Jump to content
BulForum.com

Пълен хард диск и парола на БИОС-а


NeRoX

Recommended Posts

Точно защото не бях сигурен дали е възможно под XP, написах мнението си с нотка несигурност относно процедурата. А дори и при това положение, други програми могат да го направят под Уиндоус среда. Те ако трябва, ще си рестартират после. Също така, има начин да се зададе pre-boot процедура, която да зареди нещо друго, преди да зареди Windows. Има начини, но не знам дали си заслужава.

 

Първо търсене в гугъл показва програма, която може да EXTEND-не системния дял под Уиндоус.

http://www.extend-partition.com/extend-system-boot-partition.html

 

Има и други.

ОК. Сбърках с "кауза пердута" :unsure:, Съгласен съм, но вече не говорите за вградената функция EXTEND (Валидна само за динамични дискове- дефолтни в Уин 7, но не в ХР!!! ), а за специална програма B) (Цитат: "Това е съвсем нормална операция и може да се извърши директно под Уиндоус." ). Както казах, за момента аз предпочитам да ползвам такива които са за ДОС!

А ако се вгледате в детайлите ще видите, че тя се реализира точно по схемата която дадох (става въпрос за самото разширяване на дяла), но това остава скрито за потребителя и той не разбира как точно се прави :unsure: . Цитат:"За какво копиране на информация и работи говориш?". Нали за да се вземе част от втория дял, трябва да се освободи място в началото му, а затова е необходимо информацията от там да се премести по някакъв начин! Точно това е целта на разработчиците- всичко да изглежда лесно за потребителя. Обаче това технологично не е проста процедура и има голяма вероятност да се скапе нещо по време на процеса, особено ако програмката не е направена отказоустойчива- например при някакъв проблем с файловата таблица, лоши сектори и често срещан проблем с нечетими заглавия на файлове(особено на кирилица). Ще зависне програмката и ще се омаже целият диск :angry1 Цитат: "Правил съм го неколкократно през Windows. Единствения път, когато го направих през GPart, ми премести физически дяла и после не можеше да зареди, защото буут секторите бяха преместени."

Затова без значение дали се ползва такава програмка, горещо препоръчвам за най-сигурно да се направи копие на информацията на друг носител и тогава да се действа!!!

Освен това, именно за да е по-проста процедурата, препоръчвам да се направи копие на диска или поне дяловете (може и като имидж), а не прехвърляне на файл по файл. При създаване на копие (имидж) на целия диск, се архивира и бут рекърда и при възстановяване няма проблем със стартирането на ОС (както е било при вас). Тази процедура , независимо как точно технически ще се изпълни, е особено полезна ако искате просто да прехвърлите всичко на друг диск, но може да се ползва и да промените дяловете. От там така и така диска ще е закачен и с не повече цъкане с мишката от колкото с такава програмка, остава да се върне инфото с промяна в размерите на дяловете :music Наистина изглежда малко сложно (затова и писах извъртяна), но тя изглежда така само за незапознатите и хора без умения :confused Не ще отнеме кой знае колко повече време, но пък ще е в пъти по-сигурно да си имаш пълен архив на диска :beer: Лошото е, че се прави под ДОС,а без да можеш да бутнеш от преносима медия, остава да е на друг комп...

За да спрем да си чешем езиците:

Как да си разширим системния дял в Уин ХР (работещ) най-лесно:

1. Препоръчително правите копие на информацията (поне от дяла от който ще режете, но най-добре на целия диск) с подходяща програмка- например на Acronis за ДОС.

2. Изтегляте си програмката постната от w00x (или подобна), инсталирате я и действате според инструкциите.

3. Ако нещо се омаже, дано не сте прескочили т.1 :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, намърдах се в тая тема, макар че не ми е съвсем същия проблема - но все пак има общо. Ако се прецени, може да се премести и другаде.

 

На компютъра ми бяха отделени 20 гб за уиндоус (ХР) и програми - това преди около 2 години. Обаче сега всичко е пълно до върха на дял С и компютъра взе да ми прави мизерии. Току ми разправя, че има low disc space и си е low наистина - под 1 г., веднъж стигна до под 300 мб.blink.gif Тогава махнах една програма, сега е 1.5 гб (не че програмата беше толкова, но той и не брои вярно вече).

 

Ясно ми е вече, че трябва да има повече от 20 гб за тоя дял, но не знам колко. Всичко съм архивирала на външен диск и съм вече на път да преинсталирам, защото много ми писна да се гърча.

Та имам няколко въпроса по тоя случай:

 

1. Колко трябва да отделя за Уиндоуса? Добре ли е програмите да са на отделен дял? Като събрах всичките дялове, се получи 211 ГБ. Както казах, в момента имам Уиндоус ХР, като упорито не щях да го ъпгрейдна до SP3, защото четох някакви апокалиптични истории - но горе-долу почти всички ъпдейти освен това съм накачила. Някакви силвърлайти и те се намърдаха, хич не ги знам за какво са. Мисля за Уиндоус 7, но нямам читаво копие, а ХР-то ми е брилянтно, със сериен номер и всичко чисто. Ако намеря чиста 7мица, бих опитала. Просто тоя филм с ХР-то вече съм го гледала и...

 

2. Преди сто години съм работила с Партишън Меджик, т.е. виждала съм програмата и съм направила някакво разделение с нея. Нямам много свеж спомен, но тогава свърши работа, беше на друг компютър. Ще рече - оправила съм се.. При сега съществуващото състояние, трябва ли да я използвам? Най-лесният вариант ми се струва да форматирам всичко и да почна от нулата.

 

3. Всякакви други съвети ще са ми много от полза.

 

Благодаря предварително. Аз рядко пиша, но винаги много сте ми помагали. smile.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Колко трябва да отделя за Уиндоуса? Добре ли е програмите да са на отделен дял? Като събрах всичките дялове, се получи 211 ГБ. Както казах, в момента имам Уиндоус ХР, като упорито не щях да го ъпгрейдна до SP3, защото четох някакви апокалиптични истории - но горе-долу почти всички ъпдейти освен това съм накачила. Някакви силвърлайти и те се намърдаха, хич не ги знам за какво са. Мисля за Уиндоус 7, но нямам читаво копие, а ХР-то ми е брилянтно, със сериен номер и всичко чисто. Ако намеря чиста 7мица, бих опитала. Просто тоя филм с ХР-то вече съм го гледала и...

 

Проблемът често се задълбочава от това, че повечето програми ако не ги настроиш - използват системния дял за кеширане, временни файлове, копия на основните файлове, с които работиш и т.н. (а някои програми дори нямат опция за преместване на директориите и си използват по дефолт системния дял).

А в зависимост от това кой какво и колко ползва и инсталира в ежедневието...е доста относително колко пространство трябва да отделиш, но с "апокалиптичния" XP SP3 аз се справям прекрасно с 10 гигабайтов дял, като основната част от него ми изяждат постоянно трупащите се антивирусни дефиниции на Нортън (които няма как да преместя другаде). Има една уловка все пак - на друг дял съм си направил Program Files и инсталирам програмите там. Също така съм преместил на друг дял всякакви TEMP директории, M$ кешове, суап-файлове и др. отнемащи пространство гадости. Именно поради тази причина свободното ми място на системния дял намалява изключително бавно и в близките години няма да свърши.

Уведен съм, че на този етап имаш доста резерви за освобождаване на системния ти дял и щом ти е удобно да работиш с XP (и нямаш пряка нужда от Win7) - не го сменяй. Все пак е добра идея по-нататък да качиш SP3 (има доста читави 'релийзи'), а ако машината ти е добра и ти е интересно да пробваш "7-та" - и от нея има добри релийзи.

 

2. Преди сто години съм работила с Партишън Меджик, т.е. виждала съм програмата и съм направила някакво разделение с нея. Нямам много свеж спомен, но тогава свърши работа, беше на друг компютър. Ще рече - оправила съм се.. При сега съществуващото състояние, трябва ли да я използвам? Най-лесният вариант ми се струва да форматирам всичко и да почна от нулата.

 

"Почването от нулата" е вариант, но е доста неприятен, защото трябва отново всичко да накачиш едно по едно - дълга и тромава процедура...пък после започваш да се усещаш, че преди това не си направила бекъп на данните ти от тая и оная програма, забравила си да копнеш Мy Documents или нещо от десктопа, паролите или отметките от браузера и куп други важни работи.

Ако все пак стигнеш до делене и форматиране - PM ще ти свърши прекрасно работата. Също толкова прекрасно (че и отгоре :D) ще свърши работата EASEUS Partition Master - от известно време ползвам нея и просто съм очарован от лекотата на работа и функционалността на тази безплатна програмка.

 

Успех по нататък. :))

Link to comment
Share on other sites

Проблемът често се задълбочава от това, че повечето програми ако не ги настроиш - използват системния дял за кеширане, временни файлове, копия на основните файлове, с които работиш и т.н. (а някои програми дори нямат опция за преместване на директориите и си използват по дефолт системния дял).

А в зависимост от това кой какво и колко ползва и инсталира в ежедневието...е доста относително колко пространство трябва да отделиш, но с "апокалиптичния" XP SP3 аз се справям прекрасно с 10 гигабайтов дял, като основната част от него ми изяждат постоянно трупащите се антивирусни дефиниции на Нортън (които няма как да преместя другаде). Има една уловка все пак - на друг дял съм си направил Program Files и инсталирам програмите там. Също така съм преместил на друг дял всякакви TEMP директории, M$ кешове, суап-файлове и др. отнемащи пространство гадости. Именно поради тази причина свободното ми място на системния дял намалява изключително бавно и в близките години няма да свърши.

Уведен съм, че на този етап имаш доста резерви за освобождаване на системния ти дял и щом ти е удобно да работиш с XP (и нямаш пряка нужда от Win7) - не го сменяй. Все пак е добра идея по-нататък да качиш SP3 (има доста читави 'релийзи'), а ако машината ти е добра и ти е интересно да пробваш "7-та" - и от нея има добри релийзи.

 

"Почването от нулата" е вариант, но е доста неприятен, защото трябва отново всичко да накачиш едно по едно - дълга и тромава процедура...пък после започваш да се усещаш, че преди това не си направила бекъп на данните ти от тая и оная програма, забравила си да копнеш Мy Documents или нещо от десктопа, паролите или отметките от браузера и куп други важни работи.

Ако все пак стигнеш до делене и форматиране - PM ще ти свърши прекрасно работата. Също толкова прекрасно (че и отгоре :D) ще свърши работата EASEUS Partition Master - от известно време ползвам нея и просто съм очарован от лекотата на работа и функционалността на тази безплатна програмка.

 

Успех по нататък. :))

Благодаря, Мидекс. Аз се отчаях от варианта "освобождаване на резерви", защото под вещото ръководство на един приятел проверявах парче по парче какво има на С-то и се оказа, че нямам много за бърсане. Той накрая заключи, че вероятно system restore държи някакви огромни файлове, защото големият обем се оказа в скритите файлове, където вече и аз не ги прочетох, а и "сесията" свърши.

 

Действително, "почването от нулата " е неприятен и дълъг вариант, бих го избегнала, ако можех, но не и с цената на бавно и полека трошене на нервите.

 

И оттук нататък, без да бърша наново всичко, какво всъщност ме съветваш? Много не съм сигурна - говориш за ПМ и за EASEUS Partition Master, това съвет след евентуален формат ли е - така ми звучи? . Към момента, както са така нещата, нямам вариант нито да ъпгрейдна до СП3, щото няма място, или не се сещам как да стане. Аз на диск имам само СП2, и вече от сайта им качвам другите неща. А Уин 7 без формат на С-то също не се сещам как да стане... което си е почване от начало...

 

 

Програмите вече СА накачени на С-то, тези от началото, от едно време нататък вече почнах да ги качвам на G-дяла, но това не променя факта, че някои програми изобщо не ме питат къде да отидат. Например, на принтера ми направо си се намърда където си пожела, без да дори с половин уста да попита дали съм съгласна или не.

 

 

Antares, аз специално не почиствам темп директориите, но последните два пъти, когато ползвах оная функция на Уиндоус, дето компресира файловете и изтрива уж ненужното, се получиха поразии. Първият път малки, последният - големи. Аз си отделих време специално да прочета всичко, което ще се изтрие, уж всичко беше ненужно и излишно. Системата стана нестабилна, син екран и т.н. Изчезнаха неща като джава, какъв беше оня флаш, в резултат на което нито гугъл хром можеше да просвирва ютюб, нито модзила. И разни други работи се разбъркаха, от което аз си извадих заключението, че понеже кацата е препълнена, много вече не е ясно какво се бърше при тая опция. Може и да греша, но и затова търся съвет.

 

Оф топик - кое е езерото на аватара ти?

 

Благодаря и на двамата и извинения, че досаждам, но нямам към кого да се обърна, на когото да имам доверие, става въпрос...

Link to comment
Share on other sites

Mila, горещо те съветвам да отделиш някоя пара за един външен хард диск и периодично да си правиш архиви на него.

 

Друго - това с временните файлове и system restore се изтрива по следния начин (не ти го препоръчвам особено, обаче в твоя случай и липсата на място е може би по-добре да го направиш това) - отваряш Control Panel -> Systen And Security -> System -> Advanced System Settings (в лявата част) -> System Protection -> гледаш полето Protection Settings под него е бутона Configure -> и в последния прозорец избираш Turn Off system protection (или намаляш мястото което да ползва или натискаш delete за да изтрие всички точки, но все пак да е включено)

 

Все пак имай предвид че освен кеша другото е леко опасна операция, не защото ще спре нещо моментално, а защото това което има дава възможност при проблем да възстанови системните файлове към по-задна дата. Докато спреш ли го това освобождаваш място, но губиш тази възможност.

 

Прегледайте отново какво може да се изтрие с някой специалист и ако може изтрийте само една част от точките на възстановяване а не го изключвайте нацяло.

 

 

Също така може да изтриеш кеша на браузъра (или на всичките браузъри, които ползваш при мен е подминавал 20гб на всеки).

 

 

 

ПС: Кеф е да помогнеш на някой, който не просто задава въпрос, но е отделил малко време и наистина не е успял да се справи а не просто защото го мързи да мисли и направо пита :)

 

ПС2: Темп директориите не са онова, което си мислиш. Отвори windows explorer и на адрес напиши %temp% - ей за това говори Antares, а това което си цъкнала трие каквото предположи че не ти трябва, компресира разни рядко използвани файлове и верно трябва много внимателно да го гледаш какво има намерение да направи, че току-виж вземе да затрие нещо важно (аз това съм го изключил, защото освен че е безполезно за мен е и досадно)

Link to comment
Share on other sites

Mila, аз принципно бягам от вградените функции на Windows. Обикновено се разравям и изтривам ръчно съдържанието.

 

Лесния начин да се добереш до него (наложи ми се да видя в интернет, че съм позабравил XP) е start -> run -> пишеш "%TEMP%" (без кавичките) и натискаш OK. Там триеш каквото можеш. Напълно нормално е да ти изкара съобщение, че не може да изтрие някой или дадени файлове - значи някоя програма ги ползва. За това може да демаркираш тези, за които дава грешки, както и всички с нулев размер.

Същото може да направиш и за "%homepath%\Local Settings\Temporary Internet Files".

 

 

Също, както каза и Midex, разрови се из настройките на програмите, които ползваш и намери къде си слага временните файлове. Photoshop, помня, че си блъскаше всичко в C:\...

Link to comment
Share on other sites

Момчета, много благодаря, че ми помагате (дядомраз, благодаря ти за хубавите думи, старая се да направя каквото мога сама, чета, ровя, ама не съм специалист, затова търся помощ), ще се опитам да направя това ,което ме съветвате. За съжаление, преглед на файловете от систем ристор-а не ми е опция, защото нямам специалист, когото мога да поканя да ги види у нас, а не искам да си оставям компютъра другаде, има доста информация, която не мога да оставя в чужди ръце.

 

Тръгнах да чистя кеша на гугъл кром, даде ми, че е 154 МБ (не толкова много, ама сигурно и в другите браузъри има, ползвам модзила, от време на време и опера, имам и ИЕ, който почти не ползвам, само за проби понякога). Гугъл Кром кеша не го избърсах, не искаше, нямало достъп - сигурно защото не съм затворила браузъра, работя в момента от него). Темп файловете ще ги търся тепърва довечера, като ми остане свободно време.

 

Антарес и Мидекс, ще се опитам да направя и това, което ме съветвате, да видим докъде ще я докарам...blink.gif Антарес, аз, ако разбирах, колкото тебе, сигурно и аз нямаше да ползвам вградените функции на Уиндоус... ама не ми е точно там силата, за съжаление...cry.gif Абе трябва ли да си компютърен специалист, за да се оправиш с един Уиндоус... яд ме хваща в такива случаи, уж компютърът трябва да ми служи на мен, а се получава, че прекарвам сума ти време в търсене на решение на проблем, свързан с тоя компютър.... Както и да е, да не мрънкам, че не е продуктивно.lol.gif

 

Дядомраз, имам външен диск, съхранявам информацията на него, всичко съм копирала дори (той е доста голям), и преди да замина, пак ще съхраня вс- мои документи, пароли и т.н. от браузърите, за всеки случай.

 

Сега пак да се върна на въпроса от първия ми постинг, който си остава на дневен ред, пък и ме подпират вкъщи за него. На този компютър ще му се ъпгрейдват и някои части - напр. ще се слага dual core (каквото и да е това), мисля че РАМ-ът вече е увеличен или ще се увеличи сега, до няколко дена, когато мен няма да ме има за малко вкъщи - удобен момент, защото аз работя на компа.

 

Въпросът е - ако стане гаф се омаже всичко (стават тия работи) и се стигне до преинсталация на всичко, наново - примерно колко ГБ да оставим за системния дял на Уиндоус 7, колко примерно за програми, ще се качват на друг дял, при този фал (знам, че зависи от мен колко програми ще накача, ама някаква примерна цифра, че на мен ми е трудно да преценя)? Аз някакси изгубих надежда, че ще успея да освободя много място сама, та ми се ще, дори и да не се омаже всичко, да разместя границите на дяловете, все пак от общо 211 ГБ засега само 20 са ми С-то и има мегдан да се увеличава - обаче колко???

 

И друг въпрос - може ли някой да препоръча откъде да взема Уиндоус 7 с код, без да го плащам (нямам достъп до замунда, бяха резнали прокситата за доста дълго време, а сега вече май и паролата съм си забравила)? Нещо ме е яд да давам пари на Майкрософт, който ми къса нервите толкова много с неговите продукти, и пак не мога да намеря по-читава алтернатива, която да работи и с програмите, които искам... angry1.gif Засега не смятам да преинсталирам, както казах, но въпросът е отново - ами ако се омаже всичко? Тогава, вместо да се преинсталира пак ХР SP2 , е добре да има резервен вариант.

Link to comment
Share on other sites

Въпросът е - ако стане гаф се омаже всичко (стават тия работи) и се стигне до преинсталация на всичко, наново - примерно колко ГБ да оставим за системния дял на Уиндоус 7, колко примерно за програми, ще се качват на друг дял, при този фал (знам, че зависи от мен колко програми ще накача, ама някаква примерна цифра, че на мен ми е трудно да преценя)? Аз някакси изгубих надежда, че ще успея да освободя много място сама, та ми се ще, дори и да не се омаже всичко, да разместя границите на дяловете, все пак от общо 211 ГБ засега само 20 са ми С-то и има мегдан да се увеличава - обаче колко???

 

При правилна ежедневна работа (всичкото, дето го казахме по-горе) и 10 гигабайта ще ти е достатъчно, но за да си по-спокойна, отдели 20-30 Gb (максимум). System Restore (което гълта доста място) при мен е изключено, защото от време на време си правя по една снимка на системата с една външна безплатна програмка и ако стане фал някой ден, просто ще върна последната снимка и за минутка отново ще имам работеща операционна система. Предполагам, че си изключила Hibernation, което също заема доста гигабайти...

 

На този етап не бързай да правиш нещо, ами си изтегли тази програмка (на ЛС ще ти пратя номера за регистрация), след като я подкараш - чукни на System Cleaner и изчакай да намери излишните файлове. Ако освободеното място не е кой знае колко, ще помислим още малко и ще дадем стъпка по стъпка и други съвети. :))

Link to comment
Share on other sites

Категорично против 10 GB за 7-цата! Пламене, ти си наясно как да си олекотиш C-то откъм данни, но не е ясно, дали и Мила ще може. Минимума, поне за мен е 15 GB. Ако можеш да ги отделиш - 20-30 е добре. При миграцията на информация, много често хората забравят тотално за мейл клиента, ако ползват такъв. Ако ползваш Outlook/Thunderbird - задължително си направи backup и на тях!

 

За знания - не, не е нужно да знаеш колкото мен, зависи и за какво го ползваш. Но помага. Въобще не се имам за светило, за мен също има адски много затворени врати в Windows, това, което считам за свой плюс е, че що-годе съм се научил как да си задавам въпросите на Google, за да получа правилните отговори. Обикновено, с проблемът, с който се сблъсква човек са се сблъквали и други хора преди това. И по тази причина вече има зададени върпоси, на които истинските светила са отговорили. Иначе въпросът ти е по скоро екзистенциален. Направили сме компютрите, за да ни служат, а реално погледнато - ние им служим... Моята професия е пряко доказателство...

 

За източник - отваряш torrentz.com и пишеш. Това е сайт, търсещ в доста торент тракери. Пропускай само спонсорираните отговори, щото там дори и да пуснеш търсене за дизелова тухла с вертикално измитане - ще получиш четири резултата. Съвета ми е да търсиш оригинална седмица и в последствие - Windows 7 Loader (като се прибера ще видя как точно се казваше, може и да ти го пратя).

 

Успех!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...