Jump to content
BulForum.com

Данък на автомобил


viiipeer_

Recommended Posts

Не се мъчете да ги разберете как се изчисляват тея данъци, защото от 1 година се мъча и така и не можах да разбера.Скоро разбрах че на мене данъка ми е 16 лв/година(1.6 ТДИ, 89 год кола).Един приятел има абсолютно същия модел кола със същия мотор и плаща 20+ лв.Баща ми пък е с 1.8 и плаща 12 лв/година.

Хем като попълвах документите изрично писах че имам катализатор и всичко друго там, каквото ще ми е в плюс...Явно като ги смятат взимат всичко предвид, както кубатурата на мотора, така и годината на колата и кой ги знае още какво....

Link to comment
Share on other sites

смята се според конете, дали имаш катализатор и колко ти е нова колата.

 

http://www.epi.bg/calc_danak_auto.php

Да бе...за това според тоя калкулатор ми дава че трябва да дам 30 и кусур лева, а ми е 16 лв данъка.... аз ви казвам, че по някакъв мн слложен начин го смятат и някакви странни случаи се получават, коли с сходни кубатури и коне имат драстични разлики в данъка....

Link to comment
Share on other sites

а4 99та 2.5 тди 150 коня ------ данък 180лв

а6 2003та 2.5тди 155 коня -------- данък 160лв

 

еба ли го как ги смятат ...... като я попитах ми се сопна лелката

Link to comment
Share on other sites

Горният калкулатор не е верен.По него моята кола 1.6 90 коня 98-ма година е 53 лв някъде.Бележката ми за платен данък е при документите и данъка в София ми е 40 лв.В Пловдив е 33 лв.

 

Зависи най-вече данъка от мощността.Мине ли колата 101 коня демек от 102 включително си 100+ лв независимо от годината.Колкото е по-нова би следвало да е по-нисък но е точно обратното става по-висок.Както казах зависи и региона.Дали има или не катализатор разликата в парите за момента е никаква. :angry1

Link to comment
Share on other sites

Горният калкулатор не е верен.По него моята кола 1.6 90 коня 98-ма година е 53 лв някъде.Бележката ми за платен данък е при документите и данъка в София ми е 40 лв.В Пловдив е 33 лв.

 

Зависи най-вече данъка от мощността.Мине ли колата 101 коня демек от 102 включително си 100+ лв независимо от годината.Колкото е по-нова би следвало да е по-нисък но е точно обратното става по-висок.Както казах зависи и региона.Дали има или не катализатор разликата в парите за момента е никаква. :angry1

 

тва ти е заради годината. моя е 23 ли 25 лева. 86 кончета и пак 98-ма година ;).

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам катализаторът сваля сумата наполовина, но само ако става дума за кола под 100 коня, което си жива тъпотия....все едно, че след 100 коня колите с катализатор стават неекологични... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Да, много внимавайте като ходите да си регистрирате колата в данъчното и като попълвате тая декларация.Тези работи, които ги пише в големия талон(мощност, кубатура, тип двигател, година и т.н.)за тях не може да излъжеш, но има една отметчица там в декларацията "катализатор", да бе забравите да я зачеркнете. ;) Аз не виждам как някой може да успори наличието на такъв в даден автомобил, ама щом са я сложили, зачерквайте.;)Аз примерно немам ама я задрасках :bgrin: :bgrin: :D

Link to comment
Share on other sites

Ами затова е и Декларация, най-отдолу прочел ли си какво пише?

За деклариране на неверни данни се носи наказателна отговорност по чл. 255 и чл. 313 от НК
Link to comment
Share on other sites

А някой ще тръгне ли да ти проверява дали имаш катализатор или не :pirate

Май не схвана какво искаше да каже Пампоров...не става дума дума за "разбирането", а за самосъзнанието...макар, че точно в този случай, точно за този данък имам особено мнение по въпроса... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ето един друг калкулатор който мисля, че е по-точен от горният. http://www.pariteni.com/Calcs/13/1ff1de774005f8da18.html

 

Много ми е интересно защо примерно сега на 5-цата която е 60 коня без катализатор данъка е 17.65 а ако си купя чисто нова кола със същата мощност и катализатор данъка е 27.21.... :unsure: Невиждам как ни стимулират да си купуваме нови автомобили ....За тази ниска мощност разликата в парите е малка ами за по-мощна кола...

Link to comment
Share on other sites

Интересно според тоя калкулатор няма значение дали си с катализатор или не.Пробвах една и съща кола с/без катализатор и ми изчислява един и същ данък :ph34r:

 

Интересно и с двата калкулатора,които сте дали тук ми излиза едно и също с 20 стинки разлика...

Link to comment
Share on other sites

Хм сега пак пробвах и при мен има разлика дали има или няма катализатор...."Като цъкна въведни нови стойности" и се променя...

Link to comment
Share on other sites

Доколкото знам катализаторът сваля сумата наполовина, но само ако става дума за кола под 100 коня, което си жива тъпотия....все едно, че след 100 коня колите с катализатор стават неекологични... :ph34r:

 

По принцип май е на киловите и за това тия 100 коня са 101, но така е. 50% е разликата ако не ги надвишиш. Аз с тия онлайн калкулатори пробвах с Алфа 147 1,9 jtd 116 коня. Когато бяхме 2008-ма година - ако купиш такава модел 2003 плащаш 206 лв мисля данък, ако е 2002 - 140 лева. Нещо от сорта е. Разликата беше голяма за само няколко месеца по-нова кола. :angry1

 

Да, много внимавайте като ходите да си регистрирате колата в данъчното и като попълвате тая декларация.Тези работи, които ги пише в големия талон(мощност, кубатура, тип двигател, година и т.н.)за тях не може да излъжеш, но има една отметчица там в декларацията "катализатор", да бе забравите да я зачеркнете. ;) Аз не виждам как някой може да успори наличието на такъв в даден автомобил, ама щом са я сложили, зачерквайте.;)Аз примерно немам ама я задрасках :bgrin: :bgrin: :D

 

в големия талон като нямам номера на двигателя, се чудя ако го сменя дали НЯКОЙ(КАТ) ще се усети :)

 

Ето един друг калкулатор който мисля, че е по-точен от горният. http://www.pariteni.com/Calcs/13/1ff1de774005f8da18.html

 

Много ми е интересно защо примерно сега на 5-цата която е 60 коня без катализатор данъка е 17.65 а ако си купя чисто нова кола със същата мощност и катализатор данъка е 27.21.... :unsure: Невиждам как ни стимулират да си купуваме нови автомобили ....За тази ниска мощност разликата в парите е малка ами за по-мощна кола...

 

Не гледай, че става страшно за по-голяма мощност. Ами ако не е нова, а е на 1 година и е внос и над 166 мулета :):):)

Link to comment
Share on other sites

а някой може ли да ми каже за кола 2.0 дизел 141 коня 2008 колко е данъка?

 

Около 300 кинта на година.Честито! :lol:

Link to comment
Share on other sites

а някой може ли да ми каже за кола 2.0 дизел 141 коня 2008 колко е данъка?

 

бая..... гледах за един мотор 143 коня ли беше........абе нещо от сорта. Над 300 леФа беше. Но пък щом си я взел модел 08-ма......данъка не би трябвало да ти е чак толкова сериозна грижа според мен :unsure:

Link to comment
Share on other sites

А някъде няма ли място, където да се проверят реалните данъци, които трябва да се платят? Чрез ЕГН или нещо такова. Мисля че преди имаше в government.bg нещо подобно, но сега нищо не мога да намеря. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...