Jump to content
BulForum.com

Dell Latitude E5520


Recommended Posts

Здравейте, харесал съм си въпросното лаптопче: Dell Latitude E5520, имам обаче желание да го видя на живо, и да разбера дали ще ми допадне неговата резолюция 1920x1080 на 15,6 инчовият екран. Проблема ми обаче, е че немога да го намеря по магазините гледах в техномаркет, мултирама и др.. но ударих на греда. Някой ако знае къде може да се види в Пловдив, ще се радвам да сподели :) Предварителни благодарности :))

Link to comment
Share on other sites

ами доколкото ги гледам в pcstore.bg , повечето модели главно са с нея, има само един с i3 процесор, който е на 1366×768, всички останали, които са с i5 са на FULL HD 1920×1080, (не че по принцип резолюцията зависи от процесора.. :D ама в случая нещо такова се получава )

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, харесал съм си въпросното лаптопче: Dell Latitude E5520, имам обаче желание да го видя на живо, и да разбера дали ще ми допадне неговата резолюция 1920x1080 на 15,6 инчовият екран. Проблема ми обаче, е че немога да го намеря по магазините гледах в техномаркет, мултирама и др.. но ударих на греда. Някой ако знае къде може да се види в Пловдив, ще се радвам да сподели :) Предварителни благодарности :))

 

Мога да ти покажа 1920х1200 на 17" ако искаш

Link to comment
Share on other sites

Мога да ти покажа 1920х1200 на 17" ако искаш

 

Не е същото...на мен на 17" дори ми идва ситно, а на по-малък само мога да си представя как ще изглежда.

Link to comment
Share on other sites

На мен 1920х1200 на 24" ми е почти на ръба. До 20" в НАЙ-лошия случай бих приел (за лаптоп).

Според мен на 15" е малко множко прекалено.

Link to comment
Share on other sites

На мен 1920х1200 на 24" ми е почти на ръба. До 20" в НАЙ-лошия случай бих приел (за лаптоп).

Според мен на 15" е малко множко прекалено.

 

Шрифтовете могат да се увеличават. И образа става в пъти по-мазен. За да спрат да се виждат пикселите трябва да е над 3000 по хоризонтала при 15" дисплей. Продължавам да не мога да си обясня какво има предвид някой като каже "малко ми е" - ми пусни си големи шрифтове.

Link to comment
Share on other sites

Шрифтовете могат да се увеличават. И образа става в пъти по-мазен. За да спрат да се виждат пикселите трябва да е над 3000 по хоризонтала при 15" дисплей. Продължавам да не мога да си обясня какво има предвид някой като каже "малко ми е" - ми пусни си големи шрифтове.

 

На уебсайтовете се размества подредбата. Неприятно е.

Link to comment
Share on other sites

На уебсайтовете се размества подредбата. Неприятно е.

 

Единствено на най-безумно некадърните. Форума, тези които ние сме ги правили, фейсбук, гугъл и дори замунда и арена нямат грам проблем. Ама грам. Само че шрифта е много по-приятен, не е назъбен и най-важното на глупавия font smoothing (clear type) не се усеща неприятния subpixel rendering и буквите не ми стоят като на цветни петна ами са нормални букви (отделно аз гледам да го изключа но с по-малки пиксели и увеличен шрифт първо не се вижда и второ се губи смисъла на въпросния font smoothing).

 

Единственото което МОЖЕ да се прецака ако сложиш large font (120dpi) са някои диалогови прозорци на по-стари програми които разчитат на това шрифта като са задали 8pt да е съответно 12пиксела по вертикал (пиша наизуст) и там има разминавания, но на такава програма не съм попадал от поне 5 години вече.

 

 

PS: И телефоните вървят натам и лаптопите - скоро ще има монитори с достатъчен dpi за да не ни дразни, както и видеокарти които да го поддържат въпросния режим

Link to comment
Share on other sites

Картинките по сайтовете се скалират и при уголемяване, в зависимост от алгоритъма, се получава замазване. По-голямата част от иконите по интерфейса навсякъде ги чака същата съдба (освен вградените в Виндовс, не са много другите програми които имат версии и за по-големи големи резолюции - по-големи икони от 32х32 за различни ситуации), неведнъж съм виждал подобни грозотии при увеличено DPI.

За разместването както каза w00x, едно на ръка. На немалко софтуер се разместват разни неща.

И най-важното - ако си взимам 1920х1200, то ще е да имам повече работна площ, каква е идеята да се държи като 1680х1050 или 1280х960 :confused . За мен и на 100% DPI шрифтове и Всичко е перфектно при Win7 и фонт смуутинга работи перфектно! и изобщо не е необходимо да замазват ръбове и да правят дребен пиксел за да постигнат това, което вече са постигнали.

Аз лично не мога да приема увеличаване на DPI под никакъв предлог.

Да не говорим че колкото и да е, хич да не е, при игрите като се играе на по-малка резолюция, има замацване, което дразни доста хора, особено ако дисплея не се справя добре с интерполацията.

 

Вече ако за дадения лаптоп няма алтернативи, човекът ще трябва да свиква с увеличено DPI, то е ясно. Тия лаптопи са за хора с доста добро зрение или такива които като Дядомраз искат по-дребен пиксел защото всеки ръб ги дразни и предпочитат да увеличават DPI.

Link to comment
Share on other sites

Картинките по сайтовете се скалират и при уголемяване, в зависимост от алгоритъма, се получава замазване.

 

Не е точно така. Когато гледаш една картинка при двойно по-голямо DPI и я увеличиш двойно всичко което ще се получи е че ще виждаш същата картинка. Леко увеличена има някакво замазване, но ако виждаш същата картинка с даден брой пиксели при една разделителна способност на 2х2 см ако я гледаш при по-висока разделителна способност на 1.5х1.5см (примерно) ще виждаш същото и няма да се усеща никакво замазване. Замазването е когато увеличиш картинката много, но при 16х16 пиксела изображнието си е зърнесто по начало.

 

На немалко софтуер се разместват разни неща.

 

Както казах - такъв софтуер не съм виждал последните 5 години. Освен един хак за SC2 който пусках за да мога да разцъквам бетата след като я спряха и още не бяха пуснали официално играта.

 

И най-важното - ако си взимам 1920х1200, то ще е да имам повече работна площ, каква е идеята да се държи като 1680х1050 или 1280х960

 

Обяснявам: При 15 или 17 изображението е доста по-финно и можеш да "приближиш" с малко буквите. Пак имаш по-голяма площ и по-големи и ясни букви същевременно. Наниска разделителна способност повече не можеш да видиш защото буквите стават нечетливи. Докато при високата може да увеличиш с 20-30% и пак ще е по-малко отколкото на другото но пък ще е четливо.

 

За игрите не мога да кажа нищо, аз само SC2 цъкам

 

 

 

ПС: Теди помни ми думите - лаптопи скоро ще има на 3840х2304 - само да станат малко по-добри видеокартите и да паднат още малко дисплеите - виж OLED дисплея на новия Samsung Galaxy S2 и си го представи 15" вместо 4.3" - уникално нали?

 

 

ПС2: А момчето просто искаше да види подобен лаптоп на живо.... вие тръгнахте да го убеждавате че не му трябва

Link to comment
Share on other sites

Набарах едно хубаво ревю на лаптопа където може да се види снимка като тази, ето и една от друг лаптоп на 1366x768. Иначе лаптопа го открих и в ценовата листа на ardes.bg, утре ще звънна да видя дали го имат в наличност :)

Link to comment
Share on other sites

Аз те разбирам какво казваш и разбирам общо взето гледната ти точка. Просто мисля, че си по-скоро изключение.

При текущото ниво на резолюция и това което е дефинирано като 100% DPI под Windows за мен лично нивото на яснота и четимост е съвсем приемливо и нормално. Ако имам 3840х2160 или нещо такова, съвсем естествено ще е да искам да имам 2-но повече по вертикала и колкото там повече е по вертикала, като площ. Но с пиксел, който е 0.1мм това ще е невъзможно, а аз НЕ искам същата ефективна резолюция на екрана за сметка на добавената "финост" към резолюцията, защото и сегашното ниво на финост ми е перфектно. За толкова години точно по този показател не е имало и грам промяна.

 

"лаптопи скоро ще има на 3840х2304 "

- мда, ако ще е със сгъваем екран 40", но за момента виждаме как масовите лаптопи даже напоследък са даже май с по-ниска резолюция отпреди - 1366х768 :) . Не виждам никакъв смисъл от увеличаване на резолюция и намаляне на пиксел, освен за редки ситуации и професии (дизайнери или подобни) за хора с остро зрение.

 

При 15 или 17 изображението е доста по-финно и можеш да "приближиш" с малко буквите. Пак имаш по-голяма площ и по-големи и ясни букви същевременно. Наниска разделителна способност повече не можеш да видиш защото буквите стават нечетливи. Докато при високата може да увеличиш с 20-30% и пак ще е по-малко отколкото на другото но пък ще е четливо.

Говориш за компромис - малко уголемени букви и не-толкова-загубена-площ. Но при толкова дребен пиксел ефектът ще е нищожен, а при малки увеличения знаем, че понякога интерполацията прави гадни ефекти.

Дори при двойно по-висока резолюция, ако не се ползва фонт смутинг, някои хора ПАК ще виждат ръбове и aliasing повярвай ми :) . Субпиксел смутинга предполага поне 3 пъти по-висока резолюция за да изключиш смутинга на Виндовс и да имаш същия изглед - все едно на моя монитор да имам 5760х3600 - нещо, което е абсурд след като и сега няма ръбове и всичко ми изглежда супер.

На ниска резделителна поначало и по дефиниция не би се налагало да се приближават буквите. Там просто проблемът е един - ниската резолюция и работна площ :) .

Link to comment
Share on other sites

все едно на моя монитор да имам 5760х3600 - нещо, което е абсурд след като и сега няма ръбове и всичко ми изглежда супер.

 

Ами не е така. Погледни как изглежда текст на iphone 4 или samsung galaxy s даже при букви големи колкото тези на монитора и пак ми говори че няма ръбове и всичко е супер.

Link to comment
Share on other sites

Ами не е така. Погледни как изглежда текст на iphone 4 или samsung galaxy s даже при букви големи колкото тези на монитора и пак ми говори че няма ръбове и всичко е супер.

 

iPhone е оптимизиран за тая резолюция и толкова високо DPI. Windows и Интернет не са.

Link to comment
Share on other sites

Именно. Всичко е въпрос на резолюция и DPI. иПхоне да не би случайно да има 1920 резолюция или нещо такова?! Тия устройства поначало са с по-малка резолюция дори от масовите десктопи, макар пиксела да им е малък.

Не ме разбирай погрешно, не бих отказал по-висока резолюция за по-загладени краища принципно (което за мен е излишно), но аз лично гледам на по-високата резолюция предимно като по-голяма площ при същите нива на загладеност. Другото би ме разочаровало - да имам 3840, работещи като сегашни 1920 примерно (в противен случай всичко друго по-малко от 200% ДПИ би ми било прекалено дребно).

В този дух, трябва всеки един софтуер да е изцяло оптимизиран за нещо различно от сегашните 100% DPI. Докато това не стане, мнението ми няма да се промени. Най-малкото ако имаш 16х16 икони в тулбар на програма, ако ги скейлнеш до 32х32 или 48х48 при високо DPI, става много грозно (немалко програми имат фиксирани най-много 16х16 и 32х32 за Large Icons опция), настрана разместванията от това, което спомена за изчисленията на разни програмисти.

Link to comment
Share on other sites

Windows и Интернет не са.

 

:lol: Хахахаха изби рибата. Да не би iPhone няма нищо общо с интернета? Или ти под интернет разбираш flash?

 

 

иПхоне да не би случайно да има 1920 резолюция или нещо такова?! Тия устройства поначало са с по-малка резолюция дори от масовите десктопи, макар пиксела да им е малък.

 

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_4-3275.php 640 x 960 на 3.5 инча. Айде сметни при 15" колко би станало. По някакви груби сметки ще е над 2560х3840

 

 

 

Другото би ме разочаровало - да имам 3840, работещи като сегашни 1920 примерно (в противен случай всичко друго по-малко от 200% ДПИ би ми било прекалено дребно).

 

Как така работещи като сегашни 1920??? Векторните графики и шрифтовете се мащабират просто перфектно. А битмапите ще изглеждат по същия начин увеличени 2но, обаче всичко останало ще е в пъти по-мазно.

 

 

В този дух, трябва всеки един софтуер да е изцяло оптимизиран за нещо различно от сегашните 100% DPI. Докато това не стане, мнението ми няма да се промени. Най-малкото ако имаш 16х16 икони в тулбар на програма, ако ги скейлнеш до 32х32 или 48х48 при високо DPI, става много грозно (немалко програми имат фиксирани най-много 16х16 и 32х32 за Large Icons опция), настрана разместванията от това, което спомена за изчисленията на разни програмисти.

 

Нищо подобно. Просто няма да са толкова мазни колкото е възможно. Обаче тази икона 32х32 ти я виждаш примерно като 2х2см. След като се мащабира при новата разделителна способност ще бъде отново 2х2см или може би 1.5х1.5см. Защо да е по-грозно след като виждаш същатата картинка при същия размер или малко по-малък пък била тя и мащабирана?

Link to comment
Share on other sites

Явно няма да се разберем на тази тема :) .

 

"Как така работещи като сегашни 1920??? Векторните графики и шрифтовете се мащабират просто перфектно. А битмапите ще изглеждат по същия начин увеличени 2но, обаче всичко останало ще е в пъти по-мазно. "

- Векторните графики и прозорци и т.н. на Виндовс е така. Аз говорех за: 1. икони и растери, които не се скалират добре при увеличение, 2. размествания когато не всичко по програмите е добре изчислено като размери (не знам как не си попадал на такива програми, като пример и аналогия - при смяна на език на доста програми, когато лейбълите са по-дълги, част от тях се скриват извън прозореца и не се четат.)

 

"битмапите ще изглеждат по същия начин увеличени 2но, обаче всичко останало ще е в пъти по-мазно"

- не съм съгласен. Всяко увеличаване на битмап над 1:1 пиксел в пиксел на дисплея води до замазване и блърване. Спокойно можеш да го пробваш във Photoshop.

 

"640 x 960 на 3.5 инча. Айде сметни при 15" колко би станало. По някакви груби сметки ще е над 2560х3840"

- да, но е 960х640, това е важното, явно е достижима резолюция и дребен пиксел. И четимия шрифт там не е 10-тина пиксела буквата (примерно) както при десктопа, а вероятно 15-20. Това че са наблъскали тази резолюция в 3 инча значи че могат. Защо не го правят при десктоп мониторите след като могат да правят такива дребни пиксели? (може би защото при такива размери контрола над качеството на такава голяма матрица е по-труден, но и при проблемен пиксел той едва би се виждал, за разлика от сега). Отделно говорим за мобилни устройства, струващи повече от някои лаптопи ;) . Съвсем не мисля че 960 е чак толкова нужна резолюция за джобно устройство на 3 инча. 0.08 пиксел.

 

"След като се мащабира при новата разделителна способност ще бъде отново 2х2см или може би 1.5х1.5см"

- така е. Но самия алгоритъм винаги ще вкара блър някакъв, и ще повреди леко картинката.

Идеята ми в случая е че при десктоп повечето хора са доволни с текущото ниво на загладеност и по-висока резолюция автоматично значи желание за по-голяма работна площ (да виждаш повече неща/букви и т.н.). Прекалено дълги години е останало това ниво на такова ниво, и разработените технологии (смутинг и подобни) се справят добре за да искат хората повече работна площ при високите резолюции. За 20-тина години не виждам да се е увеличила плътността на десктоп мониторите до ниво че по стандарт хората да гледат над дефолтните 100% DPI ;) . Защо ли. А тези 100% DPI все още доколкото ми е известно означават същия брой пиксели на даден размер шрифт както и тогава.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Хахахаха изби рибата. Да не би iPhone няма нищо общо с интернета? Или ти под интернет разбираш flash?

 

Чети без да зуумваш на iPhone-а. Аз не мога.

Link to comment
Share on other sites

Защо не го правят при десктоп мониторите след като могат да правят такива дребни пиксели?

 

ПАРИ!

 

24" монитор с такава разделителна способност сигурно ще излезе над $5-10000 отделно видеокартата и тя ще струва толкова. Няма пазар за такива неща още.

 

Зациклихме май и не виждам смисъл да отговарям - ако искате елате при мен ще ви покажа лаптопа вие донесете вашите и да се убедим на живо по-кофти ли се вижда или не когато имаш 1920х1200 при 17" екран.

Link to comment
Share on other sites

Зациклихме май и не виждам смисъл да отговарям - ако искате елате при мен ще ви покажа лаптопа вие донесете вашите и да се убедим на живо по-кофти ли се вижда или не когато имаш 1920х1200 при 17" екран.

 

Теди, аз предлагам да приемем поканата и да отидем - уж да тестваме надълго и широко лаптопите, а всъщност ще висим там, докато изпием всичкото кафе на дядото....пък той е готин - и друго сигурно ще почерпи. После ще съжали, че ни е поканил за тестове, но вече ще е късно. :bgrin:

 

Ники, наистина и аз не виждам кой знае какво предимство в малкия процент заглаждане на шрифтове, спрямо резолюция по-голяма площ (основното, заради което е направена по-голямата резолюция)...освен може би, че на твоя лаптоп един full HD филм ще се вижда малко по-добре, отколкото на моя, ама пък аз нямам чак такива перфекционистки претенции. :))

 

........а и 2мата не пиете алкохол, не че нямам хубав...

 

Щом е на аванта, ще пропием. :lol:

 

Хайде стига вече сме спамили темата на човека....

Link to comment
Share on other sites

Теди, аз предлагам да приемем поканата и да отидем - уж да тестваме надълго и широко лаптопите, а всъщност ще висим там, докато изпием всичкото кафе на дядото....пък той е готин - и друго сигурно ще почерпи. После ще съжали, че ни е поканил за тестове, но вече ще е късно. :bgrin:

 

Ники, наистина и аз не виждам кой знае какво предимство в малкия процент заглаждане на шрифтове, спрямо резолюция <-> по-голяма площ (основното, заради което е направена по-голямата резолюция)...освен може би, че на твоя лаптоп един full HD филм ще се вижда малко по-добре, отколкото на моя, ама пък аз нямам чак такива перфекционистки претенции. :))

 

Елате де. Имате ми телефона.

 

А HD филм 1080р на по-малко от 46" няма да усетиш разлика междъ него и такъв на 720р примерно. То повечето време също няма да усетиш разлика и на 55" затова и си свалям 720р основно аз. Виж буквите са чувствително по-приятни за гледане отколкото на по-ниска резолюция.

 

Айде утговорете се и ми се обадете.

 

ПС: И какво друго да почерпя като теди не пие кафе, а и 2мата не пиете алкохол, не че нямам хубав... Виден е опасен но той в момента е надалече и не ме притеснява :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...