Jump to content
BulForum.com

Има ли програмисти ?


Recommended Posts

А някой знае ли къде мога да намеря книгата "Практически самоучител по С++"?

Днеска обиколих толкова книжарници и никъде я няма. До Техническия университет книжарницата са свършили, до ПУ също я нямат. А на централна гара гледам че вече са ги омели продавачите. Вече ги няма продавачите с книгите там. Кажете къде има че вече не се сещам къде може да има.

Ако говориш за книгата на Хърбърт Шилдт, има я до пощата.

 

breakneck да, откъм другия вход (не часовника).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Да, за нея става въпрос.

До пощата на главната. Там ли?

Ох, май и утре е ден за поход. :) 10х

EDIT: Аха. Благодаря ти още веднъж.

EDIT 2: Намерих го най-сетне. Само че от към страната на часовника и то последна бройка. Изчезнали са навсякъде.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Iskam da popitam sega , koi e nai dobria nachin da se napravi softwear i s koia programa i s koia shte napravia nai dobriasoftwear ili koi e nai lesnia nachin . Mejdo drugoto kakva e razlikata mejdo C i >NET Framework ( TOva Za Pravene na softwer li e ). Ili pak kakvo e Visual studio i mai vsichkite sa za pravene na softwear no kakva e razlikata mejdo tiah i kak koia e dobre da napravia softwear ?

Link to comment
Share on other sites

Не съм чел всички постове само началния ,така че може да се повтора с някой,но в библиотеката срещу халите на центъра има точно такава книга.Днеска бях там и я забелязах.;)

Link to comment
Share on other sites

Не съм чел всички постове само началния ,така че може да се повтора с някой,но в библиотеката срещу халите на центъра има точно такава книга.Днеска бях там и я забелязах. ;)

ква библиотека има там бе батка. там е хеликона и е кницарница или има и библиотека :confused

Link to comment
Share on other sites

Iskam da popitam sega , koi e nai dobria nachin da se napravi softwear i s koia programa i s koia shte napravia nai dobriasoftwear ili koi e nai lesnia nachin . Mejdo drugoto kakva e razlikata mejdo C i >NET Framework ( TOva Za Pravene na softwer li e ). Ili pak kakvo e Visual studio i mai vsichkite sa za pravene na softwear no kakva e razlikata mejdo tiah i kak koia e dobre da napravia softwear ?

:laughing: :laughing: :laughing:

Първо не се пише softwer, нито softwear, а software!

После явно е, че си нямаш ни най-малка представа за какво става дума, но пък е добре, че имаш желание. Microsoft .net e универсална платформа за програмиране, а C e eзик за програмиране! А ако искаш да се задълбочиш в темата за Microsoft .net ти препоръчвам тази книга - http://www.devbg.org/dotnetbook/. Лично аз още не съм я разгледал подробно, но е написана от водещите български протрамисти така, че трябва да е добра. Разбира се едва ли ще схванещ нещо, ако веднага се хвърлиш на нея - в началото се почва с лесни неща, но ти си знаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

аз тарся някаква книга за Pascal ако някои може да ми помогне каде в нета мога да я намеря Free или пак поне някакви уроци ще сам му много благодарен

Link to comment
Share on other sites

Всяка книга за паскал ще ти е полезна. Стига да има и обяснения за указателите, значи е идеална. ;) Бръкни в DC++ и би трябвало да намериш нещо, дори и на български.

Link to comment
Share on other sites

Най-лесният програмен език за мен е java и програмите тръгват на много платформи ! Иначе Ц++ е къде , къде по-стабилно ! Все пак на джава се правят много полезни фрееуър програмки ... чакам един емулатор за ПС1/2 направен на джава да излезне ама нещо го бавят !

Поправете ме ако съм казал някаква "глупост" в горните няколко реда . :)

Link to comment
Share on other sites

Най-лесният програмен език за мен е java и програмите тръгват на много платформи ! Иначе Ц++ е къде , къде по-стабилно ! Все пак на джава се правят много полезни фрееуър програмки ... чакам един емулатор за ПС1/2 направен на джава да излезне ама нещо го бавят !

Поправете ме ако съм казал някаква "глупост" в горните няколко реда . :)

Единственото вярно беше втората част на първото изречение :) Другите работи са доста по-спорни. Програмните езици са много, точно защото всеки си има определена цел и насоченост...е някои вече, естествено, са морално остарели. Колкото от емулатор писан на джава аз не бих очаквал кой знае какво, предвид достойнствата и недостатъците на езика.

Link to comment
Share on other sites

Знам , че има много недостатъци ... поне от малко , което съм прочел , навсякъде споменяват по нещо лошо ! Иначе емулатора пускал 3 игри на веднъж без никакъв проблем ! Ето страница към проекта и имаше скрийншот точно с пуснатите игри на него , но сега не го намирам !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз искам да попитам в крайна сметка има ли книга с която да започне човек от нулата така де хич да не се е занимавал с програмиране ?

Link to comment
Share on other sites

Аз искам да попитам в крайна сметка има ли книга с която да започне човек от нулата така де хич да не се е занимавал с програмиране ?

http://bt.wrzru.com/details.php?id=9600

C++ Магдалина Тодорова част 1

 

това според мен е добро :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Ta сега тъпия въпрос ... с кое е по-добре да се започне направо С++ или е по-добре като за начало само със С ???

Link to comment
Share on other sites

Ta сега тъпия въпрос ... с кое е по-добре да се започне направо С++ или е по-добре като за начало само със С ???

според мен започни с С, защото това е основата на езика и ще ти е по-лесно да научиш С++.

Link to comment
Share on other sites

според мен започни с С, защото това е основата на езика и ще ти е по-лесно да научиш С++.

Mии.. не... Направо си почни от C++

Като гледам съдържанието на това ми изглежда за начинаещи...

Link to comment
Share on other sites

Зависи какво ще програмираш, колко професионално ще програмираш и т.н. Гудо, ако ти трябва някаква книжка, пиши ЛС да ти дам...само си изясни горните въпроси преди това.

Link to comment
Share on other sites

И моя съвет е да почнеш със C++, въпреки, че на любителско ниво разликата между C и C++ много бързо и лесно се усвоява. На професионално нещата са малко по-сложни отколкото изглеждат на пръв поглед :)

Вземи си книга, която е по-теоритично насочена, не такава в която преобладават примерите, защото те ще те научат да правиш нещата машинно, просто защото така трябва, а всъщност няма да разбираш какво правят, и тогава няма да си програмист, а просто coder. Затова, наблягай на теорията, пък с времето и сам ще почнеш си мислиш примери ;)

Link to comment
Share on other sites

Точно на професионално ниво, без да знаеш перфектно C ще си гола вода. Това е основата...как ще тръгнеш да строиш небостъргач без да разбираш колко да затегнеш болтовете и гайките, а малка барака и без кой знае каква прецизност ще можеш да скалъпиш де.

Link to comment
Share on other sites

И моя съвет е да почнеш със C++, въпреки, че на любителско ниво разликата между C и C++ много бързо и лесно се усвоява. На професионално нещата са малко по-сложни отколкото изглеждат на пръв поглед :)

 

Точно на професионално ниво, без да знаеш перфектно C ще си гола вода.

Не сте особенно прави. Голяма част от добрите програмисти на С++ не са особенно добри на С и обратното. Независимо, че имат еднакъв синтаксис езиците са много различни, предназначенията са им различни както и техниките за работа с тях. С е език за процедурно програмиране, а С++ е изцяло обектно-ориентиран език. Няма професионални приложения на С++, които да не са обектни. А дизайна на процедурно приложение и на ООП приложение са коренно различни, независимо, че като алгоритми може да са на едно и също ниво на сложност и да дават един и същ краен резултат.

За начинаещи според мен е най-добре да се започне с Java или C#, това са възможно най-приятелски настроените езици, имат garbage collector, а и са най-актуалните на пазара в момента. Много по-бързо се постигат резултати и пишещия не трябва да се хвърля в дълбоки води още в началото - като работа с паметта, указатели, STL и т.н. Когато човек прави нещо за пръв път иска бързо да види резултати от своята работа, а java и c# и средите за работа с тях могат да го гарантират.

Книгите за научаване на синтаксиса на С++ са: The C++ Programming Language на Bjarne Stroustrup, Teach Yourself C++ (Практически самоучител на С++) на Herbert Schildt, Thinking in C++ (има и за Java от същата поредица) на Bruce Eckel и Chuck Allison.

Link to comment
Share on other sites

Всичко си зависи от това, с какво иска да се занимава :)

В интерес на истината в даден момент човек вижда, че на различните езици (платформи) макар и по различен начин се правят сходни неща. И тогава в зависимост от конкретния проблем се търси оптимално решение за случая. А за начинаещи според мен е най-добре да започнат да се занимават с тези езици, с които най-бързо могат да прогресират. Затова според мен java, въпреки че аз съм се занимавал твърде малко с нея и имам много повърхностни познания поради стечение на обстоятелствата, е най-практична и универсална както за учебни цели, така и за работа.

Link to comment
Share on other sites

Ами наистина зависи за какво, всеки език и платформа си има приложение и няма "универсално лекарство". На C/C++ не се правят уеб сайтове не защото не може а защото е много по-лесно да се правят на PHP, Java, C# или VB (ASP.NET). За десктоп приложения положението е различно и там се набляга на визуалната част и по-добре е C#, VB.NET, Delphi или Java (въпреки че с Java приложението няма да е особено "native" но пък ще върви на всичко дето има Java VM.... на теория... на практика не съвсем на всичко ама айде да не изпадаме в подробности), чак при обработките на данни е силен C++ като за разни неща на по-ниско ниво се предпочита C или при ограничения от хардуера, но когато може се ползва C++ особено при по-големи проекти.

 

При всички положения един добър програмист трябва да знае поне няколко езика и да разбира основните неща като разлика между обекти и класове, какво са циклите и къде се ползват, полезен ли е оператора goto и как се прави обработка на изключения, що е то двоично търсене и как се прави quicksort и прочее. С който и език да се хване няма да е последното и няма да е единствената книга която ще трябва да прочете.

 

Така почни от еди къде си, не от другаде и защо еди какво си било по-правилно е малко ала-бала. Циклите и структурите са общо взето еднакви, номера е да почнеш да мислиш правилно и да разбереш че компютъра прави това което си му "казал", а не това което ти се иска на теб :) Има разлика в синтаксиса и библиотеките : sprintf("ala bala"); cout << "ala bala"; WriteLn("ala bala"). Console.WriteLine("ala bala"); System.out.println("ala bala") все същото правят, свикването не е голяма болка, въпрос на запаметяване.

 

Разликата е огромна между web и desktop приложения, огромна е между процедурни езици (C,C#,C++, Pascal, Java и т.н.) и декларативни (Prolog, XML XSLT,...)

 

Откъдето и да се тръгне има много за учене... не искам да плаша никого, даже напротив - намеквам че кефа е безкраен и за който има желание да учи и да експериментира възможностите са неограничени.

 

 

Edit: пък който е понаучил малко може да ми се обади - търсим хора в момента!

Link to comment
Share on other sites

номера е да почнеш да мислиш правилно и да разбереш че компютъра прави това което си му "казал", а не това което ти се иска на теб :)

Много добре казано :)

 

Разликата е огромна между web и desktop приложения, огромна е между процедурни езици (C,C#,C++, Pascal, Java и т.н.) и декларативни (Prolog, XML,...)

Не е чак толкова голяма разликата между уеб и останалите приложения, защото не всички уеб приложения се свеждат до уеб сайтове. Prolog и XML са различен тип. Най-точната класификация на типовете езици е:

ПРОЦЕДУРНИ - тези, който ти си изброил

ФУНКЦИОНАЛНИ - Например Lisp

ЛОГИЧЕСКИ - Тук е мястото на Prolog, защото той представлява съвкупност от правила и факти.

 

ОПИСАТЕЛНИ - това не са езици за програмиране а за описание на данни, структури от данни и сериализация. XML, VXML, HTML и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Не е чак толкова голяма разликата между уеб и останалите приложения, защото не всички уеб приложения се свеждат до уеб сайтове.

 

Айде сега не е голяма. Страниците са state-less - т.е. обекта се инициализира, прави каквото прави и се унищожава. Има доста кратък живот, докато един прозорец си пази всички неща докато не бъде затворен (а и затварянето не винаги го унищожава - има един период когато просто е скрит но всичко е "там"). Страниците имат сесия, но разликата е голяма - сесията е обща за целия сайт (т.е. цялото приложение, а не за текущата страница). Също така някои работи се правят на сървъра други на клиента, като ако искаш по-добър контрол на клиента ползваш javascript, което е отделен език - има нещичко общо с истинската java ама има и толкова различия... При десктоп програмите знаеш кой е създал прозореца, може да имаш модални диалогови прозорци и от новосъздаденият диалогов прозорец да гледаш неща в "по-задния", знаеш кой го е създал и т.н. - това при web приложенията го няма и има начини да се запазят нещата които ти трябват но се прави специално а го няма наготово. Да продължавам ли ? :)

 

 

За видовете езици съм съгласен, мерси за поправката. Само да допълня, че тогава имах предвид, че както в Пролог така и в XSLT (ъъъъъъъммм дааа - имах предвид XSLT не XML, явно съм спал докато съм го писал) описваш правила, а кое кога и как ще се приложи е отделна тема.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...