Jump to content
BulForum.com

foobar2000


tedy

Recommended Posts

Мисля, че заслужава нов пост да понаплюя :bgrin: .

 

Проблемът с мемори леак-а се оказа в единствения компонент, който си харесах и ползвах от (иначе) малкото налични и неизоставени преди сумати години, компоненти. Късмет, а..., един единствен да си харесам да направя това грозило фубар малко по-хубаво и ползваемо, и той се оказва бъгав с мемори леак при ежедневна употреба.

Писах в темата на плугина на автора. То това беше плугин с стабле версия отпреди година и половина!, наскоро изкарал алфа версия с фикснато тва, ама изглежда е "фикснал" и сума други неща, та тя не работи изобщо пък при мен. Та така. Толкова с прехваления фубар, и колко къстъмизабилен бил и гъвкав. На баба му фърчилото.

Както и да е, леко съм нервиран, че изгубих половин ден да гоня тоя проблем с фубар, след като 2 дни отделно от тва изгубих в опити да го къстъмизирам, да търся някакви неща, които по дефолт ги има в Винамп да кажем...

Това ли му е къстъмизабилността, 50 налични компонента, от които половината не се поддържат от години и не работят с 1.х, друга четвърт са боклуци и не стават за нищо, третите са бъгави шитове, или правени като хоби от начинаещи програмисти колкото да се пробват (и на такива попаднах по форумите им).

А прословутия мит за несравнимото качество на фубар спрямо Винамп, направо ми иде да повърна от глупости. А тоя кернел стрийминг пък се явява едно от най-бъгавите неща на света, и прави системата нестабилна! Да не говорим, че дори авторите признават, че тоя метод е просто за такива хора, които чуват "безшумни часовници" :laughing: , и освен нестабилен е и изключително unlikely някой да чуе някаква разлика спрямо миксера на виндовс. Без да се обиждат.

Засега като че ли оставам с фубара за още някой ден да видя дали ще ми мине преживяното, и с интерфейса му. Защото сега пък Винамп не ми допада, дори с Бенто скина (да не говорим че с него лапа 60-70 МБ при старт още, а иначе само 20-30). Просто плейлистата е много дървена, инфото за текущия файл е забито горе вдясно дето нищо не се вижда, волумето е тясно и неудобно, има отделно да гледам плейлиста, и отделно медиа либрарито, а в фубара поне имам вляво панел с табове, където си показвам каквото искам, вдясно плейлиста, в който си добавям полезни цолумнс с битрате, цодец и т.н.

Link to comment
Share on other sites

MediaMonkey пробва ли? За съжаление работата с плъгините стои по подобен начин. Изоставени от сумати време и малко като цифра. Но пък на мен реално не ми се е налагало да ползвам никакви, освен скинове.

Link to comment
Share on other sites

@tedy, ще повярваш ли, че още съм с двойката на уинамп и не мисля в следващите десетина години да го сменям? :rolleyes:

 

Изкарал съм си стотина скина за него, но реално менкам 2-3 и то само като ми доскучее някой от тях.

Link to comment
Share on other sites

MediaMonkey пробва ли? За съжаление работата с плъгините стои по подобен начин. Изоставени от сумати време и малко като цифра. Но пък на мен реално не ми се е налагало да ползвам никакви, освен скинове.

Пробвах го. Реално не виждам кой знае какво по-различно от Winamp. Като интерфейс/възможности, които биха ми потрябвали. Има доста неща, които никога не бих ползвал в интерфейса, бутони тва онва (примерно записване на дискове и т.н.). Отново инфото за now-playing е в тясно пространство. И един бъг преля чашата - ползвам от години Win+клавиши хоткейс за контрол на плеъра си. В случая с тази програма самия клавиш се засича от текущата програма, в която съм, което е недопустимо. Примерно в Нотепад съм и натисна Win+W (което прави show/hide на плеъра), w се появява в нотепад и чак тогава се показва монкито.

 

@tedy, ще повярваш ли, че още съм с двойката на уинамп и не мисля в следващите десетина години да го сменям? :rolleyes:

 

Изкарал съм си стотина скина за него, но реално менкам 2-3 и то само като ми доскучее някой от тях.

О, аз ползвах само един скин, защото дефолтния е не по-красив от фубар :Р . Плеъра в 99% от времето е скрит и се управлява с хоткейс.

Да, ще повярвам, но наистина не разбирам нещо... 2-ката е версия на 10-тина години. Да, сигурно работи, но версия 5, последната, която и да е тя в момента (принципно казано), е не по-зле в което и да е отношение, СТИГА ДА НЕ Я ИНСТАЛИРАШ С modern skin support. Харчи малко памет и процесор и изобщо не е по-зле от 2-ката. Не ми е забивала никога, кара с ъптайма на вин-а и т.н. Отделно печелиш всякакви нови хави дето има в нея. Поне в това отношение винампа никога не е бил зле за мен. 5-цата я ползвам откакто излезе общо взето, години наред.

 

За foobar, сложих някаква алфа/бета версия на оня компонент дето с леак-а, било фикснато тва още Април, засега се държи Ок, 30МБ РАМ и седи, не качва. Горе долу става, май ще остана засега с него. Ако крашне или първия проблем нещо и.... :)

Link to comment
Share on other sites

С 2гб рам и уиндоус 7 ми е лаптопа, който ползвам 90% от времето. И на него позлвам фообар БЕЗ къстъмизации, заради елементарния и удобен интерфейс.

Там кернел стрииминг не се поддържа от вграденото аудио, ползвам го на настолния комп, където ми е сравнително свястна звуковата карта.

Относно кернел стрииминга, аз намирам сериозна разлика в динамиката, детайлите, звънливостта във високите и тн, а не се занимавам професионално, че да съм развил слуха си, просто "свири" с една идея по-добре. Щом аз го забелязвам, значи трябва да има разлика... не съм някакъв, който се превъзнася как му звучал кабела за 100лв метъра или като съм си моднал усилвателя с някакви супер специални ръчно произведени кондензатори доставка от северния полюс колко прозрачен станал звука :wacko:

Ако на някой му се струва странно последното изречение, да влезе в някой "аудиофилски" форум да види какви маниаци ги има... понякога се чудя аз ли съм глух или хората си дават парите за глупости и после си вярват :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

просто "свири" с една идея по-добре.

 

А сигурен ли си дали свири "по-добре" или просто с малко повече високи (откъдето идват и "детайлите"), което далеч не означава по-добре, а по-скоро, че на теб така повече ти харесва. Опитай се без кернела да докараш същия звук с EQ (сигурен съм, че ще можеш да се справиш) и кажи дали така пак не ти харесва по същия начин. :)

Понеже дефиницията "свири по-добре" е доста общо и разтегливо понятие и включва доста субективен елемент...

Link to comment
Share on other sites

Не съм тествал някакви експерименти с кернел стрийминга, но явно зад широкия мит за високото качество на фубар седи именно тази "съмнителна" техника.

Но нека да говорим какво прави точно миксера на Виндовс (7), което всъщност заобикаля въпросния метод. Дали само ресамплинг? Мен това ме вълнува, обективната разлика. И къде в опциите на миксера се задава таргет честотата, в контрол панел има нещо за шаред моде и честотата, дали е то..

Link to comment
Share on other sites

А сигурен ли си дали свири "по-добре" или просто с малко повече високи (откъдето идват и "детайлите"), което далеч не означава по-добре, а по-скоро, че на теб така повече ти харесва. Опитай се без кернела да докараш същия звук с EQ (сигурен съм, че ще можеш да се справиш) и кажи дали така пак не ти харесва по същия начин. :)

Понеже дефиницията "свири по-добре" е доста общо и разтегливо понятие и включва доста субективен елемент...

 

Но нека да говорим какво прави точно миксера на Виндовс (7), което всъщност заобикаля въпросния метод. ...

 

За съжаление досега не съм опитвал нещо по-ново от WinXP SP3, така че поне аз не мога да ти дам отговор. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами как е тогава в XP SP3? :)

 

Overdrive, има kernel streaming плугин и за Winamp, пробвал ли си го и правил ли си сравнения? Би било интересно.

Link to comment
Share on other sites

Не съм и не ми се занимава, нямам инсталиран уинамп, усилватела ми е на части и ме мързи да го сглобя - стоя си без музика :laughing:

Midex, имах предвид маалко повече детайли във високите, не по-силни високи. Примерно по-звънливо се чуват чинелите, след удара се чува по-добре как заглъхват. Инструментите изпъкват малко по-добре в микса. Не е някаква фрапираща разликата както се твърди по "аудио" форумите, аз го ползвам най-вече защото е прост и удобен - такъв софтуер харесвам :)

 

и малко отклонение:

Преди като бях с карта Креатив Аудиги 2, разликата с кернел стрииминга беше много сериозна - Креатив имат супер некачествен рисемплинг и "енхансмънтите" скапват тотално звука :sick

Има една програмка RMAA, тя плейва тестов сигнал, който записва обратно и анализира, като си взех M-Audio тествах креатива към входа на М-аудио... резултатите бяха фрапиращи - много кривене, неравномерна АЧХ. Тя си звучеше гадно картата, но не съм очаквал че на цифри ще е толкова зле - в официалната документация пише съвсем друго...

Не пазя резултатите от креатива, но ето ги от М-Аудио 2496 сток и модната с кондензаторчета.

modded2496.jpg

Елементарна 2 канална карта - line in и line out направо на чинчове, на звук е супер и не е скъпа, защото е дърт модел... С креатива нещата са като с Уинампа - претрупано отвсякъде, а нефункционално :)

Link to comment
Share on other sites

Енханцементите се изключват, но иначе мисля че трябва малко да уточним някои неща, които казваш, че са леко в мъгла за обикновения читател.

Говориш за рисемплинг на креатив... това от драйверите или хардуерно от картата е? Защото казваш има сериозна разлика с кернел стреаминга, което навежда на мисъл, че имаш предвид драйверен рисемплинг.

Тогава миксера на Виндовс каква роля има в "скапването" на звука по принцип? И той ли минава през друг рисемплинг? Изобщо само рисемплинга (и евентуално битовата резолюция към 24 бита примерно) ли скапва по пътя към дак-а...

Аудиги е дърта карта, а на новите креативи може да се изключва вътрешния рисемплинг, който според това което четох преди, е доста по-качествено реализиран, с помощта на много по-мощен процесор, даже на процесорите им вече има радиатори.

Вярно е, че драйверите им не са първа хубост, но вземи тествай една X-Fi, ще ми е интересно какво ще се получи.

Мисля, че не би усетил разлика. Преживяното с Audigy също вероятно е било на WinXP, миксера след Виста го подобриха много, също така.

Иначе поне стигнахме до консенсус, че ползването на Foobar като цяло няма общо с по-добър звук, а с интерфейса/ресурси изцяло.

Link to comment
Share on other sites

Говориш за рисемплинг на креатив...

 

Creative страдаха дълги години с това принудително ресемплиране и защо търпяха положението толкова много време, че да им се пусне лоша приказва точно по тази причина...и идея си нямам.

А Overdrive така и не ми каза на какво слуша нюансите - за M-Audio-то разбрах, ама ме съмнява, че е запоил от двете страни на платката по едно говорителче и слуша през тях. :laughing:

 

 

Off/...а на MP3 формàта му излезе име като "по-некачествен" единствено заради хора, които не знаят как и с какво да кодират - така е и с много други подобни ситуации. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Елементарна опция (поредната), която с почуда откривам, че липсва, и която си ползвах в Винамп - опция в плейлиста да изтрия ентрито заедно с файла от диска.

Ок, изтривам файла през Explorer, обаче няма и опция да премахне невалидните (без съответстващ, изтрит, файл) ентрита от плейлиста :confused :wacko: .

На върха ми е да кажа "това ли е супер мощния плеър" (на върха ми е да кажа, че това ми прилича на Chrome при плеърите), ама няма да го кажа, защото очаквам ако знаете да има компонент за тая дреболия, да споделите :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Аз па ся си изпрасках SongBird и много й се кефя. Знам, знам, ще кажете, че е много тежка ала-бала и ще сте прави, ама пък много ми харесва голямата библиотека с радиа подредени по жанрове, отделно си има и плъгини, които ми допадат :D A за foobar 2000 не мога да кажа лоша дума, ползвах го доста години, май откакто излезе версия 3 на winamp и го осраха :X :D

Link to comment
Share on other sites

Колко памет ти гълта тоя сонгбирд? Пробвах го и него ама вече забравих какво не ми хареса.

 

Иначе мое недоглеждане, при инсталацията на фубара трябвало да се цъкне file operations чекбокса, който по непонятни за мен причини е по дефолт нечекнат, нямам идея закакво такива основни функции не са избрани по дефолт при инсталацията. Та се появи възможността да се трият и файловете от плейлиста.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...