Jump to content
BulForum.com

Коя версия на линукс да си сложа


dinko

Recommended Posts

никога не съм работил под линукс но тъй като много го хвалите искам да го пробвам

Ако имаш свястна машина - пробвай първо с Fedora Core 2 - това е дистрибуцията с най-лесна инсталация и най-безпроблемен plug&play на хардуера. ;)

Link to comment
Share on other sites

Наистина си е за свястна машина щото аз като си пусна JBuilder (с моите 256 МБ РАМ) и Tomcat и още някоя програмка и ми прави 450 МБ swap и си е е.м.

Link to comment
Share on other sites

Какво означава свястна машина?

AMD Athlon XP, 1800 MHz (6.75 x 267) 2200+

Biostar M7VIT (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio

VIA VT8377 Apollo KT400

256 MB (PC2700 DDR SDRAM)

става ли?

Link to comment
Share on other sites

Абе работя по въпроса :D Ама майтапа на страна ша си купа още 256 RAM щото с тея лами е тежко, пък без тях още повече и ще заспи работата.

По въпроса - dinko може да пробваш и с Mandrake 10 макар че на тая машина дето я имаш и Fedora 2 ще си върви добре.

Link to comment
Share on other sites

Какво означава свястна машина?

AMD Athlon XP, 1800 MHz (6.75 x 267) 2200+

Biostar M7VIT  (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio

VIA VT8377 Apollo KT400

256 MB  (PC2700 DDR SDRAM)

става ли?

Перфектна е ;)

Link to comment
Share on other sites

FC2 обаче много лагва.

 

Az vikam.......bullshit!!!

 

Fedora Core e vse oshte project i vurvi SUPER MAZNO, osobeno vtoria release. Sled kato premine ot project v official product naviarno shte stane nai-polzvanata linux sistema.......

Link to comment
Share on other sites

Ami ako pitash men slogi si Live cd-on na Knoppix ima go tyk v warez.ru.Instalirva se ot diksa no moge i da go polzvash ot tam bez da go slagash na hdd.Parvo da vidish kak e, da sviknesh, a pak posle ako iskash shte si go instalirash.Az go imam na ediniat partition pod fat 32 i moga da ti kaja che raboti mnogo barzo ot XP

Link to comment
Share on other sites

Аз лично ти препорърчвам Мандрейк.Първия ми допир с Линукс беше под Мандрейк.Лесно се конфигурира, почти всичко си има "wizard" не е много алчен от към ресурси.Избора си е твой :)

Link to comment
Share on other sites

И аз съм твърдо зад Mandrake, че е най-добър като за начало :))) всичко е супер лесно направено, можеш да го подкараш и на Български език, ако ти куца английския. Само внимавай с дяловете на диска при иснталацията, това е най-тънкият момент. От там нататък всичко ще се инсталира само :) Ако имаш някакъв проблем или смяташ, че ще имаш може да прочетеш малко работи от http://linux-book.hit.bg , където има книга, в която е описана подробно инсталацията на Mandrake и някои от основни команди, от които ще имаш нужда, пък другото става с много четене на HOWTOs и FAQs. Успех!

 

 

Linux is all about choices.

Link to comment
Share on other sites

Според мен която и от изброените дистрота да си сложиш няма да збъркаш:).Red Hat, Mandrake, Fedora Core според мен са все сходни дистрота правени с влагане на мисъл за хората който до сега не са ползвали Линукс.Няколко мнения по горе аз и lwl изразихме подкрепа за Мандрейк.

Линукс - ти решаваш :):)

Link to comment
Share on other sites

почнах да свалям Mandrake но тъи като е на много дискове ме интересува колко голям дял от харда да му отделя на каква система га го форматирам

и мога ли да го сложа на втория практишан(в смисъл има ли някакво значение на кои практишан е защото при 98 и хр 98цата трябва да е на първия)

Link to comment
Share on other sites

ами аз използвах Partition Magic за разделяне. Оставих 5ГБ ама смятам че ако не слагаш всичките работи 3ГБ ще те остроят.Файловата система е Ext2 правиш я (ако си отделил 3ГБ) така :

Ram x 2 Linux Swap - това пак е дял

останалото в Ext 2

Всичко трябва да имаш два линукски дяла.От там нататък вече при инсталацията линукса(поне мандрейка) си засича къде е неговия дял.

Успех при инсталацията ако има нещо питай :)))

Link to comment
Share on other sites

За Boot Manager аз ползвам XOSL. Само да кажа, че е много удобен и никога не ми е създавал проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Slacka си ме кефи мен, но аз започнах с мандрейк, и да кажа не съжалявам. Приятно графично е и рядко се бърках в началото. Пък и тая пуста конзола без Х в началото беше много плашеща. Доста хора като видят линукс без прилична графична среда и без разни "кичове" и картинки веднага плюят, че не ставало (лични наблюдения). Все пак за начало според мен най-добре e Suse-to, knoppix (заради буут постата) или мандрейк разбира се. Яко графично цветничко зарибяващо ...

А иначе мен засега ext2 си ме устройва напълно, само при изключване без халт после прави проверка, но доколкото знам (тук може и да греша) ext3 прави нещо като БД за цялата файлова система и от време на време трябва да я ъпдейтва, пък и място заема.

Link to comment
Share on other sites

Slacka си ме кефи мен, но аз започнах с мандрейк, и да кажа не съжалявам. Приятно графично е и рядко се бърках в началото. Пък и тая пуста конзола без Х в началото беше много плашеща. Доста хора като видят линукс без прилична графична среда и без разни "кичове" и картинки веднага плюят, че не ставало (лични наблюдения).

Лично на мен ми е кеф да работя в конзола. От ден на ден все повече се радвам на конзолата :D.

Link to comment
Share on other sites

Ако имаш свястна машина - пробвай първо с Fedora Core 2 - това е дистрибуцията с най-лесна инсталация и най-безпроблемен plug&play на хардуера. ;)

А на мен ще ми лагва ли много

 

Gigabyte GA-7ZXE :( (със флашнат биос последна версия)

CPU Palomino 1700XP ~1464MHz до 17XX MHz си го пържа безпроблеми

256mb sdram :(

GeForce mx400 64mb :wacko:

Segate baracuda IV 40GB АТА100 от бавничките :(

Link to comment
Share on other sites

Това ли трябва да си сваля? http://mirrors.evrocom.net/fedora/linux/core/2/i386/iso/

 

и кое по точно ако е това

 

FC2-i386-SRPMS-disc1.iso 26-May-2004 17:26 498M

FC2-i386-SRPMS-disc2.iso 26-May-2004 17:27 498M

FC2-i386-SRPMS-disc3.iso 26-May-2004 17:28 498M

FC2-i386-SRPMS-disc4.iso 26-May-2004 17:30 498M

 

или това:

 

FC2-i386-disc1.iso 26-May-2004 17:31 637M

FC2-i386-disc2.iso 26-May-2004 17:33 635M

FC2-i386-disc3.iso 26-May-2004 17:34 638M

FC2-i386-disc4.iso 26-May-2004 17:35 194M

 

И има ли няква вероятност да объркам инсталацията и да ми се инсталира няква консолна среда, а не графичен интерфейс, защото на Мандрейк нещо прецаках инсталацията и се пулих 2 часа в консолата :D

Link to comment
Share on other sites

FC2-i386-disc1.iso        26-May-2004 17:31  637M 

FC2-i386-disc2.iso        26-May-2004 17:33  635M 

FC2-i386-disc3.iso        26-May-2004 17:34  638M 

FC2-i386-disc4.iso        26-May-2004 17:35  194M

 

 

durpai :)

Мерси, още утре ще си я врътна :woot

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...