Jump to content
BulForum.com

LCD ili obiknovenni monitori


Recommended Posts

ov3rm4n az chesto igraq na igri i gledam filmi

ama i ot vreme na vreme se nalaga da porabotvam i na ofis paket

 

TAZ i na men mi kazaha che izgarq pikseli

obache kato e 600:1 ili 700:1 nqma da si lechi mnogo

kazaha mi che gorat vava parvite 15-20 dena sled tova koeo e izgorqlo izgorqpo ostanaloto si sedi

 

KILLERINCHO ne iskam da sporq mnogo no mi kazaha che ot TFT nqma smisal nz dali e vqrno na taka mi kazaha

 

chochosan za6to tochno 140 herca tva e mnogo spored men

""""""""""""

chochosan: Аlienware това просто е машитата на машините!!!!!!! Друга култова фирма за машини - животни е и Voodoo - аз ги слагам на кантар! И на двете фирми визията на машините е УНИКАЛНА!

 

Да наистина благодарение на LCD-тата много падна цената и на CRT мониторите, което много ме радва, защото така можел с много по - малко пари да си доставим едно великолепно удоволствие за нашите очи.

И в крайна сметка - един НОВ CRT монитор (съвременен) е нещото, което геймърите трябва да си вземат за домашни нужди. Това е мнението ми!

Технолотията на LCD-тата в скоро време ще се подобри, но до тогава CRT-а ще си, и е класиката на пазара!

 

Но така ще си водим спора и за напред, а най - ми е чудно какво ли си е избрал или купил dancho, човекът, който започна това мило топиче? Дали сме му помогнали всички с правилна преценка или все още се чуди?

""""""""""""""""""

 

ami TAZ pomognahtemi ama... ne moi znae kolko

o6te ne sam si kupil chudq se

ako si zema LCD 6te my igorqt pikselite a i tva deto trqbva da go gleda6 cenrqlno za men ne e mnogoo hubavo

za6toto po nqkoi pat ne nalaga da go gledam i pod napkon

CRT az sq sam s nego i ot nego mmnogo me bolqt ochite za tva iskam da si go smenq

TFT az sa prav pat chuvam che e hubav

Link to comment
Share on other sites

dancho: По принцип и от ниски херци може да те боли главата, аз не знам сега с какъв монитор си, но на колко херца ти работи - знаеш ли??? Ако е 75 или 85 и нагоре всичко е много хубаво, но това може да значи, че имаш проблеми с очите и ще трябва наистина да отидеш и да се консултираш с очен лекар - това не е шега работа. И за колко време работа започва да те болят очите???

И повярвай 140 херца, както споменава chochosan- като пример, изобщо не са много - те са си направо ИДЕАЛНО!!! ;)

Успех в избора и да се похвалиш в най - скоро време! ;)

Link to comment
Share on other sites

as bih zel LSD samo zashtoto zaema po malko miasto inache bih si zel vazmojno nai iakia ne LSD monitor za tezi pari .

:-)))))))))))))))))

оха как няма да вземем LSD (Lucy in the Sky of Diamonds май беше) с това наркотиче всичко ще ни изглежда добре

накой продава ли? май е старичко вече....

:-))))))))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Нека и аз си кажа мнението по въпроса. Общо казано заставам на 80% за CRT и 20% за LCD, но това е общо казано. Наистина има фактори определящи избора - за какво ще се ползва, какви пари, плюсове и минуси. LCD мониторите имат проблеми с конвергенцията все още, да не говорим че дефектите от изгорели пиксели са често срещано явление при тях. Статистиката е такава - ако трябва да си вземеш наистина хубав LCD той ще е поне 3 пъти по скъп отколкото еквивалентния като размер CRT.

Консумацията на ел.енергия е друг фактор който трябва да се съобрази. LCD харчат много по-малко отколкото CRT. Но това едва ли е определящо в повечето случаи. Все пак разликата е в няколко десетки вата. Ако LCD-то консумира 20-40W, CRT-то в общия случай консумира 80-120W.

Бих предпочел LCD за офис работа - заради по-малките размери, компактността и некапризността (непретенциозността) на работата. Но в никакъв случай не бих се спрял на течнокристалните дисплей ако трябва да работя с графика - предпечатен дизайн и работа с цветни графични изображения в общия случай. Характерна черта на LCD е да са капризни към общата осветеност - тоест топлинния спектър на фоновата светлина на помещението. И макар на последък да подобриха LCD технологията, то още се наблюдават подобни проблеми. Другия проблем на LCD-то е тесния зрителен ъгъл - съгласявам се, че и това на последък е оправено, но все пак има значителна разлика в изображението погледнато от различен ъгъл (предимно в цветовия утенък).

Предимството на LCD е, че няма геометрични изкривявания, тоест растера е абсолютно перфектен заради прецизно наложената матрица върху кристала. В този смисъл би имало идея LCD да се предпочете за CAD системи, като да кажем AutoCad, AchiCad и т.н. Но моето лично мнение е, че не бих взел LCD дори и за тези цели. Новите CRT-та си имат необходимите органи за сходимост на лъчите и контрол на геометрията и малките отклонения в растера на изображението едва ли биха се забелязали с просто око (в общия случай).

Не на последно място е опресняващата честота, като фактор. LCD технологията е инертна. Това идва от факта, че за управление на поляризацията на течния кристал в LCD матрицата се използват напреженови потенциали. От своя страна LCD матрицата представлява капацитет (има характера на кондензатор) което прави процеса инертен (в следствие на интегриращата верига образувана от капацитета). Не се лъжете от факта, че на LCD му се подава опреснителна честота 85-100Hz или нагоре. На практика това е опресняването с което видео платката подава информация на монитора, но той от своя страна я преобразува в цифрова с АЦП и сам си прави пре-скалиране на честотите. Ако сте забелязали и при 60Hz LCD не трепка - точно заради това, процеса е инертен и се получава интерполация между кадрите. Това донякъде е добре (за офис работа), понеже е правено изследване за дразненето на окото - оказва се, че вертикална честота над 85Hz не се забелязва от човешкото око, но подсъзнателно тя продължава да тормози мозъка изразено в главоболие при продължителна работа.

Както казах, при LCD се ползва преобразуване на вече формирания аналогов сигнал от видео-платката в цифров. Това води до загуба на информация (влошен динамичен обхват на картината). Защо? Веднъж във видео-платката видео страницата се преобразува от цифрова в аналогова, в последствие в LCD става обратното преобразуване. Както е ясно, при всяко преобразуване се прави загуба на качество и внасяне на някакви шумове. Доказано е, че човешкото око разпознава градация на всеки цват в 256 стойности (по 8 бита на цват). При LCD това е на ръба докато при CRT технологията е аналогова и практически няма ограничение на разделителната способност за цветовете (каквото видеото е способно да пусне, монитора ще го изобрази).

Не трябва да се спекулира с излъчената радиация от CRT монитора. Тя се наблюдава предимно зад монитора вследствие на ускорените елетрони от последния електрод на кинескопа (намира се от задната страна на кинескопа - високоволтовия електрод). На практика излъчването на радиация от пред е значително по-малко и е в нормите. Допълнителното влагане на покрития в новите CRT монитори (3 на брой за 3 различни цели) минимизират това излъчване почети до минимум. За това обикновенно CRT мониторите се разполагат така, че задната им част да гледа към стена или да не е пряко насочена срещу персонала, който работи на съседното работно място. В повечето качественни CRT монитори е взета и предпазна мярка чрез солидно метално екраниране на вътрешната част на монитора, независимо от пластмасовата кутия на монитора (която е радио-прозрачна).

Така че според мен избора е .... CRT (поне за сега).

Link to comment
Share on other sites

Аз лично работя в момента с 15"CTX. За момента не ми е необходим по-голям, но това много зависи с како точно ще се занимаваш и работиш на PC-то. В момента моя монитор е CTX-PR500T, с тринитрон кинескоп, но не от напълно плоските а от тези които ползват основата на цилиндър за маската (тоест плоски са в едната равнина). Това е въпрос на лично предпочитане, но ако питаш мен, вземи си 17"Samsung 755DFX. Оптимален като цена/качество. Той поддържа необходимите честоти за 800х600, 1024х768 (поне 85Hz). Според мен, за 17" монитор не е оптимално да се ползват по-големи разрешаващи способности над 1024x768 (която е оптималната, като се ползва Small Fonts)

Link to comment
Share on other sites

аз пък на моя 17'' Делл Тринитрон (също) работя на 1280х1024 :)

просто на по малките разд. способ. всичко ми се стува голямо ...

а па на 1024х768 или 800х600 си е направо жестоко голямо

на 1280х1024 ми е на 75Hz :wacko: абе мен не ме тормози понеже на стария монитор бях свикнал на 14'' - 1024х768 @ 60Hz :sick ...

Link to comment
Share on other sites

..на 1280х1024 ми е на 75Hz  :wacko: абе мен не ме тормози понеже на стария монитор бях свикнал на 14'' - 1024х768 @ 60Hz  :sick ...

Донякъде е въпрос на навик наистина, но под 85 херца вертикалната честота се усеща - при продължителна работа (както съм аз например - по 12 часа и повече на PC-то) предпочитам да си запазя очите, пък и да си спестя главоболието. Никога не бих ползвал вертикална честота под 85 херца. 75 в краен случай, но оттам надолу вече е отрепия.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
snake bi li mi razqsnil kakva e razlikata mejdu laptop i notebook :) :)

 

az ako imah pari shtqh da si vzema edin ot tezi custom made desktop pc-ta kato alienware naprimer deto sa nabluskali vsichko naj-naj, lepnali sa vodno ili azotno ohlajdane i sa cloknali vsichko - video, cpu, memory itn i case-a e nqkakuv super lud, ama tezi neshta sa ot porqduka na 5-6 000 $ dneska gledah v pc magazine i si mechtaeh :))

izvinqvai za zakusnenieto na moq otgovor ne bqh posestaval prosto taq tema ot foruma ot dulgo vreme notebook-cite sa napraveni po po malko nanotehnologiq ot laptopite i sa po tunki kato debelina nesispomnqh tochno kade sum chel za tova no mislq che no ne sum sigoren che laptopite sa praveni .11 mikronna tehnologiq a notebook-cite po 0.8 ili 0.9 nesi spomnqm kolko tochno beshe

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...