Jump to content
BulForum.com

plovdiv


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Наскоро ми попадна една книга със снимки на Пловдив казва се точно като мотото на града "Пловдив,древен и вечен!" Та въпросната книга струва 100 лв. и е пълна със стари снимки на града просто е уникална.Ако успеете да е намерите в някоя библиотека препоръчвам ви да е разгледате.Да видиш как централна гара през 1908 е била насред къра или пък Иван Вазов без дървета или пък ДНА с кубета като на църква и едно такова като тераса.Уникално :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1962г. Прилича на главната:

 

000042793-big.jpg

 

Освен, че е много интересно да се види движението по Главната от тези времена, адски силно впечатление ми направи забележителния офроудър долу вляво. Явно модата да се карат джипове не е от вчера. Този автомобил обаче наистина впечатлява и ако все още се намират такива екземпляри в движение съм готов да наддавам за него. :punk :)

Link to comment
Share on other sites

Тая книга, за която говори jozo не е зле да бъде сканирана. Наистина ми се струва доста интересна, макар да не съм я разглеждал още. Ако ми попадне ще я сканирам. Също моля, ако някой я има вече сканирана - да сподели с нас. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
26073_340.JPG

Ей тва трябва да е тогавашната английска гимназия...по-късно музикално училище /може да бъркам хронологията ма не си спомням добре ^^ / +спортно...и сега е семинарията.Горе мостът е този на панаира.

Link to comment
Share on other sites

Оле снимките наистина са страхотни браво на всички ;) Като гледам на времето маричката е била БАЯ пълноводна сравнение със сега като гледам на снимките има бая повечко водица :D

Link to comment
Share on other sites

Оле снимките наистина са страхотни браво на всички ;) Като гледам на времето маричката е била БАЯ пълноводна сравнение със сега като гледам на снимките има бая повечко водица :D

Е тя плавателна е била...където сега е EXIT ,като застанеш на моста с лице към панаира долу вдясно има останки от ..кей или нещо подобно,там са пристигали кораби с неща за изложенията мисля..и затова оная палата се казва Водната..

Link to comment
Share on other sites

И преди ОСВОБОЖДЕНИЕТО е била пълноводна и плавателна. Някъде бях чел, че причина за промяната е изсичането на горите във водосборната и област започнало още с прокарване на железницата (XIX в). Но е непроверена информация, който има желание - да провери. То значение за плаването има и поддържането на коритото, ама каква поддръжка, като вече почти нищо не тече :(

За сметка на това, понякога като текне - удавя Турция и Гърция. :devil А иначе шлюзове не може да не е имало...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Наистина е била плавателна. Старите хора още помнят лодкарите, които превозвали на отсрещния бряг срещу скромно заплащане, а преди Освобождението са плавали салове чак до Одрин. По римско време, когато градът е бил бая процъфтяващ, е имал собствени монети - някакви там емитации, та на една от тях има кораб - като символ на града, явно е имало и пристанище и тн. Преди време, не си спомням много ясно, ми бяха попаднали някакви пътеписи на някакъв античен писател. Запомнил съм,че тогава Марица се разливала докъдето му стигал погледа... :punk Явно са били разни заблатявания и азмаци, но няма спор, че е била бая пълноводна...Впрочем през Пловдив - през Кършияка, там Филипово и Гагарин някъде е минавала допреди 50 г. и р.Рибница. Казват,че била малка, но доста чиста.

Link to comment
Share on other sites

Тази река която каза е започвала някаде от гара филипово джоаната и е продалжавала доло по бул.Дунав и през второто колело на панаира.Ако трагнете доло от крастовището на майонеза краси и варвите се по дунав и стигнете до Хотел Дунав(второто колело на панаира)ще усетите вятар(като съм първа смяна е ужас)та този вятар идва от това че от там е минавала река и до сега продалжава да духа доста силно.Високите блокове(борбите)и още 2 блока на по 9 етажа сега има построени там е било някакви свлачища и калища но сега е прекрасен квартал за живеене мога да ви потвардя :)

 

Е тя плавателна е била...където сега е EXIT ,като застанеш на моста с лице към панаира долу вдясно има останки от ..кей или нещо подобно,там са пристигали кораби с неща за изложенията мисля..и затова оная палата се казва Водната..

За това което говориш се пада точно пред ЕХИТ и то не е пристанище ами е правено скоро(15;20год)някаде когато е бил предният ремонт на моста за да може да не се издалбават основите.Сега при последния ремонт в самата вода има едни циментови прагове вълнообразни отгоре които спират намаляват течението и моста ще се ремонтирва по малко.Та за това пристанище което говориш се е намирало кадето сега е завод "Напредак"ако още съществува доло точно до онзи остров.Та там е било и островчето е било построено тогава но сега там се сабират цигани наркомани и са е преварнал в нещо като обежище за боклуци един пат с един приятел са решихме да слезнем като си мислехме че доло няма да има никои но бяхме изненадани ...

Както нашия Кмет ремонтира Железницата на тепето ще баде добре и да обарне внимание на моста и на островчето има много добри идеи за него които могат да се осаществят и не да ни баде гадно да слизаме а да ходим там да се забавляваме :) (междудругото островчето е доста голямо)

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n. Браво :read: Много са хубави снимките.Нямам думи.Беше ми доста интерисно да ги разгледам.Браво на всички дето са изнамерили снимки.Доста интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Намерих още снимки.Почти всички са от 20-те години на 20-ти век.

Само първата е от 60-те години :

60-.jpg

Главната.

.jpg

Изглед от Небет тепе към Пловдив.

-1.jpg

Главната улица.

-2.jpg

Куршум хан.

1.jpg

 

 

 

Главнатааааааааа!!!

-5.jpg

Площад "Княз Борис".Сега това е Джумаята.А и тогава не е било разкопано.

2.jpg

Джумая Джамия.

3.jpg

Пак площад "Княз Борис".

-6.jpg

Сладкарницата под Джумая джамия.

-7.jpg

Поглед към Марково тепе и централната част от Пловдив.

1-1.jpg

Главната.Забележете какво пише в долната лява част на снимката. ^_^

-8.jpg

Хисар Капия.

 

Надявам се да са ви харесали.

Link to comment
Share on other sites

Града ни наистина е бил невероятно красив.Интересна смесица м/у Ориента и Европа ,НО за съжаление сега е в окаяно състояние.Почти няма дух в него.На много малко места можеш да усетиш някаква отличителна черта ,нещо от което да ти стане хубаво и да си кажеш "Майна"!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...