Jump to content
BulForum.com

Хранителни режими


Stenli

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Интересуват ме няколко типа хранителни режими:

1.Топене на мазнини (корем)

2.Трупане на маса

3.Релеф

Извинете ме, ако е тъп въпроса, но не разберам и за това питам :D БЛАГОДАРЯ!!!

Link to comment
Share on other sites

@Lestat , абослютно всичко е индивидуално в този спорт , най-вече храненето . Зависи от това колко кг си ,колко си висок , какъв % мазнини имаш и какво искаш да постигнеш.

За коремът ще е добре да си направиш НВД (поне за мен това е най-добрият вариант за отслабване , без губене на много мускулна маса ) . Може да прочетеш по-подробно в bb-team.org за този тип диета .

За мускулната маса , не може да правиш НВД и да трупаш маса както обикновенно , несъвместими са двете неща

Релеф , как го правят състезателите ? С обезводняване и обезсоляване което трае около 48 часа ( колкото за състезанието ) , те са в такава форма в най-общи линии само на подиума .. Ако найстина ти трябва толкова дълбок релеф ... може да прочетеш в някое списание , ако ли не , другият релеф ( поне за мен ) си е чисто отслабване .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
За мускулната маса , не може да правиш НВД и да трупаш маса както обикновенно , несъвместими са двете неща

Това е неразбиране на принципите на НВД. Трупането на маса (респективно нейното сваляне) е единствено от разликата поети изгорени калории.

Вида маса, която се трупа е отделен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Това е неразбиране на принципите на НВД. Трупането на маса (респективно нейното сваляне) е единствено от разликата поети изгорени калории.

Вида маса, която се трупа е отделен въпрос.

Ще разясниш ли малко . Аз не разбрах много какво искаш да кажеш .

Възможно е да греша , даже много е възможно . До сега не съм правил НВД , само съл чел .

Link to comment
Share on other sites

Добре, ще започна с основните принципи на НВД.

То се дели на два вида: ВБ- високо-белтъчно и ВМ - високо-мазнинно.

И при двата вида се ограничава приема на въглехидрати на около 20% от дневния калориен прием.

Поради факта, че приема на огромно количество белтъчини води до здравословни рискове (при нетрениращи нормата е около 0,7 грама/кг. за атлети 1-1,5 грама в бодибилдинга се препоръчва 2-2,5 грама) ще разгледам основно ВМ-НВД.

Ако приемем, че калорийния ни прием е 3000 калории тогава:

20% въглехидрати са 600 калории или 150 грама чист въглехидрат. Различните продукти съдържат различни количества. За справка: 2.4 кг краставици, 750 грама грейпфрут или 300 грама банани имат това количество.

При 2 грама/кг и 80-85 кг тегло имаме 160-170 грама протеин или около 650 калории, които съставляват още около 20% от менюто (при особено активно занимаващите се). При 1 грам респективно имаме 10%.

Останалите калории се набавят от мазнини и съставляват 60-70% от калорийния прием.

Това е що се отнася до основите на НВД. При този режим на хранене и съблюдаване на калорийна рестрикция губим от теглото си и поради факта, че организма се настройва да покрива калорийните си нужди от мазнини то той започва да произвежда по-големи количества от необходимите за тяхното разграждане ензими (същия този L-карнитин, който доста хора пият и който не е съвсем безопасен за прием). Поради горе изложените причини се наблюдава усилено изгаряне на мазнините в тялото, което е и целта на задачата. Никой не иска да губи мускулна маса.

Ако си съгласен, че при рестрикция на калориите и НВД се губи основно мастна тъкан, то тогава би трябвало да се съгласиш, че при положителен калориен баланс и НВД + тренировка ще се качва основно мускулна маса.

Отговорни за натрупване на мазнини в тялото не са мазнините а въглехидратите. Именно тяхното наднормено количество в кръвта води до отделяне на инсулин и преработката на всичките излишни такива в мастна тъкан. Във връзка с този въпрос има редица изследвания и всяка храна се характеризира както с хипогликемичен индекс, така и с хипогликемично натоварване. Същността на цялата тази фантасмагория е, че не е безопасно безразборното тъпчене с въглехидрати и че то води до натрупване изключително на мастна тъкан.

Наистина, на НВД се качва по-бавно, но това е именно поради факта, че по-бавно се набира мускулна маса (всеки, който има малко опит в залата знае, че това е една много трудна задача), но нали нашата цел не са просто прибавените кг. към теглото, а чистата мускулна маса.

Малко дълго стана. Ако имаш още някакви въпроси - питай.

Link to comment
Share on other sites

@aries vijdam 4e si si nau4il uroka...bravo za poznaniqta...

imam edin vapros kum teb...skoro 4etoh edno izkazvane na kiril vul4ev za hipoglikomi4enia 6ok (neposredstvenia priem na prosti zahari..t.e. mita za 6okoladovata vafla predi trenirovka).ako moje da hvarli6 malko svetlina po vuprosa 6te sam ti blagodaren , 6toto mnenieto na gorespomenatia gospodin za men ne e osobeno obektivno.blagodarq ti predvaritelno ako kaje6 ne6to po vaprosa........

aaaa sa6to se setih ot posta ti za hormona insulin i negovata upotreba ot mnogo kulturisti...predpolagam 6te moje6 da kaje6 ne6to i po tozi vupros

Link to comment
Share on other sites

Инсулина е един от най-важните регулатори на междинния обмен на веществата. Главното негово действие се състои в понижевенето на нивото на захар в кръвта - облекчава поглъщането и използването на глюкозата от мускулните и мастните клетки и намалява производството на нови такива. Освен това спомага запасяването с гликоген а също така и натрупването на мазнини и белтъчини и намалява техния разпад.

Нямам представа до колко е "безвредно" инжектирането на инсулин в здрав организъм, но ми се струва, че каквото и да е заиграване с хормонната система е опасно (най-малкото така се стимулира външното внасяне в организма и вътрешното му производство, поради ненужност, намалява). Предполагам, че с достатъчно добри познания в тази област, както и необходимата мотивация за това, инсулина успешно може да бъде използван за тази цел.

Що се отнася до статията, която цитираш, бих искал преди дая коментирам, да се запозная с нея.

Link to comment
Share on other sites

аве хора искам да ви питам кфа ДИЕТА или РЕЖИМ ЗА ХРАНЕНЕ да спазвам ? искам да отслабна ! обаче проблема е такъв че хранясе малко рядко спортувам малко и като сваля някое килце и след тфа то пак си дойде :( кфо треа да направя за да не се връщат СВАЛЕНИТЕ КИЛОГРАМИ ?

Link to comment
Share on other sites

аве хора искам да ви питам кфа ДИЕТА или РЕЖИМ ЗА ХРАНЕНЕ да спазвам ? искам да отслабна ! обаче проблема е такъв че хранясе малко рядко спортувам малко и като сваля някое килце и след тфа то пак си дойде :( кфо треа да направя за да не се връщат СВАЛЕНИТЕ КИЛОГРАМИ ?

в твоя случай според мен най-добре ще е просто да започнеш да се храниш разделно. хем от нищо няма да се лишаваш хем ще отслабнеш.

 

:пп не очаквай някакви кой знае какви резултати. 2-3кг на месец може би :)

Link to comment
Share on other sites

аве хора искам да ви питам кфа ДИЕТА или РЕЖИМ ЗА ХРАНЕНЕ да спазвам ? искам да отслабна ! обаче проблема е такъв че хранясе малко рядко спортувам малко и като сваля някое килце и след тфа то пак си дойде :( кфо треа да направя за да не се връщат СВАЛЕНИТЕ КИЛОГРАМИ ?

Кажи нещо повече за себе си. На колко години си, колко си висок и колко тежиш. Какви хранителни навици имаш.

Link to comment
Share on other sites

momcheta gledam che tyk vsichki imate ogromni poznania otnosno svalianeto na kilogrami i i trypaneto na myskolna masa.....! a sega niakoi moje li da kaje neshto po vaprosa za kachvane na masa da preporacha niakvi protiini da kaje za niakav vit hranene da kaje za kolko gore dolo vreme pri edna dobra disciplina v zalata i pri hraneneto moje da se kachat 5 6 kg!!!BLAGODARIA B)

Link to comment
Share on other sites

Кажи нещо повече за себе си. На колко години си, колко си висок и колко тежиш. Какви хранителни навици имаш.

 

 

ами на 18 съм 182 висок и съм 80 кила !

там е проблема че се храня само на обяд и през събота и неделя сутрин и вечер ! ям рядко :( тфа ми е проблема !

Link to comment
Share on other sites

аве хора искам да ви питам кфа ДИЕТА или РЕЖИМ ЗА ХРАНЕНЕ да спазвам ? искам да отслабна ! обаче проблема е такъв че хранясе малко рядко спортувам малко и като сваля някое килце и след тфа то пак си дойде :( кфо треа да направя за да не се връщат СВАЛЕНИТЕ КИЛОГРАМИ ?

 

Според мен просто трябва да избягваш колбасите, майнезите, баничките, тутманици, пържено, вафлите, чипсовете и ще си решиш въпроса с излишните килограми :)

А сетих се още нещо никога не яж плодове вечер

 

@COPIDON ако сега започваш да тренираш първите един два месеца не е необходимо да правиш някакви промени в начина си на хранене просто наблягай на мръвките и млякото :bgrin: , а също така през тези първи месеци и протеин няма да ти е нужен :)

Link to comment
Share on other sites

Абе взимаш кленбутерол и си 6 :) Но това е само за просветените, така че няма да давам допълнителна информация. Има достатъчно в нета..

Link to comment
Share on other sites

Що се отнася до статията, която цитираш, бих искал преди дая коментирам, да се запозная с нея.

emi i az ne se se6tam to4no kakvo be6e...

stava6e vapros,4e vseizvestnite energiini barove(vafli4ki i t.n) vaob6te ne bili polezni predi trenirovka.dokolkoto az znam neposredstvenia priem na prosti vuglehidrati predi trenirovka ima energino deistvie t.e. silita po vreme na trenirovka e s teb.oba4e onia gotin pi4 pi6e6e 4e se povi6avalo nivoto na kravnata zahar i ot tam nqkakav 6ok se polu4aval.emi nali kato se povi6i zaharta v kravta 6te se povi6i i insulina,a tova mi se struva ne lo6a ideq...a kaji ti kakvo misli6 po vaprosa

Link to comment
Share on other sites

Според мен просто трябва да избягваш колбасите, майнезите, баничките, тутманици, пържено, вафлите, чипсовете и ще си решиш въпроса с излишните килограми :)

А сетих се още нещо никога не яж плодове вечер

 

еми то аз значе да не ям нищп ! кфо мога да ям ?

Link to comment
Share on other sites

@Aries , всичко което написа е така . След като се качва по същото количество мускулна маса , как би коментирал това ,че състезателите когато са в период за трупане на маса не са НВД . Т.е. да приемат високо количество белтъчини (както и мазнини ) ,а въглехидратите да са в ниско такова ? На тях за какво им е да се омазняват тогава с въглехидратите ?

П.п. Да не посмилиш , че се заяждам , няма такова нещо ! Питам само :)

Link to comment
Share on other sites

еми то аз значе да не ям нищп ! кфо мога да ям ?

 

Ами например, когато си купуваш сандвичи не си взимай с кюфте или кремвирш, а с пилешка пържола или свинска или с яйце и им откажи пържените картофи. А когато сутрин стигнеш до близката баничарница просто я подмини и от някои магазин си купи едно кисело мляко или някакъв плод.

 

@ТNT плодовете съдържат прости въглехидрати (също все едно ядеш шоколад), които могат да се използват от организма за източник на енергия след половин един час и ако си легнеш да спиш нама да може да изразходиш тази енергия. Като резултат тези въглехидрати ще се превърнат в мазнини.

 

П.П. Това се отнася за вечерите когато не си водиш бройка, защото тогава е необходима енергия :bgrin:

 

Едит: Относно това НВД, мисля че нещо му куца ;) и едвали ще дава резултат

Link to comment
Share on other sites

@Aries , всичко което написа е така . След като се качва по същото количество мускулна маса , как би коментирал това ,че състезателите когато са в период за трупане на маса не са НВД . Т.е. да приемат високо количество белтъчини (както и мазнини ) ,а въглехидратите да са в ниско такова ? На тях за какво им е да се омазняват тогава с въглехидратите ?

П.п. Да не посмилиш , че се заяждам , няма такова нещо ! Питам само :)

Професионалите правят редица неща, които не са полезни за организма. Това не означава, че трябва да ги копираме. При тях целта оправдава средствата, но нали ние тръгваме към залата не само, за да станем по-големи, но и по-здрави, по-издръжливи...

Състезателите освен това имат нужда от един здрав положителен калориен прираст, който не могат да набавят от белтъчини (белтъка си има граница на освояване), научното схващане за вредата от мазнините (що литература има изписана по-въпроса, не е работа), както и страха, че мазнините се превръщат директно в мазнини (което не е така) ги кара да набавят калориите си предимно от въглехидрати.

Също така възможно е, поради по високите нива на инсулина при този режим,

да се постига по-висока скорост на натрупване и на мускулна маса, но се качват и доста мазнини. После, когато минат на рестриктивен режим и напълнят организма си с химия, възпрепятстваща разграждането на тази мускулна маса, ефекта е налице.

Лично аз мисля, че прекалено бързите изменения в теглото (както нагоре, така и надолу) не са никак здравословни, а и водят след себе си и козметични проблеми. Погледни в бб колко хора се оплакват от стрии например.

 

Що се отнася до ВМ-НВД, то има доста хора, които са доволни от него, казват, че се отслабва неусетно и без проблеми и най-важното - процентната загуба на мускулна маса при този режим е най-малък. Не случайно и билдърите минават на него, когато са в рестриктивен режим.

Link to comment
Share on other sites

@ТNT плодовете съдържат прости въглехидрати (също все едно ядеш шоколад), които могат да се използват от организма за източник на енергия след половин един час и ако си легнеш да спиш нама да може да изразходиш тази енергия. Като резултат тези въглехидрати ще се превърнат в мазнини.

Не знаех това .Благодаря ти ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...