Jump to content
BulForum.com

Съвет за пералня? :)


Recommended Posts

Колеги, дойде ми време за нова пералня. Изгубих се в бевзкайните модели и цени. Предполагам 99% от хората ползват перални и искам да си кажете мнението за определена марка и дали сте доволни. В момента лично аз се бях спрял на Горене, но след обиколка по магазините разбрах че не правят заявки за нови бройки на горене тъй като не са търсени което ме учуди... Сумата която съм готов да дам е окло 800лв..като не ми трябва повече от 1000-1200 оборота центруфуга и да събира 6кг пране...естествено да е клас А.

Link to comment
Share on other sites

Аз вкъщи съм с Indesit 5kg и вече около 4 години няма никакъв проблем с нея... и още май не е тръгнала и ръжда по нея :) Аз за Gorenjie съм много против тъй като като дойдох в една нова квартира и исках да си сваля Manual за работа с пералнята Gorenjie и с изненада открих, че словенците на нито един от сайтовете си не дават да се свалят manual-и. Може и да е тъпо ама няма никога да си купя нещо тяхно... не, че съм си купувал и съм планирал да си купувам :)

 

Само ще споделя едно наблюдение: според мен пералните на Samsung и Daewoo се правят на едно място т.е. ако си харесаш модел, който да е един и същ от тези марки - взимай по-евтиния.

Link to comment
Share on other sites

Ако търсиш съвет точно за тази марка - едната от пералните ни е точно Gorenje, клас А, 1100 оборота:

 

__________________________________

+ пускаш и забравяш

+ автоматично разпределя дрехите и не "подскача" при центрофугиране

 

- много са й дълги циклите и паузите между тях ; няма кратка (бърза) програма за пране

- няма никакви възможности сам да си съставиш програма за пране

- понякога при няколко дрехи вътре, изобщо не пуска центрофуга, тъй като не може да ги разпредели равномерно

__________________________________

 

С две приказки - върши работа и толкова, но не е нищо особено.

 

 

Забележка: Говорим за среден клас пералня, нали...понеже всички фирми, вкл. и тази, имат евтини, по-скъпи и много скъпи модели, които доста се различават по функционалност.

Link to comment
Share on other sites

Ами по принцип гледам из нета...няма много лоши мнения...но като ги гледам имат вградени програми и никаква гъвкавост...в смиъл поне искам ръчно да си нагласям температурата....иначе шума не ме притеснява например...даже нищо не ме притеснява...в момента съм с 16 годишно АЕГ вкъщи с 14 програми без да знам коя за какво е, само една дето си пера на нея, с 400 оброта центрофуга .... но и се скапа нагревателя вече (смянн е 1 път) програматора зацепва някъде и ако го забравиш да му помогнеш ще т прегрее прането...и общо взето време да е сменя...не съм претенциозен, но държа на качество...функции не мне влечат кой знае колко....искам само да мога да си нагалсям темепратурата и ако има малко пране да позлва по малко вода и ток...като на уърпул пимерно...затова и към тях съмс е насочил....въпроса е че горенето са с 36 месеца гаранция за разлика от 24 за другите и имат добро име...но име имат и боша...име имат и АЕГ също макар че чета че от както електролукс са ги купили са станали зле...та така...още се колебая за горенето и затова разпитвам навсякъде че не всеки ден си купувам нова пералня :)

 

всяко едно мнение ми е полезно, за което благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

И още едно мнение - всичко, дето е над 800 оборота е само реклама. В смисъл - няма никакъв практически смисъл от обороти над 700-800...прането излиза еднакво сухо и с 800, и с 1200 (многократно съм го тествал на всички възможни обороти).

Link to comment
Share on other sites

Ами разликата межу 800 и 1000-1200 може и да няма, но имам едно Миеле в другия ми апартамент, купих си го на старо че не гопозлвам много много...пвярвай ми останах учуден на 1600 оборота как излизат дрехите....10 мин на климатика и край...няма мокро....проблема е че ги мачка зверски...бих си купил пак такова, но нови са прекалено скъпи...а аз искам нова пералня, в случая естествено оборотите гледам да са към 1000, за да мжое да вътри на 800 да не я пускам докрай...не че има значение, такава ми е психиката просто :)...просто се лутам за марка в момента на какво да се спра

Link to comment
Share on other sites

И още едно мнение - всичко, дето е над 800 оборота е само реклама. В смисъл - няма никакъв практически смисъл от обороти над 700-800...прането излиза еднакво сухо и с 800, и с 1200 (многократно съм го тествал на всички възможни обороти).

Абе ти пусни одеяло на 800 оборота ина 1200 да видиш че има разлика.1200 оборота е по добре да се използват зимата за по бързо изсъхване.

Link to comment
Share on other sites

Абе ти пусни одеяло на 800 оборота ина 1200 да видиш че има разлика.1200 оборота е по добре да се използват зимата за по бързо изсъхване.

Не знам дали прочете това в скобите от предишния пост - на Gorenje-то съм тествал стъпково от 500 до 1100 оборота със стъпка 100 оборота. Всякакви дрехи - от бельо до одеала. Ефектът на изцеждане при 800,900,1000,1100 е абсолютно един и същ и зиме, и лете. Не знам, може и центрофугирането на тази пералня да е доста дълго (3Х3 мин. + 1Х6 мин.), та затова. Друг е въпросът, че човек лесно си въобразява някои неща, когато знае какво е правил, в случая - "Ей...с тия 1200 оборота гле'й к'ви сухи дрехи излезнаха тоя път." :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09053702 това е пералнята която закупих в крайна сметка....причата беше от една промоция на Whirpool с 6 години гаранция в единия техномаркет...ходих да го видя, не е зле, но беше някак си много дребен за 5 кг 1000 оборота цената му беше добра, марката нямам впечатление за нея но казват че е добра...гледах горене много също харесах...и в крайна сметка се поинтересувах за тази 6 годишна гаранция ис е оакза че техномаркет е дават на 3 модела на уърпул в момента и няма ниаккви опции по нея, в смисъл малки буквички дето ако не ги прочетеш и т.н. и т.н. и в крайна сметка реших че гаранцията от 6 години напълно ме устройва, реших че ще взема за 8кг пране тъй като в крайна сметка си е 6th sence и така...живот и здраве след 6 години ако е толкова зле може и да е сменя :)горенетата също бяха добре с по 3 години...добра изработка...уърпула също....бош също....поразпитах...това е...дано си струва :) благодаря за мненията колеги и на Midex най-вече :)
Link to comment
Share on other sites

Честито, а и въпреки моите наблюдения, относно изцеждането и оборотите, добре е да имаш малко в аванс, тъй като твоята е за доста пране (8 кг.) и ако я напълниш догоре, тия 800 оборота, за които говорех, може да не са достатъчни.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Да не те разочаровам обаче шестото чувтво е нещо което почти всяка втора пералня има. Функцията шесто чувство се изразява в това в зависимост от количеството пране да слага различно количество вода. Докато и аз си избирах пералня то Техно*аркет, се зачетох в книжките вътре в пералните. Първо ми се наби на очи един зероват който на не помня коя страничка от упътването имаше същата функция. Е не беше написана с фанфари като уърпула, но я имаше. После се зачетох в упътването на един аристон - изненада отново има функция съсщото описание каквото е написано на шесто чувство, след това едно daewoo и то имаше такава фукнкция. От 7-8 перални които се зачетох 4 имаха такава функция. Иначе е много добре че си се спрял на по-голяма. По тежките одеала малките перални не могат да ги перат. Иначе като гледам пералнята изглежда добра.

Link to comment
Share on other sites

Честито, а и въпреки моите наблюдения, относно изцеждането и оборотите, добре е да имаш малко в аванс, тъй като твоята е за доста пране (8 кг.) и ако я напълниш догоре, тия 800 оборота, за които говорех, може да не са достатъчни.:rolleyes:

 

Да ама на 1200 оборота излизат почти сухи но за сметка на това по-добре смачкани. Жената казва че напоследък пуска дрехите на по-ниски обороти тъй и тъй съхнат по цяла "нощ"...

 

ПС: С електролукс съм и съм много доволен от добичето. Предната май беше индезит и също много здрава излезна. Как ли не се мъчех да я чупя и не ми стана номера, накрая намерихме къде да я пробутаме за да не тръгнат роднините да говорят какви сме прахосници при работеща пералня да взимаме нова защото старата не ни кефят копчетата (което си беше баш така всъщност) :)

Link to comment
Share on other sites

@raptor2721 - да да, така е дори дъртото ми АЕГ има някакво подобие на тая функия, горенетата дето ги гледах също си я имат функцията, просто уж при уърпула била по интелигентна....дрън дрън..главната причина за покупката както казах е гаранцията :)

 

@djadomraz който глади той знае кво е на 800 и 1200 оборота :)

Link to comment
Share on other sites

Един глас за самсунг - всичко се управлява с бутони и всяка програма може да си я модифицираш допълнително като контролираш температурата, оборотите на центрофугата и допълнително изплакване (ако има нужда). Има бърза програма за 25 мин, като ако се промени температурата се променя малко и времето на самата програма (има си дисплей, който показва време до края на програмата). Ползваме я вече две пълни години като се пере през ден, на понякога по два пъти дневно.

 

Съвсем конкретния модел не се сещам в момента, че не съм у нас, но прилича на тази:

i_09030359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Честито.Аз съм с Whirpool 6-то, вече 7-ма година.Може би е първия модел от серията "6-то чувство".Работи безотказно.Пране поне 3 пъти в седмицата на различни програми(кратка ~40мин., цветно ~136мин., бяло;в различен диапазон на градусите 40-90) и редовно прехвърляне на капацитета от 6кг.Доволен съм, но и всичко е до късмет в крайна сметка.Дано не ти се налага да ползваш услугите на гаранцията.

Link to comment
Share on other sites

Аз затова взех 8кг :) Първите впечатления ми са че е шумничка, но на мен пък не ми пречи това, пере добре и просто прехода от старо АЕГ макс 400 оборота на чисто нова пералня 1200 оборота е...жесток :P доволен съм, дай боже дано не позлвам улугите на гаранцията :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...