Jump to content
BulForum.com

компютъра не се изключва


samkijot

Recommended Posts

с windows 7 съм. когато му задам да се изключи, стига до положение на спиране на графичния процесор(съдя по това, че на монитора няма образ и лампичката премигва така, сякаш компа е спрян), но всички всички вентилатори продължават да си въртят, както и диода, който индикира работа на машината, продължава да си свети. със задържане на power бутона на кутията успявам да го изключа.

според мненията, които прочетох в разни форуми, подобни признаци са индикация на "умиращо" захранване :unsure:

а, да. захранването е fortron 400W pnf.

Link to comment
Share on other sites

Какво общо пък има захранването със спирането на компютъра, разбирам да e при палене, поне да има някакво разумно обяснение.

За мен просто има процес който компютъра (windows-a) не може да спре, пък той го чака да го затвори, за да може да се изключи.

Link to comment
Share on other sites

Можеш ли да прецениш дали диска работи още? Също така - пробвай numlock дали премигва, и дали можеш да отвориш оптичното устройство.

Link to comment
Share on other sites

Може да е и умиращо дъно, и захранване, както си чел. Преди е сработвало както трябва, и без да си пипал нищо, вече не ще, така ли?

Виж пак в BIOS настройките нещо по power management да не са се спекли (батерията на BIOS се предполага че не си е отишла). За да изключим OS, пробвай с live CD някое да видим какво ще се случи.

Link to comment
Share on other sites

Ако ти се занимава, пробвай да преинсталираш бозата. Това ми се случваше преди години с ХП и преинсталация оправяше проблема :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Евентуалната причина трябва да се търси една по една.

При safe mode пак ли прави така, ако да, както каза tedy live cd.

Ако при някое от двете не го прави проблема е хардуерен.

Ако ти се занимава, пробвай да преинсталираш бозата. Това ми се случваше преди години с ХП и преинсталация оправяше проблема :laughing:
Това пък да го направя преди да разбера какъв е проблема :confused .

 

 

На мен продължава да ми се струва, че просто ОС иска да запази някакви промени, но не може.

 

 

И само да вметна, всеки който има няква важна информация на компютъра трябва да си държи под ръка едно live cd, ако се скапе тотално ОС да може да си измъкне информацията.

Link to comment
Share on other sites

Може някоя жица не е правила добър контакт някъде? След почистването да се е "наместила" :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

с windows 7 съм. когато му задам да се изключи, стига до положение на спиране на графичния процесор(съдя по това, че на монитора няма образ и лампичката премигва така, сякаш компа е спрян), но всички всички вентилатори продължават да си въртят, както и диода, който индикира работа на машината, продължава да си свети. със задържане на power бутона на кутията успявам да го изключа.

според мненията, които прочетох в разни форуми, подобни признаци са индикация на "умиращо" захранване :unsure:

а, да. захранването е fortron 400W pnf.

Със същото захранване съм при мен както си работи и спира да подава ток към видео картата и черен екран,принудителен рестарт и дава грешка в биоса,следват няколко поредни включвания и изключвания (псувания на майка и баща) и пали.

А вентилатора на захранването след 20 минути като включа компа вдига бързите обороти.

Според мен има някакъв дефект в тези захранвания .Изключванията ми ги прави когато си иска ония ден за 5 минути ми изключи 5 пъти.

Link to comment
Share on other sites

Точно пък PNF-тата излязоха добри захранвания. И аз съм с такова все още, 24/7, от поне 4 години.

При вас може да е друг проблема, може просто дефектна бройка (ако от началото го е правило това), но при samkijot явно е било друго, както казаха, някой кабел и наместване, това на всеки се е случвало при един или друг момент от живота. От тези фортрони само добри отзиви през годините съм чувал.

При мен пък бързи обороти перката му никога не е включвала. Дори като играя игра някоя (Crysis etc.).

Трябва ли да питам дали през годините изобщо ги чистите? Щото ако не сте ги чистили 3-4 години, и вътре дебел слой прах, кво искате..

Link to comment
Share on other sites

Какво общо може да има захранването не знам - сигурно всички знаят, че за да стои включено трябва единия кабел да е свързан към маса - това го прави някаква логика в дъното, която се контролира от ОС. В захранването също има логика с постоянно захранване, която командва силовата част. Според мен тези няколко елемента нямат никаква връзка с чистене или прегряване, понеже са отделно от където е големия ток ;) Или зеления кабел е на маса и захранването работи, или не е и не работи - средно положение (не гаси щото не е чистено никога и загрява) не може да съществува - ако има проблем в тази част на захранването, компютъра просто няма да се включи никога ;)

Отделно и в дъното ако ей така изгори някой транзистор във веригата за включване (за което шанса е почти никакъв) или компа ще работи постоянно или няма да пали.

При хлабав конектор няма да пали никога или ще се гаси произволно (губи се маса на зеления кабел).

 

Не знам какво е било...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...