Jump to content
BulForum.com

По-добрите тонколони


Recommended Posts

Проблемът ми е следният: Правя си усилвател, но трябва да избера с какжи тонколони ще работи за да мога да избера подходящо захранване. Усливателят е 2х100 Вата може да работи и с 4, и с 8 омови колони. Кои са по-добрите?

Link to comment
Share on other sites

Аз се бях интересувал от това и ми бяха казали, че 8 ома е по-добре и че 4 омовите се използвали предимно за коли. Може и да греша, не разбирам много от такъв род техника. Малко оффтопик - ако аз реша да си направя усилтвател, колко пари г/д ще ми излезне (знам че е много субективно, нуждая се просто от някаква ориентировъчна цифра, идеята ми е суббуфер + 2 пищялки [около 40 W буфера + 2x10 пищялките]).

Link to comment
Share on other sites

При сравнение на 8 и 4 ома (мой опит) при 4 ома се наблудава по силно звучене на говорителя,на 8 излиза качеството на звука малко по напред от 4 омовите ..8 ома ги използват в колите защото искат по малко захранвне от исто4ника същеременно се стремят да искарат доволен соунд бес инвертор (от 12 прав на 220 променлиж примерно) имаги за кола.

Ли4но аз ти препоръчам 4 ома! ..ако иска6 да чуеш сравнение на живо (ЛС) :)

Link to comment
Share on other sites

А според мен разлика в качестово няма.Реално погледнато високоговорителя може да се разгледа като обикновен резистор.Мощноста , която разсейва той е равна на тока по напрежението => на 4 ома през намоткана минава по голям ток, но с по ниско напрежение , докато при 8 омовата е точно обратното - по високо напрежение с по нисък ток , което е равно на една и съща мощност.Конструктивно всичко е еднакво, за това има говоротели , които са с една и съща мембрана, но с различен импеданс.А за автомобилните усилватели нещаща стоят малко по друг начин.Там технически е по изгодно да се използва 4 омови говорители, а не заради качеството.Разбирасе това е мой поглед на нещата. Ако има някой по запознат ще се радвам да прочета мнението му.

 

За един високоговорител е важно индуктивноста на 4 и 8 да е еднаква.Това се получава с еднакъв брой навивки.Следователно няколко намотки, без значение от съпротивлението ( значение има само за съгласуването с усилвателя ) ще свирят по еднакъв начин на една и съща мембрана , стига да са с една и съща индуктивност.

Link to comment
Share on other sites

Niama tochno opredelno pravilo: 4ohm sa za kola ili neshto podobno.Zavisi ot markata.Naprimer gaza si da saderesh 8ohm Pionner niama da namerish.Ako shte slagash myzika v kola ti preporachvam Pionner.Samo tiah i nishto drygo.8ohm vadiat po dobro kachestvo ot 4 ohm no pak zavisi ot technicheskite parametri na govoritelite.Kolko ohm e po goliam tolkova zvyka e po kachestven.Ako ima neshto pishi na lichno saobshtenie.

Link to comment
Share on other sites

4 омовите са за кола!

Т'ва определено НЕ Е ВЯРНО!

Това че ги слагат повече в коли , защото 4омовите вадят повече сила не значи че са предназначени за коли. Оркестрите , баровете , доколкото знам са с 4ом бас говорители. 8ом вадят по добро качество на саунда , а пък 16ом още по добро.

 

 

По темата: Сложи си 4ом щом ще търсиш сила и думкане!

Link to comment
Share on other sites

Moeto skromno mnenie e, che omovete na daden govoritel ne opredelqt negovoto kachestvo. Samo ne znam zashto vsichki profesionalni tonkoloni na Marshall, Dynacord etc. sa s 4 omovi govoriteli, moite 15 inchovi govoriteli sa sushto 4 omovi, no izbora mi beshe takuv zashtoto i krainoto mi stapalo e 4 oma. Ako pusna na takav usilvatel 8 omovi koloni silata pada dvoino, a puk ne dai bozhe ako pusnesh 4 omov govoritel na 8 omov usilvatel stava losho - sbogom kraino stapalo :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Щом усилвателя работи и с двата стандарта по добре да си направиш 4 омови

защото ще можеш да използваш пълната мощност на усилвателя .При 8 омовите тои ще работи на около 80%.

Link to comment
Share on other sites

4 oma koloni sa po silni ot 8 no malko.....

Ako tursi6 ka4estvo prosto zabravi za 4.... :)

 

matrix1 4om govoritel ne moje da izkara ka4estvoto na 8....v tova sum 100% sigyren a i ne samo az. :)

Link to comment
Share on other sites

Аз пък не ща да си правя усилвател. Аз искам да си купя добър усилвател 5.1 с 5.1 аналогов вход и други там входове и съответно подходящи тонколони.... не е нужно такива, които да съборят отгоре при мен. Предпочитам тонколоните и усилвателя да са от една марка. Условието за 5.1 вход е задължително.

 

Някъкъв съвет, какви подходящи има и да не са много скъпи? И къде ги има. За сега най-подходящото, което съм открил са Panasonic тонколони + Sony reciever... :) забравих точния модел... само дето тази комбинация излиза към 1000 лв. пък на мен не ми се дават толкова, макар че ги имам, защото като добавя и свястно DVD + туй + онуй и отиде 2000 лв. Не ми и трябват 100W мощност.

 

Пък и не ги разбирам тия техники. Някаква идея да дадете? Гледал съм вече големите магазини.

Link to comment
Share on other sites

Ми Примерно:

DVD Player:JVC = 200 lv (Гледай да е САМО! Плайар.Без Некви радиота мрадиота и тн !!!

Reciever : Pioneer или Sony (Нищо Друго!)=250-300лв

Surround System - Elite(Нека са Български )Специално Box'овете им са лудница!!

Мисля 4е 6а хварчиш с тва :):)

а и може да не бързаш с DVD'то,щото края на годината се появат DVD's със СИН лазер у нас..малко по друга система,засега само в Китаи и там дръпнатите :)

Link to comment
Share on other sites

а и може да не бързаш с DVD'то,щото края на годината се появат DVD's със СИН лазер у нас..малко по друга система,засега само в Китаи и там дръпнатите :)

malko OFFTOPIC :

Kakva shte e razlikata mejdy segashnite DVD-ta i teia sas sin lazer deto sha sa poiaviavat i y nas? Da znam dali da akam i az:)

Link to comment
Share on other sites

Kakva shte e razlikata mejdy segashnite DVD-ta i teia sas sin lazer deto sha sa poiaviavat i y nas? Da znam dali da 4akam i az:)

Ми ..Подобно на първите DVD 'ta така и сега 2 групировки се борят за патентоването на синия лазер.DVD Forum и (High Definition DVD) HD DVD,а другата се състои от 10 фирми гиганти включващи Dell и HP.Стандарта при тях се нарича Blu Ray.Технологоята е съвместима и при 2 групи ,както и със останалите DVD Станадарти.Може също да се комбинират стандартите на 2те групировки както със чевен така и със син лазер, но цената да не ти говоря.Sony вече предлага DVD със син лазер (въпреки че то е насъвместимо със всички останали) а Записващото устроиство записва 23GB(Max 27GB).Цената е 3300 $

Синия лазер чиято дължина на вълната е 405 нанометъра,следователно прави повече бразди и записва повече информация от сегашните модели (650 nm) по-голяма резолюция ,което ще рече че ще си имаме други типове формати за домашно видео картината ще е доста по качествна и тн и тн.Ta така :)

Link to comment
Share on other sites

8 ома категорично! не ме питай защо - обяснението е доста но за домашно озвучаване 8 ома се е превърнало като стандарт... Иначе има и доста реория по въпроса която доказва твърдението че 8 ома е по-добрия избор. За кола обаче 4 а за предпочитане даже и 2 ома...

Link to comment
Share on other sites

8 oma e pravilniq izbor ako goni6 ka4estvo sazdava se edna platnost na zvuka nqmam teoriti4ni znaniq no pak imam primer...v hola sa 8 ohm v moqta staq sa 4 ohm i opredeleno na tezi ot 8 se 4uva kade kade po-dobre(drug vapros e 4e tiq v moqta staq si polu4avat signala ot super izkuflqa SiS7012 snd karta ) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

8 ома категорично! не ме питай защо - обяснението е доста но за домашно озвучаване 8 ома се е превърнало като стандарт... Иначе има и доста реория по въпроса която доказва твърдението че 8 ома е по-добрия избор. За кола обаче 4 а за предпочитане даже и 2 ома...

BoardMan, я дай малко инфо от тая теория , разбирасе ако не ти е проблем , защото тая тема ми стана много интересна.Чисто технически не виждам да има нещо , което да доведе разлика в качетвото.Естествено никога не е късно да си променя мнението :)

 

Едит:

peachlover излишно е да ти казвам , че освен звуковата карта , значение за звука имат обема на помещението, обема на кутиите ( форма и всичко останало ) ,разположение на тонколоните и място от кадето ги слушаш.

 

Да си представим, че имаме една кутия , два високоговорителя - единия 4 ,другия 8 с една и съща мембрана (както са например българските 100W) и два еднакви усилвателя с една и съща схема, но работещи на различни напрежения т.е. с различни изходни съпротивления - 4 и 8 ома и направим експеримент - Слагаме 4 омовия говорител в кутията с нужния за него филтър и го връзваме към 4 омовия усилвател.Пускаме ... Правим същото но с 8 омовия говорител и усилвател и с филтъра за 8 ома. Е смятате ли ,че при такива еднакви условия и и идеаално съгласуване 4 омовия ще свири по зле или дори по различно от 8 омовия.И ДВАТА СА С ЕДНАКВА ИНДУКТИВНОСТ И ЕДНАКВА МЕМБРАНА..ЕДНАКВА КУТИЯ .. е незнам какво би накарало 8 омовия да свири по-добре.А ако не се съобразяваме със съгласуването .. е нормално да има разлика в качеството.Още веднъж ще помоля BoardMan да даде малко теория по въпроса.Чел съм много негови постове , дано сега не ме разочарова ;) :)!

Link to comment
Share on other sites

@SupraTRD: prav si...napalno izli6no e!!! ma6inata mi e varzvana i na drugite koloni i te pak zvu4at po-dobre ne taka kakto kogato signala idva ot CD Playera ama ...

 

i da naistina i na men 6te mi e interesno da vidq malko tehni4eska informaciq osobenno kato gledam 4e ako slu4aino takava bade iznesena tq 6te podkrepq moeto mnenie :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Xora vie ste se izchatkali tova s tezi 4ohm che bili za kola ot kade go izmislixte.

Po kolite slagat 4ohm zashtoto .... yselvatelite, stapalata i prochie sa na 4ohm povecheto. A otnosno vaprosa ... nqma chak tolkova golqmo znachenie dali sa 4ohm ili 8ohm.

Link to comment
Share on other sites

Проблемът ми е следният: Правя си усилвател, но трябва да избера с какжи тонколони ще работи за да мога да избера подходящо захранване. Усливателят е 2х100 Вата може да работи и с  4, и с 8 омови колони. Кои са по-добрите?

 

 

Колкото по-голямо съпротивление имат едни колони колони толкова по-чист и по-плътен звук изкарват те /т.е по-добре хващат ниските честоти, абе яко бас :) /. Освен това са и по-стабилни. А за колите ги правят 4ома щото там ако сложиш примерно 16 ома ще ти трябва мини АЕЦ да ги захраниш :D /по-голямо съпротивление=по-голяма консумация/. Доколкото знам професионалните колони за дискотечни и тем подобни озвучавания даже са и по 16 ома/че и над тях/.Винаги избирай по-голямото съпротивление. Вярно ,че звукът ще ти е малко по-тих, но пък ще Е МНОГО ПО-КАЧЕСТВЕН/В колите не се усеща заради малкото пространство, но ако изкараш в помещение с по-голям обем 4 и 8 омов говорител даже и с нетренирано ухо ще усетиш разликата/. Аз също вкъщи съм с 2х100 усилвател и с 8-ома и те уверявам, че звукът е достатъчно силен/съдя по съседите :devil :evil :devil /

Link to comment
Share on other sites

...Е смятате ли ,че при такива еднакви условия и и идеаално съгласуване 4 омовия ще свири по зле или дори по различно от 8 омовия.И ДВАТА СА С ЕДНАКВА ИНДУКТИВНОСТ И ЕДНАКВА МЕМБРАНА..ЕДНАКВА КУТИЯ .. е незнам какво би накарало 8 омовия да свири по-добре.А ако не се съобразяваме със съгласуването .. е нормално да има разлика в качеството....

Това е абсолютно вярно. Въпрос на подбор на говорители и филтри (за колоната) и на компонентите на изхода на крайното стъпало. Има и стъпала по мостова схема, където 4 Ом товар би ги шунтирал (окъсил). Изборът зависи и от това какво ще се озвучава.

Вярно ,че звукът ще ти е малко по-тих, но пък ще Е МНОГО ПО-КАЧЕСТВЕН

Че ще е по-тих, това е ясно. По този начин вероятно си получил слухово възприятие за КАЧЕСТВО, защото крайното стъпало на max обикновено излиза от линейните характеристики и почва да "криви". Но много хора не обръщат внимание на това, за тях е качествено, когато дъни до дупка. Съгласуването е основния момент тук.

Колкото до професионалните колони, там се гони добра динамика. Начина, по който се постига това е с ползване на по-високи напрежения. Крайните усилвателни елементи, отговарящи на изискванията, молкото и странно да звучи са електронни лампи, подобни на ония в старите телевизори, а напоследък и MOS-елементи. По принцип за големи мощности се правят колони с повече, а не по-големи говорители. В колите пък, за да ти "изкара червата", трябва да е по-голям изходния ток на стъпалото, щото напрежението не може да се вдига безкрайно, затуй са понякога и по 2 ома стъпалата.

И в крайна сметка пък, едва ли ще усетиш разлика между 4 и 8 ома, когато стъпалото е съгласувано. Трябва да си свръх маниак, изслушал стотици марки колони и стъпала и хиляди часове СЛУШАНЕ на музика, за да има някакво значение.

 

П.П. Отплеснах се... По основния въпрос: с промени в стойността на изходния кондензатор може да се постигне различно изходно съпротивление. Има и тонове книжки с готови схеми и разяснения.

Link to comment
Share on other sites

А за колите ги правят 4ома щото там ако сложиш примерно 16 ома ще ти трябва мини АЕЦ да ги захраниш :D /по-голямо съпротивление=по-голяма консумация/. Доколкото знам професионалните колони за дискотечни и тем подобни озвучавания даже са и по 16 ома/че и над тях/.Винаги избирай по-голямото съпротивление.

Пич чувал ли си "Основи на електротехниката"?Ти направо разби всички физични закони, и по слециално закона на Ом.Че, човека ако прочете това и ще се обърне в гроба?!Как може да кажеш, че по голямото съпротивление е равно на по голяма консумация????????Спирам да пиша по темата , защото явно никой не иска да вникне в това , което пиша.Човече, ти живееш в една огромна заблуда и си толкова обеден в това което казваш, че успяваш да заблудиш и другите.Заповядай в къщи да ти пусна 100W , 12", 4 омова "туба" в помещение с голям и малак обем, да ти стане главата квадратна и тогава съм сигурен, че ще си на друго мнение.

 

alchemy по въпроса с изходния кондензатор (поне това , което знам) - той се премахна с използването на "двуполярно" зайранващо напрежение с цел подобряването на демпфането на високоговорителите.Моя усилвател няма разделителен кондензатор.Поправи ме ако греша. :)

 

 

Respect!!! :sayjin

Link to comment
Share on other sites

Няма по добри или по лоши..Ако усилвателя е 2х100 4ома

с колони 4 ома ще имаш 2Х100 вата

с колони 8 ома ще имаш 2Х 50-60 вата(зависи колко читав е усилвателя)

с колони 16 ома ще имаш 2Х 30 -40 вата

Разлика в качеството на звука НЯМА !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...