Jump to content
BulForum.com

Дървояди


Recommended Posts

Здравейте,

подобни теми из други форуми колко щеш. Само дето никой не казва какво е най евтиното и лесно решение на тоя неприятен проблем. Отварям и тук темата и дано се намери някой който не е "професор" а човек с опит и да каже какъв препарат може да се ползва за защита на дървесина (за покрив например - говорим за по-големи количества дървесина) или ако не може да се разлизира самоделка да се предложат подходящи евтини решения, които има на пазара. Също и с какво може бързо да се изчисти от гадинките вече нападнато дърво. Темата е достатъчно полезна и смятам, че всеки би имал полза от нея за да се наслаждава по-дълго на уюта и комфорта създаван от дървото.

 

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

В момента не мога да кажа точно название, но има импрегниращи препарати, с които се обработва дървото преди лакиране. Трябва да проверя какво точно сме ползвали на наши обекти, но вече доста години се справя отлично и няма проблеми с насекоми от типа. Не е евтино, но се изплаща във времето задължително.

 

Примери: ТУК, ТУК, ТУК и т.н. след като се разгледате из Гугъл.

 

Цитат от друг форум:

 

Ето народни рецепти:

 

1) 3 части терпентин; 1 част нафталин; 1 част катран

2) 100 части терпентин; 5 части пчелен восък; 5 части парафин; 3 части креолин(от вет.аптека) Пчелния восък и парафина се стопяват предварително заедно и след това се смесват с останалите компоненти.

 

Ето още смески

Който пък има достъп до неорганични химикали може да ползва Acidum Borici.

/Борна киселина - бяло прахообразно вещество/.

Прави се 5% воден разтвор/добро загряване на течността/ или 5%р-р с олио.

С това се маже 3-4 пъти за да се импрегнира добре. Олиото състарява и прави дървото красиво.

Водния разтвор го ползвам за по големи площи.

Борната киселина убива всякакви насекоми. 1кг. - 7лв.

 

Но тези решения са по-скоро за навеси и стопански постройки...

Link to comment
Share on other sites

За предварителна защита - препарати бол. По-големият проблем е как да изчистиш дървояда, когато е навлязъл в дълбочина. Имам спомен за някакъв препарат, който се впръскваше със спринцовка, но трябва да попитам, че съм забравил.

Link to comment
Share on other sites

По същия начин - импрегнираш и всичко измира.

 

Пламене, какви спринцовки бе брат? Ако имаш 60 квадрата ламперия и гредоред (примерно) колко спринцовки ще ти трябвт? tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Говоря за мощен дървояд, който от импрегниране се не бои. :bgrin:

Тъй като на работата ми имаме много пиана, преди доста време имахме подобни проблеми с 2-3 от тях. Предимно руски, от времето на соц-производството, когато контролът на качеството беше много разтегливо понятие. В задната част бяха слагали недобре проверен дървен материал и докато ламперията може да я извадиш дъска по дъска, тук разглобяването на инструмента просто няма как да стане. Бяхме изпробвали всякакви импрегнирания, запушвания на дупката от дървояда и т.н. без никакъв ефект - гадината кара спокойно без въздух или си взима въздуха отнякъде другаде, но не и от основната дупка. Импрегнирането не върши работа при дълбоко навлязъл дървояд. Решихме проблема след съвет от един известен пловдивски акордьор да впръскаме в дупките под налягане някакъв препарат, който вече съм го забравил какъв беше.

Link to comment
Share on other sites

Идеята на импрегнирането няма нищо общо със задушаване на насекомото, а с неговото отравяне. Ако тия пиана са били лакирани няма как да импегнираш. Там борбата е по-трудна и пак е с химикали.

 

Между другото ще ми е интрересно да те видя как ще разковеш и съсипеш всичката ламперия, за да убиеш евентуални дървояди. Това е нещо като да изгориш къщата, за да се отървеш от мравките tounge.gif

Link to comment
Share on other sites

Видене, помисли малко - как ще отровиш с импрегниране гадина, която се е навряла на 15-20 сантиметра в дълбочина?

 

И не - в задната част братушките не стараеха с лакирането или пък го пропускаха съвсем, ако инструментът е изработен в петък или в понеделник. :beer:

 

 

back_09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Необработено дърво си е беля на главата отвсякъде. Ако са държани по разни складове напълно е възможно да ги натиснат дървояди.

 

Между другото препаратите действат и в дълбочина, като далеч не е нужно да достигат физически до насекомото. Интересно ми е къде пианото има дебелина на стената 15-20 см...

Link to comment
Share on other sites

Между другото препаратите действат и в дълбочина, като далеч не е нужно да достигат физически до насекомото.

Може и да действат, а може и навремето да не са били толкова ефикасни, но факт е, че по този начин нищо не постигнахме.

 

Интересно ми е къде пианото има дебелина на стената 15-20 см...

Има, има...особено ако хванеш и диагонала. ;)

Link to comment
Share on other sites

Във "Направи си сам" форума има много подробна тема по въпроса, с препарати, адреси и цени. Струва си да се погледне.

Link to comment
Share on other sites

Имам телефон на фирма - идват за 30-40лв пръскат цялата къща и по двора и забравям за такива гадости от лято на лято го правя ако искаш утре ще го погледна и ще го напиша.

Link to comment
Share on other sites

Имам телефон на фирма - идват за 30-40лв пръскат цялата къща и по двора и забравям за такива гадости от лято на лято го правя ако искаш утре ще го погледна и ще го напиша.

Ако става дума за мравките,давай телефона.

Link to comment
Share on other sites

От тези момчета съм супер доволен. Вече няколко пъти ми се е налагало да използвам услугите им по различни причини.

Insecta

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...