за по-лесно смятане, в тоя режим тя ще работи с 20/40 вата, което ти дава 80/60% икономия на енергия само от помпата. Иначе казано постигаме по-добра енергийна ефективност. От гледна точка на топлотехниката, мога да кажа какво искат клиентите, понеже аз не съм специалист там. Според тях е по-добре при разгаряне на камината, помпата да тръгва при 30 градуса примерно, на 40% от мощността и постепенно да увеличава мощността, да не се получава тръгване на помпата и в последствие спиране като влезе студения флуид в камината. Или при гасене с намаляване на температурата на флуида плавно да намалява и скоростта на помпата. Дали е така и защо, не знам, на мен ми го дават като задание.

От тая гледна точка е важно да се работи заедно с топлотехниците в екип, за да казват какво те искат и дали можем да го предложим. Мога в контролера, да заложа много обратни връзки и контрол на какво ли не, но както се казва търсенето определя предлагането. Имаме го като възможност, ама клиента иска само един стаен термостат и толкова. Държат да има близки температури в отделните помещения, до сега никой не ми е искал на мен в едната стая да му е 10 градуса, в другата 18, а в третата 25...... Работим в тясна връзка с клиентите и каквото се търси, в новите версии го добавяме като опции. Има клиенти, които искат да има от пиле мляко, не че ще го ползва и да струва 30 лв., което няма как да стане.

Link to comment
Share on other sites

Повтаряш се отново с нищонеказването!

И... благодаря, че с този си безплатен урок ме светна на нещо основно за занаята и което.. О, чудо... съм учил и човъркал, когато още си бил нейде по средата на основното си образование.

Като цяло, добре е да си се придържаш към контролерите (там си вещ) и да не се впускаш в даването на съвети за нещо с което имаш бегъл досег, но ти е доста чуждо.

Link to comment
Share on other sites

Повтаряш се отново с нищонеказването!

И... благодаря, че с този си безплатен урок ме светна на нещо основно за занаята и което.. О, чудо... съм учил и човъркал, когато още си бил нейде по средата на основното си образование.

Като цяло, добре е да си се придържаш към контролерите (там си вещ) и да не се впускаш в даването на съвети за нещо с което имаш бегъл досег, но ти е доста чуждо.

 

Тея приказки, колко съм бил голям като ти си човъркал такива системи, ги дръж за клиентите си. То оня ден един един се обиди, че му казвам къде бърка с един прост акумулатора, пък той от 40 години камиони карал, невъзможно било,а впоследствие гледаше като наакано дете пред майка си.

Аз както се вижда, се придържам към контролерите, за разлика от тебе дето се буташ там дето не разбираш. То се и видя, като типичен топлотехник не знаеш разликата между модулация и честотно управление, какво да говорим за други по-сложни неща.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...