Jump to content
BulForum.com

Хранителни режими


Stenli

Recommended Posts

Какво предпочитате да хапвате преди и след тренировка ? Моите предпочитания са следните:

-преди тренировка хапвам плодове,най-често банани и ябълки

-след тренировка предпочитам обилна салата с пържола от пилешки гърди-около 150 г.

 

Споделете вашите предпочитания !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

ами 1.5 часа преди тренировка хапвам 250гр пилешка пържола и 3 бъркани(варени)яйца. като тръгвам към залата си купувам 2 вафли боровец :) след тренировка си забивам протеини и заспивам :zzz

Link to comment
Share on other sites

Ето един интересен линк,има информация за правилното хранене,преди и след тренировка,както и за различните видове храни !

Ако вече е даван този линк,предварително се извинявам !

Link to comment
Share on other sites

Какво предпочитате да хапвате преди и след тренировка ? Моите предпочитания са следните:

-преди тренировка хапвам плодове,най-често банани и ябълки

-след тренировка предпочитам обилна салата с пържола от пилешки гърди-около 150 г.

 

Споделете вашите предпочитания !

 

 

1.5 часа преди тренировка ям нещо тестено или плодове, зависи какво ми се яде, и непосредствено преди тренировката (5-6мин) забивам един магнезии, след като се прибера от залата ям месо и слата :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

чудех се в коя тема да пиша и накрая си избрах тази :P въпросът ми е следния: в период на изчистване повече вода ли трябва да се пие или по-малко? ще съм ви благодарен ако споделите вашия опит :)

Link to comment
Share on other sites

Да!Трябва да пиеш повече вода!И аз съм в период на изчистване и съм си поставил някои ограничения относно въглехидрати и мазнини,но ти си знаеш!Повече кардио и това е!

Link to comment
Share on other sites

Независимо дали си в период на чистене или покачване на маса,трябва да пиеш много вода,поне 3 литра на ден.Още повече сега идват и летните жеги,така че тва количество ти е минимума.Едниствено ако си решил да се явяваш на състезание се намалява количеството на приетата вода,и то само за няколко дни преди самото състезание.

А иначе си пийвай доволно вода,така се регулира телесната температура и се подобрява обмяната на веществата,и се изхвърлят токсините от тялото.А и водата няма енергийна стойност т.е. не можеш да напълнееш,колкото и да пиеш.И не взимай химия,която задържа вода,щом си решил да чистиш . ;)

Link to comment
Share on other sites

Съгласен съм с по горните изказвания, водата е много необходим елемент не само за всеки билдър но и за всеки човек по принцип... Наливай се колкото можеш, само избягвай непосредствено преди и по време на тренираовка да се налееш яко с вода, щото може да ти стане гадно(изпитал съм го ;) )

Link to comment
Share on other sites

Съгласен съм с capone и NEO DDT! И не забравяй,ако наистина искаш да постигнеш видими резултати комбинирай това по-горе с кардио!

Link to comment
Share on other sites

Какво е кардио?

кардио тренировките целят повдигане на пулса на трениращия в границите 175-200% от нормалния пулс в спокойно състояние (при нормален пулс 70-75, по време на тренировка се движи между 130-140 удара/минута) което да се задържи за относително продължителен период от време - от 15 минути до няколко часове (за културисти рядко се стига до повече от 40-50 минути). Тази тренировка обикновено се изпълнява с някакво по-леко натоварване, като споменатите по-горе тичане, колоездене, степери и други, като движенията не се изпъляват силово, а с по-нормално темпо и се набляга изключително на продължителността. При кардиотренировките се тренира предимно сърдечния мускул и влияят изключително положително на цялата кръвоносна система.

Те се използват за "изчистване", защото при такава продължителност на натоварването се достига до директно разграждане на натрупаните енергийни запаси в подкожните мазнини.

дано съм ти помогнал с натрупаната от мен информация, продължавам да събирам още :)

 

в тази връзка може ли да ви помоля за идеи за кардиотренировки като за мен, защото имам повреда в единия крак(възпалена глезенна става) и не мога за момента да използвам стандартните неща като тичане, ходене, колоездене и аеробика (включва много подскачане). Засега съм се ориентирал към плуване, но не ми се отдава много затова се опитвам да измисля алтернативи. Пробвах и с съкращаване на почивките в залата и намаляне на тежестите но не ми се получава много добре (едвам се изпотявам)

Link to comment
Share on other sites

натрупаните енергийни запаси в подкожните мазнини.

 

 

в тази връзка може ли да ви помоля за идеи за кардиотренировки като за мен, защото имам повреда в единия крак(възпалена глезенна става) и не мога за момента да използвам стандартните неща като тичане, ходене, колоездене и аеробика (включва много подскачане). Засега съм се ориентирал към плуване, но не ми се отдава много затова се опитвам да измисля алтернативи. Пробвах и с съкращаване на почивките в залата и намаляне на тежестите но не ми се получава много добре (едвам се изпотявам)

По отношение на енергийните запаси,единствения енергиен източник на организма това е гликогена,който се складира в черния дроб,такова нещо като енергийни запаси в подкожните мазнини няма.При прием на въглехидрати,част от тях се складират под формата на гликоген,който служи като енергиен източник по време на тренировка,а частта от въглехидратите,която не се усвои под формата на гликоген става на мазнинки.Ето защо след тренировка е изключително важно да се приемат въглехидрати,защото тогава метаболизма е по-бърз и може да се усвои по-голямо количество въглехидрати под формата на гликоген,които впоследствие да се използват като енергия за следващата тренировка.

 

А що се отнася до възпалението на ставата,мисля,че за момента най-удачно е да и дадеш покой и да ползваш някви мазила от сорта на фастум гел,те са много видове,но наистина има ефект от употребата им.А вече като поотшуми възпалението можеш да почнеш с велоергометъра,защото щади най-много ставите от всичките му там кардио уреди.Продължиш ли да натоварваш глезена в това състояние,възпалението може да стане хронично и става кофти тогава,не че искам да те плаша но дай му почивка на глезена. :)

Link to comment
Share on other sites

......Продължиш ли да натоварваш глезена в това състояние,възпалението може да стане хронично и става кофти тогава,не че искам да те плаша но дай му почивка на глезена. :)

благодаря за съвета, но възпалението си е вече хронично. Успявам от време на време да се справям с него, т.е. да го огранича до поносимост. почивка съм му давал достатъчно просто си набелязвам алтернативи докато си градя плановете за близкото бъдеще. а ако сваля достатъчно килограми ще му се отрази доста добре на въпросния глезен(ама и едно име има тая част на тялото - много го глезя). за целта ми трябва някакво кардио, алтернативно на колоезденето, което ползвам обикновено.

 

относно енергийните запаси не съм се изказал явно достатъчно ясно и правилно. мазнините, според това което аз съм чел (например във www.howstuffworks.com) съхраняват АТФ, който служи за съхранение на енергия. при разграждането на въпросното АТФ организма си освобождава енергията необходима му за различните дейности. По специално имах предвид картинката от тази статия, където нагледно са показани различните етапи при изхранването на мускулните клетки по време на активната им употреба с различно времетраене на натоварването. Предполагам не съм се изказал правилно и затова се е получило объркването, за което се извинявам.

 

все още търся алтернативни аеробни дейности, въпреки че май не е това темата за целта. Приемам идеи и на ЛС. и се извинявам за дългите изречения :)

 

 

edit: @capone

от няколко дни се мъкна по лекари ама няма как да ме излекуват засега. правя квото мога с диетата и фитнеса ама не ми стига явно и затова търся начини да си оптимизирам резултата. имам какво да свалям и само чакам да ми отмине пристъпа и почвам с кардиотата отново. просто търся и други начини, които да пестят усилията именно върху тази става, ама повечето кардиота са свързани изключително с тренировка на краката.

Link to comment
Share on other sites

.....благодаря за съвета, но възпалението си е вече хронично.

 

Щом е така бих ти препоръчал,преди всичко,да се лекуваш.Обърни се към някой добър специалист,ортопед-травматолог,защото оставиш ли го в това състояние глезена,само ще се влошават нещата и дори най-елементарните движения ще ти причиняват болка.И наистина ще е хубаво да посвалиш малко килограми,още повече ако действително си понатрупал някое и друго излишно килце.Аз имах подобен проблем когато качих килограми зимата,имах възпалени сухожилия на подбедриците и на двата крака.Не мога да ти опиша за каква болка ставаше въпрос дори и при елементарни движения,аз буквално не можех да вървя,да не говорим за тичане или каквито и да било други подобни кардио дейности.Затова ти казвам отиди на специалист,отлагането на проблена не е негово решение,защото рани или късно ще ти се наложи да посетиш лекарския кабинет,повярвай ми.А междувременно,чрез подходящ хранителен режим и по-интензивни тренировки(по-малки тежести и кратки почивки между сериите) и увеличен прием на течности,главно вода,можеш да си помогнеш до някаква степен и сам.

Успех !

Link to comment
Share on other sites

@mobo

Аз бих ти препоръчал да правиш много преса-обикновени и на всякаквите там уреди каквито намериш с колкото се може повече повторения и малко почивка, уверявам те че така ще изгориш доста калории и ще го усетиш по изпотяването :P Също можеш да пробваш с боксова круша, също е много добро кардио. Пожелавам ти скорошно оздравяване

По-здрави

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Кежете ми горе-долу какво и колко да хапвам и какви рабори да правя освен коремни преси за сваляне на коремче

С коремни преси не можеш да свалиш коремче,с пресите единствено изграждаш мускула.А за свалянето на коремчето е важно преди всичко аеробиката и храненето.Хапвай салата,риба и пилешки гърди,а какво количество ти ще си прецениш,няма универсални дози.А що се отнася до аеробиката,препоръчвам ти велоергометър,защото с него се горят само мазнините,а при тичането се разделяш и с част от мускулната маса.Скачаш на колелото,нагласяш го на малко натоварване и въртиш бързо и продължително,20-30 мин,с еднакво темпо,и така поне 3 пъти в седмицата,а и да не забравя,поемай много вода и избягвай плодовете,и по-специално бананите и гроздето,заради плодовата захар,която се съдържа в тях.

Link to comment
Share on other sites

@DON_CHEFO

Ако искаш последвай съвета на capone ама с велоаргометър ша стане по бавно, най-добре става с тичане и също е добре да ограничиш храненето

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Мисля , че това мнение е за тук ако не е моля да се премести

Знам , че след тренирофка е хубаво да се изчака кам 1 час ( освен ако неискаш да качваш кила ) . Въпроса ми е колко време преди тренирофка може да се яде ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Мисля , че това мнение е за тук ако не е моля да се премести

Знам , че след тренирофка е хубаво да се изчака кам 1 час ( освен ако неискаш да качваш кила ) . Въпроса ми е колко време преди тренирофка може да се яде ?

Това за 1 час изчкване след тренировка не знам кой ти го е казал но съвсем не е вярно. До 30 мин след тренировка се получава т.нар. гликогенова дупка. С други думи метаболизма до 30 мин след тренировка е много ускорен, което ще рече, че дори да хапнеш от нещо повечко няма опасност да се отложи като мазнини. Разбира се не трябва и да се тъпчеш де. Най-добре е да приемеш въглехидрати, комплексни за предпочитане, за да попълниш гликогеновите депа в организма, който гликоген ще ти послужи като енергия за следващата тренировка. Ако изчакаш 1 час и след това ядеш метаболизма вече не е толкова бърз и вероятността да се отложат повече мазнини е по-голяма. Хапвай 100-тина грама варен ориз и/или картофи(варени, печени) до 30 мин след тренировка и не се притеснявай за нищо.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...