Jump to content
BulForum.com

Въпрос относно дъно за Интел


platis

Recommended Posts

Мба, изродска...:)

За мен изродска е вече i7 поне 940, някоя карта поне 4870х2 или ГТХ29х, или х2-ка.

Q9550 е стандартен вече процесор, който не е и много скъп, очите ще капят по нещо, което е топ оф дъ топс :) .

 

 

Да. За да ползва повече от 1 ядро, трябва поне да работи с повече от един thread. Или с повече процеси. Примерно новите версии нa IE/CHrome са такива, с по няколко процеса работят, и потенциално натоварващи флашове примерно, могат да натоварят целия проц за нула време, ако са в различни страници.

СуперПи да, затова май вече има модната версия, или пък хората се кефят да пускат по 4 инстанции на суперпи и да гледат как всички свършват за около 15-20 сек.

Повечето програми, камо ли отпреди 4г. не се възползват добре от повече от 1 адро.

Дори повечето да са с по 2 нишки поне, това се прави за да не се блокира UI-то, което само по себе си не точи процесор, докато фоновия thread, който върши "блокиращата" работа (каквато и да е), е натоварващия. Ако всичко е в основния thread, всяка операцийка ще фрийзва UI-то.

Tedy не знам какво разбираш под стандартен,ама 450 лв са много далече от стандартното.По-як е от на доста хора във форума.Така че за мене е изрод с тези 12 мб кеш ще кърти мивки и ще лепи плочки :)

Link to comment
Share on other sites

Tedy не знам какво разбираш под стандартен,ама 450 лв са много далече от стандартното.По-як е от на доста хора във форума.Така че за мене е изрод с тези 12 мб кеш ще кърти мивки и ще лепи плочки :)

Ок :) , спрямо повечето вероятно, е по-добър, отива към хай-енд, но ми е интересно как е спрямо най-ниския на i7, който е с 8 кеш :) . То там вече имаме и вграден контролер ддр3, и вероятно втория ще е доста по-добър, но и не съм гледал сравнения.

Link to comment
Share on other sites

Ок :) , спрямо повечето вероятно, е по-добър, отива към хай-енд, но ми е интересно как е спрямо най-ниския на i7, който е с 8 кеш :) . То там вече имаме и вграден контролер ддр3, и вероятно втория ще е доста по-добър, но и не съм гледал сравнения.

След 5 години като станат по 100 лева може да си взема един :)

Link to comment
Share on other sites

Ми като гледам, че таз година даже се качват цените на i7, и аз нямам надежди скоро да почнат да паднат до поносими цени. 550 лв за i7 920, не мерси съм засега. Трябва да падне поне до към 350 лв за да се навия, аз от сегашния си съм супер доволен, така че дори да имах парите за подобен ъпгрейд, не бих ги дал на този етап. Дъната са около 500+ лв (по-добрите, иначе най-евтините са под 400 вече), 12 ГБ рам идва към 500 лв и тя.. Ще иска и смяна на ПСУ, към 200-так, и тя става.., и закво, бих предпочел да дам тез пари за 30"-так :) .

Link to comment
Share on other sites

От i7 ми се струва, че няма смисъл, освен ако не си хардкор геймър или правиш сървър, който ще е много натоварен. Core 2 Duo Е8*** за сега е достатъчно за да върви всичко добре.

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че като набиеш около 1100 кинта за процесор + дъно може да се вземе едно хеонско двупроцесорно дъно с 2 хеонченца които поне за мен ще счупят главата на i7. Ако паднат с 30% цената на новите процесори може би би си струвало.

Link to comment
Share on other sites

Нали се сещаш, че като набиеш около 1100 кинта за процесор + дъно може да се вземе едно хеонско двупроцесорно дъно с 2 хеонченца които поне за мен ще счупят главата на i7. Ако паднат с 30% цената на новите процесори може би би си струвало.

Това е което и аз казах и имах предвид. i7 все още излиза неизгодно. Макар че с QPI се доближава до 'шинното' решение на АМД, с което ще е по-бързо дори само от тази гл. точка, да не говорим за ддр3 където още малко ще докара. Вграден триканален контролер и т.н. и т.н. Но цената е още висока. Не е 1100 кинта, а по-скоро към 950.

Колкото до хард геймър, питай Дядомраз дето хич не е геймър, но като пусне Visual Studio + един негов емулатор за мобилни устройства, как си скубе косите да чака, и как би взел и 16-ядрен процесор.

Самият аз май само с Visual Studio усещам на моменти дори за прости проекти как се задъхва докато се натутка да компилира, линкне, и смени леаута на средата в режим на изпълнение/дебъгинг. И 5 сек. за тази операция ми се струват много.

За сървър, 2 ксеончета са 8 ядра, но въпреки това не знам дали ще счупят главата на един i7 на 3 ГХц, щото поне тия ксеони до които съм имал по-пряк достъп, са повечето на 2 ГХц, поне на един супермикро 8 ядрен сървър. Отделно че са с ддр2, и FSB.

Честно казано, не съм гледал много ревюта на i7 и как се справя като обща пллатформа спрямо да кажем един Q9500 или нещо подобно като честота.

Ако щях да ъпгрейдвам, щях да поразуча кое е по-изгодно :) . На всеки различна част от компа му трябва да е по-мощна, и така. Аз лично мисля, че съм уцелил почти идеално баланса преди 2.5г. когато ъпгрейдвах, и i7 има поне още година време за да се подготви за мен :) .

То дотогава АМД не се знае какво ще има. Сега Феном II хич не е лошо като цена/производителност, макар да е доста назад спрямо скъпия i7.

Link to comment
Share on other sites

raptor2721 май малко прекали. В многопроцесорните дъна ядрата нямат пряка връзка, а всичко минава през чипсета, така че ползата от 8те ядра едва ли е много голяма.

А за парите - ECC рама струва много и е на малко MHz, 4 ядрени Xeon-и на s771 са към 1000лв/бр, дъната по 5-600.

http://www.pazaruvaj.com/procesori-c3139/i...s771-p20459899/

Не бъркай със Xeon за s775, които вървят на десктоп дъна и струват колкото Core 2 - не съм виждал за 775 двупроцесорни дъна, ако има значи може да се направи евтин двупроцесорен компютър, но силно ме съмнява, защото всичко "сървърно" е на други стандарти и много $$

 

tedy, виж това

q6600vsq9450vsi7.png

Link to comment
Share on other sites

Възможно е, но като си взимах компютър ми се моткаха някакви такива дъна за около 300 кинта и поне на хартия бяха добре. И не - за мен дори 2 от няй-масовите хеони въпреки това че всичко е през чипсета само от груба сила ще изкарат повече. Може и да греша, но си мисля че двупроцесорните дъна могат да работят и с 1 процесор. Затова по-добре ако ще се взима някаква много мощна машина а пък за момента не е нужен 2-ри процесор да се вземе 1 и в последствие 2-ри. Поправете ме ако греша, но в момента освен за някой много специфични дейности при които се изисва процесорна мощ всеки процесор 300+ лв. върши предостатъчна работа. От Q9550 има поне за мен голям смисъл - струва 100 лв по-малко от i7, но за разлика от него за Q9550 има добри дъна за около 250 лв докато при i7 по-ниско от 400 лв няма да може да се мине за 12 гиги рам още толкоз докато 8 гиги ддр2 са си доста. Както си реши човека но нито ддр3 още е станал масов нито i7 за да отоговарят цените на това което са реално компонентите.

Link to comment
Share on other sites

Да, и според мен Q9*50+DDR2 1066 е далаверата сега.

Двупроцесорните дъна работят с един, но после трябва да намериш същия или поне от същата серия.

Въпроса беше, че за евтините ксеони няма двупроцесорни дъна, тези за двупроцесорните са на socket 771, а дъната са с ECC RAM.

На тестовете на Еверест с моя Xeon клокнат на 3.6 бия 8 х Xeon 1866, а моя Xeon е от старо поколение 65нм(Q6600), така че...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...