Jump to content
BulForum.com

Рутер Linksus WRB54G проблем


posiri4

Recommended Posts

та значи преди извесно време си взех Рутер Linksus WRB54G .

общо взето съм много доволен от него, като обхват качество и тем подобни.

Проблема ми с него е че на около 2-3 часа блокира и ми спира нета.

за да се оправи трябва всеки път да го рестартирам.

едни ми казват че блокирал толкова често заради това, че нета отслабвал и не се сещал да си го подновява като паднел малко нета.

други ми казват, че блокирал заради токови удари.

а 3ти, че било от настройките.

Склонен съм да вярвам на 3тите и тъй като си нямам ни най малка идея от рутери та да ви питам...

имате ли някакви съвети, кое как да настроя и кое как да направя след като си влезна в рутера, за да спре да ми блокира така на всеки 2-3 часа.

 

благодарности !

Link to comment
Share on other sites

Какъв тип ти е интернета? Имам в предвид DHCP сървър ли е (тоест по мак адрес да раздава IP)? Ако да - виж когато е блокирал, влез в панела с настройките му (в браузъра пишеш гейта) и виж дали си е взел IP, GTW, DNS и ако е взел и въпреки това нямаш нет - вероятно е проблема да е в доставчика.

Ако видиш че си е взел фалшиво IP (192.168.х.х, 169.х.х.х) съществива вероятност някой идиот в околната мрежа да е включил кабела на входящия нет във LAN порт на подобен рутер - тогава голяма част от мрежата блокира. Или наистина рутера да си блокира :)

Виж контактите имат ли добр маса. Тока играе ли ти?

Можеш да пробваш да качиш по-нова версия на фърмуера. При моя рутер така в сервиза на Reset оправиха доста досаден проблем с блокирали LAN портове.

Link to comment
Share on other sites

Какъв тип ти е интернета? Имам в предвид DHCP сървър ли е (тоест по мак адрес да раздава IP)? Ако да - виж когато е блокирал, влез в панела с настройките му (в браузъра пишеш гейта) и виж дали си е взел IP, GTW, DNS и ако е взел и въпреки това нямаш нет - вероятно е проблема да е в доставчика.

Ако видиш че си е взел фалшиво IP (192.168.х.х, 169.х.х.х) съществива вероятност някой идиот в околната мрежа да е включил кабела на входящия нет във LAN порт на подобен рутер - тогава голяма част от мрежата блокира. Или наистина рутера да си блокира :)

Виж контактите имат ли добр маса. Тока играе ли ти?

Можеш да пробваш да качиш по-нова версия на фърмуера. При моя рутер така в сервиза на Reset оправиха доста досаден проблем с блокирали LAN портове.

 

1рво, благодаря ти много :)

2ро нета ми е Евроком ЛАН демек DHCP по МАК ми раздава ИПто и съответно на DHCP съм сложил и рутера.

това да влезна докато е блокирал и да проверя дали въпреки блокажа си ги набира не се бях сетил :)

пък ще поразуча около комшиите дали някой има вообще рутер но мисля че няма.

тока ми е 6+ за сега рядко играе веднъж годишно можеби и по рядко.

само ре разбрах от каде да си намеря по нова версия от тая на диска за рутера.

а и аз инсталирах диска само за да настроя рутера след което съм преинсталирвал уиндоуса доста пъти, и нито веднъж не съм си инсталирал диска на рутера след преинсталация на уиндоуса понеже са ми казвали че няма нужда щом ведъж е настроен.

но ще чакам да блокира и ще почна да бърникам.

а ако блокира и не си ги набавя ИП, ДНС, ГТУ и тем подобни какво да правя :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Хм... изглежда не знаеш най-простия начин за настройка на рутер. По принцип, при взимане на нов рутер, свързваш с кабел LAN порт и клиентски компютър (от който настройваш), клиентския компютър го настройваш за автоматично взимане на IP и след това проверяваш какъв Gateway си е взел (run -> cmd -> ipconfig /all - там си пише всичко) и този Gateway го пишеш в address bar-а на браузъра си. (обикновено е 192.168.1.1) Излиза ти контролния панел за настройка на рутера.

Ако продължи да ти дава този проблем - някъде в гореспоменатия панел има функция за обновяване на фърмуера, използвайки такъв от компютъра ти. Такъв фърмуер можеш да изтеглиш от сайта на производителя, търсейки ТОЧНИЯ модел на рутера.

А при появата на такъв проблем, тоест ти забие рутера провери дали твоя компютър не е проблемния - виж твоя компютър взима ли си правилно IP. Отново - run->cmd->ipconfig /all. Виж също така дали можеш да влезнеш в контролния панел за рутера. Ако дава някой от тези проблеми - вероятно ти забива LAN картата. Това най-лесно се оправя с десен бутон -> disable, след това десен бутон - enable от Network Connections. Ако проблема е в LAN картата и се повтаря често - вземи си нова.

Чрез локалното контролиране е доста по-лесно да рестартираш рутера. Например аз всеки ден правя поне по един профилактичен рестарт, все пак рутера работи денонощно и денонощно има някакъв трафик през него. И при мен от време на време го гледам, че си харесва IP 169.1.х.х за IP и докато не го шамаросам с рестарт, си цикли на това.

Link to comment
Share on other sites

Хм... изглежда не знаеш най-простия начин за настройка на рутер. По принцип, при взимане на нов рутер, свързваш с кабел LAN порт и клиентски компютър (от който настройваш), клиентския компютър го настройваш за автоматично взимане на IP и след това проверяваш какъв Gateway си е взел (run -> cmd -> ipconfig /all - там си пише всичко) и този Gateway го пишеш в address bar-а на браузъра си. (обикновено е 192.168.1.1) Излиза ти контролния панел за настройка на рутера.

Ако продължи да ти дава този проблем - някъде в гореспоменатия панел има функция за обновяване на фърмуера, използвайки такъв от компютъра ти. Такъв фърмуер можеш да изтеглиш от сайта на производителя, търсейки ТОЧНИЯ модел на рутера.

А при появата на такъв проблем, тоест ти забие рутера провери дали твоя компютър не е проблемния - виж твоя компютър взима ли си правилно IP. Отново - run->cmd->ipconfig /all. Виж също така дали можеш да влезнеш в контролния панел за рутера. Ако дава някой от тези проблеми - вероятно ти забива LAN картата. Това най-лесно се оправя с десен бутон -> disable, след това десен бутон - enable от Network Connections. Ако проблема е в LAN картата и се повтаря често - вземи си нова.

Чрез локалното контролиране е доста по-лесно да рестартираш рутера. Например аз всеки ден правя поне по един профилактичен рестарт, все пак рутера работи денонощно и денонощно има някакъв трафик през него. И при мен от време на време го гледам, че си харесва IP 169.1.х.х за IP и докато не го шамаросам с рестарт, си цикли на това.

 

всичко това съм го нагласил още в деня в който си го взех :)

и всичко е както трябва да си бъде :)

просто незнаех че може да си ъпдейтва през контролния панел на рутера :)

до сега нито сам си е сменял ИП или дуги :)

сега ще го ъпдейтна (ако намеря от каде и как) и ще видим резултата :)

пак благодарности :)

 

едит: намерих го от каде :)

само да си сваля и Firmware за тоя пуст рутер и дано да има резултат :)

 

и пак като цяло, благодаря за вниманието и отношението :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 години имах същия проблем с друг модел рутер...не казвам, че тук причината е същата, но все пак споделям.

Когато работеше...всичко си беше ОК, но като зацепи и....дотам...само рестарт го оправяше.

Утрепах се да му променям какви ли не настройки...нямаше резултат и тъй като беше гаранционен го върнах в сервиза. Оказа се, че някакъв чип като загреел след 2-3 часа работа от първоначалното включване, започвал да прави тези мизерии - през периоди време да прекъсва нета.

Смениха ми рутера с друг (същия модел) и проблемите ми изчезнаха от раз. :)

Link to comment
Share on other sites

1 бърз въпрос :)

какъв формат трябва да е фала на Firmware-а че намерих и .rar-ове и .bin-ове :)

да знам кое да свалям :)

Обикновено е *.bin. Обаче първо се порови из настройките и се научи да го конфигурираш. Не тръгвай с тежката артилерия, че може рутера да угасне и да не изгрее повече.
Link to comment
Share on other sites

Обикновено е *.bin. Обаче първо се порови из настройките и се научи да го конфигурираш. Не тръгвай с тежката артилерия, че може рутера да угасне и да не изгрее повече.

бе аз разгледах уж, и уж всичко по настройките ми е ясно ама, като качвам .бин-а ми казва че процеса на качване неможе да бъде осаществен.

демек уплоде файлед :D

някаква идея що може да гоправи това :unsure: ?

Link to comment
Share on other sites

бе аз разгледах уж, и уж всичко по настройките ми е ясно ама, като качвам .бин-а ми казва че процеса на качване неможе да бъде осаществен.

демек уплоде файлед :D

някаква идея що може да гоправи това :unsure: ?

По жица ли правиш ъпгрейда?
Link to comment
Share on other sites

По жица ли правиш ъпгрейда?

качвам го от контрол панела на рутера демек 192.168.1.1

след тва от Upgrade Firmware от browse си намирам файла и му давам Upgrade

и след тва ми прави тая мизерия

Link to comment
Share on other sites

Сравни версиите. Може да се опитваш да ъпгрейднеш с по-стара версия :)

 

Аз направих (без да се замисля първоначално) подобен опит вчера и ми излезна съобщение за грешка и чак след това се сетих да видя коя е верисята на настоящия и на фърмуера, който се опитвам да кача...

Link to comment
Share on other sites

Проблемът на рутера е, че е твърде слаб - има слаб процесор и малко памет и просто блокира заради многото трафик.

 

Мрежата на евроком lan е направена така, че до рутера ти достига много общ мрежов трафик, който не е предназначен за теб, но въпреки това се приема от рутера.

 

Най-вероятно работи добре 1-2-3 часа, след което забива ... и дори не можеш да влезеш в контролния панел докато не го рестартираш, нали?

Link to comment
Share on other sites

Проблемът на рутера е, че е твърде слаб - има слаб процесор и малко памет и просто блокира заради многото трафик.

 

Да бе да... Айде на cisco-тоооооооо :)

Link to comment
Share on other sites

Да бе да... Айде на cisco-тоооооооо :)

Право в десятката :bgrin:

 

Тоя рутер е минимум с 125МХз процесор (зависи от ревизията), има backbone рутери работещи като пушки на 333-400МХз....Иначе за рам паметта...тия рутери поддържат обикновено статично рутиране и изобщо РАМ не им трябва в големи количества (този има предостастъчно 2-4МБ), ама айде да не секваме мерака на хората да покажат какво са прочели/научили :)

Link to comment
Share on other sites

Ами хубаво нека учат нека знаят ама като вземат да дават много "компетентни" и определено грешни съвети и трудно се сдържам... ти да видиш индийците като публикуват поредната тъпотия "как се прави dataset paging ползвайки temporary table" какво ги правя :)

Link to comment
Share on other sites

качвам го от контрол панела на рутера демек 192.168.1.1

след тва от Upgrade Firmware от browse си намирам файла и му давам Upgrade

и след тва ми прави тая мизерия

Виж версията на рутера ти... не можеш да качиш биос за версия 4 (примерно) на версия 2(примерно).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

WAG354G V.2 и аз имам подобен проблем. И на мен през определено време ми спира нета. И двата компютъра в мрежта са конектната към рутера но нет няма. Та се чудех дали при ъпгрейд на фърмуер си отиват настройките за нета?

Link to comment
Share on other sites

Има голяма вероятност проблема да е причинен от настройките на DHCP сървъра на доставчика ти. При мен докато бях на евроком имах такъв проблем. Сложи статично IP ако е възможно и ще се спре да прекъсва. Аз съм с един друг LinkSys и ми правеше подобни номера. Интересното че при рестартиране на рутера се оправяше и бях си написал програмка която да пинг-ва няколко IP-та като DNS-a на доставчика ми и като не отговорят 2 от тях в рамките на минута някъде се усещаше и рестартираше рутера и съответно нета идваше пак :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...