Jump to content
BulForum.com

Евроком-Интернет


Analina

Recommended Posts

Здравейте,

 

Наскоро преместих новия компютър в друг апартамент и сега остана стария в къщи, който има качени Windows 98 и Debian. Обадих се в офиса на Евроком и ми смениха Мак адреса на ланката при тях. Попитаха ме на каква ОС съм и аз забравих да кажа за Линукс-а. С ifconfig всички настройки ми ги дава правилни, IP address, Gw, Netmask, Physical address. Според вас може ли проблемът да е в това, че не споменах Линукса, да се обаждам ли в офиса отново да корегирам информацията? Или Debian-a ми върти номера, предполагам, че е първото...

 

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

Три пъти го четох тоя пост и не можах да разбера какъв е проблемът :confused Иначе дебиана не може да ти прави проблеми на уиндоуса, а щом ifconfig вади всичко правилно, значи всичко е наред :confused

Link to comment
Share on other sites

Да. Мисълта ми беше дали е възможно проблемът да е в Евроком, да имат при тях някакви ограничения, и мен да се ме сложили на 98 примерно вместо All или нещо такова...?

Link to comment
Share on other sites

Analina: щом имаш нет на уиндоуса, начи проблем от Еврокома нямаш.

За да си оправиш нета под линукса:

- Ако си с ланка: dhcpcd -t 10 -d eth0 (или на който device там ти е ланката)

- Ако си на USB: пусни един search и ще намериш няколко теми, в които е обяснено как се прави.

Link to comment
Share on other sites

Мерси на всички. :)) Уффф, мн съм проста, нет си е имало през цялото време, уж ping-вах gateway-а, но съм се омотала нещо. Проблемът е с apt-a. Дава ми грешка от вида Temporary failure resolving ftp........

 

sources.list представляваше нещо от вида:

 

deb ftp://debian.ludost.net/debian stable main

deb-src ftp://debian.ludost.net/debian stable main

 

След това реших да изтрия sources.list и да конфигна чрез apt-setup, при което ми даде опция да си харесам mirror и избрах Бг, но продължава да ми дава същата грешка при опит за свързване. Нещо имало някаква промяна в stable, unstable, sarge...ако някой може да помогне много ще съм благодарна.

 

Мерси предварително!

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш да минеш от stable към testing то промяната се прави в /etc/apt/apt.conf:

...

APT::Default-Release "testing";

...

 

Пак там е добре да имаш и нещо от рода на:

...

APT::Cache-Limit "12582912";

...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Първо, за да не ме обвинят някои, че не съм търсил, искам дакажа, че търсих доста, но по моя проблем не открих нищо.

 

Проблема ми е, че като включа компютъра, през първата минута (може би няма и толкова) имам интернет и всичко си ми го отваря нормално. Но след това изведнъж изчезва.

Написах dhcpcd -t 10 -d eth0, но ми излезна надписа: dhcpcd: already running

**** dhcpcd: if not then delete /var/run//dhcpcd-eth0.pid file

Изтрих го, и при следващия път като го написах ми излиза МАС адреса, а в самия файл пише единствено 3232 и нищо повече. Така ли трябва да е нормално? Пробвах и с -d -B -D eth0 (както беше описано в една друга тема за нет през usb, но и така не стана.

Със SUSE 10.2 съм.

Кажете ми вече къде може да е проблема, че вече да си премина спокойно на Линукса, че без нет не върви. Първия път като го инсталирах нямах никакви проблеми, но след това се наложи да преинсталирам и сега не мога да разбера що за номера ми върти. А не ми се преинстаира наново.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Имах същият проблем с Убунту 6.06, Сусе и.т.н. Нет има една минута, после не. След като дръпна кабела и го пусна пак, пак минута и след това спира.

Оказа се че проблема идва от ядрото (не съм сигурен кое точно бе - май 2.6.15). Зареждаше грешен модул за мрежовата ми карта - tulip вместо dmfe. Самата карта е някакъв davicom.

Незнам дали ти помагам по някакъв начин с тази информация, но все пак може и това да е.

Link to comment
Share on other sites

А, аз вече се оправих. :) След като преинсталирах още 2-3 пъти ми мина на ум, че явно не е проблема в инсталацията. :bgrin: Накрая с Yast започнах да си джъткам из мрежовите настройки и да проверявам дали всичко е точно. Не знам от кога са променили сайта от ggbit.net на ddns-lan.pl.ekk, но като го смених и си въведох ръчно днс-ите взе че нета дойде за по-постоянно. Явно там ми е била грешката, защото си помнех че сайта е ggbit.net и не бях проверявал за промени след като станаха евроком-лан. Иначе какви ли не магии пробвах преди това (само без баене, защото не го умея :) )Мерси все пак, ще го имам и това на предвид. Между другото и моята карта я рапознава като davicom и зарежда tulip.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...