Jump to content
BulForum.com

Какъв HARD -външен vs вътрешен


Rubbish

Recommended Posts

Чудя се какъв харда си взема. Вътрешен или външен. Вече има и външни с Sata2 интерфейс, тост с достатъчна скорост.

Пред голяма дилема съм. Мисля размера да е или 1.5ТБ или 1ТБ, до около 200лв.

Не знам дали ако взема външен няма да прегрява и да прави разни проблеми...понеже ще се ползва ежедневно.

Link to comment
Share on other sites

Личното ми мнение е, зависи от доста неща.

Дали ще го разнасяш често насам натам, дали имаш място около компа (защото eSata също има ограничения към дължината), дали захранването ти (ако е вътрешен) е дсотатъчно, дали имаш място в кутията и достатъчно охлаждане. Външен винаги е малко по-скъпо, но ако ще е само за storage, е оправдано, и аз мислех за подобни опции за диск само за филми и т.н. Но пък щом ще се ползва нонстоп, за мен вътрешен е по-добрия избор. Стига да имаш нормално охлаждане вътре. Външен е добре почти само в случаите когато ти трябва да го разнасяш често. За по-рядко, флашка или среден външен на УСБ или подобно.

Link to comment
Share on other sites

Всичко се свежда за какво ще го ползваш, ако е за постоянна употреба както каза @теди - вътрешен бих взел и аз, но ако е за сторидж - външен. За разнасянето е вече ясно, ако това е решаващото :)

Аз лично ползвам външен за неща важни за мен, дето се вика да са offline , т.е. да не е конектнат постоянно към интернет ;)

Някакви такива съображения имам, не знам дали са оправдани , но съм на мнение, че важни неща не трябва да са Exposed to Internet :D

Link to comment
Share on other sites

....

Някакви такива съображения имам, не знам дали са оправдани , но съм на мнение, че важни неща не трябва да са Exposed to Internet :D

Разбираемо е, и аз мислех така преди. В крайна сметка човек осъзнава, че дори да е офлайн диска с важните неща, един път да го свържеш към компа за да направиш трансфер, може да прихване нещо, та дори в тоя момент да изключиш интернета :) . Затова аз известно време разчитах на Disk management да направя Offline даден харддиск софтуерно, при което не само дяловете нямат буква, но и се води Offline, каквото и да значи това, макар че седи свързан и се върти диска. Даже по едно време мислех, че спира да се върти ако е offline, но съм бъркал. В крайна сметка важните неща им се прави бекъп на външна медия като двд, или през мрежата към друга машина. То заразяване винаги може да стане в моментите на трансфер. С данните. Дори да е само мрежови ресурс с достъп до определена папка.

Link to comment
Share on other sites

Прав си , но аз не държа списък с имената и адресите на всички действащи агенти на ЦРУ , както и на програмата за защита на свидетели на USA biggrin.gif

Но определено, шанса е с пъти по-малък спрямо постоянен On-Line диск ( ако може така да се каже) xmas.gif

Ако има желание и достатъчна мотивация - е ясно, че спасение няма xmas.gif

 

А лично на мен, идеята с DVD ect. носители, не ми допада. Някакси ми се струва не надежна технология, за дълго пазене на дадено нещо, а и ако актуализираш някаква информация не е практично...

Link to comment
Share on other sites

Е да, шансовете са намалени.

 

ДВД и за мен не е много надеждна медия, но за домашно ползване каква друга.. Освен това бекъпвам на поне два сет-а двд-та, при това презаписваеми, защото както каза, бекъпи се правят относително често. Общо взето чат пат хвърлям по някой dvd+RW, независимо че са verbatim всичките които ползвам, явно някои не им понася повече от 5-10 пъти презаписване. Бекъпвам и на поне 2 други машини :) . А ежедневен бекъп правя на друг хард, постоянно свързан, идеята е не толкова против вируси, а нещо като ръчен райд1 :) .

Link to comment
Share on other sites

Не ми харесва тая работа с външния - заема място, кабели, ако е USB е бавен, по-скъп е...

Колкото за разнасянето също не съм фен на идеята да разкарвам 3,5" хард, защото 2 пъти съм изтървал и двата умряха. Ако харда в кутията е 2,5" се предполага, че е по-устойчив на вибрации, но също по-бавен, по-ненадежден и още по-скъп.

Link to comment
Share on other sites

След мислене се навих и аз на вътрешен. Сега се чудя дали да е 1.5 или 1ТБ, и каква марка, и от къде да го купя :)

Външен ми беше добре понеже имам и лаптоп, и искам лесно да си синхринизрам данни. А с wireless router-а /54мпбс, тоест с G интерфейс ми е/ и малко бавно ми идва, но пък и на лаптопа нямам Sata2-остава USB.

В кутията на настолното ПЦ имам място, само ще си взема 1 допълнително охлаждане за хардове.

Другото, което ме блазнеше в преносимия хард, е че имам над 500-600гб музика и не мога да е кача цялата на лаптопа и да си е мъкна на ляво-на дясно.

 

Като цяло си е голям филм :)

Link to comment
Share on other sites

WD са добри, ако не ти трябва бързина, един Green серия, че са по-тихи и енергоефективни/студени.

За синхронизирането, LAN няма ли си лаптопа? И май е време да помислиш за wireless N, освен ако лаптопа е доста стар и не може. Аз лично лаптопа жично изобщо няма файда да го връзвам (100 мбитов е), защото безжично местя с 15 МБ/с).

Но и това за музика и филми да мъкнеш външен хард не е работа. Помисли за 2-3 флашки по-добре. Пък и харда точи ток от лаптопа повече.

Link to comment
Share on other sites

Мерси @tedy за идеята за Green серияата.

Разгледах е в нета, найстина си е добър хард. Не е от най-бързите, но е от най-тихите и икономични.

Аз ще го ползвам за музика, HD филмии, без програми и игри.

Тост не ми трябва бърз хард от рода на Black серията, поне така си мисля :)

Другия вариант е самсунг, на добра цена е -малко по ниска от WD.

Но сега съм с WD и съм доса доволен, тъй че това ще е сигурно марката.

Link to comment
Share on other sites

Имам един малко глупав въпрос-

Това ми е дъното, нали поддържа sata2? Понеже пише само Sata...

 

И каква е реалната скорост на един външен 2.5 и 3.5" диск по USB?

Link to comment
Share on other sites

Спокойно, SATA2 ти е дъното - 3Gb/s

"The P5B Series supports the next-generation hard drives based on the Serial ATA (SATA) 3Gb/s storage specification, delivering enhanced scalability and doubling the bus bandwidth for high-speed data retrieval and saves."

Но USB връзката ще те спъне доста, нямам спомени моя външен хдд колко вдига, но определено беше под 50Мб/с, колкото ми е вътрешния на лаптопа. Но за копиране на филми става :)

Link to comment
Share on other sites

Макар да клонях към вътрешен WD green 1TB 7200rpm 64mb кеш... след дълго мислене не измислих нищо, но като отидох в магазина си взех външен WD my book elite 1TB. Разликата в цената е 40лв, но все пак в моя случай е по-добре външен май :bgrin: Иначе трябва да сменям рутера с Драфт-Н поддържа и т.н.

 

Тези дни ще постна впечетления :)

 

 

Едит: Скоростта на пренос на данни е от порядъка на 30мб, което ми стига за USB.

Link to comment
Share on other sites

Доволен съм от харда, заслужава си парите. Скоростта мога да кажа, че си е колкото на един s-ata хард диск. 100GB за час и половина най-много.

Скоростта е средно 20Mbps. Харда е сравнително тих и не грее. Само за едно ме е яд, че е само 1TB :) ,но мястото никога не стига...

Link to comment
Share on other sites

Доволен съм от харда, заслужава си парите. Скоростта мога да кажа, че си е колкото на един s-ata хард диск. 100GB за час и половина най-много.

Скоростта е средно 20Mbps. Харда е сравнително тих и не грее. Само за едно ме е яд, че е само 1TB :) ,но мястото никога не стига...

 

 

SATA HDD със скорост 20mbps? Или 20 MB/sec? Те и 2те са отчайващо ниски като стойност, само че първата е 8 пъти по-ниска от 2рата.

 

 

Средната скорост за нормален SATA диск (нов, купен последната година) е 120MB/sec ...

Link to comment
Share on other sites

Имах предвид следното:

Че качвам на преносимия диск със средно 20мб/с /да 20мегабайта в секунда, по-горе съм сбъркал :) /

И че на лаптопа пак с такава скорост г/д ми записва диска. А това 120мб/с, говориш за Sata2 :), не 1.

И за ЮСБ2.0, не знам кое му е бавното? Нормална скорост си е според мен...

 

Ето нещо интересно за скоростите- Сравнения

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...