Jump to content
BulForum.com

Пълен хард диск и парола на БИОС-а


NeRoX

Recommended Posts

Искам да преинсталирам Windows-а. Имам парола на BIOS-а обаче и не мога да буутна DVD-то през DOS. Опитвал съм варианти за премахване на паролата на безуспешно. Вадил съм дори батерията на дъното за около 1 час, но паролата си остана. Машината е лаптоп HP с BIOS Compaq. Не мога да да инаталирам нов Win 7, защото C-то е пълно. Досега съм инсталирам ново копие като стария оставаше в папка .old и след това я затривах, но за целта ми иска ~7ГБ свободно пространство, а сега ги нямам. Опитах всичко, което се сетих. C-то е 20ГБ. Изтрих кошове, програми, антивирусни, няма никакви игри. Пробвах и със софтуери за почистване. Засега съм на ~3GB и не мога да ги стопя повече. Мисля, че някакви Windows Update-ти ме запушиха. Цяла вечер чета, но не намирам начин да ги разкарам. Не ми дава да ънинсталирам по-големите ъпдейти. Само малките сикюрити ъпдейти. Цял ден чета, но не намирам изход от ситуацията. Идеи? :)

Link to comment
Share on other sites

Форматирай Ц-то преди да посочиш къде да се инсталира Win-a.

Как да стане това нещо през Windows? Доколкото съм запознат такава опция имам само през DOS при буутнато DVD с Windows-а. Ако имаш това предвид - както споменах по-горе имам парола на BIOS-а и въобще не мога да стигна до настройки за буутващи устройства. Преди да заради Win-а не ми казва, че има диск и мога да натисна дадено копче, за да буутна през него.

Link to comment
Share on other sites

как тогава си стигнал до инсталация на Уин7

Просто си слагам диска и почвам нормална инсталация през самата OS. До момента в който избирам да инсталирам ново копие на OS и ме пита на кой дял искам да я инсталирам. Избирайки "C" ми казва, че нямам достатъчно празно място, за да инсталира новото копие. Иска ми ~6.2GB.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Просто си слагам диска и почвам нормална инсталация през самата OS. До момента в който избирам да инсталирам ново копие на OS и ме пита на кой дял искам да я инсталирам. Избирайки "C" ми казва, че нямам достатъчно празно място, за да инсталира новото копие. Иска ми ~6.2GB.

точно преди да посочиш къде да се инсталира Win-a има опция да се форматират всички дялове по избор, но е скрита...

клик в/у определен дял, след това > options > format

 

 

Link to comment
Share on other sites

точно преди да посочиш къде да се инсталира Win-a има опция да се форматират всички дялове по избор, но е скрита...

клик в/у определен дял, след това > options > format

Ако имаш предвид това:

 

install7.th.jpg

 

Като цъкна с десен бутон на кой да е от партитишъните не се случва нищо.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Сори, не знах, че инсталирайки през ОС опциите изчезват.

Извинявам се за некомпетентната намеса...

В този случай, аз лично бих опитал с ХР и след това със 7-ца.

Link to comment
Share on other sites

Я дай подробности за биоса и лаптопа.Модел, серия... Мисля, че имаше опция само със системна дисктетка да форматираш, ама трябва да ровна...

 

Сега като се замислих...Би трябвало да можеш да форматираш...

 

http://www.windows7bg.com/index.php?/forum/4-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%B0/

 

Най-добре попитай тук.

Link to comment
Share on other sites

Не си казал колко дяла имаш.

 

Свали Live CD Ubuntu или някой Partition Manager, който може да работи без Windows.

Премести си файловете на другия дял.

Форматирай C: и го направи 40GB като вземеш място от другия дял. (D:)

 

После си буутни инсталацията от Windows 7 CD-то и готово. Windows 7 и без това няма да ти позволи да започнеш инсталация ако имаш само 20GB свободни на диска.

 

Едит: Сега се сетих, че си написал, че не можеш да направиш CD-то Bootable и горните предложения отпадат. Нямаш ли BOOT MENU на лаптопа? От което BOOT MENU еднократно, при буут, да избереш устройството от което искаш да зареди? Пробва ли като извадиш батерията на БИОС, да я сложиш на обратно, за да окъсиш и да го занулиш?

Link to comment
Share on other sites

Я дай подробности за биоса и лаптопа.Модел, серия... Мисля, че имаше опция само със системна дисктетка да форматираш, ама трябва да ровна...

 

Сега като се замислих...Би трябвало да можеш да форматираш...

 

http://www.windows7bg.com/index.php?/forum/4-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%B0/

 

Най-добре попитай тук.

Лаптопа е HP Compaq 6735s. BIOS-а според Everest е Compaq. Не знам защо е това съвпадение с модела. Може и информацията според Everest да не е правилна. В началото при пускането на лаптопа не ми излиза DOS ии от там не мога да разбера нищо за BIOS-а. За форматиране не намирам начин през пуснатата ОС-а. За дискетата не те разбрах. Нямам Floppy устройство на лаптопа. Навярно не си имал това предвид... Ще си пусна темата и в този форум. Мерси все пак! :)

 

Не си казал колко дяла имаш.

 

Свали Live CD Ubuntu или някой Partition Manager, който може да работи без Windows.

Премести си файловете на другия дял.

Форматирай C: и го направи 40GB като вземеш място от другия дял. (D:)

 

После си буутни инсталацията от Windows 7 CD-то и готово. Windows 7 и без това няма да ти позволи да започнеш инсталация ако имаш само 20GB свободни на диска.

 

Едит: Сега се сетих, че си написал, че не можеш да направиш CD-то Bootable и горните предложения отпадат. Нямаш ли BOOT MENU на лаптопа? От което BOOT MENU еднократно, при буут, да избереш устройството от което искаш да зареди? Пробва ли като извадиш батерията на БИОС, да я сложиш на обратно, за да окъсиш и да го занулиш?

Имам BOOT MENU. Влизам в него с "Esc" преди зареждането на ОС. Имам всички всички нормални опции. Просто като избера някоя от тях и ми иска парола на BIOS-а. Която и от тях да избера резултата е еднакъв. Батерията съм я вадил преди около 2 години. Цяла нощ се занимавах да разглобя лаптопа след като препоръчан пловдивски сервиз ми обявиха цена от 80 лева за процедурата и не дадоха гаранция, че ще стане. Четох, че било нужно секунди едва ли не да се премахне паметта и от там парола. Аз я държах повече от час извадена за всеки случай и когато пак го сглобих паролата си стоеше. Не съм я слагал наобратно!

Link to comment
Share on other sites

Махни батерията на лаптопа и батерията на биоса. Някъде трябва да имаш и джъмпер за настройките, но не мога да ти кажа къде точно, а и не ти препоръчвам да го търсиш. Това за дискетата го казах така, по навик, от старо време.

Инсталираш XP върху 7. След това слагаш 7 върху ХР, с формат..Би трябвало да се получи...

 

Имаше също и някакъв вариант със repair disc ама не помня как точно се правеше...

Link to comment
Share on other sites

Аз я държах повече от час извадена за всеки случай и когато пак го сглобих паролата си стоеше. Не съм я слагал наобратно!

 

По принцип настройки на BIOS се оправят по 2 начина. Слагане на джъмпера за нулиране на CMOS и окъсяване на батерията на дъното (като я сложиш на обратно). Не знам лаптопите дали имат джъмпер за нулиране на CMOS обаче.

 

Имаш ли 2 дяла на диска? Ако имаш 2 дяла на диска, освободи място на втория, направи EXPAND на системния до 40ГБ и инсталирай Windows 7 както си правел до сега. Като EXPAND-неш системния с 20ГБ, ще имаш 23 свободни. Няма как да не стане.

И без това Windows 7 на 20ГБ е утрепия. Казвам ти.

Link to comment
Share on other sites

За сега не ми е вариант да го разглобявам за втори път. И без това миналия път едва го слобих. Нататък обмислям да го закарам в сервиз за едно почистване, че взе много да топли и евентуално тогава при разглабянето ще се пробват някви вариант с батерията на дъното. Това за XP може да се пробва, ама засега ще пробвам всичко възможно със 7-цата, че с тва ХР ще стане много играчка. За тоя ЕХРАND да попитам как става? Взимам част от D-то и го добавям към С? Мога ли с произволна част да увелича С-то? Ако го разбирам правилно е доста добър вариант. От D-то мога да освободя място и ако мога да го добавя към C без да се налага да форматвам D ще е добър вариант. Иначе така разцепен харда ме устройва. То и без това сега D-то изобщо не ми стига какво да говорим да го намалян. Аз на С нищо не държа така или иначе. 20 гиги ме устрйват идеално. Досега не съм има проблеми. Сега майче някакви ъпдейти ме запушиха.

Link to comment
Share on other sites

За сега не ми е вариант да го разглобявам за втори път. И без това миналия път едва го слобих. Нататък обмислям да го закарам в сервиз за едно почистване, че взе много да топли и евентуално тогава при разглабянето ще се пробват някви вариант с батерията на дъното. Това за XP може да се пробва, ама засега ще пробвам всичко възможно със 7-цата, че с тва ХР ще стане много играчка. За тоя ЕХРАND да попитам как става? Взимам част от D-то и го добавям към С? Мога ли с произволна част да увелича С-то? Ако го разбирам правилно е доста добър вариант. От D-то мога да освободя място и ако мога да го добавя към C без да се налага да форматвам D ще е добър вариант. Иначе така разцепен харда ме устройва. То и без това сега D-то изобщо не ми стига какво да говорим да го намалян. Аз на С нищо не държа така или иначе. 20 гиги ме устрйват идеално. Досега не съм има проблеми. Сега майче някакви ъпдейти ме запушиха.

 

Да. Освобождаваш място на D и разширяваш C-то с това свободно място. Нищо не трябва да се форматира ако се направи правилно.

 

20ГБ може и да са те устройвали за XP, но за 7 няма да са ти достатъчни. Той ще ти заеме 15-16ГБ на чисто след инсталацията. Трябва да имаш по 3-4 свободни за нормално функциониране. Това означава да не сложиш НИТО ЕДНА програма, защото ако ще и на D да ги записваш, те пак си искат място и на C.

Link to comment
Share on other sites

Да. Освобождаваш място на D и разширяваш C-то с това свободно място. Нищо не трябва да се форматира ако се направи правилно.

 

20ГБ може и да са те устройвали за XP, но за 7 няма да са ти достатъчни. Той ще ти заеме 15-16ГБ на чисто след инсталацията. Трябва да имаш по 3-4 свободни за нормално функциониране. Това означава да не сложиш НИТО ЕДНА програма, защото ако ще и на D да ги записваш, те пак си искат място и на C.

Може ли малко пояснение на процеса? Това сефте го чувам като опция...

Link to comment
Share on other sites

Всякакви глупости за ресет на паролата са обречени на неуспех, освен ако не я знаеш, какъвто очевидно не е твоят случай. (Това да не ви е лаптоп модел 2000 г., че да му нулирате паролата с вадене на батерия :lol: :lol: Много отдавна тези параметри се съхраняват в енергонезависима памет и още повече, ако модела е с ТРМ модул (извинявай, но нямам време да разучавам характеристиките на конкретния модел), съвсем се оплескват нещата!) Без посещение в оторизиран сервиз няма да стане тая работа: отиваш с документ за закупуването (защото ако е краден е нормално да не знаеш паролата и няма да те огрее), от там питат НР за мастер парола, те я пращат ( след проверка и одобрение) и ти нулират БИОС-а. Паролата е само и единствено за твоя лаптоп, така че опити "ама кажи ми къде да намеря мастър парола?" не минават (имаше навремето такива модели, но твоя не мисля да е толкова стар).

 

По въпроса за добавянето на дисково пространство: идеята е да отделиш свободно място на един дял и да го прехвърлиш на съседен дял- в твоя случй от Д на С. Стартираш например "Acronis partition magic" от "Hiren's boot CD" и прехвърляш свободно място от Д на С. Обаче това също е "кауза пердута" при теб, защото компа не иска да бутва от ЦД и въобще това го забрави :wacko: (Четете и мислете бе хора! Само му пълните главата с глупости и го хвърляте в джаза.)

 

Мен ако питаш, инсталирай си ОС на друг дял и си решаваш проблема по най-безболезния начин! Може и 7-ца, освен ако не срещнеш проблем с намирането на драйвери за 7-цата :lol:

Другият малко по-извъртян начин е да намериш временно диск на който да копираш 1:1 твоя диск. После връщаш информацията на твоя, но за С-то задаваш нов размер- по-голям. Съответно на някой от другите дялове ще намалиш размера. Това също можеш да го направиш чрез тулчетата в "Хирен'с", но на друг компютър, където няма проблем с бутването на ЦД-то.

 

Повярвай, това са методите и ще си спестиш много главоболия и време. Ако ти се струва много сложно, то не се бави ами намери някой да ти го свърши!

П.П. А болтчета останаха ли ти след сглобяването, че ми трябват няколко :lol:

Link to comment
Share on other sites

По въпроса за добавянето на дисково пространство: идеята е да отделиш свободно място на един дял и да го прехвърлиш на съседен дял- в твоя случй от Д на С. Стартираш например "Acronis partition magic" от "Hiren's boot CD" и прехвърляш свободно място от Д на С. Обаче това също е "кауза пердута" при теб, защото компа не иска да бутва от ЦД и въобще това го забрави :wacko: (Четете и мислете бе хора! Само му пълните главата с глупости и го хвърляте в джаза.)

 

Искаш да кажеш, че без да се буутва от CD, не може да се увеличи размера на дяла?

Link to comment
Share on other sites

Ами в Хирън'с няма тул за под Уиндоус и явно има причина, дори да има версии за него. Уин и такива тулчета :devil Най-сигурно такива неща се правят през ДОС. А щом иска парола за да бутне от ЦД, ще иска и за всеки друг вариант с преносима медия.

Link to comment
Share on other sites

Ами в Хирън'с няма тул за под Уиндоус и явно има причина, дори да има версии за него. Уин и такива тулчета :devil Най-сигурно такива неща се правят през ДОС. А щом иска парола за да бутне от ЦД, ще иска и за всеки друг вариант с преносима медия.

 

Това, че според теб е най-сигурно да се направят под ДОС, не ги прави напълно невъзможни под Уиндоус среда. Това е съвсем нормална операция и може да се извърши директно под Уиндоус.

Link to comment
Share on other sites

Ха! Егати нормалната операция :wacko:

Цитат от една друга тема, че да не пиша пак:

Трябва прехвърляната област да е празна, но по технология информацията се записва от началато към края и без копиране на друг дял или диск на цялата информация, няма как да освободиш първите сектори на дяла от който ще вземаш. (Разширяването се реализира чрез преместване на границата м/у двата дяла, но без прехвърляне на файловата таблица!!!):

 

Ще падне едно лудо създаване на дялове и прехвърляне на информация и технологията е пак близка както съм я описал, но пък по-сложна. По-сигурно е с друг комп, на друг диск, през ДОС. Винаги можеш да направиш проверка дали всичко е прехвърлено както трябва и ще си имаш копие на инфото до достигане на желания резултат :punk

Сега се сетих за още един начин на увеличаване на размера, но не знам въобще дали е достъпен за дела с ОС!? Резваш парче от края на друг дял, създаваш от него динамичен дял и го добавяш към дела с ОС, при това последните две операции с функциите на Уин. Но пък и да стане, най-вероятно ще има проблем при инсталацията на нов Уин, защото според мен ще си търси реален активен дял с достатъчно свободно място! Проба-грешка :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ха! Егати нормалната операция :wacko:

Цитат от една друга тема, че да не пиша пак:

Трябва прехвърляната област да е празна, но по технология информацията се записва от началато към края и без копиране на друг дял или диск на цялата информация, няма как да освободиш първите сектори на дяла от който ще вземаш. (Разширяването се реализира чрез преместване на границата м/у двата дяла, но без прехвърляне на файловата таблица!!!):

 

Ще падне едно лудо създаване на дялове и прехвърляне на информация и технологията е пак близка както съм я описал, но пък по-сложна. По-сигурно е с друг комп, на друг диск, през ДОС. Винаги можеш да направиш проверка дали всичко е прехвърлено както трябва и ще си имаш копие на инфото до достигане на желания резултат :punk

Сега се сетих за още един начин на увеличаване на размера, но не знам въобще дали е достъпен за дела с ОС!? Резваш парче от края на друг дял, създаваш от него динамичен дял и го добавяш към дела с ОС, при това последните две операции с функциите на Уин. Но пък и да стане, най-вероятно ще има проблем при инсталацията на нов Уин, защото според мен ще си търси реален активен дял с достатъчно свободно място! Проба-грешка :lol:

 

Защо изкарваш една толкова проста операция - толкова сложна? Освобождава се място на другия дял на същия физически диск и се цъка EXTEND на Windows дяла. Ако няма свободно място, той няма да позволи EXTEND. Изобщо няма да покаже мястото като налично. За какво копиране на информация и работи говориш? Правил съм го неколкократно през Windows. Единствения път, когато го направих през GPart, ми премести физически дяла и после не можеше да зареди, защото буут секторите бяха преместени.

Link to comment
Share on other sites

1.свали си твърдия диск.

2.Ползваш usb 2.0 to sata ide cable.

3.връзваш го към друг комп и форматиращ инсталационния дял,ако искаш можеш и да си прехвърлиш посредством кабела информация

4.връщаш харда на лаптопа и той ще ти бутне през сд-то понеже няма операционна система.

Ако нещо не ти е ясно пиши на лични

Link to comment
Share on other sites

Защо изкарваш една толкова проста операция - толкова сложна? Освобождава се място на другия дял на същия физически диск и се цъка EXTEND на Windows дяла. Ако няма свободно място, той няма да позволи EXTEND. Изобщо няма да покаже мястото като налично. За какво копиране на информация и работи говориш? Правил съм го неколкократно през Windows. Единствения път, когато го направих през GPart, ми премести физически дяла и после не можеше да зареди, защото буут секторите бяха преместени.

Извинявайте, ама вие в ИТ бранша ли сте?! Защото дори да сте, да ме извиняват някои, но повечето колеги програмисти/разработчици, си нямат представа от поддръжка! То не че им е и работа, както и аз не вдявам от програмиране, освен дето помня 5-6 команди от С++ и Бейсик.

Предполагам говорите за EXTEND в Уин 7? Ако е така, пак казвам: четете какво са написали тези преди вас и особено питащия! (Това се отнася и за darc77, дето ако беше прочел внимателно, а после да дрънка празни приказки, щеше да знае, че: 1.няма вариант да се бутне от ЦД и 2.Nerox иска да си разшири системния дял :allien ) Човека си казва, че иска, но не може да инсталира 7-ца :cry

Ако говорите за ХР- знаете ли кога е активна функцията EXTEND? Хайде прочетете http://support.microsoft.com/kb/308424 :confused От там само ще цитирам: NOTE: .You cannot extend the system or boot volume. (Както и се съмнявах в по-горен пост :punk, макар и да съм го обяснил малко неправилно! ) Ако да си инсталира 7-цата на друг дял, то това е и единият от съветите ми, драги w00x и няма смисъл от разширяване на сегашния активен дял B)

Link to comment
Share on other sites

Точно защото не бях сигурен дали е възможно под XP, написах мнението си с нотка несигурност относно процедурата. А дори и при това положение, други програми могат да го направят под Уиндоус среда. Те ако трябва, ще си рестартират после. Също така, има начин да се зададе pre-boot процедура, която да зареди нещо друго, преди да зареди Windows. Има начини, но не знам дали си заслужава.

 

Първо търсене в гугъл показва програма, която може да EXTEND-не системния дял под Уиндоус.

http://www.extend-partition.com/extend-system-boot-partition.html

 

Има и други.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...