Jump to content
BulForum.com

Съвет за нова пералня


Mepk

Recommended Posts

@pamporov, ще си позволя да те апострофирам леко, тъй като имам пералня с 1200 оборота и съм си правил доста експерименти с оборотите, точно с цел да видя колко сухи излизат дрехите.

След дълги "научни експерименти :P" с превключване на стойности между 400 и 1200 оборота , стигнах до мнение, че всичко дето е над 800 оборота е по-скоро маркетингов трик на фирмите-производители. Не намирам разлика в изцедеността на дрехите - еднакво 'сухи' са на 800, 900, 1000, 1100 и 1200 оборота. Пробвал съм го с одеала, якета, чаршафи и т.н. Даже мога да твърдя, че без особени претенции, спокойно може да се справиш и с центрофуга на 600-700 оборота, така че не ми е много ясно защо някои се заблуждават точно по тази цифра и мислят, че като имат пералня с 1600+ оборота, едва ли не са си купили и сушилнята към нея. ;)

Link to comment
Share on other sites

Реално повече от 800-1000 оборота са напълно излишни, на 800 си пера единствено памучните неща, а пак излизат достатъчно сухи. За синтетика, вълна и т.н. трябват дори по-малко обороти, иначе се стига до едно яко надърпване и изхабяване.

 

В момента има промоция на AEG в Технополис, надвишава границата от 500 лв, но от опит знам, че са много надеждни. Плюс е и отложеният старт.

 

Вкъщи съм от година и половина с Korting, производство на Gorenje, намират се модели за около 400-500 лв, но без екстри като отложен старт. Доволна съм, и все пак - прането от пловдивската AEG е с една идея по-хубаво. Има сравнително голямо разнообразие в магазин Модерен дом, или поне имаше преди, а цените са малко по-ниски от тези в по-известните вериги.

 

Едит: А, Мидекс ме е изпреварил за оборотите :)

Link to comment
Share on other sites

Вкъщи сме с един Самсунг,който е вече на 10-тина години,но много вярна служба,до сега само едно копче имаше за почистване вътре някъде...Това е...Една от първите,които се появиха при която няма врътки-само копчета е с дисплей...Та за оборотите,ако не ги промениш принудително мах оборотите които използва е 800,а е до 1100...И си мисля че щом заводски са задали този максимум на параметрите,едва ли са нужни повече...Има и отложен старт,което е голям плюс,защото може да използваш нощната енергия,без да чакаш да стане 11 и тогава сам да я пуснеш :) Та според мен няма значение толкова марката,колкото екстрите които има(и то като екстра да не се гледат оборотите над 800) ...От там нататък всичко е късмет...Има "супер" марки,които може да ти правят проблеми,и измислени някви дето са кучета и карат по 3-4 петилетки :) Всичко е шанс

Link to comment
Share on other sites

А какво точно е предимството на отложения старт? Слагаш дрехите и почва да пере след 2 часа? Ако е това, не ми се струва особено смислено - все пак ако ще се пере, ще се пере на момента :)

Link to comment
Share on other sites

...все пак ако ще се пере, ще се пере на момента :)

Да, но ако си в блок с нервни съседи, които се събуждат от центрофугата, а в 11 вечерта се усетиш, че трябва да пуснеш пране - зареждаш дрехите (и праха), настройваш да се пусне в 6 сутринта и в 8 като станеш, само ги вадиш, простираш и отиваш на работа. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

За оборотите си е така - чисто теоретично, при по големи обороти - по малко влага. На практика е незабележима разликата. Все пак няма да мерим с влагомер я... :laughing:

Link to comment
Share on other sites

настройваш да се пусне в 6 сутринта

Аха, щото съседите много обичат по това време да се събуждат :D

Според мен прането е от дейностите, които се планират - определяш един ден (събота например), в който да изпереш насъбралите се през седмицата дрехи, и действаш. Няма шест пет! :)

Link to comment
Share on other sites

И аз съм "скептичен" към тази почти глупава опция отложен старт за пране. То е едно от нещата, които налагат на хората, че имат нужда от него само защото МОГАТ да го направят, и електрониката е евтина вече, процесори и т.н. Айде мерси съм. Както каза предния говорящ, това се планира, не знам някой да пере всеки ден. Ако има такива, вероятно такава функция е полезна. В промишлени условия също.

Нашата пералня примерно пере за час и половина макс, дали не е и час и двайсе.. Не е нещо, което да не може да се планира.

Но квото такова, новите перални вече са с повече функции, къде по-полезни, къде напълно безполезни. И не само за пералните. Човек с почти всяка покупка купува и куп ненужни функционалности и възможности, и си плаща за тях, защото вървят накуп с другите, които му трябват.

Същото е и при софтуера. Понякога откровено се дразня на политиката на някои софтуери да разделят функциите си на предварително решени от разработчиците групи с различни цени, и само заради една функция, която примерно ми трябва в повече спрямо най-евтината версия, да купя най-скъпия лиценз. Само защото някой е решил така да ги групира, видите ли уж това не било необходимо на хоме усер-а. И телевизиите така си разделят пакетите, зарад един *ибан канал от 3-ти пакет примерно, да плащам два пакета нагоре (2-3-4-5 лв..) спрямо базовия, от който гледам примерно 3 канала на кръст от всичките 20 или 30 бози. Според мен всеки канал трябва да си има някаква стотинъчна цена.

Но както и да е, поотплеснах се.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...