Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Здравейте днес ми се прецака перялната и понеже е старичка и съм е правил два три пъти не ми се занимава вече.Искам да си взема нова до към 500 лв но нямам представа от марки и моде ли,затова някои ако има някаква информация или мнение за нещо до тия пари до който търся моля да пише,за което предварително благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Колкото по проста,толкова по добре.

600 оборота и до там.

Не ти трябват таймери ала бала.

В къщи сме с ИНДЕЗИТ и си е перфеткен за парите :beer:

Link to comment
Share on other sites

600 оборота излиза леко мокро... верно при 1200 излиза пък по-намачкано но поне е почти сухо.

 

Аз при следващата смяна мисля да взема такава със сушилня защото място за отделна сушилня нямам... проблема е че за да вкарам от по-големите перални ще трябва да правя и ремонт за да може да мине през вратата тъй като тя е тясна но ще го мисля като стигна до там.

Link to comment
Share on other sites

600 оборота излиза леко мокро... верно при 1200 излиза пък по-намачкано но поне е почти сухо.

 

Аз при следващата смяна мисля да взема такава със сушилня защото място за отделна сушилня нямам... проблема е че за да вкарам от по-големите перални ще трябва да правя и ремонт за да може да мине през вратата тъй като тя е тясна но ще го мисля като стигна до там.

Много мерси за мненията и препоръките колеги който ми дадохте досега то и аз мисля за нещо простичко без таимери и електрони програматори но се чудя защото нямам никаква представа от този тиб техника.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с това:

 

c8ku7g_18.jpg

 

 

Отлична машина за малко над 500 лева (това преди около 2 години)!!! Параметри ТУК

 

В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не си купувай пералня с по-малко от 800 оборота!!!

 

Ники, чудя ти се на акъла за чий ще даваш 1200-1500 лева за ония големите кютуци... Имай предвид, че всичките им размери са по-големи. Не само ширината, но и дълбочината.

Link to comment
Share on other sites

Мерси тази CANDY ми хареса по принцип имам съдомиялна и аспиратор от същата фирма и съм много доволен,незнаех,че имат и перални, щи проверя в Технополис или Техномаркет дали имат този модел и колко струва.

Link to comment
Share on other sites

600 оборота излиза леко мокро... верно при 1200 излиза пък по-намачкано но поне е почти сухо.

По скоро влажно.

В тези дни им трябва точно половин - един час на простора и са готови.

Сушилня има майка ми на стария Индезит - 5 килограма сухо пране и 2,5 сушилня не са ми оферта :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с LG 80264np, много съм доволен, а и за парите си е добра. Препоръчаха ми точно този модел едни приятели в складовете на търговията на брезовска.

Link to comment
Share on other sites

Трите основни неща при избор на пералня:

 

1. Обем на барабана

2. Максимум обороти (регулируеми)

3. Висок енергиен клас

 

Всичко друго са подробности.

Link to comment
Share on other sites

Трите основни неща при избор на пералня:

 

1. Обем на барабана

2. Максимум обороти (регулируеми)

3. Висок енергиен клас

 

Всичко друго са подробности.

Да прав си и аз мисля така като чета из нета и посъбирвам информация, че тия три неща са основни те ще видя другата седмица смятам да отида до техномаркет технополис и зората тякмо са ми един до друг дано харесам нещо просто неискам да избързвам затова събирам информация,иска ми се за взема нещо просто където да ми върши работа и да ме изкара поне пет шест години за повече и не мисля защото днешната техника не е като едно време така се прави да изкара пет щест години и се скапва

Link to comment
Share on other sites

 

Ники, чудя ти се на акъла за чий ще даваш 1200-1500 лева за ония големите кютуци... Имай предвид, че всичките им размери са по-големи. Не само ширината, но и дълбочината.

 

Имам място само за 1 уред а не за 2. Ти какво решение ще ми предложиш? Освен да разширя леко терасата и да я остъкля за да ги набутам там евентуално... да ми препоръчаш някой който да направи този ремонт? :)

Link to comment
Share on other sites

За мен лично сушилнята е излишен уред в дома. Но не те знам - може да няма къде да простираш.

 

Иначе навремето в Младост 4 бяхме решили въпроса интересно - пералня и НАД нея сушилня. laughing.gif

 

(Майка ми ползва сушилнята точно 10-на пъти и това беше)

Link to comment
Share on other sites

Апартамента ми е голям имам две тера си северна и южна с простирането слава богу нямам проблем и мисля,че нямам нужда от сушилня и за мен е излишен разход

Link to comment
Share on other sites

При условия,че имам две тераси неми е необходима сушилня,дрехи те като са центрофугирани добре като ги опъна са готови бързо пък и както каза по нагоре око взема е с 1200 оборота пералня ще злизат почти сухи,е малко ще са намачкани както също каза ама на мен гладенето не ми е проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Отварям темата за пералните със сушилня. Наскоро говорих с един човек и той ми обясни, че мачкането е широко разпространена заблуда и се дължи на едно единствено нещо - мързел. Нормално ако са отделно уредите дрехите се вадят и се поставят в другия. При ваденето малко или повече ги изпъваш докато ако след центрофуга се пусне сушилнята без да се вадят дрехите те изсъхват усукани. Ако след пране се извадят, изпънат и се мушнат да се сушат проблема се решавал. Единствения минус е по-малкия капацитет.

 

Някой с директни впечатления по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

Ами, преди няколко месеца на мен ми се наложи да избирам 2 в 1, поради липсата на място за 2 отделни уреда. Имах изисквания и към габаритите, защото ми трябваше уред с определена дълбочина, за да влезе там, където му беше мястото. Повечето перални са с еднаква височина и ширина, но в дълбочина варират доста (в рамките на 10-12-15cm), освен това гледах дали гърбът на пералнята е изравнен с ръба на горния плот или е по-навътре, за да могат зад нея да минат тръби, маркучи и пр. Е, избрах една Канди за около 1200 лева. Същата, като на снимката на RaptoR-а, ама със сушилня. Немалко пари, ама пък за уред с много пъти клас "А" в характеристиките си! Можех да се размина и с с по-евтин уред, от по-нисък клас, но сметнах, че разликата в цената ще отиде в сметката за ток и от един момент нататък по-евтиното щеше да става все по-скъпо. Капацитет 8/5kg (пране/сушене) или 5+5kg пране+сушене - пускаш и забравяш, което е важно, защото не всички марки и модели предлагат такъв пълен цикъл. Така поне обясняваха по магазините - все трябвало след прането да отваряш, да вадиш, да слагаш, чак тогава да пускаш да се суши. А аз исках да я включим да пере вечерта (със съответния таймер) и като се събудим сутринта, да имаме току-що изсушени дрехи.

Реално събира достатъчно и каквото съм успял да навра в нея за пране, съответно си го и суши, без да се налага да се вади нещо и пр. Сортирането на дрехите е малко по-специфично, но се свиква - предимно памучни дрехи без лепенки и щампи, без изкуствени неща и пр. Един цикъл пране + сушене продължава около 5-6 часа за пълна пералня (тя си прави измервания постоянно и съкращава времето непрекъснато).

Като цяло съм доволен от машинката, като изключим шума, с който се бях примирил още при избора. Това беше уредът с най-голям капацитет за размерите си и бях наясно, че при голям барабан и малък корпус не остава много място за изолации и обезшумяване (не че не съм решил да залепя нещо от вътрешните страни на страничните панели, ама...). "Немските" машини са много добре изолирани и обезшумени, но в този размер, който търсех, щях да получа пералня с половината от сегашния капацитет.

За намачкването - ако се изперат и изсушат дрехите, без да се извадят веднага, после са си намачкани. Но не чак сдъвкани! То има и различни степени на сушене, така че трябва да се експериментира и с тях - готови за обличане, много леко влажни (за да се закачат после на закачалки да се изпънат и доизсушат по естествен път) и малко по-влажни (готови за гладене, да не се налага да ги навлажняваш допълнително!). По принцип гладим рядко, така че дрехите се сушат напълно, сгъват се и се прибират в гардероба, после най-често се обличат направо без да има нужда от гладене. Ако се извадят веднага след приключването на сушенето, поизпънат се с ръце и се сгънат докато са още топли, след това са като изгладени!

Дано съм бил полезен!

Link to comment
Share on other sites

ПС: Какво означава "инверторен мотор"?

Oзначава, че се управлява от честотен преобразувател или казано по друг начин - инвертор. Най-вероятно двигателя е трифазен като по този начин се избягва свързването на дефазиращ кондензатор/и за различните скорости, които могат да бъдат само фиксирани. В твоя случай (всъщност не знам дали случаят при теб е такъв), инвертора прави от монофазното напрежение 220В - 3 фазно (с линейно (между фазите) напрежение от 110В) и така се ползва трифазен двигател, като оборите могат да се изменят плавно в целия му работен диапазон (на двигателя), както и да се изменя работната характеристика на двигателя в зависимост от нужната в момента (при пускане тя е една, при нормална работа - друга). Това е най-общо.

Има и постояннотокови двигатели, които се управляват по същия начин. Разликата между различните характеристики е много голяма и в най-общия случай постояянотоковите са за предпочитане в този случай (ниска мощност и пуск при почти 100% натоварване при ниски обороти).

Ако те интересува нещо в подробности, то ще трябва да дадеш точния модел на двигателя за да получиш и далеч по-изчерпателен отговор.

Влягането на постояннотоков двигател се маркира търговско като DC Invertor, а на променливотоков само като Invertor.

Най-добре може да се усети разликата между DC и AC двигателите от неспециалист е като се качиш в тролейбус. Там са DC. Усеща се ускорението при тръгване, макар и натоварен със 100% пътници, нали :)

Надявам се да съм го обяснил разбираемо. С две думи, най-добрият избор за пералня е DC Invertor.

 

Между другото, пералнята на която си се спрял е с енергиен клас В.

Виж тази с енергиен клас А:

http://www.technopolis.bg/b2c/details/688690/P11100102/Peralnya-sas-Sushilnya-CANDY-GO-W496D

Кенди са доста по-безшумни и бих казал доста издръжливи перални. Аз имам Аристон, но повече няма да си купувам от тази марка. Доста са шумни. Следващата ми пералня ще бъде Кенди със сигурност.

Link to comment
Share on other sites

Виж тази с енергиен клас А:

http://www.technopolis.bg/b2c/details/688690/P11100102/Peralnya-sas-Sushilnya-CANDY-GO-W496D

Кенди са доста по-безшумни и бих казал доста издръжливи перални. Аз имам Аристон, но повече няма да си купувам от тази марка. Доста са шумни. Следващата ми пералня ще бъде Кенди със сигурност.

Това Канди е по-голямата сестра на моята пералня! Същата, но с 5cm по-дълбока и някое килце отгоре :laughing: . И не, не е безшумна! Имам преки впечатления от БОШ, АЕГ, Електролукс - това са наистина тихи перални (всъщност, по-старите им поколения, сегашната им реколта може и да не е!). Също така и пералните на Самсунг с ДиректДрайв, при които няма вибрации! Дали са по-добри не мога да кажа.

Аристона не го харесах първо заради ниския му енергиен клас, второ, че не можаха да ми отговорят "консултантите", дали може сама да продължи със сушене след приключването на прането (май даже казваха, че не може, ама аз на такива им нямам вяра по принцип!). И трето - беше по-голям от необходимото, ама това касае само мен.

Link to comment
Share on other sites

Това Канди е по-голямата сестра на моята пералня! Същата, но с 5cm по-дълбока и някое килце отгоре :laughing: . И не, не е безшумна! Имам преки впечатления от БОШ, АЕГ, Електролукс - това са наистина тихи перални (всъщност, по-старите им поколения, сегашната им реколта може и да не е!). Също така и пералните на Самсунг с ДиректДрайв, при които няма вибрации! Дали са по-добри не мога да кажа.

Аристона не го харесах първо заради ниския му енергиен клас, второ, че не можаха да ми отговорят "консултантите", дали може сама да продължи със сушене след приключването на прането (май даже казваха, че не може, ама аз на такива им нямам вяра по принцип!). И трето - беше по-голям от необходимото, ама това касае само мен.

За съжаление нещата в световен мащаб не вървят на добре за потребителите. Върви се към тотално поевтиняване заради китайското производство.

Виждал съм две кендита от висок клас при мои познати и изводите ми са оттам. Сега може и да се е влошило положението, както казваш. От Самсунг съм разочарован - имат проблеми с управлението на двигателите и често дефектират. Дефекта се изразява с следното: не може да работи на центрофуга - върти като при пране. И това е проблем от доста години - имам познат който преди е работил в сервиз за автоматични перални. Лично аз не бих си взел, но всеки си решава сам за себе си.

Иначе тежината е в плюс от чисто механичен ефект ;) Колкото е по-тежка противотежестта - толкова по-малко са вибрациите, при един и същ баланс и изпълнение.

Забравих за DD. Вибрациите зависят основно от разпределението на прането (тежестта) в барабана. Ако не е разпределено правилно и супер/дупер DD да е - все тая.

От друга страна, чисто технически - ремъчната предавка е за предпочитане. От една страна се увеличава мощността защото тя е намаляваща откъм двигателя, от друга - при проблем ремъка може да прехлъзне/скъса и да спаси двигателя - неща които са големи минуси при DD - където ако откаже електронната защита - гориш. От трета страна и мощността на двигателя е далеч по-голяма и ще харчи повече енергия в сравнение с пералните с ремъчни предавки (защото ремъчната предавка играе ролята на редуктор).

 

едит:/

В сетком има доста голяма тема, посветена на автоматичните перални:

http://forum.setcombg.com/index.php/topic,43351.0.html

 

И все пак не трябва да се доверяме на търговски трикове относно "новите" технологии, които всъщност не са никак нови :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Да вдигна малко темата. Още някой да сподели информация за перални със сушилни 2 в 1?

 

Към момента от разузнаването на пазара и скачане от най-скъпото до най-евтиното, все още не мога да преценя кое си струва. Сушилня до момента не съм ползвал, място за отделна нямам. Вероятно ще ползвам екстрата основно за чаршафи и оборотни тениски за спорт и т.н. Шум и дълбочина не ме притесняват, стига да минат през 61см ми каса на вратата в банята.

 

Някой знае ли каква е методиката за мерене на енергиен клас при тия уреди? Дали се сравнява на цикъл с фиксирани параметри (60гр програма за памук например) или е консумация на час? Питам, защото ми направи впечатление един аристон, който учудващо за "съседите си" в ценовия клас беше А+ пране и А сушене, докато конкуренцията му беше масово Б на сушене. Съответно, като прочетох мнения и коментари за модела из интернет, всички се оплакваха от много дълги програми. Това ме усъмни.

 

За момента фаворит ми е един индезит за 680лв А пране, Б сушене с надеждата, че е доста по-опростен модел и, че цената компенсира по-ниския клас.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...