Jump to content
BulForum.com

изключваш се монитор, работещ компютър ...


samkijot

Recommended Posts

значи порових се в интернет, но информацията за този проблем е твърде разнопосочна ... проблем във видео картата, захранването или дъното. за момента мога да проверя с друго захранване и друга видео карта(ще пиша след като пробвам).

при мен какво се получава ... както browse-вам или е пуснат DX режим на някоя игра, монитора изгубва сигнал(влиза в "спящ режим"), но компютъра нито загасва, нито се рестартирва, а продължава да работи. самата OS също явно не отговаря, защото клавиатурата не бачка(съдейки по светлинните индикатори на capslock и numlock)... разбира се, с reset всичко се оправя. това, което силно ми прави впечатление, а го намерих само на едно място споменато от потребител със същия проблем е ... хард диска. при мен, когато се получи такъв срив, харда като че ли се изключва, тъй като преди това има едно осезателно чегъркане по него.

в system log-a се отбелязва само неочаквано спиране на системата и събитие под ID 41 - http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-US;2028504#method3

 

някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?

 

п.п.

 

дъно - Biostar 945P-A7A

видео - 8800 GTS

захранване - 400W Fortron

 

... не се наблюдава проблем с прегряване на видео картата.

Link to comment
Share on other sites

според hard disk sentinel харда е перфектен ... а иначе сложих друго захранване(600W Raptoxx) и за сега не е гаснел монитора като се включи някоя игра т.е. трябва да е захранването :)

Link to comment
Share on other sites

замерих напрежението на смененото захранване(400W Fortron) и всичко е в границите на нормите .... та се чудя, тази карта 8800GTS толкова ли е голяма ламя, че едно читаво 400W-ово захранване да не може да я поддържа.

Link to comment
Share on other sites

добре, защо тогава това захранване не може да издържи въпросната карта? все пак нито картата, нито процесора са клоквани ...  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ако действително си стеснил проблема до захранването, не би било учудващо - захранванията стареят с времето, искат и почистване, развалят се...

Ако някой компонент си е намалил капацитета, може и при 300W да клекне. Примерно най-често кондензаторите текат.

Пробвай го извън компа това захранване с консуматори, последователно да му увеличаваш товара, примерно с крушки макар че няма да е много показателно, защото те са чисто активен товар. Но все пак.

Отвори го, тоя фортрон звучи като да е старичък. Трябва редовно почистване.

Аз също още съм с едни фортрон 400 PNF, и преди няколко месеца реших основно да почистя и го отворих. Колкото да го бях продухвал, от 6г. не го бях отварял захранването. Отворих го, и на разни закътани места си имаше бая набит прах на парцали. Изчистих всичко добре. На вид за щастие нямаше никакви проблеми или тръгнали кондензатори.

Макар че дори да приемем 150 вата видео, проца и 100W да е, и останалото - дъно 40W, хардове и рам още 30, и идваме около 300 вата, което при един пик може да прикляка захранването от самия пик да кажем, а не че самия товар да е голям.

Link to comment
Share on other sites

Ти хубаво мериш напреженията на 400 ватовото захранване, но мериш ли ги под товар? Това, че мериш само при пуснато захранване /вероятно окъсяваш зеления и черния кабел/ и тези напрежения са в норма, далеч не значи, че е наред. Някой кондензатор ако е тръгнал, трудно ще го хванеш.

 

/Офтопик

Предвид, че безумно мразя Biostar, допускам, че може и в дъното нещо да не е наред, защото аз на читав Биостар не съм попадал, а съм се сблъсквал с поне 20 различни модела от марката. Всяко си имаше някакъв номер - едно му чезнеше ланкартата, друго му бягаше десния канал на аудиото, на трето през определен период си губеше настройките и биоса се омазваше и така чак до последното. Та ако пак ти направи магарията, смени дъното.

Офтопик/

Link to comment
Share on other sites

400W Fortron го закачих за една от моите машини (2GB RAM, HD3850 512MB, Athlon LE-1600) и за сега няма срив какъвто се наблюдава по-горе - гаснене на монитора, а компа да продължава да работи. тази карта(3850) харчи около 95W, та при една и съща конфигурация(като компоненти), тези 40-50W толкова ли да са решаващи в първия случай.  :unsure:

само да отбележа, че другата конфигурация, с Raptoxx 600W и 8800GTS също не е дала "отклонение" за момента.

 

 

 

 

/Офтопик

Предвид, че безумно мразя Biostar, допускам, че може и в дъното нещо да не е наред, защото аз на читав Биостар не съм попадал, а съм се сблъсквал с поне 20 различни модела от марката. Всяко си имаше някакъв номер - едно му чезнеше ланкартата, друго му бягаше десния канал на аудиото, на трето през определен период си губеше настройките и биоса се омазваше и така чак до последното. Та ако пак ти направи магарията, смени дъното.

Офтопик/

 

 

при положение, че тоя Biostar бачка с 600W-ото захранване, как би могло то да е причина за проблема?

Link to comment
Share on other sites

При условие, че си установил проблема, не знам какво толкова се нищи още. Да на сметки излиза, че трябва да издържа, но едно е на теория, друго на практика. Ако това 600W захранване можеш да го оставиш там супер, ако не - взимай един 500W Fortron и стига с мъките. :)

Link to comment
Share on other sites

просто ме гложди ... след като досега е работил с това захранване и с игрите е нямало проблем, изведнъж "окъсява", при положение, че ако не се натоварва, компютъра си работи нормално.

Link to comment
Share on other sites

Няма нищо за чудене. Захранванията им намалява капацитета с годините, също както на акумулаторните батерии примерно.

И както се досещаш, понякога е въпрос и на 1 ват в повече за да се срине, винаги си има някаква граница, над която една машина се срива, и това може да е и 1 миливат примерно. Ако фортрона на практика като нов е издържал примерно 390W в реални условия, след 5-6г. може да клекне при 340W или по-малко. Какъв е точния модел, PNR, PNF..? Ако те гложди, отвори го, провери го, почисти го, а може и снимка да постнеш. Вероятно може някой кондензатор да е изтекъл. Какво има да се чудиш.

Наскоро смених едно захранване делукс на една машина, там почна да прави такива номера. Захранването беше на около 5г. Извадих го и на тестове отвън с разни малки товари си работеше, макар че шумеше нещо извътре.

Отворих го, 4-5 кондер-а бяха тотално изтекли и "отворени". Смених ги и остана за резервно, защото междувременно взех ново (пак делукс :) ).

Link to comment
Share on other sites

PNF е

 

отворих захранването. няма подути или изтекли кондензатори, както липсваха и така характерните фандъци прах ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Това че на захранването пише 400W далеч не значи, че ще ги държи продължително. Айде в тоя случай захранването е Фортрон, което ще рече че горе-долу отговаря с написаното, но на разни NoName изобщо не вярвай на написаното. Друго, което се сещам е виж на 12 волтовата верига на захранването колко ампера му дават и колко изисква видеото. Мисля че това захранване е слабичко за това видео. Още повече  че видеото е GTS версия, което ще рече възможно най-мощната за този модел (8800). И друго има преди може да е го издържало, но да е било на границата на възможностите си и сега като са му поостаряли кондензаторите и да кляка вече.

 

Моя съвет е да търсиш по-мощно захранване. Виж в Ера-та има едни Njoy 500W и 600W. Те са от класата на Фортрон и не са безбожно скъпи. Аз съм купувал вече 2 такива и не съм имал проблем.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...