Jump to content
BulForum.com

Финансови инструменти


earache

Recommended Posts

Posted (edited)

Акции на компании, ETF, CFD, p2p кредитиране и т.н.

---

Vanguard 'nickel-and-dimes Grandma' after 49 years without junk fees

Тази такса от 100 долара при разпродаване предполагам важи и за ETF-ите им?

Гледам из коментарите доста хора са се юрнали да продават заради нея. Това може ли да повлече цената на ETF-ите им (SP500 примерно), или те са независими и гарантирано следват индексите?

Edited by earache
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2024 at 1:39 PM, earache said:

 

Това са пенсионни акаунти. Няма нищо общо с теб. Отнася се за американски клиенти. Няма нищо общо и с ETF.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, netrootbg said:

Това са пенсионни акаунти. Няма нищо общо с теб. Отнася се за американски клиенти. Няма нищо общо и с ETF.

Ммм, сигурен ли си? Виж това:
 

 

Quote

 

The $100 kick on the way out

Finally, there’s the new $100 fee that Vanguard may (or may not) charge people who own less than $5 million of Vanguard funds and transfer accounts to other brokerage houses. Vanguard says that the fee “helps to offset the costs of the asset transfer.” It’s another example of imposing costs on smaller investors but not on larger ones.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, earache said:

 

Това се отнася за директните им клиенти. Ти си купуваш ETF от борсата използвайки брокер(IB примерно). Нямаш никакви отношения с Vanguard. Единственото което могат да направят е да вдигнат таксата за обслужване на даден ETF. Това не ми се вярва да го направят поради голямата конкуренция. Отделно, че не изисква голям екип и поддръжка. Разходите им са малки като цяло.

Link to comment
Share on other sites

Хората може да мислят, че това е сигнал по отношение на състоянието на фонда като цяло.

 

Обяснението защо въвеждат такси и прехвърлят клиенти на други компании за да оптимизират разходите, е много неубедително. Може да се запитаме какво точно се е променило точно сега, че след тези 50 години безплатно управление, изведнъж решават, че им трябват повече приходи.

 

Link to comment
Share on other sites

@instinct не ги мисли Vanguard. Няма опасност да фалират. На пръв поглед ми изглежда като да искат да се отърват от момента когато започнат да се изплщат пенсии от спестяванията. Не е много честен ход от тяхна страна. Не се задълбочих много какво точно искат да направят защото нито ме засяга, нито има нещо с първият въпрос в темата.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, netrootbg said:

 

@instinct не ги мисли Vanguard. Няма опасност да фалират. На пръв поглед ми изглежда като да искат да се отърват от момента когато започнат да се изплщат пенсии от спестяванията. Не е много честен ход от тяхна страна. Не се задълбочих много какво точно искат да направят защото нито ме засяга, нито има нещо с първият въпрос в темата.

 

Изобщо не ги мисля. Просто се зачудих защо, заради някакви сравнително малки такси - видях нещо от рода на 40 - 100$ на година в един друг материал по темата - ще възникне чак и движение хората да продават (между другото продават какво - ETF-и ли...?)

 

Предполагам, инвеститорите не харесват изненадите. Може би периодът от 50 спокойни години е вдъхвал сигурност и новината за промените идва като фалшива нотка в хубавата мелодия.

 

Между другото, малко удар под кръста ми се вижда историята с избавянето от пенсионните вложители. Ако някой е избрал за пенсията си солиден фонд като Vanguard, сигурно няма да иска изведнъж да се окаже клиент на някаква друга компания. Даже не знаех, че това е възможно. Изглежда ми все едно влог в банка произволно да бъде преместен в друга без да питат собственика на парите.

 

 

Edited by instinct
typo
Link to comment
Share on other sites

@instinct  ETF не ти го продават. Печелят от таксата за обслужване. Няма как ETF да фалира. Всъщност има как, но е доста сложно и става въпрос до някъде за измама. И това е само при определени видове. Vanguard ме мисля, че се занимават с такива. Иначе това с пенсията наистина е абсурдно.

Link to comment
Share on other sites

 

52 minutes ago, netrootbg said:

ETF не ти го продават. Печелят от таксата за обслужване. Няма как ETF да фалира.

 

Знам го ETF-а как работи. Но в първия пост се споменава, че "...доста хора са се юрнали да продават". Та, какво точно продават не става ясно. Mоже би инвестиции, направени директно чрез Vanguard... не пречи пак в ETF да са, мисля, че трябва да имат такава услуга.

Link to comment
Share on other sites

В коментарите не казват изрично какво продават.

А я разяснете за ETF-ите как работят, все едно съм на 5. :shy::lol:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, earache said:

В коментарите не казват изрично какво продават.

А я разяснете за ETF-ите как работят, все едно съм на 5. :shy::lol:

https://smartmoney.bg/kratko-rukovodstvo-za-investirane-v-indeksni-exchange-traded-funds-etfs/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...