Jump to content
BulForum.com

Въпрос за поляритет на трансформатор


Recommended Posts

Изправен съм пред следния проблем - попаднаха ми едни малки ръчни радиостанции, заедно със настолно зарядно. ОБАЧЕ !!!

Зарядното е с трансформаторче, което е за напрежение 120 волта (май произхода на изделиято е Канада). Тоест - включва се в ел. мрежа с напрежение 120 волта и ги прави на 9. Естествено, се сетих, че мога да ползвам някое нашенско трансформаторче, но, като разгледах вносното, отрих, че има отбелязано само изходното напрежение. Нищо не пише за поляритет, нито на самото трансформаторче, нито на това ,което то захранва.

Въпросът ми е следния - какво ще стане, ако включа във въпросното настолно зарядно трансформатор, на който поляритетът му е обратен на този на фабричния? Ще го изгоря ли, или мога да пробвам?

 

P.S. Снимка на трансформаторчето - hpim8707.jpg

Link to comment
Share on other sites

Единият вариант е да ползваш нашенски адаптор/изправител, който да осигури нужните 9 волта с 200mA ток. Само гледаш да има буксата като на този адаптор, и поляритета на изхода.

Другия вариант е както ти си решил, с трансформатор, който да взема 220 волта, и да дава 110 на изхода.

При трансформатирите няма поляритет, те работят с променлив ток, и ако на изхода дава 110 волта, свързваш тоя с такъв изход и няма проблем.

 

Ако пък си решил директно вътре да смениш трансформаторчето, с такъв, който поема 220V, също няма проблем, той самия траф на изхода пак дава променлив ток, само виж с какво напрежение, щото може да не е точно 9 волта, а малко повече, и след като се изправи и обработи от електрониката на зарядното, да прави 9-те волта. С мултицет мериш просто.

Link to comment
Share on other sites

Точно вариантът да ползвам нашенски адаптор ме блазни, защото имам такъв. Само дето не знам какъв е на канадския адаптор поляритета, за да настроя и нашенския като него. А мултицетът е прекалено далечен и неизвестен уред за мене. Аз съм само един прост юрист ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Пише си го: OUTPUT: 9V AC - променливо напрежение т.е. няма поляритет.

Взимаш какво да е адапторче с 9V на изхода и да може да дава >= 200mA и си готов.

Link to comment
Share on other sites

Еййй, верно бе, д'еба маа му, то точно променлив ток значи първата част от името на ОНАЗИ рок банда!

Колега, благодаря за информацията!!!

 

P.S. Такааа! НАмерих из архивите един травсформатор, но той дава изходно напрежение в прав ток, иначе е точно 9 волта и 200 милиамперчаса. Какво ще стане, ако в уред, дето "яде" променлив ток се пусне прав?

Link to comment
Share on other sites

Ебаси, за пръв път виждам адаптор за зареждане или захранване на неква електроника, да дава променлив ток на изхода.

Вярно че пише AC.

Изкормваш тоя дето имаш, и изкормваш и тоя оригиналния, и гледаш оригиналния дали нещо няма извътре като електроника, да не се окаже, че е DC, а само да пише АС на етикета, че в тоя живот всякакви мизерии може да срещнеш.

И ползваш директно изхода на твоя, от трафа.

Link to comment
Share on other sites

Благодарение на отзивчиви съфорумци кризата със захранването беше преодоляна. Хиляди благодарности за помощта!!! Приятни почивни дни!!

Link to comment
Share on other sites

Ебаси, за пръв път виждам адаптор за зареждане или захранване на неква електроника, да дава променлив ток на изхода.

Вярно че пише AC.

 

Не са малко рутерите и модемите с такова захранване.

Ако устройството е с вход за променлив ток (тоест има изправител вътре) може да се ползва адаптор, който дава прав ток, без значение от поляритета - греца в устройството оправя нещата.

 

Както и да е, важното е че проблема е решен :smile:

Link to comment
Share on other sites

Не са малко рутерите и модемите с такова захранване.

Ако устройството е с вход за променлив ток (тоест има изправител вътре) може да се ползва адаптор, който дава прав ток, без значение от поляритета - греца в устройството оправя нещата.

...

Кои модеми.., аз лично поне не ми е попадало такова досега. Има ли адаптор, има и прав ток.

 

Относно устройствата с променлив вход - найш ли кога като му пуснеш прав ток на входа, ще заработи, защото аз не знам захранващ трансформатор да работи с прав ток, освен ако не си измислил нова физика.

Освен ако входа наистина не е само с грец, но и такива устройства аз лично не съм виждал около мен.

Link to comment
Share on other sites

Теди, не се пали, наистина има суичове захранвани с адаптери с променливо напрежение на изхода на буксата им, а и не малко телефонни апарати, просто изправителя не е в адаптера а в самото устройство, в адаптера има само трансформатор. То и на адаптера е означено че вади променливо напрежение а не изправено. На такива устройства ако им подадеш не променливо, а изправено напрежение - пак си заработват, вградения изправител в тях не му пука право или променливо напрежение има на входа, ако е по схема ГРЕЦ разбира се, ако е с еднопътно изправяне нещата са други, но рядко вече (освен в китайските ширпотреби) се ползва еднопътно изправяне.

Link to comment
Share on other sites

Ох, сори, одеве бях сериозно вкиснат за нещо, а хем знам че в такива моменти не мисля трезво и не трябва да пиша...

Сигурно е така, но в случая ставаше дума за зарядно за радиостанции, и не е ясно там какво е положението, и се хванах за

"Ако устройството е с вход за променлив ток (тоест има изправител вътре) може да се ползва адаптор, който дава прав ток, без значение от поляритета - греца в устройството оправя нещата."

Т.е. ако наистина зарядните и устройството са на такъв принцип, постояннотоков изправител наистина би свършил работа :) .

Link to comment
Share on other sites

Изправен съм пред следния проблем - попаднаха ми едни малки ръчни радиостанции, заедно със настолно зарядно. ОБАЧЕ !!!

Зарядното е с трансформаторче, което е за напрежение 120 волта (май произхода на изделиято е Канада). Тоест - включва се в ел. мрежа с напрежение 120 волта и ги прави на 9. Естествено, се сетих, че мога да ползвам някое нашенско трансформаторче, но, като разгледах вносното, отрих, че има отбелязано само изходното напрежение. Нищо не пише за поляритет, нито на самото трансформаторче, нито на това ,което то захранва.

Въпросът ми е следния - какво ще стане, ако включа във въпросното настолно зарядно трансформатор, на който поляритетът му е обратен на този на фабричния? Ще го изгоря ли, или мога да пробвам?

 

P.S. Снимка на трансформаторчето - hpim8707.jpg

...ела на руски 20 шь го премерим...

Link to comment
Share on other sites

Ако беше прочел 3 мнения нагоре щеше да видиш, че човека се е оправил.

 

От едно време съм виждал dial-up и кабелни модеми с AC вход, в момента и китайския ми рутер е така.

Не съм измислил нова физика - ако знаеш как действа греца ще се сетиш че му е все едно какво му даваш.

А ако е с еднопътно изправяне нищо няма да стане - диода не позволява ток с обратен поляритет да мине и устройството просто няма да проработи.

Link to comment
Share on other sites

А аз съм виждал зарядни от близкото минало (за NiMH/NiCd) които са с външен трансформатор за променлив ток, но не работят с постоянен, защото бяха с вътрешен грец >> 100 Хц >> тиристорен ключ за зарядния ток, т.е. използват ШИМ, като точно коефицент на запълване на импулсите. Затова колегата да бъде много внимателен при зареждането ако ползва постоянен ток вместо променлив, да не би да работят на същия принцип.

Link to comment
Share on other sites

ОК де, вече признах, че избързах с писането :) .

За греца, наясно съм какво представлява, всеки по някое време е правил подобни схеми като малък, макар че като гледам поста на AlBundy, може и да не става дума за прост грец, и трябва да се внимава все пак ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Привет отново! Гледам, покрай моята електронна неграмотност бая тема сех е заформила.

Бях писал, че проблемът е решен, ама той не е съвсем решен. Работата е следната - захраних зарядното с 9 волта прав ток. При това положение, обаче, зарежда само едното гнездо (само на него свети индикатортият диод). Другото не е*ава. Хрумна ми да врътна поляритета на трафчето, и това гнездо, което работеше, спря, а другото тръгна.

Добри хора ме посъветваха да взема едно деветволтово трафче и да му извадя изправителя, та да пуша променлив ток. Намерих такова, ОБАЧЕ се оказа, че от бобината не излизат два кабела, а три. И сега се чудя как да я свърша тая работа. Помагайте, моля!!

 

hpim8817.jpg

 

hpim8818.jpg

 

P.S. Поради природна любознателност отворих зарядното. (Най-добре е в близките часове изобретателят на звездовидните винтове да не ми се мярка през очите, защото ще се скараме :pirate ) . Оказа се, че вътре няма почти нищо -

 

hpim8819.jpg

Link to comment
Share on other sites

С мултицет трябва да премериш на кои двойки изводи излиза нужното за теб напрежение. Няма друг начин. Освен някак по схемата да се предположи, но това изисква щателно разглеждане на въпросния адаптер.

Link to comment
Share on other sites

Ясно ... Опираме до ползване на прекалено сложни (за мене) уреди. Ща търся квалифицирана помощ да се преправи трафчето.

Благодаря за съветите!!

Приятно биропиене и мезеядене през празниците!!!

 

 

P.S. Ликувай, народе, радвай се и весели се !!!

 

hpim8827h.jpg

 

С любезната помощ на колегите от форума успях да подкарам пустата му хапаратура! Въпреки коментарите на присъстващи на дейността ми, че юрист с мултицет (купен рпеди малко) и поялник (имам си го от преди), навявал опасения и притеснения, и въпреки няколкото опарвания с поялник и произнасянето на лоши думи, дето ги няма в речника, ИНДИКАТОРИТЕ И НА ДВЕТЕ ГНЕЗДА СВЕТЯТ!!! Ураааааааа!

 

:laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...