Jump to content
BulForum.com

Въпрос относно дъно за Интел


platis

Recommended Posts

ASUS P5Q3 IP45 FSB1600 DDR3 1800 2xPCI-E 8ch GL 1394 SATAII подходящо ли е за следните елементи:

 

Видеокарта ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

Процесор Intel Core 2 Quad Q9550 BOX

Памет DDR3 6GB PC3-12800/1600G MHz A-data Kit of 3x2GB

Хард диск 1TB Hitachi Deskstar 7200rpm 16MB SATA II

 

И ще може ли цялата тая хава да се захрани чрез FORTRON ATX-400W 400PNF w/PFC и трябват ли ми някакви допълнителни охладители?

 

Също има ли някаква разлика между

Sapphire HD4850 1GB GDDR3 256bit HDMI DVI Bulk

Gigabyte R485MC-1GI 1GB DDR3 256bit DVI-I HDMI

ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

 

цената на 1та е 235 лв, а на третата 305 лв.

Link to comment
Share on other sites

ASUS P5Q3 IP45 FSB1600 DDR3 1800 2xPCI-E 8ch GL 1394 SATAII подходящо ли е за следните елементи:

 

Видеокарта ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

Процесор Intel Core 2 Quad Q9550 BOX

Памет DDR3 6GB PC3-12800/1600G MHz A-data Kit of 3x2GB

Хард диск 1TB Hitachi Deskstar 7200rpm 16MB SATA II

 

И ще може ли цялата тая хава да се захрани чрез FORTRON ATX-400W 400PNF w/PFC и трябват ли ми някакви допълнителни охладители?

 

Също има ли някаква разлика между

Sapphire HD4850 1GB GDDR3 256bit HDMI DVI Bulk

Gigabyte R485MC-1GI 1GB DDR3 256bit DVI-I HDMI

ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

 

цената на 1та е 235 лв, а на третата 305 лв.

Яка конфигурация си си избрал.Според мен ти трябва поне 500 вата захранване.Видеото е доста мощно процесора също.Няма смисъл да пестиш от захранване.Около 100 лв има 550 ватови на фортрон,на корсар са малко по-скъпи.Енермакс също са добри.А за видеото аз бих си взел на gigabyte защото съм им фен :laughing:.Иначе картите са еднакъв модел на различни производители.

Link to comment
Share on other sites

+1 за захранването.

Карти съм имал по няколко на Сапфир и на Асус и не съм имал проблеми, така че е до лични предпочитания или кое е по-евтино.

Link to comment
Share on other sites

Едва ли 1 ГБ ще му стигне изобщо за нещо освен ДОС, ама карай :) .

 

Иначе по-добре WD 1 TB Black серия, хем бързи, хем WD :) .

АКо ще си с нещо по-малко от Виста, аз бих взел за основен един Velociraptor 150 GB за системен, на 10крпм, другия за сторидж.

Link to comment
Share on other sites

1TB WD Caviar Green Power 7200rpm 32MB SATA II за 156 лв. Иначе Caviar BLACK е 185 лв. А 300 и кусур лева за тоя Veloci Rapotor няма как да дам просто с бюджета ми от 1400 лв. Иначе ОС под Виста не знам да поддържа едновременно над 3 ГБ Рам заедно със смислените игри. Най-вероятно 7ка ще оперира.

Link to comment
Share on other sites

Да, с раптора беше изхвърляне, но понеже добра маина сглобяваш, затова си помислих, че бюджета вероятно ще е по-разтеглив.

30 лв разлика е малко, според мен по-добре черния WD да вземеш. Осезаемо по-бързи са (и според тестовете).

Щом ще оперира 7-ца, ако сложиш 8 РАМ, а дори с 4, нямаш грижи, с пуснат суперфеч.

Но все пак черния е по-добре щом и за системен ще се ползва. На моменти зеления ще ти дойде бавен, според това което чета за него по други форуми. За 30 лв ще съжалиш после.

 

EDIT:

Overdrive, за 1-ния ГБ го казах по повод поста на w00x :), ама той се поправи, беше се объркал и написал 1 ГБ за харда.

За видео, 1 ГБ е добре, ако сметне да взима 24" или по-голям монитор, не съм сигурен, но на 1920х1200 или по-големи, когато всичко е на макс, повече от 512 МБ идва добре. Може и да греша. Но ако вземе 30" с 2560х1600, вече... :)

Link to comment
Share on other sites

Ако държиш да останеш на 32 бита Server 2008 Standard поддържа 4гб, а Enterprise 64GB. Аз съм пускал 8гб на ентърпрайс, разпознава се и работи всичката.

tedy май се обърка с паметта на видеото :)

Относно което се чудя за какво ти е 1GB - на 50" дисплей ли ще играеш?

Не забравяй, че версиите с повече памет са и с по-бавна, следователно може да са дори по-зле на някой тестове и игри.

Link to comment
Share on other sites

ASUS P5Q3 IP45 FSB1600 DDR3 1800 2xPCI-E 8ch GL 1394 SATAII подходящо ли е за следните елементи:

 

Видеокарта ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

Процесор Intel Core 2 Quad Q9550 BOX

Памет DDR3 6GB PC3-12800/1600G MHz A-data Kit of 3x2GB

Хард диск 1TB Hitachi Deskstar 7200rpm 16MB SATA II

 

И ще може ли цялата тая хава да се захрани чрез FORTRON ATX-400W 400PNF w/PFC и трябват ли ми някакви допълнителни охладители?

 

Също има ли някаква разлика между

Sapphire HD4850 1GB GDDR3 256bit HDMI DVI Bulk

Gigabyte R485MC-1GI 1GB DDR3 256bit DVI-I HDMI

ASUS EAH4850/HTDI 1GB DDR3 256bit HDMI HDTV

 

цената на 1та е 235 лв, а на третата 305 лв.

Е добре колеги няма ли да е по-добре един Е8500 вместо тоя Q9550?Нали разпряват масово че игрите и програмите не били оптимизирани оше за 4 ядра.Губи се смисъла от 4 ядрен според мен?

Link to comment
Share on other sites

Ако ще е за игри, 4 ядрения е безсмислен.

То по доста показатели съм гледал че E8500 е по-добър от Q6600.Но сега като видях Q9550 с 12 мб кеш и направо много ми хареса.Къртач отвсякъде.

Link to comment
Share on other sites

То по доста показатели съм гледал че E8500 е по-добър от Q6600.Но автора си решава в крайна сметка.

От Q6600 може би. Този е вече на колко, 3 години? При тва на дооста по-ниска честота.

А Q9550 май е много близо като честота до Е8500.

Аз бих взел 4-ядрения, но това е мое мнение и ползване на компа. В мултитаскинг ще се усети, особено ако работи нещо като браузър с Флаш вътре, дето натоварва едно ядро до макс :) .

А и не че компресирам особено често, но все немалки неща (бекъп често), но в Winrar ще се усети драстично.

Вече и кодеци, и др. си ползват повече ядра.

Ако ще се ползва предимно за игри или не много едновременни неща (както аз ползвам с 120 процеса по всяко време), двуядрен е хем по-евтино, хем по-изгодно че няма да има ядра в бездействие, хем за подобни пари взимаш по-"честотен" на ядро, съответно еднонишкови процеси рабтоят по-бързо на такъв проц.

Link to comment
Share on other sites

И пак ще кажа, че ако ще се ползва за игри, 4-те ядра са безсмислена инвестиция. Всичко опира до употреба.

Link to comment
Share on other sites

Процесора определено ще е Q9550. Ще играя игри едновременно с музика и интернет. Също така филми и on-line sports (което предполагам е браузър с флаш вътре при някой от тях). А и кой не е казал, че игрите скоро време няма да ги пригодят така да се каже за 4 ядрени процесори. Все пак мисля да карам поне три години с това нещо. Не съм чак толкова зарибен и толкова да му разбирам, че постоянно да сменям чарковете. Просто питам дали това дъно ще позволи на другите чаркове да действат оптимално - шината на процесора, 1600mhz за рамта и видето дали ще е ок?

Link to comment
Share on other sites

Процесора определено ще е Q9550. Ще играя игри едновременно с музика и интернет. Също така филми и on-line sports (което предполагам е браузър с флаш вътре при някой от тях). А и кой не е казал, че игрите скоро време няма да ги пригодят така да се каже за 4 ядрени процесори. Все пак мисля да карам поне три години с това нещо. Не съм чак толкова зарибен и толкова да му разбирам, че постоянно да сменям чарковете. Просто питам дали това дъно ще позволи на другите чаркове да действат оптимално - шината на процесора, 1600mhz за рамта и видето дали ще е ок?

 

Щом това ти е въпроса - да, ще работят. А тия работи дето си ги писал определено са далеч от определението за multi-tasking за което са пригодени многоядрените процесори.

Link to comment
Share on other sites

Както Q6*** са два Conroe с отделни кристали в един процесор, така и Q9*** са два Wolfdale.

Предимството на двуядрените е, че винаги се клокват до 4.5-4.6GHz, докато да случиш на 4 клокъдски ядра е по-трудно.

Зависи за какво го ползваш - ако искаш компа да е пъргав и да реагира веднага вземаш Е8500, пускаш го на 4.5 и се кефиш, ако искаш да правиш обработки и да играеш на макс всичко вземаш 4 ядрен.

99% от новите игри и програми от поне година насам ползват 4 ядра.

 

На мен безсмислена инвестиция ми се струва DDR3-ката - за по-малко пари по-добре 8гб 1066, лично аз не съм имал ддр3, но казват, че заради хлабавите тайминги не е кой знае колко по-бърза.

Но в никакъв случай не вземай хибридно дъно ддр2/ддр3, избери какво ще ползваш и вземи такова.

Link to comment
Share on other sites

Само по въпроса с 99%-те процента програми не мога да се съглася. За игрите не знам дали последните са за 4 ядра, но програмите които могат да се възползват от 4 ядра далеч не са толкова много. 99% е доста пресилено :) .

Че дори фотошоп и вградените в него филтри, товарят само по едно ядро, поне до ЦС3.

При мен поне, май само Уинрар товари колкото ядра има. Е, и ffdshow при 1080п, защото при 1080 почва да товари над 50% и виждам, че е мултитрединг.

 

Въпреки това, от бъдеща гл. точка и аз бих взел 4-ядрения. Но за това, което си казал, че ше го ползваш, наистина 4-ядрения факт мноого рядко ще се оползотворява. Дори след 1г.

 

За ДДР3, и аз така знам, но ако взима i7 примерно, там само ддр3, а и цените вече са почти като на ддр2, така че ..

Но май няма да взима и7, така че.. За паметта както реши, но 1600 е с клок доколкото знам, нормално са до 1333, а нагоре се поддържат чрез клок.

Link to comment
Share on other sites

Само по въпроса с 99%-те процента програми не мога да се съглася. За игрите не знам дали последните са за 4 ядра, но програмите които могат да се възползват от 4 ядра далеч не са толкова много. 99% е доста пресилено :) .

Че дори фотошоп и вградените в него филтри, товарят само по едно ядро, поне до ЦС3.

При мен поне, май само Уинрар товари колкото ядра има. Е, и ffdshow при 1080п, защото при 1080 почва да товари над 50% и виждам, че е мултитрединг.

 

Въпреки това, от бъдеща гл. точка и аз бих взел 4-ядрения. Но за това, което си казал, че ше го ползваш, наистина 4-ядрения факт мноого рядко ще се оползотворява. Дори след 1г.

 

За ДДР3, и аз така знам, но ако взима i7 примерно, там само ддр3, а и цените вече са почти като на ддр2, така че ..

Но май няма да взима и7, така че.. За паметта както реши, но 1600 е с клок доколкото знам, нормално са до 1333, а нагоре се поддържат чрез клок.

Да и този клок на рама е малко сложно изпълнение.Скоро си купих една а дата 1066+ 2х2гб и след като нито аз нито сервиза можахме да я накараме да работи стабилно на 1066 я продадох на един колега от форума.Плюс това се оказа че рама и дъното не се сработват добре рес на биоси и такива глупости.Колега внимавай с рама избери го според дъното и гледай какво пише в memory support list,че хич не е приятно да си купиш нещо ново и да не ти работи както трябва.

Link to comment
Share on other sites

Ами тя и ддр2-ката е само до 800, нагоре с клок.

Затова паметите на 800 работят на 1.8V, на 1066 на 2.2-2.3, а 1200+ имат големи охлаждания...

 

За програмите може да не съм прав - гледал съм уинрар и разни за аудиообработка, други тежки рядко ползвам, но преди бях с два монитора, на втория докато играя стоеше сайдбара и съм гледал натоварването, че отива 60-70% понякога, което ще рече, че се ползват поне 3те ядра.

Link to comment
Share on other sites

Ами то това си е до разпределение от операционната система. Сега пуснах Photoshop CS4 да извършва разни операции и отворих таск мениджъра.

 

4-те ядра бяха натоварени по равно. Oбаче докато работех, без проблем пуснах браузъра и отворих страницата на форума. Друг е въпроса колко хора ще слагат филтри върху изображение с размер 20000х16000.

 

Процесора ми в офиса е Q8200. Работи сносно, но в къщи не бих си го взел. В къщи съм с E8200. Производителността е еднаква, но ядрата са различни. :) За натоварването което му упражнявам в офиса, определено 4 ядрения вариант е много по-добър избор.

 

Но нека де, момчето така си е решило, нека право каквото му душа сака. Tака или иначе му отговорихме на въпроса дали дъното ще ги поддържа всичките тия неща дето ги е изредил.

Link to comment
Share on other sites

Ами то това си е до разпределение от операционната система. Сега пуснах Photoshop CS4 да извършва разни операции и отворих таск мениджъра.

4-те ядра бяха натоварени по равно...

Любопитно ми е, 4-те ядра хубаво са били натоварени поравно, ама на колко % ? Ако е на 25%, тогава е ясно.

Защото е ясно, че дори еднонишкови процеси ОС-а ги разтоварва поравно (почти и според зависи) между наличните ядра. Така че ако имаме двуядрен проц и процес, който иначе натоварва едно ядро на 50%, резултата, който ще видим е и двете ядра, натоварени на около 25% всяко.

Затова ми е любопитно дали ЦС4 е вече мултитрединг.

 

За рама, аз говоря от моя гл. точка не НЕклокър :) . Не бих клоквал, и затова бих взел на 1333 аз лично.

За ддр2 на 1066 и аз предполагах че е отново с клок.. но за мен лично много рам е по-добре отколкото малко, но малко по-бърза.

А щом Х2 5600+ процесор все още напълно ме удовлетворява, предполагам чак 2010 ще ъпгрейдвам. А и i7 все още не пада и с лев, даже се качват.

По-скоро мисля и ще взема една свястна биг тауър lian-li кутийка скоро време.. вместо други чаркове :)

Link to comment
Share on other sites

Любопитно ми е, 4-те ядра хубаво са били натоварени поравно, ама на колко % ? Ако е на 25%, тогава е ясно.

Защото е ясно, че дори еднонишкови процеси ОС-а ги разтоварва поравно (почти и според зависи) между наличните ядра. Така че ако имаме двуядрен проц и процес, който иначе натоварва едно ядро на 50%, резултата, който ще видим е и двете ядра, натоварени на около 25% всяко.

Затова ми е любопитно дали ЦС4 е вече мултитрединг.

 

В началото имаше Burst до 52%, после през целия процес беше между 25 и 30%.

Link to comment
Share on other sites

Ами то това си е до разпределение от операционната система. Сега пуснах Photoshop CS4 да извършва разни операции и отворих таск мениджъра.

 

Не съм софтуерист и не разбирам, но не трябва ли програмата да е написана така, че да може да ползва 4 ядра?

Затова извесния бенчмарк SuperPi прави абсолютно еднакъв резултат на двуядрен и 4 ядрен с еднакви честоти и технологии(Е6600 и Q6600), а по-съвременен двуядрен (примерно Е8400) бие Q6600 на този тест.

Повечето програми и отпреди 4 години работят с 2 ядра, защото тогава имаше Hyper Threating, което са си виртуални 2 ядра. SuperPi мисля, че е от 2005та.

Поправете ме ако греша.

Link to comment
Share on other sites

Колега взе ли изродската машинка вече?Постни някой резултат от 3д марк 06 примерно да ни окапят очите :)

Мба, изродска...:)

За мен изродска е вече i7 поне 940, някоя карта поне 4870х2 или ГТХ29х, или х2-ка.

Q9550 е стандартен вече процесор, който не е и много скъп, очите ще капят по нещо, което е топ оф дъ топс :) .

 

Не съм софтуерист и не разбирам, но не трябва ли програмата да е написана така, че да може да ползва 4 ядра?

Затова извесния бенчмарк SuperPi прави абсолютно еднакъв резултат на двуядрен и 4 ядрен с еднакви честоти (примерно Е6600 и Q6600).

Повечето програми и отпреди 4 години работят с 2 ядра, защото тогава имаше Hyper Threating, което са си виртуални 2 ядра.

Поправете ме ако греша.

Да. За да ползва повече от 1 ядро, трябва поне да работи с повече от един thread. Или с повече процеси. Примерно новите версии нa IE/CHrome са такива, с по няколко процеса работят, и потенциално натоварващи флашове примерно, могат да натоварят целия проц за нула време, ако са в различни страници.

СуперПи да, затова май вече има модната версия, или пък хората се кефят да пускат по 4 инстанции на суперпи и да гледат как всички свършват за около 15-20 сек.

Повечето програми, камо ли отпреди 4г. не се възползват добре от повече от 1 адро.

Дори повечето да са с по 2 нишки поне, това се прави за да не се блокира UI-то, което само по себе си не точи процесор, докато фоновия thread, който върши "блокиращата" работа (каквато и да е), е натоварващия. Ако всичко е в основния thread, всяка операцийка ще фрийзва UI-то.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...