Jump to content
BulForum.com

Препоръчайте ми дистрибуция, която да е ....


exo

Recommended Posts

Здрасти на всички :) Искам да мина на Linux. Знам че вече има тема по въпроса но все пак реших да пусна отделна, надявам се че модераторите на този форум нямат нищо против :)

Нов съм в Linux и много неща още не ми са ясни, но въпреки това искам да мина на от Windows на Linux. Е като за начало не смятам да затрия изцяло Win-a :) но след време предполагам че и това ще направя...

Преди време бях решил да пробвам Mandrake 10.1, но имах страшно големи проблеми с драйверите на мишката, клавиатурата и кабелният модем. В какво се състояха проблемите ли ? Ами като пуснех Linux-а всеки път имаше проблеми със зареждането на драйверите на въпросните устройства, до такава степен че накрая като спря да ми работи и клавиатурата вече изобщо не можех да вляза в Linux Първоначално поне клавиатурата ми работеше и успявах да вляза, а като влезех чрез HardDrake си подкарвах и мишката и модема. Но един ден и тя отказа :( Поразпитах насам - натам, но за мое съжаление никой не ми помогна :( И така тъй като повече не можах да вляза в Linux се наложи да го премахна :( Това обаче не ме отказа. След време един приятел каза че тези проблеми по-принцип ги имало с по-старите машини като моя Compaq Deskpro. Машината е P2 400MHZ 256 MB RAM. наистина че е старичка, но за сега ми върши работа.

Та молбата ми е към всички които са наясно с Linux: моля ви препоръчайте ми дистрибуция която няма да прави проблеми на моето PC с хардуера. Ето още малко инфо за щайгата: Video ATI 3D Rage pro 32 MB, Audio: ESS 1869. Харда е сменен - Seagate 80 GB.

ПП: С Mandrake, нямах и звук :(

Link to comment
Share on other sites

Аз бях със почти идентично PC и ползвах slackware от 8.1 до 9.1 (след това вече си купих ново). Обаче след като си нов в линукс, може да ти дойде малко сложно. Като цяло обаче дистрибуцията не оказва чак такъв ефект в/у производителността. Повече зависи от настройките.

Link to comment
Share on other sites

Аз бях със почти идентично PC и ползвах slackware от 8.1 до 9.1 (след това вече си купих ново). Обаче след като си нов в линукс, може да ти дойде малко сложно. Като цяло обаче дистрибуцията не оказва чак такъв ефект в/у производителността. Повече зависи от настройките.

ОК, поясни малко повече какво имаш предвид като "малко сложно", смисъл с какво е по-сложно от Mandrake, не че му знам всичките възможности, но все пак имам някой наблюдения ... И нещо друго смяташ ли че със slackware няма да имам подобни гадни проблеми със драйверите ?

Очаквам и други препоръки :)

Link to comment
Share on other sites

Аз бих ти препоръчал SuSE 9.x.Много лесно се настройва всичко дори повечето работи систамата сама си ги засича и конфигурира.Според мен ще ти тръгне без проблем на PC-то.И боот лоудера ако ти се сбозяса слагаш 1 диск пущаш rapair и сичко е наред :)A за slackware там повечето неща се правят през конзола и ще ти е по-трудно(сичко се конфигурира ръчно с команди).

Link to comment
Share on other sites

ОК, поясни малко повече какво имаш предвид като "малко сложно", смисъл с  какво е по-сложно от Mandrake, не че му знам всичките възможности, но все пак имам някой наблюдения ...  И нещо друго смяташ ли че със slackware няма да имам подобни гадни проблеми със драйверите ?

Очаквам и други препоръки :)

За слакуер трябва доста мерак....поне първия път :bgrin: Драйверите зависят от ядрото, а не от дистрото. Аз съм пускал ESS звукова карта, но не помня модела. Честно казано с времето се убедих, че човек не може да препоръча дистрибуция. Най-добре е сам да пробваш 4-5 и да видиш коя най-много ти харесва и коя върви добре при теб. Например прегледай Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora Core, Suse....за Mandrake нещо напоследък чувам все лоши неща от 'новобранци', така че моят съвет е да не се занимаваш с него...и без тва не е от най-бързите дистрибуции.

Link to comment
Share on other sites

JDFU Мерси за съвета :) , прав си така е сигурно ще трябва да пробвам. Но се чудех за тези които ги изброи (Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora Core, Suse) последните версий ли да търся или малко по-стари (кои евентуално) ?

А и ако са по-стари ще трябва ли да ъпдейтвам ядрото (чувал съм че е важно за сигурността на системата) ?

Link to comment
Share on other sites

JDFU Мерси за съвета :) , прав си така е сигурно ще трябва да пробвам. Но се чудех за тези които ги изброи (Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora Core, Suse) последните версий ли да търся или малко по-стари (кои евентуално) ?

А и ако са по-стари ще трябва ли да ъпдейтвам ядрото (чувал съм че е важно за сигурността на системата) ?

За съжаление тук съвет не мога да ти дам...не съм пробвал и не знам. Ядрото определено е добре да е най-новото (или почти) и то не заради сигурността (тя е достатъчна за домашен потребител....все пак тва не е уиндоус, който на 1вата минута когато се включи в интернет почва да се рестартира ;) ), но за другото не съм сигурен. Като цяло най-голям проблем за скоростта се явява графичната среда. Аз нямах проблем да ползвам КДЕ (най-тежката, но според мен най-хубавата), но незнам дали новите версии не са по-тежки. Задължително разгледай и графичните среди. Има някои много 'скоростни' и същевременно много функционални. Преди да си избереш задължително прегледай поне KDE, GNOME, XFce и fluxbox.

 

ПП Като цяло говоря за софтуера, а не за това дали дистрибуциите трябва да са най-новите, но все пак той е едно от основните неща при тях.....все пак нищо не пречи на последна версия на федора (например) да махнеш най-новите версии на програмите и да сложиш по-стари, но едва ли това е най-рационалното решение.

 

ПП2 Дано да е станало ясно какво имам предвид, че и аз виждам зор с разгадаването на поста си :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Сега се порових малко и в нета и реших да пробвам suse linux professional 9.2, има я и тук в warez.ru, но си е бая (5 диска) и ще падне дърпане :D

Все още малко се колебая дали да е SUSE или Fedora :unsure: ?

Link to comment
Share on other sites

Е вече реших в момента свалям SuSE 9.2 Professional от warez.ru :)

Като го сваля и инсталирам пак ще пиша да кажа как е минало - дано да няма проблеми този път, а ако има да не са големи както беше с Mandrake. При всички случай пак ще пиша :)

ГОЛЯМО Благодаря на всички които се отзоваха на тази тема :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Бих ти препоръчал Debian Woody, със backport-нат software. Върви бързо и перфектно, но тъй като си "нов" в Линукс, а Дебиан изисква поне малко познания по Линукс....Суси 8.х (както беше казал някой отгоре).

Link to comment
Share on other sites

Бих ти препоръчал Debian Woody, със backport-нат software. Върви бързо и перфектно, но тъй като си "нов" в Линукс, а Дебиан изисква поне малко познания по Линукс....Суси 8.х (както беше казал някой отгоре).

 

Няма защо да търсиш стари дистрибуции, просто избягвай тежките графични среди и не пускай никакви сървъри които няма да ти трябват (apache, mysql и т.н.) Лично аз съм настройвал slack 10 на 400MHz компютър с 256MB Ram, под KDE си върви доста сносно, само дето игрите вървят малкоа по-бавно (UT и cvs cedega).

BTW Колкото е по-ново KDE-то, толкова по-малко памет хаби - съответно е по-бързо.

 

Изобщо не се захващай с дебиан. Дебиан е религия със свои догми и канони, и натрапчиви стремежи да го направят по техния си начин, независимо че останалата част от света мисли другояче. Woody е базнадеждно стар, а още не са го пуснали final. Дебиан умира и от него се раждат други дистрибуции, като Ubuntu или Knoppix например, които са си доста добри.

 

BTW, някой да натисне еврокома да върнат Сървъра с дистрибуциите. Те поне са легални!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Може ли да ми кажете някоя дистрибуция която да комбинира простотата на Slackware(настройките да са си през файлчета, а не през графични тулове, които правят всичко, без да знам какво е то) и следенето на зависимостите между библиотеки програми и т.н като FreeBSD и RedHat? Т.е като инсталирам нещо да си следи какво му трябва, а не да се опитвам да го пусна и да ми гърми с грешки. И после се почва едно ровене и търсене кое и как да се слага.

Link to comment
Share on other sites

Може ли да ми кажете някоя дистрибуция която да комбинира простотата на Slackware(настройките да са си през файлчета, а не през графични тулове, които правят всичко, без да знам какво е то) и следенето на зависимостите между библиотеки програми и т.н като FreeBSD и RedHat? Т.е като инсталирам нещо да си следи какво му трябва, а не да се опитвам да го пусна и да ми гърми с грешки. И после се почва едно ровене и търсене кое и как да се слага.

Всяка дистрибуция може да се настройва от файлове, тулувете са само за улеснение. За твоя случай най-добре според мен ще е дебиан или базирана на нея дистрибуция.

Link to comment
Share on other sites

Може ли да ми кажете някоя дистрибуция която да комбинира простотата на Slackware(настройките да са си през файлчета, а не през графични тулове, които правят всичко, без да знам какво е то) и следенето на зависимостите между библиотеки програми и т.н като FreeBSD и RedHat? Т.е като инсталирам нещо да си следи какво му трябва, а не да се опитвам да го пусна и да ми гърми с грешки. И после се почва едно ровене и търсене кое и как да се слага.

Дал си пример с FBSD и RedHat - те не те ли устройват?!?

Link to comment
Share on other sites

Убунту ... много ми хареса , а е бърз и простоват !

Линк Ubuntu 6.06.1 i386 за евроком потребители ! Иначе може да погледнеш в сайта на дистрото ! :tongue

Link to comment
Share on other sites

tilix linux 2 Това е българско дистро. Всичко е българско в него. Досега не съм го ползвал, но мисля, че щом е на български ще ти е по-лесно.

Link to comment
Share on other sites

Дал си пример с FBSD и RedHat - те не те ли устройват?!?

Redhat го махнах едно време точно заради това, че вси1ко го правех през тулове и не знаех какво точно и къде се настройва - затова го махнах и си сложих Slackware.

Link to comment
Share on other sites

Никога не правете грешката да слагате операционна система на БГ ! За определени хора може да е добре , но не за всички ! Преводите са ужасни и не всичко тръгва нормално на такива дистрота ! Ако искаш добро дистро си свали слаклър , убунту или убунту с кде , с други думи кубунту !

Link to comment
Share on other sites

Никога не правете грешката да слагате операционна система на БГ ! За определени хора може да е добре , но не за всички ! Преводите са ужасни и не всичко тръгва нормално на такива дистрота ! Ако искаш добро дистро си свали слаклър , убунту или убунту с кде , с други думи кубунту !

Ама tilix не е преведена а създадена от българи. Ще я пробвам и ще видя дали е хубава.

Link to comment
Share on other sites

Никога не правете грешката да слагате операционна система на БГ ! За определени хора може да е добре , но не за всички ! Преводите са ужасни и не всичко тръгва нормално на такива дистрота ! Ако искаш добро дистро си свали слаклър , убунту или убунту с кде , с други думи кубунту !

Глупости. Преводите са си много, много добри и е далеч по-интиитивно да се работи така.

Link to comment
Share on other sites

Мне , добър е за хора , които немогат да се оправят с ОС на др. език , но на win xp pro на БГ много игри като lineage , които могат да се променят с тея пачове за сървари се крашват ! Все пак той не слага линукс да си играе на подобни игри ! Но , поста ми беше информативен ... и като погледнете от една страна вероятността игра да крашне е по-голяма ако ОС е на БГ !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...