Jump to content
BulForum.com

Въпрос за захранването


kiko1987

Recommended Posts

Търся си програма за имзерване на количеството консумирана енергия (във ватове от захранването) в реално време когато компютарът е най-малко или много натоварен. Ако някой знае такава моля да сподели.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Все си мисля че с програма тази работа няма да стане. По-скоро с уред който да се включи преди самия компютър. В конрад имаше подобни и се каня от година и нещо да си взема такъв...

Link to comment
Share on other sites

Хм ... исках да видя колко количество енергия консумира машината когато е най-натоварена, за да мога да преценя дали да си взимам ново захранване, защото ми предстои ъпгрейд.

Link to comment
Share on other sites

Трябва ти електромер, не програма. И в Конрад има такива уредчета, подобие на електромери. Но вършат работа. А щом те интересува само моментното натоварване, използвай ампермер, напрежението в мрежата е почти постоянно (с малки изключения). От там нататък - закона на Ом.

Link to comment
Share on other sites

Ако се чудиш за ново захранване - отговора е много лесен - има си едни програмки за изчисляване на консумацията (примерно тази: http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp) и там слагаш какъв процесор, памет, диск и т.н. и то ти казва горе-долу какво ти трябва. Друго - ако захранването ти е на 3+ години е добре да си вземеш ново. Аз поне така бих направил

Link to comment
Share on other sites

Най-лесно без да даваш пари наистина - кажи какви части ще взимаш, и ще ти се каже какво захранване с определен запас, ще ти свърши работа.

Щом питаш, надали ще взимаш някоя супер мощна машина и съм склонен да вярвам, че някое по-марково за около 100-тина лв 460W ще върши перфектна работа, а ако си по-параноичен, едно 525 вата и заспиваш преспокойно. Зависи и какъв е бюджета.

Link to comment
Share on other sites

Най-лесно без да даваш пари наистина - кажи какви части ще взимаш, и ще ти се каже какво захранване с определен запас, ще ти свърши работа.

Щом питаш, надали ще взимаш някоя супер мощна машина и съм склонен да вярвам, че някое по-марково за около 100-тина лв 460W ще върши перфектна работа, а ако си по-параноичен, едно 525 вата и заспиваш преспокойно. Зависи и какъв е бюджета.

 

 

Ами както казах, предстои ми да купувам видео карта, все още се съм в дилема между HD5770/1gb и GTX460/768mb , но везните повече клонят към енвидията. Мога да отделя около 300-350 лв в момента и затова се чудех дали сегашното ми захранване ще изкара докато събера пари за ново. А машината ми е : Asus M4A89GTD Pro/USB3 , Phenom 2 - 955BE , Kingston HyperX 1600 - 2gb , Seagate 500GB и почти никаква периферия ( само клавиатура, мишка и микрофон). В момента я подкарвам с един Fortron 400w , но съм без видео карта - карам с вградената - HD4290. Знам, че имам нужда от ново захранване, но исках сега да взема картата, а по-нататък захранването, но се опасявам, че старото изобщо няма да може да я подкара.

Link to comment
Share on other sites

GTX 460 натоварена харчи около 270 вата... как ще захранваш останалите неща с това 400ватово захранване не ми е ясно... както и да го гледаме си на кантара а 400 ватов фортрон не е като 400 ватов енермакс. По-добре сложи нещо поне 550ватово и за предпочитане да е някое по-свястно като cooler master примерно (айде енермакс режат глави но гледай поне да не е някое съвсем китайско)

 

По сметки на онази страница излиза че е добре захранването ти да е над 433 вата когато е натоварено

Link to comment
Share on other sites

Не помня коя статия точно хванах, но така пишеше...

 

Обаче виж какво пише на страницата която си дал:

 

Maximum GPU Temperature (in C) 104 C

Maximum Graphics Card Power (W) 160 W

Minimum Recommended System Power (W) 450 W

 

T.e. дори според сайта на NVidia 400 ватово захранване не е препоръчително да ползва

Link to comment
Share on other sites

Не помня коя статия точно хванах, но така пишеше...

 

Обаче виж какво пише на страницата която си дал:

 

 

 

T.e. дори според сайта на NVidia 400 ватово захранване не е препоръчително да ползва

Това с минималните 400 вата е известна хватка. Да не го притесняват човека.

Ония пък 270 вата, които вероятно си видял, са за цялата система, така винаги се прави. Не могат да дадат само за видеокартата, както и само за процесора, а правят сравнения за цялата система.

Близо 300 вата видеокарта та дори от най-мощните десктоп такива е абсурдно :) .

400 вата захранване БИ трябвало да няма проблем засега, стига да не е остаряло много и да му е паднал капацитета.

Link to comment
Share on other sites

300W е било на цялата система, като и гледам охлаждането на тая карта ако само тя е 300W, значи трябва да вдига 250 градуса biggrin1.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Според няколко вече такива сайта за PSU calculate - наистина излиза, че съм на кантара. Май остава тези дни да взема картата и да пробвам. Пък, ако не стане - ще си имам една нова видео карта, която ще си чака новото захранване xmas.gif

 

П.П. Между другото съм се ориентирал към един Cooler Master Silent Pro 550w , някакви впечатления и отзиви или не си заслужава чак толкова парите ?!

Link to comment
Share on other sites

Макар, че и аз бях скептично настроен, Fortron-a не ме предаде този път. Днеска взех новата GTX460 и трябва да кажа че няма проблем, явно захранването и е достатъчно или просто картата е с по-ниска консумация отколкото очаквах (дават и max - 160w). По-нататък ще се взима ново :)

Link to comment
Share on other sites

Макар, че и аз бях скептично настроен, Fortron-a не ме предаде този път. Днеска взех новата GTX460 и трябва да кажа че няма проблем, явно захранването и е достатъчно или просто картата е с по-ниска консумация отколкото очаквах (дават и max - 160w). По-нататък ще се взима ново :)

Споко бе :) . Фортрончетата едновремешните си бяха добри, чел съм, че до към 390 вата си държат без проблеми, че и повече.

Ти картата 160, проца тури го 100, и дъно периферия и т.н. към 70, прави към 330, и то при положение че всичко е натоварено на макс. Ти няма да играеш 24/7 игри на макс натоварване.

Link to comment
Share on other sites

Като стана въпрос за захранвания, скоро време ми предстои покупка и съм се наточил на един Corsair. Какво мислите за тях, какви отзиви сте чували и има ли по - добри производители в момента на пазара?

Link to comment
Share on other sites

Аз съм с такова и си работи нормално от година и половина (през повечето време компа е включен).

Моето е VX550, в някакви лабораторни тестове го даваха да дава стабилни 700-800W.Процесора ми е 65nm Core 2 Quad на 3,6GHz, 5 харда и Radeon 3850 с Vmod.

 

С процесор на по-малко нанометри и ново видео смятам, че Corsair 450W е достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

Аз преди време като избирах моето се рових, четох статии и в крайна сметка взех един Enermax главно защото ме кефеше че е над нам си колко % ефективност, а и малко други захранвания над 600W имаше в наличност а и като ги гледах това изглеждаше най-масивно освен това кабелите са на букси и излишните не висят в кутията а просто са прибрани в кашончето му :) Захранванията на Corsair и Cooler Master също бяха много добри от ревютата които четох като характеристики бяха много близки до това което взех... само че сега като се замислям май съм дал доста сериозен аванс и спокойно мога да сложа поне още 2 видеокарти без да му мигне окото на това захранване...

Link to comment
Share on other sites

Мисля да си взема корсар, но се чудя на колко W първо си мислех 850, обаче след това се порових и намерих един калколатор който ти изчислява колко W ще трябват на машината ти и резултатът беше 560. И сега се чудя дали да взема 750 или 650W, опасението ми идва от това защото догодина ще слагам още 4GB RAM :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Рамта не е нищо като консумация, важни са процесора и видеото предимно, като новите процесори харчат значително по-малко (най-лакомите бяха Pentium D и Core 2 Quad 65nm).

Ако имаш пари можеш и 2000W да вземеш, но няма голям смисъл. Аз избрах Corsair, защото са преоразмерени - 550 ватовото няма да усети 650W, 750W може и киловат да изкара. Те затова са и по-скъпи от Cooler Master на същите ватове...

Колкото до ефективността и наличието на PFC ми е все едно дали ще има КПД 70 или 85% (от което ще платя 2 лева повече за ток) или ще загрея инсталациите използваики реактивна енергия :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...