Jump to content
BulForum.com

Има ли програмисти ?


Recommended Posts

Айде сега не е голяма.

По отношение на юзър интерфейса наистина е огромна, но аз нямах предвид уеб страниците под уеб приложение. Имах предвид скриптове или програми, към който се правят НТТР заявки и като резултат връщат данни във вид на текст. Такива неща могат да се реализират по много начини с най-различни езици, но като цяло идеите им на действие са еднакви. Доколкото знам на този принцип са сайтовете, в които се плаща чрез смс-и. Правят се НТТР заявки към сървъри на мобилните оператори.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

A можете ли да ми препоръчате някоя книга за Borland C++ builder? Ако е и на български ще е добре, но така като гледам има само една на Хърбърт Шилдт, ама като й гледам съдържанието не ми се струва много надеждна. За това почнах да търся книги на английски из нета. За сега съм се спрял на Teach Yourself Borland C++ Builder in 21 Days (определено лъжат. за 21 дена не може дори да се преполови :D ). Трябва ми заради дипломната ми работа. Трябва да е програма в която (за по-кратко казано) при натискането на бутон да се извършва някаква, да кажем 2D анимация. Или казано честно, малко са ми проблем изчертаването и създаването на някакво движение.

Link to comment
Share on other sites

По отношение на юзър интерфейса наистина е огромна, но аз нямах предвид уеб страниците под уеб приложение. Имах предвид скриптове или програми, към който се правят НТТР заявки и като резултат връщат данни във вид на текст. Такива неща могат да се реализират по много начини с най-различни езици, но като цяло идеите им на действие са еднакви. Доколкото знам на този принцип са сайтовете, в които се плаща чрез смс-и. Правят се НТТР заявки към сървъри на мобилните оператори.

 

Чакай чакай - почваш да говориш наизуст. Естествено че по-голямата част от web application е нейния интерфейс. Верно web приложенията могат да правят много неща, в частност да е web service, където през XML се получават входните данни и пак под формата на XML се връща резултата (примерно много популярно такова нещо е валидацията на адрес в щатите - подаваш някакви бози и web service-а ти ги проверява дали имат нещо общо с истината и ги фирматира като за USPS като ZIP кода от 5 го прави на 9 цифрен че да се обработва по-лесно)... То може да се напише и на C++ като директно слушаш на порт 80, обработваш GET заявките и така, даже без web server, но това вече е извращение и никой в днешни дни под web application не разбира това.

 

Това което говореше за сайтовете на мобилните оператори е някакъв вид web service. Няма да се учудя обаче ако вместо стандартите за тези работи нашенците са преоткрили колелото и са си съчинили техен си стандарт.

 

 

 

 

breakneck, Teach Yourself *.* Builder in 21 Days са много добра серия и всичките които съм гледал са хубави. Другите хубави са Thinking in *.* (като *.* го заместваш със съответният език).

 

Между другото, защо ТРЯБВА да е програма която прави 3д анимация, а не писането на нещо от което освен всичко друго ще изкараш и някой леф? Ако те интересува мога да ти предложа да ми помогнеш за някои работи, хем ще научиш разни неща хем няма да си губиш времето напразно, хем и аз ще съм на далавера надявам се :)

Link to comment
Share on other sites

Ами такова ми е заданието. Доцента си ги е подбрал по негови съображения и не иска външни идеи. А програмата не е за 3D а нещо като 2D графика, или нещо такова. Въвеждат се стойности и при натискането на бутон, трябва да се покаже къде ще падне топчето на случаен принцип. Нещо като пирамидата на златна треска. На пръв поглед ми се вижда лесно, но трябва да го подкрепя с повечко четене.

Link to comment
Share on other sites

Ами такова ми е заданието. Доцента си ги е подбрал по негови съображения и не иска външни идеи. А програмата не е за 3D а нещо като 2D графика, или нещо такова. Въвеждат се стойности и при натискането на бутон, трябва да се покаже къде ще падне топчето на случаен принцип. Нещо като пирамидата на златна треска. На пръв поглед ми се вижда лесно, но трябва да го подкрепя с повечко четене.

 

А защо точно на Borland C++ трябва да се напише в такъв случай? Питам само от любопитство :)

Link to comment
Share on other sites

Защото от друго не разбирал. :) Каза ми да избирам между Delphy и Borland C++ builder.И понеже бях му казал, че предпочитам С++, друг избор не ми остана.

Link to comment
Share on other sites

Чакай чакай - почваш да говориш наизуст. Естествено че по-голямата част от web application е нейния интерфейс. Верно web приложенията могат да правят много неща, в частност да е web service, където през XML се получават входните данни и пак под формата на XML се връща резултата (примерно много популярно такова нещо е валидацията на адрес в щатите - подаваш някакви бози и web service-а ти ги проверява дали имат нещо общо с истината и ги фирматира като за USPS като ZIP кода от 5 го прави на 9 цифрен че да се обработва по-лесно)... То може да се напише и на C++ като директно слушаш на порт 80, обработваш GET заявките и така, даже без web server, но това вече е извращение и никой в днешни дни под web application не разбира това.

 

Това което говореше за сайтовете на мобилните оператори е някакъв вид web service. Няма да се учудя обаче ако вместо стандартите за тези работи нашенците са преоткрили колелото и са си съчинили техен си стандарт.

Не знам защо реши, че говоря наизуст. Интерфейса и логиката на приложение както знаеш са различни неща, а и не говорих за уеб сайтове. И не говорих за сайтове на мобилни оператори, а за сайтове, който искат плащане чрез sms-и (примерно разните онлайн игри). Един от начините за обмяна на информация е точно чрез НТТР заявки към сървър на оператора.

Разбира се, че такива приложения могат да се напишат и на С++. Но често е по-практично да се ползват скриптови езици. И не съм съгласен, че не се правят такива приложения. Е, ако някой прави дизайн на сайтове на flash разбира се, че може и да не е чувал за такъв вид услуги, но те съществуват и се използват често. Ще ти дам още един съвсем елементарен пример: имаш локална мрежа и искаш да добавиш многократно нещо малко към текстов файл на едното от РС-та без да копираш файла. Да предположим, че става дума за някакъв лог, в който трябва да се записва информация от няколко различни РС-та. Нима е проблем да се напише малък скрипт, който да се извиква през HTTP и да му се предават данни, който трябва да попаднат във файла? И нима това не е уеб приложение само защото няма да има уеб страница с картинки?

 

 

Защото от друго не разбирал. :) Каза ми да избирам между Delphy и Borland C++ builder.И понеже бях му казал, че предпочитам С++, друг избор не ми остана.

Погледни този сайт - http://nehe.gamedev.net/, преди време ми го показа приятел. Има указания и готови примери за работа с OpenGL, може и да свалиш готови проекти за Borland C++ Builder 6.

Link to comment
Share on other sites

@notor1ous,

 

Продължаваш да говориш наизуст. Уеб приложение е когато краен потребител може да работи с него. Тогава изобщо можем да говорим за "приложение" (application) в противен случай - когато ще се ползва от друга програма (приложение или не) това се нарича web service a чат пат и API

 

За онлайн игрите - плащането през СМС-и пак минава през някакъв интерфейс където си въвеждаш кода или каквото там, единствено комуникацията между сървъра на играта и сървъра на мобилния оператор минава през web service и няма интерфейс, но пак ти казвам че това не е приложение а service.

 

Колкото до флаш-а : и за него си има разни server-side скриптове но признавам си не съм се занимвавал с това (все още).

 

Верно скриптовете са най-подходящото нещо за писане на web приложения и web services. Както и RAD средите са най-подходящото нещо са писане на desktop приложения с много интерфейс.

 

Абе май едно и също се опитваме да каем само в термините май леко се разминаваме ми се струва ;)

 

 

 

@breakneck ,

 

можеш и на Visual C++ да го напишеш но според мен на Borland-ското ще ти е по-лесно, само че пък за VC++ ще намериш повече примери... аз бих предпочел на C# да го напиша че най-удобни са там библиотеките ама за твоя случай не мисля че ще има голямо значение. Иначе за OpenGL библиотеките не знам има ли смисъл, нали трябва да нарисуваш къде ще падне а не да правиш 3D анимация на топчето от момента на пускането до момента на падането с отблясъци и какво ли не... абе гледай да направиш нещо колкото да работи и почвай да точиш локуми колко трудно е било и как хитро си измислил да стане и колко велико е в крайна сметка, те хората са гледали такива неща стотици и са отегчени от глупости. В колкото повече детайли свързани с кода навлизаш толкова по-малко ще те слушат - при мен 2ма от доцентите направо си излезаха за кратка почивка докато обяснявах едни ORM истории, ама 2ма асистенти се заслушаха и поискаха копие на кода :)

Link to comment
Share on other sites

a sluchaino ako ti trqbva knigata na profesor Kushkov ot PU-to vzeh q na 10lv shte ti q dam na 5lv,chisto nova e i ima disk sas source codove i drugi shtirotii,ako nqkoi go interesuva da pishe PM

 

izvinqvam se za latinicata pravirh format

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Според мен малко не разбираш какво е компилатор. По-скоро за среда питаш - Visual Studio, Dev-Cpp и т.н. избор имаш колкото искаш, само дето компилатора е програма преобразуваща кода в друг код...грубо казано, а това както сам се досещаш е едно и също и за windows и за dos доколкото те самите в същността си са едно и също...пак грубо казано :)

Link to comment
Share on other sites

Според мен малко не разбираш какво е компилатор. По-скоро за среда питаш - Visual Studio, Dev-Cpp и т.н. избор имаш колкото искаш, само дето компилатора е програма преобразуваща кода в друг код...грубо казано, а това както сам се досещаш е едно и също и за windows и за dos доколкото те самите в същността си са едно и също...пак грубо казано :)

благодаря за поправката точно такова нещо ми трябваше! като компилатор за C съм сложил GNU C, а той дали върши работа за C++?

Link to comment
Share on other sites

благодаря за поправката точно такова нещо ми трябваше! като компилатор за C съм сложил GNU C, а той дали върши работа за C++?

http://en.wikipedia.org/wiki/GNU_Compiler_Collection

 

Originally named the GNU C Compiler, because it only handled the C programming language, GCC 1.0 was released in 1987, and the compiler was extended to compile C++ in December of that year.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...