Jump to content
BulForum.com

Проблем с контактите у дома.


Recommended Posts

Привет на всички , това лято правихме в нас ремонт , боядисване и т.н. сменихме и таблото на апартамента малко и по-компактно.

Проблема е следният : от известно време ,като пусна електроуред , готварската печка в кухнята , кафе машината или някакъв електроуред където има метална част и допра фазомера свети. Като готвим и замеря котлона пак свети. Завчера като пипнах кафемашината и свалях ръкохватката ме  убоде тока. Меря нулата заземяването на разклонителите свети. Техника ,който ми смени таблото  каза да си зануля контактите мост с проводник от нулата към масата, но незнам ще помогне ли. Помагайте какво да направя до преди нямах този проблем. Ел мрежата ми е с 2 проводника фаза и  нула 3-ти не е пускан навремето :)... Как да реша проблема?

Благодаря Ви предварително!

Link to comment
Share on other sites

отваряш контакта и слагаш един мост от нулата до там където има знак за заземяване   (  http://stikeri.net/vmchk/72-Znatsi-i-simvoli/129-Predupreditelni/1830-Zazemyavane.html  ) проследяваш металната пластина която се пада горе долу между двата контакта и така трябва да си решиш проблема само гледай да не свържеш фазата вместо нулата

Link to comment
Share on other sites

Хубаво е да се занули мрежата до главния бушон! Ако навътре е с два проводника се занулява както каза колегата...към нулата, но ако не е занулено подаването към жилището...това е проблем!

Link to comment
Share on other sites

Задължителна проверка в централното табло! Ако системата не е занулена централно, може да те убие. Що за кретени са те оставили така? Ти в момента от всяка метална чат на произволен уред може да бъдеш праснат от ток! В момента е опасно, много опасно да ползваш електроуреди! Веднага вземи мерки!

Link to comment
Share on other sites

Задължителна проверка в централното табло! Ако системата не е занулена централно, може да те убие. Що за кретени са те оставили така? Ти в момента от всяка метална чат на произволен уред може да бъдеш праснат от ток! В момента е опасно, много опасно да ползваш електроуреди! Веднага вземи мерки!

Именно! Трябва да се занули подаването към жилището, но мисля,че едвали не е така. За да провериш трябва да се провери нулата дали зафазява на главния ти бушон, НО ако не можеш  сам или се съмняваш ползвай КВАЛИФИЦИРАН ТЕХНИК...след което преди да се влючиш провери с фазомера както си го правил до сега !!!

Link to comment
Share on other sites

Ако знаеш какви работи съм виждал. Даже имам да преработвам сектор, правен от малоумници и като пипнеш корпус на уред те трещи ток в ръцете... 

Link to comment
Share on other sites

Преди няколко години ни сменяха електромерите и бяха объркали кабелите - токът играеше хоро -100-250V, а като се пусне микровълновата се стабилизираше. След 5-6 повиквания на аварийната група най-накрая решиха да отворят таблото и видяха, че са объркани кабелите. Има нещо объркано и препоръчвам да извикаш знаещ и можещ техник, а не този, който е "майсторил", който да прегледа всичко и да поправи каквото трябва, щото с тока шега не бива. Успех!

Link to comment
Share on other sites

Привет на всички , това лято правихме в нас ремонт , боядисване и т.н. сменихме и таблото на апартамента малко и по-компактно.

....... Меря нулата заземяването на разклонителите свети. Техника ,който ми смени таблото  каза да си зануля контактите мост с проводник от нулата към масата, но незнам ще помогне ли. .........

1. Викаш квалифициран и правоспособен електротехник да провери смененото табло. Вероятно първия некадърник е пуснал нулата през бушоните а фазата на директния кабел. За да ти излиза фаза на крачетата за заземяване/зануляване значи че контактите са ти свързани както трябва и си имат въпросния мост.

2. Вземаш няколко яки момчета и заедно и с пристрастие потрошавате кокалите и ръцете на "майстора" , за да не се занимава повече с неща от които не разбира.

Link to comment
Share on other sites

Абе проблемите с контактите когато станаха един комшия ми препоръча електротехник  и онзи каза,че таблото било старо и за смяна. Сменихме го и след това пак беше същия проблем , остави 1 проводник и каза да си ги заземя сам и това е... Явно и толкова етехник ,ама а де... послушах познат,че бил добър......

Link to comment
Share on other sites

И ти му плати?

Как ще ти каже, че ти оставя кабел и ти да си занулиш? Нали той е техник и затова си му платил?

Викни някой да ти оправи нещата, защото ще береш ядове. Да не мислиш, че на уредите ти им е все тая дали е занулено или не...

Да не ти излезе камила с рога накрая...

Link to comment
Share on other sites

И ти му плати?

Как ще ти каже, че ти оставя кабел и ти да си занулиш? Нали той е техник и затова си му платил?

Викни някой да ти оправи нещата, защото ще береш ядове. Да не мислиш, че на уредите ти им е все тая дали е занулено или не...

Да не ти излезе камила с рога накрая...

съгласен съм с теб, завчера изгърмя микровълновата и побеснях ще викна техник незабавно!

Link to comment
Share on other sites

Какво значи заземихме контактите?

И да не са заземени, аномалиите, за които говориш сигнализират за проблеми в таблото или някъде по кутиите.

Ти през колко майстори ще минеш.

Да дойдем няколко човека и да разбутаме нещата, а после ще пием по бира.

Шегувам се за бирата.

Подозирам, че в някоя кутия има проблем.

Link to comment
Share on other sites

1. Викаш квалифициран и правоспособен електротехник да провери смененото табло. Вероятно първия некадърник е пуснал нулата през бушоните а фазата на директния кабел. За да ти излиза фаза на крачетата за заземяване/зануляване значи че контактите са ти свързани както трябва и си имат въпросния мост.

 

 

И според мен проблема е същия, обърната Нула и Фаза, щом има ток по корпусите на уредите.

Най просто отвори таблото, и сложи фазомера на главния бушон и ако не светне работата е ясна. За да си сигурен, че е така премери и на общата нула, там сигурно ще светне.

Ако съм прав до тука, значи трябва да ти се смени фазата с нулата в таблото.

Има и друга вероятност ако скоро са ви сменяли електромерите и на твоя да е обърната фазата там.  

Поздрави и ще сме любопитни какво се е оказало в крайна сметка. 

Link to comment
Share on other sites

Mladenski76, от написаното от studiomalkovski досега става ясно че е по добре изобщо да не се занимава с домашната си електроинсталация за да не стане беля. Иначе може да стане както при един мой колега - така си ремонтира инсталацията че като пусне  котлона на печката и веднага му светва лампата на терасата :grin:

Иначе на  всички ни интересно какво се е случило най накрая....

Link to comment
Share on other sites

Аз бих казал, че е редно да няма пострадали преди решението на казуса. Мога да помогна с оторизиран специалист, ако колегата пожелае, освен ако не си харесва кайсиите настръхнали след всеки допир с корпус.... 

Link to comment
Share on other sites

А, аз мога да му предложа лично да погледна, кое как са му вързали и да отстраня проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

При проблем с инсталациите се обадете на лично или пишете тук във форума.

Не знам дали колегата си е оправил зануляването,но това е много опасно и тези леки "парвания" от тока може да са фатални за дете или възрастен човек. Не песетете пари от такива неща, не знаете каква беля може да си направите. Запомнете едно нещо, ама никога, за нищо на света не викайте самозвани ел. техници. Това може да коства нечии живот или големи материални щети, предизвикани от пожар.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...