Jump to content
BulForum.com

Open Wengo


exo

Recommended Posts

Здравейте :)

Може би някои от вас вече са чували за Wengo, а може би не ...

top_01.gif

Wengo е алтернатива на известният Skype. Тъй като от около година Skype забравиха за своите Линукс потребители, а Windows версията се развива, реших да потърся алтернатива която да работи еднакво добре и в Linux и в Windows. И така попаднах на Wengo - с него мога да говоря с приятелите ми и да провеждаме видео разговори без значение дали ползват Linux или Windows :)

Естествено проекта си има и своята Linux версия: http://www.openwengo.com.

Поддържат се и протоколите на някои други известни IM's: MSN, AIM/ICQ, Yahoo, Jabber/GoogleTalk.

Линукс 2.0 версията може да свалите от тук, а Windows 2.0 версията е тук.

Надявам се програмката да ви хареса и темата да е била полезна :)

br />

Link to comment
Share on other sites

Супер. А дали може да се установява връзка със Skype потребители?

Ще е доста добре тъй като ще мога да заменя и скайп и Gaim :)

Link to comment
Share on other sites

Супер. А дали може да се установява връзка със Skype потребители?

Ще е доста добре тъй като ще мога да заменя и скайп и Gaim :)

Ами за сега не може :( макар че и на мен много ми се иска ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ами на Skype протоколите са proprietary и ми се струва, че ще има бая работа даокато се ривърс-енджинийр-не...

Link to comment
Share on other sites

Ами на Skype протоколите са proprietary и ми се струва, че ще има бая работа даокато се ривърс-енджинийр-не...

Може, нямам представа ... :D

За сега поне wengo работи много добре от това което успях да тествам, и си има и video call - нещо на което много държа ... :) Бързо го харесаха много хора и с тази тенденция се надявам да измести скайп. Може би тогава ще им дойде акъла и ще се усетят че прекалената комерсиализация не е добра идея ... :)

Link to comment
Share on other sites

"Прекалената комерсиализация" е МНОГО добра идея! Вземи пример от Майкрософт :)

А за това Wengo ... не съм го ползвал, но не знам какви са тези надежди да може да се свързва с потребители на Скайп?! И на мен много ми се иска да го сменя, заема ми странно много RAM, затворен код е, не знам какво ми човърка, ама ... както искаше да каже Shade, няма да я бъде работата с конектването през Wengo към Skype. Ама споко уе, гледайте, че сумати линукски (ако мога така да се изразя) приложения почнаха масово да навлизат в Уиндоус. Везирам Firefox, Thunderbird, X-Chat, Open Office и т.н. И на скайпаджиите ще им дойде умът в главата някога.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
"Прекалената комерсиализация" е МНОГО добра идея! Вземи пример от Майкрософт :)

Добра е ами. Човекът може да има милиарди, ама я вижте втория по богатство човек в света, бил дал $30 и няколко млрд. за благотворителност. Първия по богатство и той не остава много по-назад.

Опън сорса хората го ползват за да трупат пари (образно казано), но от тези проекти, които се твърди че програмистите ги правят "в свободното си време", не постъпва и 1$ (освен може би от дарения), съответно няма богати хора, няма благотворителност, а освен това всички знаем, че високите технологии се развиват само с МНОГО пари :) . Да видим кой ще каже, че MS няма нищо общо с бума на технологиите последните години (да не забравяме, че Windows далеч не е единствения продукт на MS).

....заема ми странно много RAM, затворен код е, не знам какво ми човърка, ама ... както искаше да каже Shade, няма да я бъде работата с конектването през Wengo към Skype.

Това, заедно с темата в Win_appz, доказва отново колко шитав е Skype като софтуер. Добре че повече от година не го ползвам вече. И аз мисля, че няма да го бъде тва с кънектването. бих се радвал ако скайп залезе след време ако не си оправят програмата. Wengo не съм пробвал, но преди имаше 2-3 алтернативи разни, бонго монго ли .. там кви бяха, ми то всичко останало е по-стабилно от skype.

Ама споко уе, гледайте, че сумати линукски (ако мога така да се изразя) приложения почнаха масово да навлизат в Уиндоус. Везирам Firefox, Thunderbird, X-Chat, Open Office и т.н. И на скайпаджиите ще им дойде умът в главата някога.

За Линукс значи от година не са ъпдейтвали версията ли?!

Еми ето, и те са едни... несериозни. Още по-лошо за тях.

А за навлизането в Windows, това само може да ни радва, все пак е ясно, че Windows е по-разпространен, макар че повечето от тия портове към Уиндоус не са много добри - ползват много памет, вероятно защото използват свои библиотеки, а не стандартните на Windows. Например Firefox (ползвам само него от повече от 2 години) ползва чудовищно много памет, редовно го намирам да ползва около 150-200 МБ физическа РАМ, а виртуалната, която ползва стига до 400-500 МБ след 10-15 дни ъптайм. Това сигурно се обяснява все пак с големите ъптайми които му правя..

Link to comment
Share on other sites

А за навлизането в Windows, това само може да ни радва, все пак е ясно, че Windows е по-разпространен, макар че повечето от тия портове към Уиндоус не са много добри - ползват много памет, вероятно защото използват свои библиотеки, а не стандартните на Windows. Например Firefox (ползвам само него от повече от 2 години) ползва чудовищно много памет, редовно го намирам да ползва около 150-200 МБ физическа РАМ, а виртуалната, която ползва стига до 400-500 МБ след 10-15 дни ъптайм. Това сигурно се обяснява все пак с големите ъптайми които му правя..

Това си е от самия ФФ, защото и при мен и на линукса си ми дъни паметта.

 

Иначе аз съм песимист в момента за wengo-то. В областта на интернет комуникациите на първо място се гледа популярността на някой продукт/протокол и чак след това качествата му (за съжаление). Аз също не съм фен на скайп, но просто няма как да накарам всичкте си приятели да го сменят и да накарат своите познати да направят същото и т.н. и т.н. Надеждите ми са в GTalk, тъй като ако от гугъл успеят да направят качествен, удобен и лесен за употреба (задължително условие за този вид програми) софтуер и използват завоюваните позиции в интернет пространството, за да го популяризират, има реален шанс да успеят да изместят скайп. А гугъл по принцип са "приятелски" настроени към свободния софтуер.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...