Jump to content
BulForum.com

Линукс дистрибуции


FrAgMaKeR_f

Recommended Posts

ПрепорКчайте ми някоя линукс дистрибуция за комп със следните характеристики: 400 MHZ,128RAM

by the way все още съм начинаещ и ако може някакво четиво-например какво означават tar.gz и въобще основата.

Link to comment
Share on other sites

Препоръчайте ми някоя линукс дистрибуция за комп със следните характеристики: 400 MHZ,128RAM

by the way все още съм начинаещ и ако може някакво четиво-например какво означават tar.gz и въобще основата.

За какво точно ще го използваш този компютър?

tar.gz мога да ти го сравня с .zip. Не е точно като сравнение, но ще разбереш горе долу какво е :).

Link to comment
Share on other sites

Моя съвет е да се придържаш към по-известните като Debian например.На официалната му страница документацията не е много обемна и систематизирана, но на сътаницата google.com има пре достатъчно матрял за четене.

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет към всички новобранци е да слагат Slackware, за да се научат да си настройват основните неща. Иначе ако се сложи Мандрива или Ред Хат или СуСЕ, просто няма да се усети разликата с уиндоус.

Link to comment
Share on other sites

vector е оптимизиран за стари процесори слакуер със добавена графична програма за системни настройки(за новобранците).Мисля че в някои отношения дори превъзхожда слак-а (скорост,стабилност,наготова настроеност и хващане на харда)

а за debian дори не си го и мисли.Тва е за дебели хора,ще е като да сложиш желязно гюле в/у горкия ти стар компютър.Ще го чакаш години да зареди. ;)

Link to comment
Share on other sites

а за debian дори не си го и мисли.Тва е за дебели хора,ще е като да сложиш желязно гюле в/у горкия ти стар компютър.Ще го чакаш години да зареди. ;)

:confused :confused

Дебиан е една от най-гъвкавите сериозни дистрота, с които съм работил.На мендосино и 64МБ рам си хвърка и по пътя влачи самба, апачи, нонстоп торенти и един интербейс.Не се задържа дълго по съвсем други причини.

@kamen - защо точно със слак трябва да се учат хората?Да не би да е по-малко саката дистрибуция?Та той дори няма зависимости.Всичко за слак е прекомпилирано.По дефолт идва със ядро на възрастта на баба ми.Единственото ново в "новите" му версии са "нови" версии на прекомпилираните пакети.Изобщо сам човек трудно може да поддържа една имаща се за сериозна дистрибуция up to date.

Но да не превръщаме темата в спор за това, кое дистро е най-добро.Човека още не е казал за какво ще го ползва тоя компютър и от това всичките постове с предложения се обезсмилят.

Link to comment
Share on other sites

@kamen - защо точно със слак трябва да се учат хората?

Примерно защото иска доста настройки след инсталацията в повечето от случаите ;) :zzz Не съм казал че е най-доброто дистро.

 

А иначе тия теми за препоръчване за мен са безмислени :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

направи на де-е-биан един speed тест и ще ти стане пределно ясно защо е 10Х по бавен и от бабата на баба ми,сравнен с един оптимизиран слак,какъвто е вектор.

 

а тва с ядрото са глупости.Ако не ти харесва можеш да си сложиш друго ядро без да се притесняваш за хиляда депендансита.Да оставим на страна че и ако се опиташ да компилираш нещо от сорс със дебиан,вероятноста да се получи без някой ерор да изскочи е минимална,а за да си набавиш едно дребно пакетче е пълен ад и те хвърля в гоненица на точно определени версии,лудост която може да ти изяде целия ден.

Слак използва оригиналното ядро,а не като дебиан,мандраке или сюс- изпатчнато до краен предел и 10Х по непредсказуемо и бавно и несъвместимо ,което и прави правенето на бинарни пакети по-трудно. ;)

 

дебиан може да се справя идеално със познаването на храд-а,но му отнема 10 секунди да мине хотплъг-а например.Буут таймът му е под всяка критика просто...

Link to comment
Share on other sites

И аз препоръчвам слак като за начало, няма нищо трудно в инсталацията а и се настройва лесно, ето ти един полезен сайт. Тук можеш да намерих решения на проблемите ти и то на български. Успех! :)

 

Едит: Моя слак върви на 200Мхз процесор с 128 рам в комплект с samba, mysql, apache, че на всичкото отгоре и рутира интернета вкъщи :)

Link to comment
Share on other sites

направи на де-е-биан един speed тест и ще ти стане пределно ясно защо е 10Х по бавен и от бабата на баба ми,сравнен с един оптимизиран слак,какъвто е вектор.

 

а тва с ядрото са глупости.Ако не ти харесва можеш да си сложиш друго ядро без да се притесняваш за хиляда депендансита.Да оставим на страна че и ако се опиташ да компилираш нещо от сорс със дебиан,вероятноста да се получи без някой ерор да изскочи е минимална,а за да си набавиш едно дребно пакетче е пълен ад и те хвърля в гоненица на точно определени версии,лудост която може да ти изяде целия ден.

Слак използва оригиналното ядро,а не като дебиан,мандраке или сюс- изпатчнато до краен предел и 10Х по непредсказуемо и бавно и несъвместимо ,което и прави правенето на бинарни пакети по-трудно. ;)

 

дебиан може да се справя идеално със познаването на храд-а,но му отнема 10 секунди да мине хотплъг-а например.Буут таймът му е под всяка критика просто...

Вектор за какво е оптимизиран?Не можеш да ме убедиш, че което и да е дистро, ако ще и с AI да е, може да е оптимизирано за твоята машина.Или искаш да кажеш, че е оптмизиран кернела?Или пък инструкциите на gcc 3.4.xx?

Тоя слак, дето редлагате, ако трябва да му се настройват толкова много неща и за капак да се сменя ядро - подобре едно gentoo направо.За него си знаем, че е най-бързо и тн..

Бързината на машината не се измерва в буут тайм.Все ми е едно дали зарежда за 1,3,5 или 10 минути.Важното е да работи бързо и безотказно след като е буутната веднъж.Бързо зареждане се постига с орязано ядро.Ела да ти покажа gentoo, което зарежда за ~ минута на 400Мхз.

Казах ти вече, спора ни е безсмислен докато авторката на темата не сподели за какво смята да го ползва този компютър с лунукс.А така като гледам май няма и намерение да го направи изобщо.

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет към всички новобранци е да слагат Slackware, за да се научат да си настройват основните неща. Иначе ако се сложи Мандрива или Ред Хат или СуСЕ, просто няма да се усети разликата с уиндоус.

 

Ей тва беше лафа - и аз така мисля! Щото идеята според мен е да се хване чупката на някви основни концепции в Юникс а не на конфигуратора на Сузе примерно. Аз лично си намерих едно доста обещаващо дистро базирано на слак: www.zenwalk.com и като имам време ще го разцъкам.

Link to comment
Share on other sites

Ей тва беше лафа - и аз така мисля! Щото идеята според мен е да се хване чупката на някви основни концепции в Юникс а не на конфигуратора на Сузе примерно. Аз лично си намерих едно доста обещаващо дистро базирано на слак: www.zenwalk.com и като имам време ще го разцъкам.

Zenwalk е бившия minislack.За слака няма да продължавам да коментирам.Вие май вече от фенщина го пробутвате, а не от обективни съображения. :angry:

Link to comment
Share on other sites

zenwalk е много добра,прилична дистрибуция.Аз също я препоръчвам на новобранците.

 

не фенщина а качество.

 

Ще кажа само едно.Дебиан е бавен и има доста недостатъци и ограничения.Освен това е на 100 сиди-та и е досадно бавен за инсталация.

препоръчвам на всички истинския линукс-Слак.

Който иска да си се радва на дървеното убунту или коя да е де-е-бинщина.Бил съм и там и знам че също са добри,НО имат недостатъци,които ме накараха да премина на слак-базирани дистрота за двата компютъра вкъщи. :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

BSD-like /etc/rc.d/ uber alles!

Какво има да се плашат хората? Стига веднъж да усетят как всъщност работи init, не мисля, че ще имат много проблеми... :)

Link to comment
Share on other sites

Моят съвет към всички новобранци е да слагат Slackware, за да се научат да си настройват основните неща. Иначе ако се сложи Мандрива или Ред Хат или СуСЕ, просто няма да се усети разликата с уиндоус.

[

 

да бе да !Не мога да кажа, че е лоша дистрибуция, щото не говоря за нещо което не съм пробвал.Но е най-добре да си сложи някакъв готин лесен за употреба и бая документиран линукс.Друго си е да се чудиш сумати време как да нправиш нещо което на един линукс се прави с мишката, а на друг с много писане в конзолата!Особено за начинаещ, хич не са някви дистрота дет ше му се е*е майката от четене. Като свикне с линукса и види че е добър (за него си)и знае достатъчно ще си напраи избора!

Link to comment
Share on other sites

Според мен пък няма голямо значение на кой линукс ще ти е сефтето :)

Най-добре е ако има някой с опит дето ти помага да имаш като неговата дистрибуция.

А най-добрия вариант според мен е на децата още като сяднат на РС да не им се споменава за уиндоус и да свикнат на Линукс първо. :) така мн мъка ще им се спести :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

От опит с Linux съм разбрал ,че всичко е до човека ако има желание и Slack i Suse да му сложиш той ще го прави.Тук идва момента когато си викаш "Тази конзола е ужаса заиби го тоя Linux" или "Дай малко на конзола да ги правя,че един ден няма да имам графика" .Всеки го разбира по различен начин.

Аз използвам Debian не мисля да го сменям в офиса си бях на Slack също много добър ,но в нас не бих си сложил Slack и затова имам FreeBSD.В момента Debian е най-бързо разрастващата се дистрибуция и има най-много привържаници.Потребител на Slack ми каза ... еми кво да му ъпдейтват на дистрото ми то върви затова не му трябва ъбдейт (каза го и с малко метафора разбира се),но моля ти се ... не на мене тия.Силата на DEBIAN е тук:

 

Не ме питайте: "Дали Debian

поддържа това или това?".

Debian поддържа всичко!

 

Christoph Lameter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

някак си особен кеф ми прави Red Hat прозводните

( просто в световно отношение пазарния им дял е доста сериозен ,

те са нещо като Microsoft сред линуксите :) , дори и сертификати издават , които са всепризнати )

аз въртях едно web/php/mysql/ftp/cgi/mail сервече на cel 400 mh / 196 mb ram

с Fedora core 1

иначе съвсем препоръвам Red Hat 9

а за начинаещи - задължително някоя Mandrake дистрибуция

Link to comment
Share on other sites

еми 10хикс на сички ама Vectorlinux rulezzzzzzzzzzz

 

 

а искам да питам само има някакъв бъг в версия 4.3 като съм в графична среда и влезна в конзола тоест излезна от графичната среда влезна в конзолата и пак влезна в графичната среда отгоре на еркана има няколко светлинки които мигат и са много дразнещи ако някой знае как да си ги оправя

Link to comment
Share on other sites

защо си с толкова стара версия?

 

потърси във форума на вектор,със сигурност е документирано. ;) :)

 

едит:опитах се да ти намеря решение...признавам че не е лесно.

 

предполагам че е нещо свързано с xorg и видеокартата....как преминаваш в неграфичен режим (init 3?)и за какво го правиш?

Link to comment
Share on other sites

защо си с толкова стара версия?

Защото още не са се научили, че при линукс датата на рилийза е почти толкова важна, колкото името.

Link to comment
Share on other sites

Защото още не са се научили, че при линукс датата на рилийза е почти толкова важна, колкото името.

помня че някой на форума на вектор попита коя версия е най-добра за компютър със стар процесор и std версия от 4тата серия беше предложена. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...