Jump to content
BulForum.com

Водомери - поставяне и смяна


Recommended Posts

Отварям тема за водомерите, има ги в почти всяко жилище. Въпреки че веднъж монтирани не се пипат повече, понякога се налага смяна.

Казаха ми, че на всеки пет години старите водомери трябвало да се подменят с нови. Конкретно ме интересува има ли нещо по-специално при водомерите или какъвто и вид/марка да се вземе все едно? Гледах в няколко магазина - продават само "сухи" водомери, аз все си мисля, че "мокрите" водомери (с няколкото стрелкички) са по добри - има ли нещо такова?

Също може ли са се избегне тази подмяна на 5 години - дали може старият водомер само да се сертифицира наново? Дали това си струва като пари и има ли смисъл от това или е препоръчително да се смени изцяло?

Link to comment
Share on other sites

Отговор на всичките ти въпроси и терзания ще получиш от самия производител (една от фирмите на многобройните ми лели :) ):

http://belassitsa.com/

Верно е че са им качестевени. Имах магазин за В и К части, най-продаваните ми водомери бяха на беласица - сухите (а предлагах и други). За 6-те години, които се занимавах, нямаше недоволен клиент. :)

Link to comment
Share on other sites

Отварям тема за водомерите, има ги в почти всяко жилище. Въпреки че веднъж монтирани не се пипат повече, понякога се налага смяна.

Казаха ми, че на всеки пет години старите водомери трябвало да се подменят с нови. Конкретно ме интересува има ли нещо по-специално при водомерите или какъвто и вид/марка да се вземе все едно? Гледах в няколко магазина - продават само "сухи" водомери, аз все си мисля, че "мокрите" водомери (с няколкото стрелкички) са по добри - има ли нещо такова?

Също може ли са се избегне тази подмяна на 5 години - дали може старият водомер само да се сертифицира наново? Дали това си струва като пари и има ли смисъл от това или е препоръчително да се смени изцяло?

 

Точно обратното - сухите водомери са много по-надеждни. Това за 5-те години не съм го чувал досега. При мен имам към 15 контролни водомера и единствените повреди стават при замръзване - тогава вече сменяш. Ако имаш предвид монтаж на водомер у дома - навсякъде има хубави сухи водомери на цена докъм 40 лева в зависимост от цолажа. За по-големи цените скачат сериозно. Последно съм купувал 2-3 от Аркос - работят добре. Ако ще правиш водомерен възел - всички кранове сферични, за да нямаш проблеми през годините със салници, гумички и глупости от сорта...

Link to comment
Share on other sites

Скоро и ние за едно друго жилище сменихме водомер, за 40 кинта. От тия с барабанчетата, не знам как им викат. 3/4-ти.

В нас допреди 2г. бяхме с от старите водомери с въртящите се стрелки, изкарал е около 30-35 години :laughing: . За самата смяна, аз го смених без особени грижи. Оставаше да сменям водомер на 5г..., къде щеше да му излезе края. 20-25 години ми се струва добър период.

Link to comment
Share on other sites

При мен имам към 15 контролни водомера и единствените повреди стават при замръзване - тогава вече сменяш.

Toва важи при водонапълнените водомери (т.н. мокри водомери). При сухите е невъзможна тази ситуация защото при тях връзката между турбината и отчитащия механизъм е т.н. магнитен съединител. Дори да замръзне водата в металното тяло... повреда не би следвало да има, освен в турбината и то при положение, че тя не е някакъв евтин, тънкостенен боклук и/или изработена от неподходящ материал и да се "спука" от леда...

За да се избегне напълно този недостатък може да се използва електромагнитен (индукционен) разходомер, но цената е твърде висока за този вид изделия и е нецелесъобразно да се използват за домашни условия.

Link to comment
Share on other sites

Toва важи при водонапълнените водомери (т.н. мокри водомери). При сухите е невъзможна тази ситуация защото при тях връзката между турбината и отчитащия механизъм е т.н. магнитен съединител. Дори да замръзне водата в металното тяло... повреда не би следвало да има, освен в турбината и то при положение, че тя не е някакъв евтин, тънкостенен боклук и/или изработена от неподходящ материал и да се "спука" от леда...

За да се избегне напълно този недостатък може да се използва електромагнитен (индукционен) разходомер, но цената е твърде висока за този вид изделия и е нецелесъобразно да се използват за домашни условия.

 

Тук не става въпрос за замръзване на механизма вътре във водомера. Слабото място не тези водомери е отдолу, където се движи водния поток. При замръзване (ако е пълен разбира се и няма проток) цялото дъно на водомера се отцепва и се получава нещо като открехната консервна кутия. Хвърлил съм 4-5 такива с еднаква реакция към леда. Разбира се в тези случаи винаги са си виновни ползвателите. Ако водомерът е изолиран правилно - проблеми няма.

 

При водомерите, пълни с вода при измръзване обикновено се пръсва стъклото. Два пъти съм брал ядове с водомери на 1 цол. По принцип там стъклото се сменя. Но пък не се знае какво става с измерването след вътрешната деформация.

Link to comment
Share on other sites

Тук не става въпрос за замръзване на механизма вътре във водомера. Слабото място не тези водомери е отдолу, където се движи водния поток. При замръзване (ако е пълен разбира се и няма проток) цялото дъно на водомера се отцепва и се получава нещо като открехната консервна кутия. Хвърлил съм 4-5 такива с еднаква реакция към леда. Разбира се в тези случаи винаги са си виновни ползвателите. Ако водомерът е изолиран правилно - проблеми няма.

 

При водомерите, пълни с вода при измръзване обикновено се пръсва стъклото. Два пъти съм брал ядове с водомери на 1 цол. По принцип там стъклото се сменя. Но пък не се знае какво става с измерването след вътрешната деформация.

Аааа, да. За това си прав, но тези водомери са предназначени за вътрешносградни инсталации, а не за външен монтаж - на открито. За там наистина трябва да се вземат допълнителни мерки и да се изолират корпусите.

По другия въпрос: след смяна на стъклото или какъвто и да е по характер извършен ремонт, водомера трябва да мине през контролно-измервателна лаборатория.

През такава лаборатория трябва периодично да минават и всички водомери, без оглед на това дали измерват правилно или не. Не съм сигурен само какъв е срока през който трябва да се проверяват. Общо взето мисля, че е веднъж на година или на две, но не съм сигурен. Обикновено цената е в рамките на 5-12 лева (всяка лаборатория работи с различни цени на услугите) и се слага стикер, удостоверяващ, че уреда отговаря на сътветния стандарт и е годен за експлоатация. Същото важи и за електромерите, както и за всички контролно-измервателни уреди.

Link to comment
Share on other sites

Отклоненията са толкова незначителни при ниски консумации, че е излишно замерване в непромишлени условия. Виж при мен главния водомер на тръба фи 150 е колкото голям електрожен. Но дори и той показа след 15 годишна употреба и хиляди кубици проток отклонения в рамките на нормално допустимите - под 0.5%. Замерването там е обаче към 100 лева. Да не му се налага на човек общо взето...

 

Здравето на водомера зависи и от водата. Още една причина да се слагат сухи водомери. При нас след ремонтите и разкопаването на улиците, късането на водопроводните тръби от багерите на ЕВН и прочее, всички домашни водомери се напълниха с кал и някои бяха невъзможни за отчитане. Избистриха се чак след месец-два, но не се знае кое, къде и с колко боклуци и пясък е задръстено. При по-твърда вода живота на водомера винаги се скъсява.

 

Общо взето - за домашни условия - сух водомер от по-скъпия клас и никакви притеснения в годините напред освен при аномалии. При полагане, налагащо излагане на студ - добре изолиран, с най-висок клас изолация или под земята.

Link to comment
Share on other sites

Отклоненията са толкова незначителни при ниски консумации, че е излишно замерване в непромишлени условия. Виж при мен главния водомер на тръба фи 150 е колкото голям електрожен. Но дори и той показа след 15 годишна употреба и хиляди кубици проток отклонения в рамките на нормално допустимите - под 0.5%. Замерването там е обаче към 100 лева. Да не му се налага на човек общо взето...

Което ме подсети, че съм се объркал. На проверка веднъж годишно се подлагат уреди които се използват като контролни в производствения процес.

За домашно ползване едва ли се налага такава проверка. Сори, моя грешка. Професионално изкривяване...

Може да забършеш предния ми пост, да не се подведе някой.

Link to comment
Share on other sites

Това за 5-те години го е казала инкасаторката докато е минала предния месец да вземе показанията на водомерите. Просто е питала кога са поставени и като е разбрала, че са от доста време е казала, че трябва да се сменят или минат контролна проверка и пак да се поставят. Също е казала, че тъй като цената на услугата за проверка е горе-долу същата като на нов водомер направо най-добре било да се сменят с нови. Тя после като минела пак щяла да ги пломбира. Но аз си мисля, че едва ли ще са толкова настоятелни за тази смяна, все пак това са си излишни разходи и не ми се вярва да принуждават абонатите си да го правят. Та може следващия път да е забравила какво е казала и да продължим да си я караме както досега със старите водомери.

 

/// Между другото в София този срок от 5 години по-стриктно се спазва и там това с подмяната и контролната проверка на водомери си е бизнес. ///

 

Ако все пак се стигне до смяна доколкото разбирам се препоръчва сух водомер. Аз си мислех, че мокрите са по-добри, защото преди време се наложи да се смени един мокър водомер поради пукнато стъкло от измръзване и майторът-водопроводчик много държеше на това място пак да се сложи мокър водомер. RaptoR ти какво разбираш под "сух водомер от по-скъпия клас" - например нещо германско ли или за домашни условия няма значение - всичко става?

Link to comment
Share on other sites

Това за 5-те години го е казала инкасаторката докато е минала предния месец да вземе показанията на водомерите. Просто е питала кога са поставени и като е разбрала, че са от доста време е казала, че трябва да се сменят или минат контролна проверка и пак да се поставят. Също е казала, че тъй като цената на услугата за проверка е горе-долу същата като на нов водомер направо най-добре било да се сменят с нови. Тя после като минела пак щяла да ги пломбира. Но аз си мисля, че едва ли ще са толкова настоятелни за тази смяна, все пак това са си излишни разходи и не ми се вярва да принуждават абонатите си да го правят. Та може следващия път да е забравила какво е казала и да продължим да си я караме както досега със старите водомери.

 

/// Между другото в София този срок от 5 години по-стриктно се спазва и там това с подмяната и контролната проверка на водомери си е бизнес. ///

 

Ако все пак се стигне до смяна доколкото разбирам се препоръчва сух водомер. Аз си мислех, че мокрите са по-добри, защото преди време се наложи да се смени един мокър водомер поради пукнато стъкло от измръзване и майторът-водопроводчик много държеше на това място пак да се сложи мокър водомер. RaptoR ти какво разбираш под "сух водомер от по-скъпия клас" - например нещо германско ли или за домашни условия няма значение - всичко става?

 

Принципно инкасаторката може да я пратиш да спи. В буквалния смисъл. Аз съм имал периоди на недопускане на инкасатор у дома по 4-5 години. И накрая като се засечем нещата пасват. Инкасаторите понеже знаят много добре, че често някой я отсъства, я не отваря, записват т.нар. обичайни стойности. Това варира в диапазона 5-7-10 кубика на месец. Те си познават територията и т.нар. нормално периодично потребление. Когато им се осигури реален достъп сравняват записките си с реалните показания на водомера. Пломби НЯМА от поне 4 години насам. Аз у нас отдавна счупих пломбите и изхвърлих старите водомери. Записва се евентуално номера на новия водомер и кубиците се приравняват. Принципно по този начин се допускат злоупотреби, затова и въведоха и пломбите навремето, но това отпадна. Поне в Пловдив е така. Лично аз в българска действителност съм привърженик на строг контрол и пломби на всеки уред, защо - знаем защо. Но и от ВиК се убедиха,че българинът бяга и от пломбите - чупи се умишлено водомера - докажи кога и как е станало - пломбата е там. А една пломба се таксува по 6 лева - пластмасов боклук за стотинки. Доказа се с времето, че работа не върши. Да не говоря какви чудеса са радиаторите на парото в сграда , в която е допуснато да има два спирателни крана - на входа и на изхода.... Като управител на входа сега се боря за пломбиране на всички тия точки... Защото често дрънчат ключове по тръбите...

 

Относно водомерите - в магазинната мрежа ще срещнеш 2-3 вида от сухите, вземи си най-скъпия възможен - ИМА значение във времето.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...