Jump to content
BulForum.com

Домашна мрежа без рутер


w00x

Recommended Posts

Искам да направя домашна мрежа, без да използвам рутери и каквито и да било устройства. Имам настолен компютър, на който има интернет и 2 мрежови карти. През едната идва интернета от модема. Oт другата излиза кабел, свързан с мрежовата карта на лаптопа.

 

В началото не ми правеше никаква връзка, но после се оправи. Не знам как. Както и да е, това вече не е проблем.

 

Проблемите са няколко други:

 

1. като активирам двете мрежови карти, интернета изчезва на настолния компютър.

2. лаптопа е в домейн, към който не мога да прибавя настолния компютър, а и не мога да го махна, защото после не мога да го върна.

 

Мога ли и ако мога как, да направя мрежа между компютъра и лаптопа само за интернет споделяне. Ясно е, че не могат да се споделят файлове докато са в различни групи.

 

Кабела си е такъв какъвто трябва.

Link to comment
Share on other sites

Отиваш в network connections и на мрежовата карта, по която ти идва интернета и я шерваш от properties, това автоматично ще настрои другата ти лан карта с ИП адрес 192.168.0.1, който работи като DHCP сървър, от там мрежовата карта на лаптопа ти, ако няма статично въведени ИП настройки ще прихване DHCP сървъра от настолния компютър и сам ще си сложи ИП настройки от порядъка 192.168.0.Х, от там вече имаш и интернет.

 

Това, че машините са в друга група не е от значение за споделяне на файлове. Ако и двата компютъра са минали network setup-a и имаш шеранти директории не е проблем да се обменят файлове, трябва да се има предвид и firewall-и ако има такива. Иначе отваряш Експлорър и пишеш \\192.168.0.x IP-то на писи-то и си готов.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз го шернах, но нали споменах какво се случва. Спира интернета и на настолния компютър. Oсвен да настроя адресите автоматично.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз го шернах, но нали споменах какво се случва. Спира интернета и на настолния компютър. Oсвен да настроя адресите автоматично.

Не би трябвало да спре, освен, ако не си шенрал другата карта, тогава ЛАН картата по която ти идва интернета става DHCP с 192.168.0.1 и тогава наистина ще спре нета. Ако си шернал ЛАН картата, от коят НЕ идва интернета ти, няма да имаш никакъв проблем. Шерни интернетската карта, влез в дос и напиши ipconfig /all и направи скийншот да се види какво става.

Link to comment
Share on other sites

Отиваш в network connections и на мрежовата карта, по която ти идва интернета и я шерваш от properties, това автоматично ще настрои другата ти лан карта с ИП адрес 192.168.0.1

 

 

Не би трябвало да спре, освен, ако не си шенрал другата карта, тогава ЛАН картата по която ти идва интернета става DHCP с 192.168.0.1 и тогава наистина ще спре нета. Ако си шернал ЛАН картата, от коят НЕ идва интернета ти, няма да имаш никакъв проблем. Шерни интернетската карта, влез в дос и напиши ipconfig /all и направи скийншот да се види какво става.

 

Малко ме обърка :) Нали трябва да дам Internet Connection Sharing на картата от която идва интернета все пак? Нали за тоя шеринг говориш? Или има друг шеринг, който не съм срещал до сега?

Link to comment
Share on other sites

На къв доставчик си, ггбит от първа ръка знам на приятел, че като включи дори две ланки и го усещат, и му спирал нета. Неведнъж се е оплаквал и тук от това.

 

Правилно мислиш, шерваш от опциите на картата, в която ти идва нетя.

За по-лесно си я преименувай на нещо друго от стандартното Local Area Connection. Аз съм си я кръстил Internet LAN.

Цък, виж как е при мен

Link to comment
Share on other sites

Малко ме обърка :) Нали трябва да дам Internet Connection Sharing на картата от която идва интернета все пак? Нали за тоя шеринг говориш? Или има друг шеринг, който не съм срещал до сега?

И аз съм на ДСС, няма никакви проблеми. Объркал съм те, сега и аз прочетох. Исках да кажа, че шерването на ланка за интернет НЕ може да ти спре интернета като цяло, освен ако не си шернал погрешната мрежова карта, защото тогава модема няма да ти раздаде ИП.

 

На ЛАН картата, която ти е с ИП 77.хх.хх.ххх я шерваш от пропертиес след, което всичко е готово и би трябвало да изглежда:

 

ЛАН-нет - 77.хх.хх.ххх

ЛАН-лан- 192.168.0.1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...