Jump to content
BulForum.com

Закрепване на чугунен радиатор за стена


Recommended Posts

Привет.

Имаме чугунени радиатори, които са по около 100-на кг всеки. Искам да разкарам стойките, на които са поставени (на пода) и да се закрепят на стойки на стената. Отстоянието от стената е 10-15 см.

Заради теглото, предполагам, че ще трябва да са някакво custom изпълнение. Някой монтирал ли е по подобен начин и ако да - моля да сподели. Мерси.

Link to comment
Share on other sites

ТОВА е стандартната стойка. ЕТО ги и тук, като тая т. нар. Дан Колов е най-старата, която познавам... :laughing1:

Съвет от мен - отървавай се от колкото можеш повече чугунени кютуци. Особено ако са къмто 20 годишни и нагоре. Не искам да ти обяснявам какво става ако ти протаи или недай си боже протече помежду ребра в средата. Кошмар е. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 2:09 PM, RaptoR said:

ТОВА е стандартната стойка. ЕТО ги и тук, като тая т. нар. Дан Колов е най-старата, която познавам... :laughing1:

Съвет от мен - отървавай се от колкото можеш повече чугунени кютуци. Особено ако са къмто 20 годишни и нагоре. Не искам да ти обяснявам какво става ако ти протаи или недай си боже протече помежду ребра в средата. Кошмар е. 

 

Да, гледах ги. И мен не ме кефят особено много, но 'топлят' доста, след като си затворил кранчето. Ако протече, ще има ремонт, защото на алуминиевите, затвориш ли кранчето, след 10-на минути са лед.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dvdrw said:

 

Да, гледах ги. И мен не ме кефят особено много, но 'топлят' доста, след като си затворил кранчето. Ако протече, ще има ремонт, защото на алуминиевите, затвориш ли кранчето, след 10-на минути са лед.


И ремонтът знаеш ли какво чудо е? Отделно не знам останали ли са способни да го направят... Предупреждавам, защото съм виждал какъв ужас е. 
Не разбирам какво те грее, че чугунът задържа по-дълго топло. По тая логика алуминият се загрява почти моментално, а кютукът го чакаш тройно повече. При алуминят има много по-бърз топлообмен, тъй като е много по-добър топлопроводник. При всички положения го предпочитам пред чугунени кютуци. Моите последни три не съм си свалил само понеже не мога да ги вдигна - трябва бригада да викам. 
Притебе не знам как е, но при нас дебилистичните малоумници от ЕВН напролет пресушават цялата система до 1 ноември. Тая изродия продължава и до днес. Познай какво става в радиаторите и тръбите. Тотално ръждясване. На съседи им изби чурясала от тая МЕГА дебилна процедура тръба в носеща стена и им унищожи спалнята. Буквално я унищожи. На мен ми изби пък в плочата в хола и я усетихма чак като наводни 3 етажа надолу.     

Link to comment
Share on other sites

Аз само да попитам.... Какво точно чудо е ремонтът на чугунен радиатор?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gado said:

Аз само да попитам.... Какво точно чудо е ремонтът на чугунен радиатор?


Аз само да отговоря - свали ми чурясало 12-то от 24 ребра с височина 70 см на 22 годишен радиатор. Ще седя отсрани с бирата - нали знаеш как го мога. Ама не у нас по възможност. Щото днешните "техници" знаят капачката и кранчето и дотам. Да не говоря, че при мен съм свалял сам капачки и съм ги носил на стругар да разпробива специално за обезвъздушители. Но това е само още една "екстра" на чугунения кютук. 

Link to comment
Share on other sites

Оо... Знам как го можеш. Те и за това ще ме видиш пак на козирката, ама в някой друг живот. Гъз със гъз такъв! Аз пък си имам комплект бургия и метчици за една втора. Капачки не свалям. Даже и удома, когато си  бъзиках парното не ги свалих, ами си ги разпробих и нарязах на място. Ако знаеш само винтовертчето ми как мазно нарязва резби....

И пак да попитам, що аджеба, трябва да се сваля чурясалото ребро!?

 

П.п. А чугуненият кютюк е за предпочитане отвсякъде пред алуминиевите боклуци, които са масово на пазара. Единственото нещо, с което бих го сменил е, когато се наканя да си стпретна фенкойлчета от подово-таванни климатици. А не съм си ги спретнал тия, единствено, защото още не съм избистрил концепцията със закрепването на т.н. топломери на Техем, без да ми ебат майката на топлообменната площ. И също, без да ми се налага да развалям фасона на тялото, щото ония простотии да могат да работят правилно.

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2021 at 8:15 PM, RaptoR said:


И ремонтът знаеш ли какво чудо е? Отделно не знам останали ли са способни да го направят... Предупреждавам, защото съм виждал какъв ужас е. 
Не разбирам какво те грее, че чугунът задържа по-дълго топло. По тая логика алуминият се загрява почти моментално, а кютукът го чакаш тройно повече. При алуминят има много по-бърз топлообмен, тъй като е много по-добър топлопроводник. При всички положения го предпочитам пред чугунени кютуци. Моите последни три не съм си свалил само понеже не мога да ги вдигна - трябва бригада да викам. 
Притебе не знам как е, но при нас дебилистичните малоумници от ЕВН напролет пресушават цялата система до 1 ноември. Тая изродия продължава и до днес. Познай какво става в радиаторите и тръбите. Тотално ръждясване. На съседи им изби чурясала от тая МЕГА дебилна процедура тръба в носеща стена и им унищожи спалнята. Буквално я унищожи. На мен ми изби пък в плочата в хола и я усетихма чак като наводни 3 етажа надолу.     

Ами, предполагам, че и при нас е така, защото към края на Септември има съобщение, че ще се запълва сградната инсталация, да се отворят кранчета и т.н. От друга страна, радиаторите са пълни с вода, защото като ги свалях преди няколко години, трябваше да ги източа най-напред. Ако протече по средата примерно, по-евтино ще е да си купя 10 'ребра' и да се сглоби нов радиатор, отколкото някой да дойде да разглобява и ремонтира. Не съм проверявал съединението между ребрата какво е - чугун, месинг и т.н. и дали изобщо може да се разглобява.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...