Jump to content
BulForum.com

Препоръчайте ми дистрибуция, която да е ....


exo

Recommended Posts

Ами ще пробвам Ubuntu, Gentoo и Fedora-та пък да видим дали някое ще ми хване окото като едно време Slackware-а

Link to comment
Share on other sites

Мне , добър е за хора , които немогат да се оправят с ОС на др. език , но на win xp pro на БГ много игри като lineage , които могат да се променят с тея пачове за сървари се крашват ! Все пак той не слага линукс да си играе на подобни игри ! Но , поста ми беше информативен ... и като погледнете от една страна вероятността игра да крашне е по-голяма ако ОС е на БГ !

Ами през мен са минали доста операционни системи, софтуер и т.н., английският ми е много добър, но това не значи, че може да стъпи и на малкия пръст на езика, който съм проговорил първо - Български. Кажи ми една причина да не ползвам софтуер на български различна от "не съм свикнал". А това, че преведения свободен софтуер бил по-нестабилен от другия, няма да го коментирам, защото ако беше поне малко запознат с процедурата нямаше и да си помислиш да пишеш такива работи.

 

ПП Извинявам се на автора на темата за офтопиците.

Link to comment
Share on other sites

Позволявам си още един офтопик за да отговоря на jdfu ! Незнам точно как се превеждат ос'с на др езици , но факт е , че lineage на paradise и още два сървара , след препачване играта се крашваше точно заради xp-то на БГ ! Винаги е по-комфортно ос да ти е на собствения език , но предпочитам да не е на него !

Link to comment
Share on other sites

Забележи ключовата дума "свободен" пред софтуер. Без да навлизам в подробности просто ще кажа, че преводача разполага със същите ресурси както разработчика и не се налага да преправя по-какъвто и да е начин кода бил той компилиран или не => крайния продукт се различава единствено козметично от оригинала. А и механизмите са достатъчно отработени ;) За това примера, от който ти си вадиш изводите е крайно неуместен тъй като става дума за "затворен" софтуер пък бил той и безплатен.

Link to comment
Share on other sites

Хех няма да споря , в това си прав ! Просто това си е мое лично мнение , а и принципно трябва играта да работи и ако има грешка то ще е от разработчиците на патчата за самата игра ! Все пак , както казах игри като тази не тръгват на линукс или поне не работят коректно ! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ще използвам тази тема...не можах да намеря по-подходяща.

Някой ще каже ли каква дистрибуция подхожда на лаик в сферата на Линукс и със средни компютърни умения като цяло? По принцип съм "сядал" на Мандрива и....още една друга беше, но не си спомням в момента. С какво се различават отделните видове?

Мерси :)

Link to comment
Share on other sites

Ще използвам тази тема...не можах да намеря по-подходяща.

Някой ще каже ли каква дистрибуция подхожда на лаик в сферата на Линукс и със средни компютърни умения като цяло? По принцип съм "сядал" на Мандрива и....още една друга беше, но не си спомням в момента. С какво се различават отделните видове?

Мерси :)

На първия въпрос си си отговорил сам:

Мандрива

Сусе също става

Федората нещо ме дразни :)

 

А на втория трудно някой може да ти отговори.

Link to comment
Share on other sites

аз ти препоръчвам бинки, лесен за инстал и си има повечето работи които трябват на един обикновен потребител...

Link to comment
Share on other sites

аз ти препоръчвам бинки, лесен за инстал и си има повечето работи които трябват на един обикновен потребител...

 

Бинки бих пробвал, още повече, че ще стимулирам форумната софтуер индустрия, но това, че е в процес на разработка (един вид бета версия) ме навежда на мисълта, че просто няма да се оправя...

 

Ще взема да я пробвам тая мандрива. А някаква конкретна версия, или на добрия стар принцип "свали най-новата"?

Link to comment
Share on other sites

Отваряш distrowatch и от там си избираш от по-популярните. Няма универсално добра дистрибуция за всеки. Затова са и толкова много - за да може всеки да си хареса тази, която най-много му допада.

 

Моя личен избор и препоръка си остава ubutnu, най-вече заради изключително многото документация за начинаещи навсякъде из интернет.

 

ПП Принципа "свали най-новата" си важи с още по-голяма сила в тези среди, но все пак не се нахвърляй на testing версиите.

Link to comment
Share on other sites

Реших се да я сваля, обаче възниква нов въпрос. Има Мандрива 1, Мандрива Линукс фрий, и Мандрива 2007, която е платена. Към първия или втория вариант да се насоча или дали да е KDE или GNOME? Доколкото знам това е графичната среда, ама ква е разликата и кое да избера... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Тук вече никой не може да ти помогне и трябва сам да си решиш ;) Разгледай screenshot-и из нета, Ако искаш мога да те пусна "при мен" да разгледаш GNOME за няколко минути (пиши ЛС). Освен това винаги можеш да смениш едното с другото, разликата в случая е кое е по подразбиране.

Link to comment
Share on other sites

Ще взема да я пробвам тая мандрива. А някаква конкретна версия, или на добрия стар принцип "свали най-новата"?

да най новата е 2007

http://www.gtlib.cc.gatech.edu/pub/mandrak...ial/iso/2007.0/

лека е

ползвам я на лаптоп п2/300 128мб рам видео 2мб

 

Реших се да я сваля, обаче възниква нов въпрос. Има Мандрива 1, Мандрива Линукс фрий, и Мандрива 2007, която е платена. Към първия или втория вариант да се насоча или дали да е KDE или GNOME? Доколкото знам това е графичната среда, ама ква е разликата и кое да избера... :blink:

за теб това

http://www.gtlib.cc.gatech.edu/pub/mandrak...iso/2007.0/One/

mandriva-one-2007-gnome5.iso

или

mandriva-one-2007-kde5.iso

 

попринцип е лифе диск

но може да се инсталира

вървят си филми и музика без да бараш нищо повече

Link to comment
Share on other sites

на тва PC ще ти вървят почвечето дистибуции - избери си някоя ...

Лично си ме кефят RedHat и производни.

RedHat 9.0 или Fedora 1 ще са ти без проблеми мисля ... Звука - сложи некви стандартни драивери и пробваи ... - ще захапе рaнo или късно ...

Link to comment
Share on other sites

Gorgar, пак към теб се обръщам...ще извиняваш :bgrin:

 

Към дисковете на Linux 2007 Free има няколко файла с разширения, които не познавам и следователно не знам за какво служат

 

mandriva-free-2007-CD.i586.idx

mandriva-free-2007-CD.i586.md5.asc

mandriva-free-2007-CD.i586.sha1.asc

Link to comment
Share on other sites

Това са ти сумите за проверка. Би трябвало след като свалиш файловете да провериш дали съвпадат преди да тръгнеш да записваш/инсталираш.

Link to comment
Share on other sites

Това са ти сумите за проверка. Би трябвало след като свалиш файловете да провериш дали съвпадат преди да тръгнеш да записваш/инсталираш.

 

Задължително ли е и как се прави? Използвам функцията Burn Image на Неро 7.5

Link to comment
Share on other sites

Задължително ли е и как се прави? Използвам функцията Burn Image на Неро 7.5

Не е задължително ;)

Но е добре да се прави !

Да си призная аз не го правя :)

Link to comment
Share on other sites

Задължително ли е и как се прави? Използвам функцията Burn Image на Неро 7.5

Ми това са обикновени текстови файлове. Генерираш си сумата (гугъл ще ти даде доста програмки за целта) от .iso файловете, и после на око сравняваш ;) Аз лично също ги проверявам само като се окаже, че нещо не е наред. :tongue

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...