Jump to content
BulForum.com

Конфигурация - помощ с избора на чаркалъци


djadomraz

Recommended Posts

Има ли някой който може да ме ориентира кой процесор е за предпочитане и с каква памет е оптимално да работи.

 

Значи това са нещата до които сведох избора:

 

MB ASUS P6T6 WS Revolution, iX58, 3D3-1600o.c., 6xE16

CPU Desktop Core i7-920 2.66GHz (FSB 4.8GT/sec, 8MB, Bloomfield, 130W, S1366, Cooling Fan

CPU Desktop Core i7 860 2.8GHz (1MB/8MB, Lynnfield, 95W, S1156, Cooling Fan) box

Memory Desktop KINGSTON DDR3 SDRAM, 3x2GB, 1333MHz

Memory Desktop KINGSTON HyperX DDR3 SDRAM, 2x2GB, 1600MHz, Heatsink

 

Дъното държа на него заради многобройните PCIe (трябват ми 3x16 или поне 1х16 и 2х8).

 

i7-860 като го гледам е на другия сокет и не става за това дъно та май отпада.

 

Паметта дъното поддържа 1600 само при overclock (нещо което не искам да правя) така май е излишно да взимам на 1600. Единствения проблем е че ми е мъгла това с паметта, шините, множителите и прочее и в крайна сметка за този процесор коя памет е най-подходяща. И дали i7-920 е подходящ избор или да се ориентирам към друг (за предпочитане максимум за 500лв че в ресет 940-то е малко над 1000)

 

ПС: Разликата между 12GB на 1600 и на 1333 паметта е минимална (т.е. 50лв но се губи в калабалъка от 1000+ за останалите неща).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Дъното държа на него заради многобройните PCIe (трябват ми 3x16 или поне 1х16 и 2х8).

 

Това за Убава дискова подсистема ли ти трябва? Нещо не ми се връзва да бучнеш повече от една видеокарта.

Избраното дъно, поне на хартия, дава добри възможности за "синхронизация" между памет и процесор.

Аз отложих малко подобен ъпгрейд. Нека излезнат повечко модели с H55, нали съм си фен на интегрираното видео - щот' повече не ми и трябва.

Link to comment
Share on other sites

Контролера е Areca ARC 1220 с накичени на него 6 броя 320 GB-тови Seagate SATA и надявам се до ден-два още 2 броя WD Raptor 10krpm. Te дисковете са налични отпреди няколко години и все още бачкат стабилно... Повече от 1 видеокарта е заради факта че искам да закача 3 монитора на въпросната машина (като всеки монитор е с различна разделителна способност).

 

Паметта гледам не съм споменал но трябва да я докараме до 12GB.

 

Дъното определено ще е това въпроса е паметта каква да е и евентуално някой ако има по-добри идеи като цяло за всичко да сподели :)

Link to comment
Share on other sites

След като не клокваш, и знаеш, че асус дъната са добри, и не на последно място, подобни системи с i7 все още немного хора имат за да дадат подробни сведения кои дъна с кои памети нещо не си пасват, според мен просто си взимаш някоя добра 6х2 марка с възможност да я пробваш и да я върнеш преди да я купиш. Но проблеми надали ще има от тая гл. точка. SuperT примерно, или Kingston, или от тия все тая почти.

За процесора, явно избор няма много :) . Те са 3-4 вида за 1366, та най-евтиния май е 500 лв. Изобщо избора на компоненти според мен е сладка работа когато няма много избор :D . Аз така преди години взех моите неща, дъното ми беше точно в десяката каквото исках, и в оня сегмент на асус то беше единствено. Разбира се освен АСУС друго не гледах.

Има ли огромен избор, нещата загрубяват, особено за хора като теб, които нямат времето да се занимават да ровят и търсят кое с кое е най-изгодно, добре и стабилно. А определено не мога да разчитам на разни фирми да ми го сглобяват. Доверие възможно най-малко, освен компонентите, тях не може човек да си произведе сам.

Link to comment
Share on other sites

Като за сравнително нова платформа, не е чак да няма избор. Аз също преди процедирах по подобен начин - дъното с възможно най-много възможности, а останалите части с компромис и с идея за по-безпроблемен ъпгрейд за вбъдеще. Има вече не малко ентусиасти с подобни машини, при това споделят и опит, но пък верно трябва да се рови човек. За паметта съм съгласен с @tedy.

Ще засегна и Аз няколко въпроса, които скоро ще ми дойдат до главата.

Три монитора казваш - нещо по-специализирано ли ти трябва, или отделни работни площи за различни приложения? До скоро бях с два Matrox-а с G550, откъм 3D клонят към 0, не че Р65 е по-добре, малко по-напудрена е. Та ако ще ползваш вече налични карти и те устройват добре. Иначе АЗ си мисля за един "четириглав" Matrox, не съм решил още, пък и време имам. Ама нали са си по-специализирани, малко информация се намира за тях от обикновения потребител. Блазни ме това, че са еднослотови със сравнително ниска консумация и съответно тихи, пък и стабилността на драйверите въобще не е за пренебрегване. Ще я мисля още, щот' хич не са ефтини. Друг вариант е да си остана с двете NV295 на PCI-E x1 слот, но това също е за обмисляне. Падам си по MicroATX платки и не ми се нрави много два слота да са заети...

Въпроса със съхранение на данни мисля да го реша с един NAS - средна хубост с RAID1. За системен масив, според бюджета, сега клоня към два Зелени на WD в софтуерен RAID0. Напълно достатъчно и тихо за мен.

Тези Раптори предполагам към Intel-ския интегралец на дъното смяташ да ги връзваш, в RAID0 strip? Гледам доста хвалят rev3 на WD, май някакви оптимизирани за подобни цели ги водят, пък и големи капацитети предлагат. Другото отново е шума, но ако си свикнал с тези 6, които имаш вече едва ли ще ти е проблем.

Link to comment
Share on other sites

След като не клокваш, и знаеш, че асус дъната са добри, и не на последно място, подобни системи с i7 все още немного хора имат за да дадат подробни сведения кои дъна с кои памети нещо не си пасват, според мен просто си взимаш някоя добра 6х2 марка с възможност да я пробваш и да я върнеш преди да я купиш. Но проблеми надали ще има от тая гл. точка.

В hardware bg има много добри памети като не клоква и на дефаулт могат да седят :)Няма ли да ти стигнат 6гб?Всъщност може и 2 кита 3x2gb.Супер яки OCZна 330 лв.Ако бях на теб направо ги взимам :)

Link to comment
Share on other sites

Е нали има по два слота на канал - слага два кита и готово, може и различни марки по 3 броя, само да държат едни и същи честоти и тайминги.

 

А защо си се спрял на дъно за 600+ лв след като никога няма да види клок? За половината пари има дъна, които пак имат 3х16Х, 6 слота за рам и същата производителност.

Между топ модел и обикновено дъно единствената разлика, е че скъпото има по-големи охлаждания и много мощни стабилизатори на процесора с цел екстремен клок. Това не значи, че ще клоква повече или ще има по-добра производителност - просто при екстремен клок няма опасност да се взриви, както може да стане с обикновеното.

Link to comment
Share on other sites

Тези Раптори предполагам към Intel-ския интегралец на дъното смяташ да ги връзваш, в RAID0 strip?

 

В никакъв случай. На RAID контролер на дъното повече нищо няма да закачам. Истината са външните контролери като Areca 1220, 3ware 9650 и т.н. Дори в stripe или mirror има разлика в бързодействието сравнено с това на контролера на дъното.

 

Благодаря за отговорите, останалото ще го прегледам още 1 път по-късно преди да отговоря

Link to comment
Share on other sites

Е нали има по два слота на канал - слага два кита и готово, може и различни марки по 3 броя, само да държат едни и същи честоти и тайминги.

 

А защо си се спрял на дъно за 600+ лв след като никога няма да види клок? За половината пари има дъна, които пак имат 3х16Х, 6 слота за рам и същата производителност.

Между топ модел и обикновено дъно единствената разлика, е че скъпото има по-големи охлаждания и много мощни стабилизатори на процесора с цел екстремен клок. Това не значи, че ще клоква повече или ще има по-добра производителност - просто при екстремен клок няма опасност да се взриви, както може да стане с обикновеното.

Защото ако те перифразирам, ще кажа: между дядомраз и обикновен потребител има огромна разлика :) . Както казва, кеф цена няма. Дори за лично успокоение, а и това е дъно, което ще му служи следващите 4г. 24/7. Може да осъзнава (то и аз), че супер стабилизацията реално в неговия случай може да не трябва, но да я има не пречи. А и веднъж се дават парите, дали 600 или 400 лв, разликата е малка в случая. Важното е да се чувства щастлив. И аз мисля така :) .

Link to comment
Share on other sites

Е нали има по два слота на канал - слага два кита и готово, може и различни марки по 3 броя, само да държат едни и същи честоти и тайминги.

 

А защо си се спрял на дъно за 600+ лв след като никога няма да види клок? За половината пари има дъна, които пак имат 3х16Х, 6 слота за рам и същата производителност.

Между топ модел и обикновено дъно единствената разлика, е че скъпото има по-големи охлаждания и много мощни стабилизатори на процесора с цел екстремен клок. Това не значи, че ще клоква повече или ще има по-добра производителност - просто при екстремен клок няма опасност да се взриви, както може да стане с обикновеното.

 

Как защо - защото малко са дъната поддържащи 12+ GB (при това със 6 слота а не с 4 защото памети от по 4гб парчето не могат да се намерят или ако ги има са на безумни цени в момента, затова ще са по 2гб едната "плочка").

 

И другото е че искам поне 3 броя PCIe x16 слота или да са 2 такива и един PCIe x8 за 2те видеокарти и RAID контролера.

 

Идеално би било ако има и PCI-X слот но не намерих подобни дъна (имам един контролер и 2 броя SCSII U320 - 15krpm диска но нямам къде да го забуча този контролер а на обикновен PCI слот се скопява тотално)

 

Аз поне такова на ASUS не намерих, я дай идея за някое друго по-евтино. Аз и на този процесор I7-920 не държа особено, но като гледам само на сокет 1366 дъната имаха 6 слота за памет...

 

То аз първоначално се бях насочил към http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=9ca8hJfGz483noLk&templete=2 и XEON процесор, но като им видях цените нещо ми се охлади ентусиазма.. отделно че ги няма никъде (освен с поръчка, 50% надценка спрямо щатите и т.н)

 

 

Три монитора казваш - нещо по-специализирано ли ти трябва, или отделни работни площи за различни приложения?

 

Не, но свикнах с 2 и ми хареса идеята да виждам доста неща едновременно а имам още един 15" който ми стои и бездейства през цялото време освен когато не пусна 2ра машина на някой клиент за да я прегледам нещо. Та в този ред на мисли... :) Пък и е удобно да гледаш едновременно средата за разработка, програмата какво става с нея и примерно какво ти обяснява някой по skype (мда за съжаление вече всички ползват skype, не че ми харесва толкова но нямам избор)

 

 

 

До скоро бях с два Matrox-а с G550, откъм 3D клонят към 0, не че Р65 е по-добре, малко по-напудрена е. Та ако ще ползваш вече налични карти и те устройват добре. Иначе АЗ си мисля за един "четириглав" Matrox, не съм решил още, пък и време имам.

 

На Matrox съм им фен. По-добър образ от G550 на аналогов изход досега не съм виждал. Гледане на филми през другия изход също е песен. Единствената карта която като пусна видео го пуска на PAL директно на видеоизхода и това не се влияе от факта дали съм минимизирал плеъра или не и т.н. Най-безпроблемно я бях подкарал, работеше най-стабилно и като цяло съм страшно доволен. Но ми се иска като излезне новия StarCraft 2 да мога да го пускам чат-пат (не че имам време през седмицата да го правя но все пак ме топли да знам че мога) :)

 

Другото е че Матрокса са доста скъпи особено по-новите модели... и особено "четириглавите"...

 

 

Въпроса със съхранение на данни мисля да го реша с един NAS - средна хубост с RAID1. За системен масив, според бюджета, сега клоня към два Зелени на WD в софтуерен RAID0. Напълно достатъчно и тихо за мен.

 

 

...... Другото отново е шума, но ако си свикнал с тези 6, които имаш вече едва ли ще ти е проблем.

 

За RAID1 и RAID0 става всичко но обикновените контролери са ми правили всевъзможни мизерии, а и когато трябва скорост е добре да е RAID5 примерно и то с повече дискове защото информацията която се записва се разпределя равномерно между всичките. При мен 6те диска работят близо 4.5 пъти по-бързо от единия от тях. Получавам около 350мб/сек трансфер докато всеки от тях можеше около 80мб/сек да изкара отделно оптимизацията и паметта на контролера.

 

Колкото до шума - въпросните дискове верно шумят малко но на жена ми стария DELL шумеше 5 пъти повече от моята машина (но на нея не и пречеше). Тези моите дискове се оказаха учудващо безшумни.

 

За зелените WD не те съветвам изобщо. Ако ще правиш нещо поне да са Black серията. На жена ми взех наскоро един такъв 1ТБ и е доста тих.

 

 

В hardware bg има много добри памети като не клоква и на дефаулт могат да седят :)Няма ли да ти стигнат 6гб?Всъщност може и 2 кита 3x2gb.Супер яки OCZна 330 лв.Ако бях на теб направо ги взимам :)

 

Защото ако няма да слагам 12гб по-добре изобщо да не правя upgrade.

 

 

 

 

Защото ако те перифразирам, ще кажа: между дядомраз и обикновен потребител има огромна разлика :) . Както казва, кеф цена няма. Дори за лично успокоение, а и това е дъно, което ще му служи следващите 4г. 24/7. Може да осъзнава (то и аз), че супер стабилизацията реално в неговия случай може да не трябва, но да я има не пречи. А и веднъж се дават парите, дали 600 или 400 лв, разликата е малка в случая. Важното е да се чувства щастлив. И аз мисля така :) .

 

Абсолютно точно. Знам че мога да мина почти на половин цена (или по-скоро да икономисам около 25% някъде) с доволно малка разлика в производителността обаче съм си патил от подобни икономии и ме е било яд че не съм дал малко повече пари за по-доброто. Конкретно за дъното освен малко завишените изисквания предпочитам нещо по-качествено въпреки че няма да clock-вам защото въпросното дъно ще работи поне 5 години 24/7 (т.е. не си изключвам компютъра) и въпреки че не го товаря особено поне процесора предпочитам да е по-качествено и да "носи на бой" а не при първия токов удар и да замине всичко или кондензаторите му да се надуят след 2 години работа защото са най-евтините китайски такива. Знам че и захранване от 50лв ще ми свърщи работа но си взех Enermax за около 5 пъти повече за да ми е мирна главата. Не че Fortron 700W не ми замина наскоро, но се случи след над 5 години работа а и както разбрах наскоро Fortron-ите само рекламата им е била хубава.

Link to comment
Share on other sites

Ами от, като ще пускаш третия монитор само отвреме на време и с един KVM Switch може да минеш - но май тук играе роля и мерака :).

За зелените WD си прав, имам лични наблюдения, но пък приоритетите са ми други. Не ме вълнуват скорости. Като се замисля, може и с два лаптопски да мина. Мрежовия сторидж мисля да е готово решение от класа на Iomega Storcenter ix2-200 NAS, за капацитета ще видим.

Link to comment
Share on other sites

KVM switch имам, въпроса е че искам едновременно да гледам 3 различни неща за предпочитане от 1 единствена машина. Пък и аз го пускам от време на време когато правя друга машина иначе бездейства защото няма къде да го закача - затова и 2рата видеокарта.

 

За Iomega-та нищо не мога да ти кажа - интересно устройство изглежда но там май са други приоритетите, верно. Само RAID 1 и JBOD поддържа но пък забелязах нещо за UPS и прочее. Но е за предпочитане от лаптопски дискове.

Link to comment
Share on other sites

На лаптопа само добри неща мога да кажа за диска (320-ка). Не можах да се начудя как го усещам на бързина като почти като десктопски, при копиране мисля че прави около и над 70 МБ/с, учудващо. Та нищо чудно да си ползваш такива за десктоп, макар че само ако целиш ниски шумове и енерго. Големите мисля са си по-надеждни.

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали защо си се отказал от Xeon, като цена на процесора са съизмерими донякъде с Core7, верно дъната са по скъпи, но пък са истински сървърни - 2 процесорни, с много слотове за памет. Конкретно ти говоря за ASUS Z8PE-D18 - $566 (http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=40177). Има и някакъв вграден контролер за РАИД, не е ICH10R, макар че и него го има - така че имаш 12 SATA конектора.

 

Аз обаче така и не проверих дали всъщност ги има в Моста като наличност, но от доста време стоят в листата. Другото неприятно нещо е форм фактора, изискващ сървърна кутия, както и захранването. Но пък за не чак толкова по-голяма сума ще имаш мощна машина, подлежаща на сериозен ъпгрейд откъм процесор и памет. Само внимавай че за да ползваш всичките слотове за памет трябва да имаш 2 процесора задължително. Но и 3х3 слота не е малко. Не знам и как се държат като прoиводителност подържаните Xeon-и (55хх), но май като ядро са подобни на Core7.

Link to comment
Share on other sites

Е това е яко. След време се слага още един процесор и всички слотове за рам се запълват biggrin1.gif

Тъй като мемори контролерите са в процесора с един процесор сигурно могат да се ползват "само" 9 слота.

Link to comment
Share on other sites

Така и не спомена за какво ще се ползва този компютър, освен, че ще играеш някаква си нова игра :)?

За сигурната дискова система подкрепям напълно. За удобството от няколко монитора - като свикнеш, верно си е търсене после да минеш на един.

Дъното, след като нямаш наклонности за клок, може да се мине с по-бюджетно.

Памет - защо искаш да сложиш 12GB на момента? Да речем 3х2 като за начало, а ъпгрейда едва ли ще е проблем.

Link to comment
Share on other sites

Сървърните дъна обикновено стават само за сървъри не всичко тръгва там. Видеокарти особено. И обикновено само с ECC RAM работят а тя е в пъти по-скъпа от другата обикновено

 

 

Компютъра ще си го ползвам за работна станция - Visual Studio, IIS, SQL server такива работи (още няколко среди за разработка естествено). Правя цялата операция именно заради паметта че почна да ми работи бавно напоследък като отворя повече неща а и е време вече. SC2 я чакам и искам да я пусна като излезе но едва ли ще имам много време да си играя (над 1-2 пъти седмично).

 

Дъното - искам 3 броя PCIe x16 - ако ми предложиш нещо по-бюджетно с тези параметри ще се замисля, но само тези 3 дъна на ASUS намерих аз.

Link to comment
Share on other sites

E,айде сега.

За (графични)работни станции с Хеон не си ли чувал/виждал. Тези дъна на Асус са си баш такива. Освен това подържат и unbufered nonECC RAM едновременно, само че с по-малък обем(но пак много над 6/12 които искаш)Между другото коя ОС ще се възползва от толкова РАМ и брой ядра пълноценно?. Проблеми със съвместимост ще имаш само със истински дъна за сървъри, със сума ти фирмени разработки. Ходих на една презентация за HP DL360 6-та серия, имали датчик за температура в РАМ модулите - голям праз, ама струват 1000Е. Има си и нормално евтина buffered ECC DIMM, която няма да тръгне на марков сървър поради несъвместимост на видовете ЕСС, но тук няма да имаш проблем. Прав си че излиза малко скъпичко, макар че за теб специално е оправдано.

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че ще се ползва Windows Server 2008 x64 :) .

Как няма да се възползва от ядрата.. и рама.

Да хвърля пари за ксеони според мен е неоправдано.

Той иска много рам, а отделно процесор всеки от съвременните ще му свърши работа. В сравнение с текущия му.

12ГБ минимум. ТОй е с 4, а разликата до 6 може и да не я усети, макар че с 2008 ще. На мен 8 са ми точни засега и сигурно поне година напред, не виждам какво толкова по-гладно ще приползвам следващите 1-2 години, дори като OS. С 12 той ще се роди за поне 4г. напред.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...