Jump to content
BulForum.com

Проблем с HDD Hitachi


Recommended Posts

Аз имам проблем с едно Hitachi 640 гиги SATAII. Връзвам го с това:

 

satapower.jpg

 

и сата кабел. Пускам PC-то и ме пита дали да пусне Win-а нормално или през сейф мод а-у. И нормално да му дам и през сейф мод - PC-то се рестартва. Да поясня, че стария ми HDD стои и той включен. Той е ExcelStore 80GB с онези по-старите кабели заедно със CD-то и Floppy-то. Мисля, че се водиха ATA/100 или нещо подобно. Ако има значение дъното е Gigabyte GA-8IPE1000-GР, а чипсета е Intel Spingdale i865PE. До колкото разбрах проблема ще е в този SATAI/II. Защото HDD-то е SATAII, а моята машина и съответно дъно са старички и сигурно не поддържат този стандарт. Може и да греша де. Може ли да обясните как да се справя с проблема. Благодаря предварително! ;)

Link to comment
Share on other sites

Виж отзад на диска има един джъмпер, който като го преместиш, дискът от S-ATAII започва да работи като S-ATAI. Ако от това е бил проблема, би трябвало да ти свърши работа.

 

sataspeedselectionjumper9zq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Кабела който си показал е захранващ, той няма отношение към интерфейса. Виж предложеното от Midex и пиши пак. На мен по ми прилича на бъгната ОС. Да не си правил гимнастики с прехвърляне на дялове от единия на другия диск?

Link to comment
Share on other sites

Този модел няма Jumper-и - http://www.cbbocteam.com/henry543/hdt721064sla/IMG_0682.jpg . Връзвам си го с нормална SATA. Няма нищо общо с OS-та и т.н., защото HDD-то е извадено от пакета и свързано. Не се е работило с него изобщо. Явно проблема е там, че дъното ми не поддържа SATAII. И сега трябва да го сменя на SATAI.

Link to comment
Share on other sites

Този модел няма Jumper-и...

Това ми се струва почти абсурдно....така както си го снимал не мога да видя точния модел, ако го напишеш кой е, няма да е зле или поне го щракни с изглед отзад, за да ти покажа джъмпера кой е. Не знам дали не се заблуждаваш, че няма, защото гледаш за някакви микропревключватели, които да мърдаш....джъмпери се наричат и празните гнезда, които се задействат чрез окъсяване...знаеш за кои говоря:

 

hdd_jumper_ma.jpg

Link to comment
Share on other sites

Midex, явно се бъркаш :) .

Хитачи са мангали и поне за тия дето знам, наистина са без джъмпери, и смяната на режима става само софтуерно. На всичко отгоре фабрично идват в SATA2, и трябва да се закачи на дъно, поддържащо SATA2, където да се пусне програмката, с която да се смени режима. Иначе не става.

Това му е и проблема на пича. Вместо да го връща, да му го закачат на по-ново дъно, да сменят режима, и ще си го ползва на компа след това нормално.

Link to comment
Share on other sites

Midex, явно се бъркаш :) .

Да, най-вероятно е така, защото първоначално мислех, че схемичката в горния ми пост е на диск Хитачи, понеже гугъла ми я изкара с надпис за Хитачи (средната картинка от скрийншота):

 

google.jpg

 

Да, обаче сега като се разчетох по-подробно, освен установяването на факта за схемата, че е за друга марка дискове, но и попаднах на следния текст:

 

 

Hitachi:

Hitachi has a different approach than the other vendors when it comes to SATA2

All of Hitachi's SATA2 drives are originally set to SATA1 mode by default.

So these drives should cause no problems on SATA1 controllers.

 

Additional Information:

To activate SATA2 on these drives you have to use

Hitachi's Feature Tool which can be downloaded here: Hitachi Download page

 

Това означава, че той не би трябвало да има проблем от това, което подозира. ;)

...а също означава, че и ти си се объркал за това с каква САТА са по дефолт. :P

Link to comment
Share on other sites

При мен имаше почти същата ситуация - дъно на s.754, поддържащо SATA-I и 500 гигабайтов HItachi SATA-II без джъмпери; системния диск беше ATA (пак Hitachi). И аз четох, че Хитачи ползват софтуерен туул за настройка на SATA режима и трябва да се закачи на дъно, поддържащо SATA-II, обаче като закачих диска и дъното си го позна. После с инструментите на XP го разделих и форматирах без каквито и да било проблеми.

П.П. И сега работи с двата диска и с две инсталирани XP-та.

Link to comment
Share on other sites

Добих представа за какво става на въпрос. Само едно не разбрах мога ли да го пусна на SATA1 от моя комп или трябва да го карам на приятел с по-модерно дъно и там да го местя на SATA1?

Link to comment
Share on other sites

Добих представа за какво става на въпрос. Само едно не разбрах мога ли да го пусна на SATA1 от моя комп или трябва да го карам на приятел с по-модерно дъно и там да го местя на SATA1?

Пробвай :) . Ако Хитачи Феатуре Тоол или както се казва, го познае и сработи, ще знаеш.

Хитачи дискове не съм имал, а за дефолтната САТА2 просто съм чел, че така идват. Може напоследък да идват така, а преди в сата1.. При всички случаи е идиотско. Колко по-лесно и бързо е с едно джъмперче да бяха сложили, а. Както правят почти всички други. Или може би спестяват от окъсители и джъмперни пинове :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Пробвай :) . Ако Хитачи Феатуре Тоол или както се казва, го познае и сработи, ще знаеш.

Хитачи дискове не съм имал, а за дефолтната САТА2 просто съм чел, че така идват. Може напоследък да идват така, а преди в сата1.. При всички случаи е идиотско. Колко по-лесно и бързо е с едно джъмперче да бяха сложили, а. Както правят почти всички други. Или може би спестяват от окъсители и джъмперни пинове :rolleyes:

Като влезна в BIOS-а и там за CMOS. На един от IDE Channel-ите го има Hitachi-то, а на друг ми има досегашния хард. Според мен това означава, че го разчита. Този Feature Tool го гкедах дори и някав Tutorial му гледах ама изобщо не разбрах как се бачка с него и по-специално как да сменя SATA стандарта. Но ще пробвам туко виж съм го разбрал. Иначе мислих да си взема аз Seagate, ама този беше 5-6 кинта по скъп, а 140 гиги повече и затова реших да го взема него. Пък и съм чувал не лоши работи за Hitachi.

Link to comment
Share on other sites

Пуснах я аз програмката на Hitachi-то. Отичита и двата хард-а. Маркирах новия и цъкнах горе Feauters и после SATA Settings. Показа се този прозорец:

 

hft197-sata2.jpg

http://www.ixbt.com/storage/ata2005/t7k250/hft197-sata2.jpg

 

Цъкнах на Up to 1.5Gb/s, защото нали там SATA2-то е на 3, а 1-цата е на 1.5. На Spread Spectrum Clocking дадох disable, защото ми каза, че ако дъното не поддържа тази опция няма да работи, а то надали го поддържа. Каза ми, че там е сменено нали и трябва да изключа системата и пак да я включа. Направих го, при което пак както преди показва Loading екрана на XP и син екран с надписи за секунда и се рестартва. Махна ли новия хард всичко си се пуска нормално. Притеснявам се, че процедурата дори и да я повторя у приятел с по-нова машина резултата ще е същия. Почвам да си мисля вече, че проблема е другаде. Да не би да трябва да изключа стария хард. Или някакви настройки там да се правят. Ако беше този прболем със SATA-та изобщо не би трябвало да се открива новия хард, а го пише и в BIOS-а и в този сетъп на Хитачи. Друго, което се сещам е данеби ония настройки там за Master и Slave да имат нещо общо. В биоса пише, че стария хард е мастер 1, цд-то е слейв 1, а новия хард е мастер 0. Надявам се да разбирате какво обеснявам. защото не съм кой знае колко на ти и е възможно и аз да ви бъркам нещо. Ако трябва казвайте какво да търся ще го търся да мога да го оправя тоя хард, защото много ме е яд така да дам пари за нещо, което на този етап не ми върши никаква работа...

Link to comment
Share on other sites

Вземи някакво live cd и виж уиндоуса от него намира ли го.

Ако го намира пускай 640ката за първи хард и качи уиндоус на него (зашото диска е по-бърз уиндоуса ще работи по-добре).

 

Или направо дай да правим бартер - аз ти давам 400гб хитачи дърт модел сата1, ти ми даваш твоя и черпиш една бира :lol:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...