Jump to content
BulForum.com

голям проблем с един хард


Recommended Posts

Здравейте!

 

Имам следния проблем. Дадоха ми 80ГБ хард, на който има инсталирана "уин 8-ца", за да го преинсталирам с "ХП". Закачих въпросния диск за компа и пуснах да се преинсталира. От тук започнаха проблемите:

1. Не може да започне инсталацията нито на "ХП" нито на "7-ца". В момента в който сложа диск с тези две операционни системи и пробвам да ги заредя, ми излиза съобщение да пробвам да си направя "рипеар" на смотаната "8-ца".

2. Реших да пробвам с варианта да форматирам въпросния диск, чрез моя на който имам "7-ца". Включих двата диска, "буутнах" от моя да заредя работеща оп. с-ма и какво да видя? Вместо да ми визуализира два партишъна (30 и 50ГБ), вижда само един, който е 40МБ. След това реших да видя "биоса" какво ще каже - резултата беше същия. На този слот виждаше 40МБ вместо 80ГБ.

 

Въпросът ми е - има ли начин да се възстанови този хард? Диска е "Seagate" с последния фирмуер. Пробвах "HDD Regenerator" и "Acronis Disk Director". Двете програми видяха 40МБ?!

Link to comment
Share on other sites

Доколкото разбрах искаш да си форматираш целия диск,

след което да правиш инсталация на ХР на чисто.

 

Решението е следното ,теглиш Hiren's BootCD: ИЗТЕГЛИ

 

Записваш го и го пускаш като инсталационен диск.

След като зареди менюто му избираш Live XP.

После вече от ХР-то си търкаш дяловете на харда.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът ми е - има ли начин да се възстанови този хард? Диска е "Seagate" с последния фирмуер. Пробвах "HDD Regenerator" и "Acronis Disk Director". Двете програми видяха 40МБ?!

 

Виждат 40МБ като капацитет на диска или като размер на дяла?

Link to comment
Share on other sites

Виж джъмперите на диска.

 

5e6897d.gif

 

Джъмпера е на "мастер". Все още не мога да видя пълния капацитет на харда?!

Link to comment
Share on other sites

Той за най-долния ти говореше, ама карай...

A, представяш ли си що за ***** требе да си, че да инсталираш 8-ца на такава кошница (представи си останалия хардуер) :lol:

 

 

=============

 

Сенаторе, хубу си оплюл операционните системи, разбрах и че си спец при работа с тях, обаче не разбрах само що си ползвал HDD Regenerator?

Що си качвал и фърмуер, при положение че не виждаш пълния капацитет на диска?

 

Опиши сега на какво дъно (модел) си закачил двата харда, на един кабел ли са вързани, на два различни слота с отделни кабели ли си ги вързал..., изобщо напиши подробно какво си правил.

Пробвал ли си на работещо дъно да закачиш само този хард (без нищо друго на IDE слотовете, включително CD, DVD и т.н?

И вземи премести джъмпера на CS или го махни, че ако не гледаш от правилната страна... точно на ограничението от 40 гига ще попаднеш.

 

Малко фън... да видиш, че не си единствен:

Hi,

 

I used Ghost 2003 to clone my 40GB hard disk to my new 80GB disk

(connected by a USB->2.5" adapter), thinking I'd end up with 40GB of

space spare on the 80GB. However, it's made the 80GB disk appear as a

40GB in DOS, BIOS and Windows.

 

It seems the cylinder and head count on the 80GB appear exactly as the

disk I cloned - cyl. 4000 (can't remember the head count), when they

should be Cyl. 16000 and Heads 16.

 

I've tried using partition tools attempt to 'reset' the disk, but

couldn't find anything relating to this.

 

Can anyone help?

 

Вземи си изтегли този тул от сайта на сийгейт:

http://www.seagate.com/support/downloads/discwizard/?locale=en-US&name=DiscWizard&vgnextoid=d9fd4a3cdde5c010VgnVCM100000dd04090aRCRD

и пробвай с него. Обаче ако и той го детектва като 40 гига... кофти тръпка. Най-добре идете в сервиз, обяснете им подробно какво сте правили и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Той за най-долния ти говореше, ама карай...

 

Одеве се изразих неясно - имах предвид, освен джъмпера на мастер позицията, да не би да имаш и втори най-вдясно. За всеки случай опитай да разгледаш диска и с EaseUS PM - имам диск, който Акронис ДД не го вижда коректно, докато тази от линка няма проблем (освен това е и безплатна), но щом и биоса го вижда като 40Gb....:ninja:

Все пак виж отново джъмперите - да не би да получаваш засечка с някоe CD или DVD, което също е на мастер и т.н.

Link to comment
Share on other sites

но щом и биоса го вижда като 40Gb....:ninja:

Тук вече идваме към разширяване на зоната на проблемите. Може да се направи reset на bios: махане на батерията за поне 5-6 минути, разкачане на целия допълнителен хардуер закачен към дъното (хардове, сд-та, флопи) включване на компютъра, зареждане на настройките по подразбиране, изключване на компютъра, закачане на харда и т.н.

Обаче ако е станало нещо като цитирания по-горе случай... и това няма да помогне. Ще трябва ръчно да се проверят параметрите на харда като брой глави, цилиндри и т.н. и ако не отговарят на дадените от производителя... да се коригират ръчно. Проблема е, че ще трябва да се търси дъно с подходящ БИОС, в който да е възможна тази редакция.

Най-големият проблем в случая е, че не се знае как е издевателствано върху диска и колкото и да си чешем езиците... шанса да уцелим какво точно е правено е нищожен.

Най-добре ще бъде този диск да бъде закачен чрез външна кутия към напълно изправен компютър, при това съвременен, да се свали програмата от сайта на Сийгейт и да се види как го засича тя и да се опита да се оправи с нея.

 

edit:

MiDEX, ето ти професионалната версия и буутващото ИСО:

 

EASEUS Partition Master v9.1.1 Professional Edition

 

programm:

http://rghost.net/private/38760815/6c2aa74fff88322844f75b7e71a830bf

bootable iso:

http://rghost.net/private/38761022/d8d0e58a5e878c26e9f3ff97ef8e9b1d

Link to comment
Share on other sites

Като 40 МЕГАбайта му го вижда. Не 40 ГИГАбайта.

Вярно, че така е написано... ама ми се струва, че е объркал единиците. Че, то толкова е само служебната информация на този хард :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Дъното на което го закачам е "Gigabyte EP41-UD3L", на него си ми работят и двата ми харда с изключение на този който ми дадоха за преинсталация. Не виждам смисъл от ресет на биоса. Въпросния хард е "IDE" и е на самостоятелен кабел и капацитета му в момента е 40 МБ, а не ГБ. Джъмпер има само на "мастер".

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет - върни харда на собственика му и не се занимавай с неща които не разбираш.

А future с идеята за "ръчна проверка на параметри" да се усети, че не сме началото на 90-те.

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет - върни харда на собственика му и не се занимавай с неща които не разбираш.

А future с идеята за "ръчна проверка на параметри" да се усети, че не сме началото на 90-те.

Мдааа, времето на ИЗОТ 1030, ИМКО, Правец, Комодор и т.н. беше толкова отдавна. Даже нямаше Майкрософт, www и прочие глезотии.

Link to comment
Share on other sites

Първо говоря за 90-те, та майкрософт отдавна съществуваха тогава.

Но и през 80-те които визираш ти, те все пак съществуват, че и MS-Dos. Но темата не е за да ти преподавам pc история.

@Сенатора - ако харда е работил на предишото PC /а най-вероятно е работил/ - закачи си го пак там. А ако си решил да се бориш, разгледай си настройките на биоса, да не си сетнал ATA-та в някакъв Legacy Mode.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...