Jump to content
BulForum.com

За ЕвроКом ЛАН


Recommended Posts

От компа си вземи мрежовите настройки и задай ръчно в рутера необходимото за да не се лъже по безобразието на съседа ти.

 

 

Не става бе човек и това съм го пробвал, а наистина с очите си видях в системата на Евроком срещу моя адрес стоеше флаг DHCP_SERv, сиреч аз съм с рутер. както и някакав SPOOF :) това е.

Link to comment
Share on other sites

Неофициално видях в системата им, какво блокира интернета. Филтър който засича рутери. Това е.

Първо, и аз съм брал ядове със съпорта. Това че са много любезни е факт. Изслушват те, пишат билетчета и тикетчета и готово. Ако проблемът ти не е пълна липса на интернет обаче, няма да получиш особено внимание. Това техниците да закриват билети без да се потвърди че проблема е отстранен, е често срещана злоупотреба.

 

@virus,

Както вече се опитаха да ти обяснят, проблемът ти вероятно е от недостатъчна настройка:

 

1. В моя сегмент има поне 3-ма които ползват рутери. Забелязват се веднага защото се представят за Win98, а не WinXP, но не пускат никой от типичните windows спамове.

 

2. Не видях да си отговорил на твърдението че не си сложил MAC-адреса на твоя рутер. Интернет доставчикът те разпознава само и единствено по този адрес. Ако не е твоя, няма да ти даде никакъв интернет. MAC адреса ти е записан в договора.

 

3. Това което EKK прихващат е неправилно конфигурирани рутери които раздават DHCP в общата мрежа. Gateway-я праща DHCP заявка, все едно е клиент, и ако получи отговор, спира интернета за този MAC.

-Ако ти имаш такъв рутер, такова раздаване означава че съседите ти може да се включат към теб и да ползват твоя нет.

-Ако ти си клиент и се закачиш към такъв "див" рутер, това значи че твоя интернет минава през напълно непознат човек, който при желание може да ти пооткрадне 1-2 пароли. Адресът 192.168.1.x който прихващаш е възможно да е от точно такъв "див" рутер.

(EKK имат и други номера, които ще блокират такива пренасочвания. Но и те могат да се заобиколят с настройки от всички участници).

 

4. Подаваш жалба, чакаш 30 дена за отговор. След това с копието от жалбата отиваш в комисията за защита на потребителите.

Аз не бих очаквал кой знае какво, особено ако в договора ти е написано че не можеш да ползваш рутер или да даваш нет на повече от един компютър.

Link to comment
Share on other sites

2. Не видях да си отговорил на твърдението че не си сложил MAC-адреса на твоя рутер. Интернет доставчикът те разпознава само и единствено по този адрес. Ако не е твоя, няма да ти даде никакъв интернет. MAC адреса ти е записан в договора.

 

Пробвал съм.

1. Клониране на MAC адреса на лан картата която има интернет.

2. Записване на оригиналния MAC на рутера в системата на Евроком

3. Настройване на измислен MAC и записване в системата на евроком.

 

3. Това което EKK прихващат е неправилно конфигурирани рутери които раздават DHCP в общата мрежа. Gateway-я праща DHCP заявка, все едно е клиент, и ако получи отговор, спира интернета за този MAC.

-Ако ти имаш такъв рутер, такова раздаване означава че съседите ти може да се включат към теб и да ползват твоя нет.

-Ако ти си клиент и се закачиш към такъв "див" рутер, това значи че твоя интернет минава през напълно непознат човек, който при желание може да ти пооткрадне 1-2 пароли. Адресът 192.168.1.x който прихващаш е възможно да е от точно такъв "див" рутер.

(EKK имат и други номера, които ще блокират такива пренасочвания. Но и те могат да се заобиколят с настройки от всички участници).

1. За да може системата на евроком да не ме "обвинява" в раздаване на IP адреси забраних DHCP-to на рутера

2. Въпреки, че имам IP адрес 192.168.1.ххх не мога да пинг-на нищо от цялата мрежа.

3. Ако системата на Евроком засече каквато и да е друга мрежа, например 10.10.10.0/24, системата вдига на нейния интерфейс цялата мрежа и така става IP конфликт.

 

4. Подаваш жалба, чакаш 30 дена за отговор. След това с копието от жалбата отиваш в комисията за защита на потребителите.

Аз не бих очаквал кой знае какво, особено ако в договора ти е написано че не можеш да ползваш рутер или да даваш нет на повече от един компютър.

 

1. Не знам колко от потребителите, които споменават въпросната комисия за защита на потребителите, са се сблъсквали с нея. Това е порочен кръг. Бил съм в комисията от двете страни - като обвиняем и като обвинител. Да ви кажа Обвиняемите винаги печелят.

2. В договора пише цитирам: "Ползването на услугата става единствено и само с одобрени от Оператора технически средства "

Link to comment
Share on other sites

1. За да може системата на евроком да не ме "обвинява" в раздаване на IP адреси забраних DHCP-to на рутера

2. Въпреки, че имам IP адрес 192.168.1.ххх не мога да пинг-на нищо от цялата мрежа.

3. Ако системата на Евроком засече каквато и да е друга мрежа, например 10.10.10.0/24, системата вдига на нейния интерфейс цялата мрежа и така става IP конфликт.

Да, EKK отговарят на всички ARP заявки с MAC адреса на техния gateway, което пренасочва всички разговори през него. Но затова NAT рутера има външна и вътрешна мрежа.

 

Надявам се че това с "обвиняването" е само фигуративен израз. Ако ЕКК те засича, значи си объркал нещо, я конфигурация, я порта на кабела ;). Също така се надявам че си изключил DHCP server-а, а не клиента. Ако не си вземеш IP на заем, не ти пускан нет.

 

Започва проблема да ми става интересен.

Можеш ли да прехванеш комуникацията на рутера с ЕКК по някакъв начин?

Някои рутери са с unix/linux базиран софтуер и имат набор от команди, виж опциите на tcpdump.

Ако имаш хъб под ръка, включи външния кабел, компютъра и рутера. Можеш да ползваш направо wireshark, има версии за всичко. DHCP пакетите са UDP, и в повечето случаи са broadcast, така че дори със switch става. Би трябвало да стане и от някой твой съсед.

Link to comment
Share on other sites

Със сигурност изключих не клиента а DHCP сървъра.

 

Пробвах още един рутер 4-ти, който ми казаха със сигурност, че работи с ЕврокомЛан. Нямаше разлика.

 

Рутерите с които съм пробвал са :

1. LinkSys WRT54GL

2. Repotec RP-IP509

3. D-Link DL-624

4. LinkSys WRT54GR

 

По късно ще пусна в този пост линкове към лога от трафика на мрежата.

Link to comment
Share on other sites

бъхъх

в единия си офис ползвах ггбит...

кабела с нето влизаше в едната ланка, а с другата ланка на същото комп си правих връзка с останалите компютри, на които не доставях нет, щото на тях се ползваше само складова програма, но това как да е..

нета спира

звъня, идва чичкото, маха другата ланка и нета тръгва

бре

викам аз "кво става, как да съм в мрежа с останалите си компютри"...

"ами не може да споделяте нета си викат".. "ама аз не.." - "а ние откъде да сме сигурни?.."

 

и кво.. прекъснах нета там, понеже се ползваше само за проверка на банковите сметки..

в другия офис ползвам нет на ЕК с модем и плащам грешни 20 лв за кабелна която не ползвам..

 

тая простотия с ггбит някой изживял ли я е или само аз съм кутсуз?

Link to comment
Share on other sites

Неофициално Рутери не се позволяват. Официално зависи от кой получаваш отговор.

В системата на евроком се регистрира че съм с рутер и ми се спира нет-а. Яко.

 

Поне разбрах къде е проблема.

:wacko:

хм ... много странно звучи

искаш да кажеш че те режат ако си с рутер това ли се е оказало проблема? сигурен ли си :unsure:

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

хм ... много странно звучи

искаш да кажеш че те режат ако си с рутер това ли се е оказало проблема? сигурен ли си :unsure:

На мен също ми изглежда странно. Мои колеги са на Гигабит и също са с рутери, а нямат никакви проблеми. Малко вероятно е virus да са го нарочили специално. По скоро става дума за локална обърка в подмрежата му. Като гледам списъка на рутерите дето ги е поснал - все от по хубавите са, но моите наблюдения са че ефтините машинки от по 50-60 лева се държат по коректо от по скъпите. На работата сме зад един ASUS и на Евроком Кабел. Когато връзката падне Асуса категорично отказва да признае модема за DHCP сървър и да вземе адрес от полето 192.168.100.xxx, а много по скъпия 3-Com преди него редовно зацикляше на модема, та трябваше да го рестартираме постоянно.

Link to comment
Share on other sites

Съсед от блока ме извика да му настроя един wireless рутер, че да може и на компютъра си в другата стая да използва нет. Той е на гигабит. Рутера е някъв нетгеар даден му като бонус от мултирама.

Само въведох на ръка МАС-а на картата на компютъра, до който идваше кабела и всичко заспа. Пробвай ако можеш на компютрите в мрежата да зададеш твърди ИП-та, gateway и DNS адреси и виж дали ще имаш и пинг по вътрешната мрежа. Защото ти каза, че не може и да пингваш, което е странно. Айде интернет може и да няма, ама да ти изчезне и вътрешната...

Link to comment
Share on other sites

virus,

 

То настройката на рутер е като да си избършеш гъза, както разбрахме от вас тука, но:

 

1. Ако си сложил кабела на Гигабит в WAN порта на рутера, няма никакъв смисъл да спираш DHCP сървъра на рутера, защото той е "обърнат" само към вътрешните LAN портове и НЕ излъчва към WAN порта... От това което приказваш, че си изключил сървъра, за да не те засече Гигабит, оставам с впечатлението, че си сложил кабела на Гигабит на LAN порт, вместо на WAN - няма друг начин DHCP сървъра на рутера ти да излъчва срещу сървъра на Гигабит и да го засекат...

 

Ако си сложил кабела на Гигабит на LAN порт просто си се опитал да включиш цялата подмрежа на Гигабит в локалната си мрежа. В такава ситуация е напълно нормално ГГБ да ти резне сигнала. Иначе е твъде вероятно някой от другите клиенти в подмрежата като си поиска IP твоя DHCP да отговори преди ГГбит и клиента да вземе адрес от теб... съответно после почват проблемите от сорта на - аз си плашам за скорост А пък получавам скорост Б, що така... щото така. За да не стане това - ти оставаш без сигнал докато не оправиш кашата.

 

Дори и да спреш DHCP сървъра си и ЕК да не го засича вече, ако кабела ти продължава да е в LAN порта вместо в WAN, пак няма да имаш интернет защото при такава конфигурация ГГбит е просто още един клиент на рутера ти. Мрежата ти остава без гейтуей навън. Цялата конфигурация е в гъза. Защото си настроил компютрите си с твърди айпита (щом си спрял DHCP) от сорта 192.168.ххх.ххх и си ги пуснал в подмрежта на ГГбит и очакваш с такива айпита да има интернет... да не говорим, че си им задал и гейт твърдо 192.168.ххх.1, нали? А самия 192.168.ххх.1 няма никакъв гейт достъпен (щото няма никой на WAN)...

 

Но всичко това е малко вероятно - ако не ти, поне техниците на доставчика ти щяха да го видят и коригират...

 

 

2. Ако кабела ти е сложен правилно в WAN порта на рутера, остава вероятността самия рутер да е конфигуриран като бридж - тогава той просто пренасочва сигнала на Гигабит навътре към компютрите от локалната ти мрежа, без NAT, без нищо. А самия той е прозрачен за ГГбит. Тогава там където ГГбит очаква да намери един клиент с МАК адрес ьь.яя.яя.аа изведнъж открива три (колкото са там компютрите вътре в локалната ти мрежа) с три тотално различни МАК-а, които искат от него IP адреси. Естествено няма да им даде. Да не говорим за ситуация: рутер в бридж + клиенти настроени със статични адреси = интернет през крив макарон.

 

Ако взимаш рутерите от работата си - дали там не са били бриджнати, без ти да подозираш? Това не биха го забелязали и техниците, щото не би им минало през ума да проверят...

 

Чакаме още трафика на рутера с Гигабит... и описание на това което правиш, кое къде включваш и как е настроен рутера (тва последното може и със скрийн шотове да покажеш)...

Link to comment
Share on other sites

Понеже следя темата и ми е интересно - има ли някакво развитие по въпроса? Тръгна ли мрежата?

Link to comment
Share on other sites

Понеже следя темата и ми е интересно - има ли някакво развитие по въпроса? Тръгна ли мрежата?

Ами явно Некадърността или мързела са не само в евроком :)

Link to comment
Share on other sites

аре ко стана вирус? вирус ли та тръшна, ко направи? плюхте са тука, ядохте са, псувахте са... за какво? кой е в края на краищата некадърния в цялата работа?

 

:ghost

Link to comment
Share on other sites

Май вируса ще вземе да излезе прав :angry: . От 2 седмици се опитваме да подкараме един NETGEAR WGR614 в мрежата на гигабитци без успех (това в домовете на няколко колеги). Смптомите обаче са малко по различни - рутера се свързва, всичко си работи, а след 10-15 минути го подкарва в стил "тука има -тука нема" - няколко минути има връзка, след това половин час няма. В същото време свързани директно машините си имат интернет. За да проверим дали рутера е неизправен дадох на колегите резервния служебен "NETGEAR RangeMax Wireless-N Router WNR834B" за проба. И при него за съжаление е същото, а малкия WGR614 в мрежата на фирмата си работи без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

нека, нека прецакат още едно нещо и тогава с кеф ще се преместя на итд - писна ми от постоянните проблеми на гигашита - все нещо не им работи, а вечер 20-30к гигашит :excl:

Link to comment
Share on other sites

...

Смптомите обаче са малко по различни - рутера се свързва, всичко си работи, а след 10-15 минути го подкарва в стил "тука има -тука нема" - няколко минути има връзка, след това половин час няма.

...

Дай малко повече подробности, щото това "Няма интернет" е също толкова конкретно като "Програмата не работи".

 

1. Оправя ли се с рестарт на рутера.

2. Има ли ping до gateway-я.

3. Има ли свързаност ако вържеш PC-то вместо външния лан.

 

На мен лично ми прилича на DHCP lease time проблем, което би трябвало да проработи с #1 горе.

Link to comment
Share on other sites

Хм аз съм с най-евтиното менте - жичен tp-link и никога не съм имал проблем - копирах мак адреса и тръгна от първия път...

 

А това за двете ланки - един приятел имаше същия проблем и като питал познат, който работи в еврокоН оня му казал, че хаквали регистрите на Бозата, така че компа да не може да се ползва за рутиране :angry1:

Въпроса е кое е по-нелегално - да си разпределяш нета или да ти хакват компютъра??

 

И защо най-после не престанат с тея номера кабелните и доставчиците - ти си плащаш за услугата, пък после ако искаш си закачи телевизори/компютри във всяка стая :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

1. Оправя ли се с рестарт на рутера.

2. Има ли ping до gateway-я.

3. Има ли свързаност ако вържеш PC-то вместо външния лан.

По въпросите:

1. Да, оправя се - за 10-15 минути

2. След спиране на връзката - не.

3. Да - неограничена и безпроблемна.

 

Има и още една сламка - от написаното по нагоре май не щат да работят линукс базирани рутери.

 

С моя Линксис нямам проблеми.

Значи мъглата е пълна. Това ми напомня за времето когато бях към Евроком Нет - с модем. Без никакава система DNS сървъра на еврокомци отказваше да обслужва заявките от домашния ми комп, а като изтечеше половината от наема на IP-то същото правеше и гейтта. При това без никакво рутиране, но за сметка на това с агресивна защита заключваща всякакви промени в регистъра. Докато не разреших безконтролен достъп на двата сървъра до дома проблема не се оправи.

 

Извинявам се за обърката по горе, бях написал DHCP - беше недоглеждане

Link to comment
Share on other sites

Има и още една сламка - от написаното по нагоре май не щат да работят линукс базирани рутери.

С моя Линксис нямам проблеми.

Link to comment
Share on other sites

На мен лично ми прилича на DHCP lease time проблем, което би трябвало да проработи с #1 горе.

DHCP lease time проблем на 15мин - не мисля :bgrin:

 

И защо най-после не престанат с тея номера кабелните и доставчиците - ти си плащаш за услугата, пък после ако искаш си закачи телевизори/компютри във всяка стая :bgrin:

ами те всички отдавана са престанали - никой не спира вече рутери до колкото ми е известно

 

но евроком лан са уникални та знам ли ... все пак те май са единствените които ограничават п2п конекците и прецакват връзката към google i youtube въобще уникално скапан външен нет - все едно втора употреба :lol:

тъй че не бих се учудил на нищо вече :sick

Link to comment
Share on other sites

Сорри за забавянето,

но уви работата ме натисна много.

 

Идеата за лога ми допадна, даже се ядосах как не съм се сетил до сега. Лошото е, че след като направих лога се вижда, че нищо не се вижда :(. Надявах се да видя кой аджеба дава IP на моето мило рутерче, обаче пакетите не са Broadcast, както са запитванията и нищо не се вижда. Но пък ето линк за лога при "нармално" взимане на IP от компютъра . лог от мрежата. Файла се отваря с програма Wireshark.

Link to comment
Share on other sites

Сорри за забавянето,

но уви работата ме натисна много.

 

Идеата за лога ми допадна, даже се ядосах как не съм се сетил до сега. Лошото е, че след като направих лога се вижда, че нищо не се вижда :(. Надявах се да видя кой аджеба дава IP на моето мило рутерче, обаче пакетите не са Broadcast, както са запитванията и нищо не се вижда. Но пък ето линк за лога при "нармално" взимане на IP от компютъра . лог от мрежата. Файла се отваря с програма Wireshark.

 

Първи поглед, не особено внимателен.

Работата е ясна. Както вече предположих във твоя сегмент има някой който си е изпуснал DHCP server-а. В лога се вижда че на един и същи въпрос се получават два отговора: първо един от 192.168.1.1 и след това един от EKK gateway-я (тази седмица е с IP 217.9.229.184). Windows има един стаааар бъг, трябват му 2 DHCP отговора, затова вероятно си избира втория отговор, докато нормалните OS-и взимат първия получен. (И понеже измамника е по-близо и по-малко натоварен, той винаги е първи).

 

Прегледах всички налични пакети от фалшивия DHCP server, изглежда че пуска spanning tree, има upnp което се идентифицира като linux-2.4, което прави много вероятно някой друг в околията да е боцнал грешния кабел в грешната дупка на някое рутерче. MAC адреса е от класа на AsusTec.

 

Какво можеш да направиш... Очевидно е че по MAC адрес няма да го намериш, ЕКК автоматично спрат нета при съвпадение. Очевидно е че не можеш и да ползваш интернет през него... Я провери дали ако закачиш рутера, минават ping-ове към цифрови IP-та (Тоест да не ползваш DNS-ите).

 

Ше помисля още.

 

За малко да забравя. На теб не ти трябва да го хващаш. В най-добрия случай би трябвало да можеш да кажеш на dhcp-client-а да праща заявките към определен mac (като unicast) и/или да приема само заявките от определен mac|ip.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Развитие по върпоса има ли, защото и аз съм със същият проблем ?!? :ghost

Какво е решението на проблема в крайна сметка ?

 

Edit: Оправи се по неясни причини. Понякога прихваща локално IP, понякога си хваща каквото трябва - луда работа ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Тоя нет за нищо не става.От два три дена всяка сутрин до към 11 нямам нет а после към 6-7 вечерта не мога даже скайп да си пусна.Толкова е зле.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...